Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Другое / Конспекты / Розробка уроку з української літератури. Література рідного краю. Рудана- дівчина з легенди

Розробка уроку з української літератури. Література рідного краю. Рудана- дівчина з легенди



57 вебинаров для учителей на разные темы
ПЕРЕЙТИ к бесплатному просмотру
(заказ свидетельства о просмотре - только до 11 декабря)


  • Другое

Поделитесь материалом с коллегами:

Тема: Література рідного краю.«Духовні криниці Криворіжжя»,Легенда « Кров Рудани », С. Дарага «Легенда Саксаганського степу»

Мета: Ознайомити учнів з легендарною постаттю криворізьких легенд та переказів,дівчиною Руданою та показати майстерне і нестандартне втілення її образу в поетичній драмі драматурга С Дараги, звернути увагу на тематичну, ідейну спрямованість твору,удосконалювати вміння учнів характеризувати образи та виробляти вміння інсценізовувати твори; розвивати в учнів творчу уяву, естетичні смаки,спостережливість учнів,уміння відчувати образне слово,сприяти громадянському вихованню, виховувати любов до природи свого краю, до справжньої поезії.

Обладнання: портрет С.Дараги , поетичні збірки літераторів, антологія «На землі рідній», легенди та перекази Криворіжжя, музичні записи, таблиця «Художні засоби».

Тип уроку: Засвоєння нових знань.

Епіграф до уроку : «Рідна країна стає ще ближчою, ріднішою, коли знаєш її історію»

ХІД УРОКУ

І. Організація класу на навчальну діяльність. Вчитель налаштовує учнів на робочу обстановку в класі; звертає увагу на психологічні вирази обличчя.

ІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

  1. Вступне слово вчителя

Сьогодні в нас урок літератури рідного краю. Прошу звернути вашу увагу на виставку літератури: збірки творів поетів і письменників Криворіжжя, літературні періодичні видання, які видаються в нашому місті. А особливу увагу ,прошу звернути, на 2-х томну антологію «На землі,на рідній…» (збірник легенд та переказів нашого краю).

Адже легенди Криворіжжя - це своєрідна частина нашої написаної історії. Вони народилися в народі, виношувалися у серцях людей і бережливо передавалися із покоління в покоління. Легенди допомагають глибше пізнати рідний край, героїчні сторінки його історії. Невипадково і епіграфом до уроку ми дібрали слова М.І.Калініна : « Рідна країна стає ще ближчою,ріднішою,коли знаєш її історію».

Найпопулярнішою постаттю в Криворізьких легендах є постать красуні Рудани, яка невідлучно стереже незлічені підземні багатства нашого краю.

Згадаймо назви цих легенд : «Легенда про Рудану», «Сльози Рудани», « Кров Рудани ».,

  1. Мотивація вчителем теми та завдань уроку (на дошці).

  2. Слово вчителя.

Отже, на домашнє завдання вам потрібно було опрацювати зміст легенди. Всі уважно слухають розповідь учнів, щоб потім її було пов’язати з авторською легендою.



  1. Розповідь учнями легенди «Кров Рудани»(звучить тиха мелодія)

  2. Слово вчителя.

Розповідають, що ще в давні часи все мало свої імена й тоді вже знали слово «руда». Що ж воно означало? Вдома ви повинні були з’ясувати значення цього слова.

  1. Матеріал для учнівського повідомлення.

Повідомлення

Слово «руда» з староукраїнської мови означало «кров». Отож коли люди бачили на землі червоно-криваве каміння, то так і говорили: руда землі або кров землі. А вже через століття рудою стали називати гірські породи або мінеральні утворення, що містять метали та їхні сполуки. Про залізну руду кажуть ще: залізна кров.

  1. Слово вчителя

hello_html_m7776ed20.jpg

Без сумніву можна погодитися, що легенди про Рудану стали популярнішими на Криворіжжі. Багато криворізьких літераторів також зверталися до цієї поширеної легенди і брали її за основу своїх власних творів.

Серед відомих сучасних авторів є і Сергій Дарага, який написав поетичну драму «Легенда Саксаганського степу», вирішивши нестандартно, цікаво і для читача,й для глядача показати цю легенду. З творчою особистістю С. Дараги нас ознайомить учень.

hello_html_m5c073975.jpg

  1. Біографічна довідка С.Дараги (Повідомлення учня).

  2. Слово вчителя

На попередніх уроках ми ознайомилися із змістом цієї легенди, а деякі учні – члени нашого шкільного драматичного гуртка – підготували невелику інсценівку цього твору.

  1. Інсценівка драми (Дія І, діалог Рудани з Саксаганню)

ІІІ. Робота над текстом драми (Перед учнями, на партах тексти драми).

Бесіда з учнями

  1. Яке ваше враження від почутої легенди та інсценізації. Якою Рудана постала в вашій уяві.

  2. Який ще образ вимальовується у драмі, крім образу Рудани (образ природи).

  3. Як ви думаєте , чому автор так багато приділяє уваги образу природи (Тема природи завжди була актуальною в нашому суспільстві. Якби ми належним чином приділяли увагу навколишньому середовищу, то не було б таких проблем з екологією).

  4. Визначіть головну думку твору. Довести рядками з твору. (Все народжується з любові).

  5. Знайдіть в тексті ідею твору. Зачитайте ( «Молитва до Рудани»), (Засудження байдужості і насилля, які призводять людину і все людство до загибелі).

ІV. Робота творчої лабораторії за групами.

Завдання: дослідити образ Рудани.

1 група – знаходить ключеві слова в «Молитві до Рудани».

2 група – визначає художні засоби в «Молитві до Рудани» (епітети, порівняння, метафори).

3 група – відповідає на питання, підсумовують все вище сказане двома групами : чому автор називає Рудану «творителькою життя», «душею та гармонією природи»

V. Підсумок уроку

1. Бесіда з учнями

1) Що ми вивчали на уроці?

2) Як ви думаєте, чому наш сучасник звертається до цієї теми? До чого він хоче привернути увагу нинішнього читача?

2.Слово вчителя

Сьогодні, ми з вами багато говорили про добро. Якою повинна бути досконала людина. А які ж моральні людські якості належать до добра? Спробуємо з вами провести невеличку пошукову роботу.

3.Пошукова робота

Учень – консультант вибирає з карток, на яких вказані вищі моральні якості людини та їх антиподи і прикріплює на дошку під написом «добро» і «зло».

Добро Зло

віра зневіра

надія ненависть

любов жорстокість

чесність несправедливість

справедливість байдужість

милосердя пасивність

досконалість бездушність

мудрість підлість

VI. Заключне слово вчителя.

Прошу звернути увагу на дошку, а саме на слова , які знаходяться під написом «добро».

Хочеться сподіватися, що ви поступово будете виховувати ці моральні якості. Перш за все , для того, щоб бути справжньою людиною, а по-друге, щоб бути гідною людиною нашої держави. І завершу цей урок рядками з поезії нашої сучасної криворізької поетеси Нелі Чернової. Бо вона, як і С. Драга намагаються донести до читача основне - ти повинен жити і творити добрі справи, бо ти – людина. І тобі творити завтрашній день.



Ти - людина

Якщо любиш ти маму рідну,

І свій край, багатий і бідний,

Мабуть, ти – людина…

Якщо горе чуже проймає,

За живе і тебе чіпає,

Мабуть, ти – людина…

Якщо хліб даси сиротині,

І добром глянеш в вічі дитині,

Значить, ти – людина…

І не смієш купатися в злоті,

Коли в когось ні крихти в роті,

Ти ж – людина!

Попіклуйся про інших горе,

Хоч на краплю осушиш море,

БЕЗ НАДІЇ, БО ТИ Ж – ЛЮДИНА!

VII. Оцінювання.

VIII. Домашнє завдання. Написати невеликий твір – розповідь

« Рудана – дівчина з легенди »





57 вебинаров для учителей на разные темы
ПЕРЕЙТИ к бесплатному просмотру
(заказ свидетельства о просмотре - только до 11 декабря)


Автор
Дата добавления 09.02.2016
Раздел Другое
Подраздел Конспекты
Просмотров216
Номер материала ДВ-433686
Получить свидетельство о публикации

Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх