249900
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокУкраинский языкКонспектыРр Устный сжатый пересказ текста научного стиля

Рр Устный сжатый пересказ текста научного стиля

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.





Урок украинского языка в 5 классе

РКЗ №8. Усний стислий переказ тексту наукового стилю

Мета: навчальна:удосконалювати вміння учнів визначати тип і стиль мовлення, тему та головну думку висловлювання; удосконалювати вміння грамотно викладати почуте;

Розвиваюча: розвивати логічне мислення, культуру усного мовлення;

Виховна: виховувати повагу та любов до книги.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних знань.

Обладнання: пам'ятка «Як працювати над стислим переказом», текст переказу, таблиця «Стилі мовлення», картки для рефлексії, ілюстрації книжок, епіграф.

Дім, в якому немає книг, подібний до тіла, позбутого душі

Цицерон

Народна мудрість каже:

Книга вчить, як на світі жити

Книга - джерело життя

З книгою жити - з добром дружити

Люди перестають мислити, коли перестають читати

(Д.Дідро)



ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент. «Долоньки». Простягніть долоні, подаруйте один одному для роботи на уроці старанність, наполегливість, творчість.Простягніть іншу долоньку. На ній подаруйте свою любов, терпіння повагу.А тепер обміняйтесь подарунками. Доторкніться долонькою до долоньки і побажайте товаришеві творчих успіхів на уроці та гарного настрою.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1.Бесіда за питаннями.

- Які стилі мовлення ви знаєте?

У яких сферах життя ви зустрічаєтеся з текстами наукового стилю?

Назвіть основні стильові ознаки наукового стилю.

Які мовні засоби характерні для цього стилю?

2.Лінгвістична гра. Поєднай сферу вживання із стилем (учитель показує учням, вони розподіляють за стилями).



IIІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

IV.. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

1.Проблемні запитання і завдання учням.

Доведіть або спростуйте твердження одного пятиклассника .

«Я вважаю, що учням 5-го класу не потрібно вміти працювати з науковими текстами. Нехай цим займаються науковці, а ми будемо вивчати матемтикуа, історію, виконувати домашні завдання».

Чого ви повинні навчитися на цьому уроці?(на дошці навчитися).



V. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь учителя про особливості стислого переказу та опрацювання пам'ятки «Як працювати над стислим переказом».

Пам'ятка «Як працювати над стислим переказом»

1) Прочитайте текст, визначте тему та головну думку.

2) Встановіть адресата і мету висловлювання.

3) Виділіть частини тексту.

4) З'ясуйте, які частини можна усунути, а які об'єднати, узагальнити.

5) Складіть план стислого переказу.

6) Доберіть узагальнюючі слова і речення.

7) Стисло викладіть кожну частину.

8)Проаналізуйте складений текст, чи все в ньому буде зрозуміло адресатам мовлення.

2. Читання тексту.підручник с.225-226

«Історія книжки»

3. Бесіда за змістом тексту.

Чим зацікавив вас текст?

Що нового ви дізналися про книжку?

На чому люди писали, коли ще не було паперу?

Чи зручними були глиняні сторінки?Як про це сказано в тексті?

- Що таке пергамент?

- Коли люди навчилися робити справжній папір?

- Як ви розумієте останнє речення тексту? Чи згодні ви з автором?



4. Визначення теми й основної думки тексту.

Тема – історія створення книжки.

Головна думка – розповісти про етапи від найдавніших книжок до сучасних.



Фізхвилинка

1.Чарівне дзеркало(сказати про позитивну рису характеру свого однокласника).

2.Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій уклоніться

За щасливий день вчорашній.

Всі до сонця потягніться,

Вліво, вправо нахиліться,

Веретенцем покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

5. Виділення основних смислових частин, колективне складання плану.

Орієнтовний план

1.«Сторінки найдавніших книжок»:

а) камені, стіни печер, вояцькі щити;

б) глиняні сторінки-цеглинки.

2. Зручні і легкі книжки з пергаменту.

3.Книжки на папері.

4. Книжка всюди і поруч з нами.



6. Повторне читання тексту.(самостійно)

7. Усне переказування тексту.

8. Аналіз та редагування усних переказів.



VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Рефлексія.(або картки)

Опитування-інтерв'ю.(Використовується інтерактивний метод «Мікрофон».)

Що корисного ви винесете із сьогоднішнього уроку?



Плюс

Мінус

Цікаво







VIІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

- Повторити типи і стилі мовлення.

- Написати твір-мініатюру «Моя улюблена книжка» (5-7 речень)


Пам'ятка «Як працювати над стислим переказом»



1) Прочитайте текст, визначте тему та головну думку.

2)Визначте стиль мовлення.

3) Виділіть частини тексту.

4) З'ясуйте, які частини можна усунути, а які об'єднати, узагальнити.

5) Складіть план стислого переказу.

6) Доберіть узагальнюючі слова і речення.

7) Стисло викладіть кожну частину.

8)Проаналізуйте складений текст, чи все в ньому буде зрозуміло адресатам мовлення.





Пам'ятка «Як працювати над стислим переказом»



1) Прочитайте текст, визначте тему та головну думку.

2)Визначте стиль мовлення.

3) Виділіть частини тексту.

4) З'ясуйте, які частини можна усунути, а які об'єднати, узагальнити.

5) Складіть план стислого переказу.

6) Доберіть узагальнюючі слова і речення.

7) Стисло викладіть кожну частину.

8)Проаналізуйте складений текст, чи все в ньому буде зрозуміло адресатам мовлення.




Пам'ятка «Як працювати над стислим переказом»



1) Прочитайте текст, визначте тему та головну думку.

2)Визначте стиль мовлення.

3) Виділіть частини тексту.

4) З'ясуйте, які частини можна усунути, а які об'єднати, узагальнити.

5) Складіть план стислого переказу.

6) Доберіть узагальнюючі слова і речення.

7) Стисло викладіть кожну частину.

8)Проаналізуйте складений текст, чи все в ньому буде зрозуміло адресатам мовлення.




Пам'ятка «Як працювати над стислим переказом»



1) Прочитайте текст, визначте тему та головну думку.

2)Визначте стиль мовлення.

3) Виділіть частини тексту.

4) З'ясуйте, які частини можна усунути, а які об'єднати, узагальнити.

5) Складіть план стислого переказу.

6) Доберіть узагальнюючі слова і речення.

7) Стисло викладіть кожну частину.

8)Проаналізуйте складений текст, чи все в ньому буде зрозуміло адресатам мовлення.









УМІТИ:


1.Визначати стиль мовлення.

2.Визначати тему та головну думку висловлювання.

3.Складати план тексту.

4.Грамотно викладати почуте і прочитане.

5.Аналізувати переказаний текст.

Народна мудрість каже:

Книга вчить, як на світі жити.

Книга - джерело життя.

З книгою жити - з добром дружити.






Домашнє завдання


Повторити стилі мовлення.

Написати твір-мініатюру «Моя улюблена книга» ( 5-7 речень).
