Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Логопедия / Другие методич. материалы / "С дыбысы мен әрпі" сабақ

"С дыбысы мен әрпі" сабақ



  • Логопедия

Поделитесь материалом с коллегами:

hello_html_35ae874d.gifТақырыбы : С дыбысы мен әрпі

Сабақтың мақсаты: артикуляциялық жаттығуларды дамыту; дыбысты дұрыс дыбыстауға үйрету; фонематикалық түсінігін жетілдіру; сөздік қорын молайту; көру,есту,есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Көрнекілігі: суреттер, айналар, артикуляциялық жаттығулар, магниттік әріптер.

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі. Психожаттығулар.

2. Артикуляциялық жаттығулар. Тыныс алу жаттығуы «Жел диірмен»

Бұл ойын – жаттығуға арнайы жел диірмен алыңыз. Бала жел диірменге үрлейді.

3. Сабақтың тақырыбын хабарлау. Жұмбақ оқу.

Білезікке қарайық.

Ұқсайды оған қай әріп? )

4. Артикуляциялық және акустикалық белгілеріне мінездеме: С-тіл ұшы төмен, астыңғы тіске тірелген. Еріндер күлген тәрізді. Тіс-сәл ашық, ауа салқын.

С дыбысының дыбыстық белгісі, орны. Дауыссыз, көк үйде тұрады.

5. Әріппен таныстыру. Дәптерге жазу.

6. Буында айту. а) Са-со-со, со-су-су-са сұ-со-сұ-сұ

ә) Ұйқастар құрау: со-со сона, сорпа,... т.б

са-са сабын, сағат, сандық, сақа,...т.б

7. Фонематикалық қабылдауларын дамыту. а) С дыбысы бар сөзге қол соғу.

ә) С дыбысының орнын көрсет. Дыбыстар сөздің қай жерінде кездеседі? Сөздің басында, ортасында, аяғында кездеседі.

Қас, сағыз, сандық, сабын, сарымсақ, тасбақа, сиыр, мысық.

8. С дыбысын сөзде айту. а) Әріптерден сөз құрау. Дыбыстық талдау жасау.

ә) Тез жауап береміз.

Қандай тағамдарды білеміз? (самса, сәбіз, сүт, сарымсақ). Қандай ойындар ойнаймыз? (жасырынбақ). С дыбысы бар құстарды атаймыз (сауысқан, сұңқар). Қандай аңдар кездесуі мүмкін? (қасқыр, борсық, суыр, арыстан, жолбарыс).

9. Сергіту сәті. Саусақ жаттығуы.

Балық суда жүзеді,

Құс аспанда ұшады

Тасбақа жерде жүреді,

Сиыр өрісте жайылады.

10. Дыбысты сөйлемде айту. Жаңылтпашта айту.

Сағат пенен сөмкені Қаламқас, қазанды ас!

Сауысқанға сыйлапты. Жейік ас!

11. Байланыстырып сөйлеу. «Дене мүшелері». Дене мүшелері не үшін керек?

12. Қорытынды . Қандай дыбыспен таныстық?


С дыбысы мен әрпі

1. Артикуляциялық жаттығуларды жаса.

«Кім жақсы күледі?»

hello_html_m29f112ac.png

«Сағат»hello_html_3a2f2f25.png

«Жел диірмен»hello_html_m69af739b.png



2. Жұмбақты шеш. Білезікке қарайық.

Ұқсайды оған қай әріп?

3. Дыбыстың белгісі, қандай үйге орналастыратын айт.








4. Буындарда айт.

а) Са-со-со, со-су-су-са, сұ-со-сұ-сұ, іс-іс-ыс, си-сы-си, ас-әс-ас.

ә) Ұйқастар құрау: со-со- сона, сорпа,...

б) са-са- сабын, сағат, сандық, сақа,...

С

А

Ғ

А

Т

Ы

С

М

Ы

Қ

Ы

С

Р

И

5. Әріптерден сөз құра. Дыбыстық талдау жаса.





2D42A8C0



6. Сергіту сәті. . Балық суда жүзеді,

Құс аспанда ұшады.

Тасбақа жерде жүреді,

Сиыр өрісте жайылады.

7. Жаңылтпашты айт.

Сағат пенен сөмкені Қаламқас, қазанды ас!

Сауысқанға сыйлапты. Жейік ас!


8. Суретке қарап дене мүшелерін жаз. Дене мүшелері не үшін керек?

C:\Users\123\Desktop\112.jpg

9. Қорытынды















Автор
Дата добавления 24.02.2016
Раздел Логопедия
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров123
Номер материала ДВ-479416
Получить свидетельство о публикации


Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх