Инфоурок Математика КонспектыСабақ жоспары "Екі таңбалы сандарды қосу жəне азайту алгоритмі"

Сабақ жоспары "Екі таңбалы сандарды қосу жəне азайту алгоритмі"

Скачать материал

Мұғалімнің  аты-жөні

Боксенова Айнур Габитовна

Мектеп

№79

Сынып

2 «Л»

Пәні

Математика

Сабақтың тақырыбы

Екі таңбалы сандарды қосу жəне азайту алгоритмі.    32+45, 77 – 32

Сабаққа негізделген оқу мақсаттары

2.1.2.8. Екі таңбалы сандарды қосу жəне азайту алгоритмдерін  қолдану;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Ауызша есептеу тәсілдерін   біледі;

Оқушылардың басым бөлігі:  Тапсырмаларды  топтық , жеке, жұптық  жұмыстарда   бірлесіп  орындай алады;

Кейбір оқушылар:

Есепті баған түрінде есептеуді түсінеді;

Бағалау критерийлері

·         Екі таңбалы сандарды қосу жəне азайту алгоритмдерін  қолданады;

·         Баған   түрінде есептеуді  үйренеді;

·         Шамалармен  берілген амалдарды орындайды;

·         Есептің қысқаша жазылуын жаза алады;

·         Өрнектің мәнін таба алады;

Пәнаралық байланыс

Дене шынықтыру,информатика.

Ресурстар:

маркерлер;топта жұмыс істеу үшін әр оқушыға арналған ламинатталған А4 форматты қағаздар;

қосу кестесінің көрнекі түрі.

Құндылықтарды дарыту

 Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:

Тірек сөздердің  айтылуын ,есте сақтау дағдысын қалыптастыру; тірек сөздерді сабақ барысында қайталату.

Алдыңғы оқу

Тиімді тəсілмен қосу жəне азайту Есепті əртүрлі тəсілмен шығару

Сабақ жоспары

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ұйымдастыру кезеңі

1 минут

«Жылы  алақан»

Жұптар  бір-біріне қарама-қарсы тұрып, басбармақтан бастап  саусақтарын  тигізіп,  келесі сөздерді айтады:

  Барлық істе  саған  сәттілік  тілеймін! Рахмет!

Топтастыру

Ой қозғау

2 минут

 

Қол.Бас.Жүрек.

-Балалар, бүгінгі  сабақта  бізге  Шульманның  3 көмекшісі  қажет  болады. Олар: бас, қол, жүрек.

 

 

 

 

 


-Миымызбен  жақсы  ойланып, ойлағанымызды қолымызбен  іске  асырып,  мейірімді  жүрегімізбен    сезіну   керекпіз.

Өткенді пысықтау. Математикалық диктант

1. 2  мыңдықта қанша онд. бар?  (200 онд)

2.  6 ц  қанша  кг  бар?   (600 кг)

3.  8 дм   қанша  см  бар?  (800 см)

4 . 7 м  қанша см бар?   700 см)

5. 50  онд. қанша жүздік бар?   (5 жүзд)

6. 100 саны мен 50 санының айырмасына 20 санын қос. (70)

7. 30 бен 40 санының қосындысынан 20 санын азайт (50)

Мағынаны тану

10 минут

(МК, Т) «Ойлан! Тап!»  ойыны

-Балалар, сабақтың тақырыбын  анықтау  үшін, мына парақтардағы  тапсырмаларды  орындау  керек.

Оқушыларға  парақтар  таратылады. Оқушылар  топта  ақылдаса отырып, тапсырмаларды орындап, санды  анықтайды.

1-топ/Графикалық  модел  бойынша  санды  анықтаңдар:

                                     -  45 саны.

2-топ/Өлшем бірліктерін  түрлендіріңдер:

1 дм + 1 дм + 1дм + 2 см=.....  см     - 32 саны.

 


3-топ Амалдарды орындаңдар:

(100 – 30 ) + 7 =.....      -77 саны.

 

4-топ  45,   32, 77. /тексереді/

-Балалар, қандай  сандар шықты?

-Бұл  сандардың  қандай  ұқсастығы  бар?

Шыққан  сандармен  ламинатталған  тақталарға  екі  әртүрлі  өрнек  құрастырып  жаза қойыңдар.

32+45=77               77-32=45

45+32=77               77-45=32

Балалар, қалай  ойлайсыңдар, сабақтың  тақырыбы  қандай  болмақ?

Екі таңбалы сандарды  қосу және азайту.

-Қандай  жетістіктерге  қол жеткіземіз?

/оқушылардың  жауаптарын тыңдау/

Сабағымыздың  мақсатын  анықтап, айтайық: Екі таңбалы  сандарды  жазбаша  қосу  және  азайту  алгоритмін қолдану.

Ө,Қ)Өрнектерді  түрлендіру

-Жарайсыңдар! Енді толық  шығару  жолын  көрсетіңдер.

/бұл тапсырманы  1-2 оқушы  тақтада орындайды/

32+  45 = (30 + 40) + (2+5) = 77

77 – 32 = (70- 30) + (7 – 5) = 32

-Балалар,  осыны  есептеу  үшін  біз  көп  уақыт  жұмсадық. Неліктен  деп  ойлайсыңдар?

-Өйткені көп жаздық.

-Мұндай  есептеу  тәсілі  тиімді ме  екен?

-Қалай  тез әрі тиімді есептеуге  болады?

/оқушылардың  жауаптарын тыңдау/

-Енді  осы қосынды мен айырманы  баған  түрінде, яғни жазбаша  тәсілді  қолданып,  жаза қойыңдар.

-Кім  тақтада  жазып көрсеткісі келеді?

1 оқушы –қосындыны, 2 оқушы- айырманы  тақтада  жазады/

   32              77

+                  -

   45              32

   77              45               (Есептеуді баған түрінде жазған ыңғайлы)

-Енді  есептеу  алгоритмін  айта қойыңдар.

Қиындық бар ма?

-Иә

-Міне,балалар,  осы  бойынша  бүгінгі  сабақта  жұмысты  жалғастырамыз.

10 минут

«Көңілді  көжек»  (МК,Т) «Проблемалық  жағдаят»

-Балалар, бізге  бүгін  қонаққа  Көжеке  келіп  отыр. Оның  сендерге  бір  өтініші  бар  екен.(100 – 30 ) + 7 =.....      -77 саны.

Тыңдаймыз ба?

/аудиожазбаны  тыңдау/

Көжек: «-Сәлем, балалар! Қалдарың  қалай?   Маған сендердің  көмектерің  қажет. Мен екі таңбалы сандарды  жазбаша  қалай  қосып  азайту  керек екенін білмеймін.Сендер  маған  оны   үйретіңдерші.Өтінемін! Ол  үшін  бірінші  менің орындаған тапсырмамды  тексеріңдер. Қате  болса, түзетіп,  маған  түсіндіріңдер.Сендерден  жауап  күтемін, балалар!»

............................................................................................

/Оқушылар  Көжекенің  тапсырмаларын  топта  отырып  тексереді. Қателерін  анықтайды. Түсіндіреді./

-Қай  өрнектер қате шығарылған?

  52                77                  38                79  

+                  -                     +                  -

25                  25                  43              37

302                25                  71                         309

  27                  61                 47        80-47=33    

+                  -                     +              

  34                  72                33            

  511                40                377                    

79 – 37 = 42

  79

-

   37

   309

- Көжеке  неліктен  бұл  өрнектердің  мәнін  қате  тапты?

Мүмкін  болатын жауап:-Өйткені, Көжеке  екі таңбалы сандардың жазбаша  қосу  және  азайту  алгоритмін  білмейді.

-Иә,  дұрыс, балалар! Оған  түсіндіріп, үйретеміз бе?

-Иә!

/Оқушылар  Көжектің  қате  шығарылған өрнектерінің  жазбаша  орындау  тәсілін  түсіндіреді. /

Топтар  бір-бірінің жұмыстарын  шапалақпен бағалайды.

-Балалар,  ауызша  есептеу мен жазбаша есептеудің қандай  айырмашылығы бар?

Мүмкін болатын  жауаптар:-Ауызша есептеулерді үлкен разрядтардан бастайды, амалды солдан оңға қарай жылжи отырып орындайды.

- Ал жазбаша есептеулерді бірліктер разрядынан бастап, оңнан солға қарай жылжиды.

Сергіту сәті

2 минут

«Көңілді  көжек» /Көжек  оқушыларға  ризашылығын айтып, қоштасып кетеді/

10 минут

(Ұ) Галереяны шарлау. Оқушылар сыныпта жасырын тұрған өрнектерді табады. (жалаушаларды табу)

1-тапсырма:   

Дескриптор:

1. Берілген  тапсырмаларды   топта  талқылайды;

2. Мысалдардың  мәнін табады;

3.Екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмін қолданады;

Кері байланыс: (1 балл)

2- тапсырма: «Тексер»  Жеке жұмыс

Дескриптор:

1.  Берілген  тапсырманы топта  талқылыйды;

2.  Есептерді баған  түрінде жазып, есептейді;

3. Әр топ өз жұмыстарын жариялап, есептеу тәсілін түсіндіреді;

5. Бір-бірінің жауаптарын тексеріп, қателерін түзетеді;

Кері байланыс: (4 балл)

3- тапсырма:  ЖЖ   «Ойлан»

Дескриптор:

1.  Есептерді баған түрінде жазады;

2.  Есептің мәнін  түсіндіре отырып, табады;

3. Шамаларды бірдей өлшем бірліктеріне айналдырып  орындайды;

4.  Бір-бірінің жұмыстарын тексереді, қателерін түзетеді;

Кері байланыс: (4 балл)

5- тапсырма: ҰЖ   «Есепті  шығар»

Дескриптор:

1.Есептің сызбасын  немесе қысқаша жазылуын  құрастырады;

1.  Есептің  шешуін баған түрінде шығарады;

2.  Есептің   жауабын табады;

Кері байланыс: (3 балл)

Топтық жұмыс.

1-топ. Теңдеу шешу

2-топ   Тиімді тәсілмен есепте

3-топ    Тиісті санды жаз

4-топ    Баған түрінде жазып есепте

Логикалық есеп. (видео)

Рефлексия

Қорытынды

5 минут

Интербелсенді тақта.

Тест (Plickers)

Кері байланыс:

Кері байланыс  

 

·         Рефлексия:

-Балалар, Шульманның  «Үш көмекшісінің » пайдасы  тиді ме?

-Бүгін не  үйрендіңдер?

-Көңіл-күйлерің  қандай  екен?

/оқушылардың жауаптарын тыңдау/

-Менің де  көңіл-күйім  өте жақсы! Енді  өздеріңді  стикер  арқылы бағалай қойыңдар.

·                    Өзін-өзі бағалау.Кері байланыс: «Білім ағашы»

«Өз жетістігін бағалау  парағы» 

Оқушылар  түрлі-түсті стикерлер   арқылы өздерін бағалайды.

Саралау-оқушыға мейлінше қолдау  көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы

қалай түрлендіресіз?  Қабілетті оқушыға қосымша карточкалар беремін.

Барлық оқушылар орындай алады:

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Кейбір оқушылар орындай алады:

 

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Жұптық, топтық, өздік жұмыста жұлдызша,житондар  арқылы бағалаймын. Мадақтау, марапаттау арқылы бағалауды жүзеге асырамын.

Пәнаралық байланыс – көркем еңбек, АКТмен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)

Ауызбіршілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

 

Қосымша мәліметтер

 

Қорытынды бағамдау

Сабақта қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1.Менің ойымша сабақта оқытудағы Plickers әдісі нақты болды.

2.Оқуда оқушылардың арасында топтық жұмыс нақты көрінді.

Қандай екі нәрсе Сіздің сабағыңызды жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1.Сабағымды оқытуда басқа тапсырмаларды қолдану арқылы жақсартуға болады.

2.Оқуда оқушыларымның деңгейіне қарай тапсырмаларды әлі де күрделендіруге болады.

Сабақ барысында мен сынып немесе  жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

-Келесі сабағымда жекелеген оқушылармен сабағымды жетілдіру үшін саралау әдісі арқылы көмек беріп отыру керектігін түсіндім.

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сабақ жоспары "Екі таңбалы сандарды қосу жəне азайту алгоритмі""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист по привлечению инвестиций

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
