Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Розвиток мови .Стислий переказ " Совеня."

Розвиток мови .Стислий переказ " Совеня."


  • Начальные классы

Поделитесь материалом с коллегами:
















УРОК РОЗВИТКУ МОВИ


(ДЛЯ УЧНІВ 4-Б КЛАСУ)













ПІДГОТУВАЛА:


САКОВИЧ Т.О.










СТИСЛИЙ ПЕРЕКАЗ «СОВЕЯ»


Мета:

вчити стисло передавати почуте, письмово оформляти переказ, удосконалювати уміння переказувати за планом; розвивати мовленя, збагачувати пам'ять мислення; виховувати дбайливе ставленя до природи.


ХІД УРОКУ


I. Організація класу.

Сьогодні у нас надзвичайний урок.

Сьогодні ми зробимо ще один крок в країну відому, в країну чудову, що нас так чекає й збагачує мову.


II. Актуалізація опорних знань та суттєвих уявлень.


На дошці малюнки з перелітними та зимуючими птахами.


1. Бесіда.


- Хто зображений на малюнку?

- Назвіть птахів.

- За якою лзнакою ми можемо об'єднати цих птахів у дві групи?

-До якої групи належать птахи? Перелітні чи зимуючі?


2. Відгадайте загадки. До якої групи відноситься цей птах?


У ночі гуляє,

А вдень спочиває,

Має круглі очі,

Бачить серед очі.

(Сова)


Вірно людям я служу,

Їм дерева стережу,

Дзьоб міцний і гострий маю,

Шкідників їм здобуваю.

(Дятел)


В лісі кожен її знає,

Бо вона плітки збирає.

Що почує, те усе

На хвості своїм несе.

(Сорока)


3. Прочитайте вираз, поясніть його значення.


Птахи - захисники лісів, садів, парків.


- Яку користь приосить сова?

- Як люди ставляться до птахів?

- Чи доводилося вам рятувати пташок? Як?

- Як ви гадаєте, про кого ми сьогодні будемо писати переказ?

- А от про якого саме птаха ви дізнаєтесь, коли розгадаєте ребус.


4. Робота з ребусом.

hello_html_m50bb2997.png Як називається пташеня сови? (Совеня)


«Совеня», саме так називається текст, який ми будемо переказувати. Але

переказувати стисло.

- Які види переказів ви знаєте?


III. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.


-Як ви гадаєте, для чого треба вміти стисло переказувати?

-Які слова не можна пропускати у стислому переказі?

-Які слова можна пропускати у стислому переказі?

-Що важливо у стислому переказі?


IV. Підготовка до переказу.


1. Стисло передай зміст речень.


Дзвінким стукотом по стовбурах дерев проголошує прихід чарівної весни дятел.


- Підкреслити головні члени речення.

- Що проголошує дятел? Чим?


Високо підіймаються жайворонки - невеличкі сіренькі пташки - у прозоре блакитне небо і заливаються там чудовим співом.


( Високо в небі співають жайворонки ).


- Як ви міркували під час скорочення речення?


V. Робота над переказом.


- Скажіть, якщо ми будемо повторювати у кожному реченні слово совеня, совеня, совеня, чи гарно це? Що треба зробити?


1. Лексична робота.


Добрати і записати синоніми до слова «совеня».


Совеня - маленький птах, маля, пташеня, крихітка.


2. Читання тексту вчителем.


СОВЕНЯ


Неподалік від невеличкого будинку лісника у великому дуплі старої берези було гніздо сови. Під березою у траві Дем'янко і Миколка зна йшли пухнасте сіре совеня з пошкодженим крилом. Воно безпорадно тріпотіло одним крильцем і тужливо пищало, бо не могло злетіти.

Діти забрали маленького птаха. Дома вони перев'язали совеняті пора нене крильце і посадили пташку в клітку. У клітці вимостили пір'ям м'якеньке кубельце. Дмитрик виніс велику клітку на ґанок. Кожного ве чора біля ґанку з'являлася сова й перегукувалася із своїм малям. Совеня відповідало їй протяжним писком.

Незабаром крильце у пташеняти зажило. Діти віднесли совеня на волю, до рідного гнізда.


3. Бесіда.


- Якими словами в тексті названо совеня?

- Де жило совеня?

- Що з ним сталося?

- Хто знайшов пташку?

- Що зробили діти?

- Куди Дмитрик виніс клітку?

- Як ви гадаєте, чому мати-сова перегукувалась із совеням?

- Що діти зробили, коли крильце у совеняти зажило?


4. Фізкультхвилинка.


5. Дописати слова з тексту переказу так, щоб утвердилися словосполу чення?


- У кожного записані дієслова, прочитайте їх. За змістом тексту «Сове ня». Доберіть іменники і запишіть їх.


6. Друге читання тексту вчителем.


7. Стисло перекажіть за планом.


План


1. Знахідка в лісі.

2. Допомога совеняті.

3. Перегукування сови.

4. На волі.


8. Орфографічна гімнастика.


- Пригадайте написання поданих слів.


Дем...янко, перев...язали, з...являлась, б...реза, пос...дили, ...анок ( ґанок).


9. Третє читання тексту.


10. Самостійна робота.


Запис стислого переказу.


I група - записати самостійно.

II група - самостійно, але можно користуватися текстом.

III група - за допомогою вчителя (1 пункт, 2- самостійно).


11. Зачитування учнями переказу, його обговорення, виправлення поми лок.


VI. Підсумок уроку.


- Які словосполучення головніші при стислому переказі: прикметники з іменниками чи дієслова з іменниками?


VII. Домашне завдання.


I група - підготувати усний стислий переказ оповідання з улюбленого ди тячого журналу.

II група - дописати самостійно.

III група - дописати за допомогою батьків.


Автор
Дата добавления 20.02.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров340
Номер материала ДВ-472535
Получить свидетельство о публикации


Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх