Инфоурок Начальные классы КонспектыСабақ жоспары: "Уақытыңды бағала.Түбір мен қосымша"

Сабақ жоспары: "Уақытыңды бағала.Түбір мен қосымша"

Скачать материал

Пән: Қазақ тілі

Бөлімі: Уақыт

 

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сабақ тақырыбы:

46-сабақ. Уақытыңды бағала.Түбір мен қосымша.

Сынып: 3

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаты:

3.2.3.1. мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағыттылған сұрақтар құрастыру және жауап беру;

3.3.5.1. жіберілген  пунктуациялық. орфографиялық, грамматикалық жəне стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету;

3.4.1.2 түбір сөзге -ы, -і дауысты дыбысынан басталатын қосымша жалғанған кездегі түбірдің өзгерісін сақтап жазу.

Сабақтың

мақсаты:

Барлық оқушылар:

Түбір мен қосымшаның жазылуын біледі.

Оқушылардың көбі:

•  Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен мəтіндегі негізгі ойды анықтай  алады.

Оқушылардың кейбірі:

•  Берілген тақырып бойынша өз көзқарасын білдіріп, ой қорыту жасай

алады.

Бағалау критерийлері

Білім алушы  

      Мәтіннің мазмұны  бойынша пікір білдіретін сұрақтар құрастырады

      Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді

Сөздік қор

Пәндік терминология мен тірек сөздер:                                         күндердің күнінде, қас қарайып, қараңғылық еңсере бастағанда, кешкі, қараңғы түн, таң, уақыт, өлшем бірлігі, сағат.

Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл:

Талқылау үшін сұрақтар:

- Уақыт дегеніміз не?

- Таңертең нешеде тұру керек деп ойлайсындар?

- Тұрғаннан кейін не істеу керек?

- Таңертең жаттығу жасау керек пе, жоқ па?

- Күн тәртібін сақтаудың адам ағзасына ықпалы бар ма?

Құндылықтар

Уақытты дұрыс қолдану мәдениетін сақтау маңыздылығын түсінуге баулу

Алдыңғы меңгерілген білім

Бұл бөлім материалдарының алғашқы сабағын оқытуда алдыңғы бөлімдерде алған білім, білік, дағдылары басшылыққа алынады.

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

 

Сабақтың басы

1-5 минут

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5-10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10-25 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25-30 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30-35 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Ұ) Психологиялық ахуал.

Оқушылар бір-бірімен кезектесіп тұрып амандасады.(үш тілде)

Ұйымдастыру кезеңі.

«Апталық тілек» ойыны. Оқушылардың қолдарына аптаның күндері жазылған парақ таратылу керек. Ол параққа өздеріне әр күнге бір сөзбен тілектерін жазады.

(үш тілде)

(Ұ) 3 қатардағы оқушыларға стикерлер  таратылады, онда олар күнделікті істейтін әрекеттерін жазады. Таңертең - Түсте – Кешке Мысалы: жуынамын, тамақтанамын т.с.с.

 

 

 

 

 

 


Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

(МК; Ө; Ұ; Қ) Мəтінді мұқият тыңдап, негізгі ойды анықтау.

33-жаттығу. Мәтінді тыңда. (Бір минут) мәтінмен жұмыс.

1-топ. Мәтін мазмұны бойынша сұрақ құрау.

2-топ. Мәтіндегі негізгі ойды анықта.

3-топ. Мәтін мазмұны бойынша өз ойларың қысқаша жазу.

4-топ. Мәтіндегі қарамен берілген сөздердің жазылуына назар аудар. Бұл сөздердің түбірін тауып, жазуда қалай өзгергенін айтып көр.

Ережені талдау. (Оқушы талдап, қорытынды шығарады)

Түбір сөзге жалғанатын қосымша дауысты дыбыстан басталса, онда түбірдің соңындағы к,қ,п дыбыстары г, ғ, б (немесе у) дыбыстарына өзгереді.

Кітап-кітабы, жауап-жауабы.

34-жаттығу. Жұппен жұмыс.

Суреттегі сөздерді жұптастырып жаз.

Ерік – еркі, көрік- көркі, орын-орны.

Ережені талдау. (Оқушы талдап, қорытынды шығарады)

Соңғы буынында ы,і дыбыстары бар кейбір сөздерге дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанғанда, ы, і дыбыстары түсіп қалады.

Топтарға тапсырма.

І топ

(Ж) «Уақыт бірлігін өсу ретімен орналастыр»

Ай, секунд, апта, минут, сағат, ғасыр, жыл, тәулік, мыңжылдық сөздері жазылған жұмыс парағын әр оқушы толтырады. Оқушылар жұптасып, тапсырманың дұрыстығын тақтада берілген дұрыс жауаппен салыстырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2-топ.«Дұрыс-бұрыс» ойыны

Жазылатын пікірлер «иә», «жоқ», «білмеймін»

Сағат – уақыттың өлшем бірлігі

 

Минут – уақыттың ең үлкен өлшем бірлігі

 

Минут сөзін қысқартып жазуға болмайды

 

Бір минутта үлкен кітапты оқуға болады

 

3-топ. «Шын-жалған» ойыны. Оқушылар таратылған парақшада шын немесе жалған екенін белгілейді.

 

 

шын

жалған

1

Мен бүгін таңертең сағат 10-да тұрдым

 

 

2

Мен екінші сабаққа келдім

 

 

3

Кеше мен туған күнге бардым

 

 

4

2 жыл бұрын мен 7 жаста болдым

 

 

5

5-10 минуттан соң сабақ аяқталады

 

 

 

4-топ. Кестеде берілген сөздерді орыс тілінде жаз.

Қазақ тілі

Орыс тілі

Ағылшын тілі

Уақыт

 

 

Минут

 

 

Сағат

 

 

 

Уақытыңды қадірле.Бейнебаян көрсету.

https://www.youtube.com/watch?v=bfqqMECoYn

Оқушыларға талқылауға қойылатын сұрақтар:

- «Уақыттың қадірі» дегенді қалай түсінуге болады?

- Ертеде адамдар уақытты қалай ажыратқан?

- Сағаттың қандай түрлері пайда болды?

- Неге күн арқылы уақытты анықтау қиын болды?

- Мектептегі қоңыраулар мен шырылдауық сағаттардың ерекшеліктері қандай?

- Сөйлем неден тұрады?

- Тыныс белгісіне қарап сөйлемді қалай ажыратамыз?

- Барлық сөйлемнің айтылу интонациясы бірдей ме?

(Т) Берілген тақырыптар бойынша іздену жұмысын ұйымдастыру. Постер жасау.

Оқушылардың топтық жұмысы ұйымдастырылып, түсіндіру жұмыстары жүргізіледі. Флипчарттар, маркерлер таратылып беріледі.

1-топ. Уақыт туралы мақал-мәтелдер іздеу.

2-топ. Уақыт туралы жұмбақтар іздеу.

3-топ. Уақыт туралы өлеңдер іздеу.

4-топ. Уақыт туралы әңгіме құрастыру.

Топтық жұмысты бағалау критерийі

·   сөйлеу барысында тақырыптан ауытқымау;

·   сөйлеу барысында берілген уақытты сақтау;

·   іздену жұмысына топтық барлық мүшелерінің қатысуы.

(Ө.ж.)

1. Берілген сөздерге –ы, -і қосымшасын қосып жаз.

Жиек-жиегі        қонақ –қонағы

Тиек- тиегі         қалақ- қалағы

Әріп-әрпі             көрік – көркі

2. Сөз құрамына талда.

Теңізші, теңізшілер, кітаптан, кітапхана, балықшы, балықшылар.дәрігер, дәрігерге.

(Т) Берілген тақырып бойынша іздену жұмысын ұйымдастырылады.

 «Коллаж әңгіме» стратегиясы топтық жұмыс түрінде жүзеге асырылады. Мұғалім оқушыларға түрлі түсті суреттері бар журналдар береді. Олар журналдардан ұсынылған тақырыпқа сәйкес суреттерді қиып алып флипчартқа жабыстырып, әңгіме құрастырады.

Оқушылардың топтық жұмысы ұйымдастырылады. «Уақытыңды бағала» тақырыбы бойынша постер құрастырады.

Топтар бірін-бірі бағалайды.

- сөйлеу барысында тақырыптан ауытқымау;

- сөйлеу барысында берілген уақытты сақтау;

- жұмысқа топтың барлық мүшелерінің белсенді қатысуы.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша №1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша №2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша №3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша №4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша №5

Қорытынды бөлім

35-40 минут

5 минут

 

Рефлексия

Бағалау критерийлері

Бағалау критерийлері

Қолымнан келеді

Көмек

қажет етемін

Тақырып пен сурет бойынша мәтін мазмұнын болжай білемін

 

 

Сөзін жүйелі түрде жоспарлап, сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатыса аламын

 

 

Үлгі негізінде өзіндік іс-әрекеті баяндалған күнделік жаза алады

 

 

 

Үйге тапсырма: Қазақ халқының уақыт өлшемдері мен атауларын түрлі дереккөздерден тауып, жазып келу

 

Қосымша ақпарат

Саралау

 

Бағалау – оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс
дүниетану

·         Тапсырма көлемі бойынша саралау;

·         Деңгейлік тапсырмаларды орындату;

·          

·         Бақылау негізінде қолдауды қажет ететін оқушыларды белгілеу

·         Оқушылардың тақырыпты меңгеру деңгейін оқылым тапсырмалары негізінде ұйымдастыру

·         Топтық, жұптық  жұмыс барысында берілген мәтін, өлең мазмұны бойынша тұжырым жасай алуы, сыпайы жауап бере білуге бағалау

·          

Топта бірі-бірі тыңдау, сыйлау. Сыныпта қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Рефлексия

Сабақ мақсатына жеттім бе?

Оқушылар не үйренді?

Ынтымақтастық атмосферасы орнады ма?

Оқушылар арасындағы дифференциациялау бойынша іс-әрекеттер ұтымды болды ма?

Жоспарланған уақытты ұстандым ба?

Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен?

 

Қорытынды бағалау

Сабақтың ең ұтымды кезеңдері.

1:

2:

Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі әдіс.

1:

2:

Келесі сабақты жоспарлауға септігін тигізетіндей осы сабақтан сыныптағы және жеке оқушылар жайлы не білдім?

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сабақ жоспары: "Уақытыңды бағала.Түбір мен қосымша""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Менеджер по платежным услугам

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Пән: Қазақ тілі

Бөлімі: Уақыт

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сабақ тақырыбы:

46-сабақ. Уақытыңды бағала.Түбір мен қосымша.

Сынып: 3

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаты:

3.2.3.1. мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағыттылған сұрақтар құрастыру және жауап беру;

3.3.5.1. жіберілген пунктуациялық. орфографиялық, грамматикалық жəне стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету;

3.4.1.2 түбір сөзге -ы, -і дауысты дыбысынан басталатын қосымша жалғанған кездегі түбірдің өзгерісін сақтап жазу.

Сабақтың

мақсаты:

Барлық оқушылар:

Түбір мен қосымшаның жазылуын біледі.

Оқушылардың көбі:

Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен мəтіндегі негізгі ойды анықтайалады.

Оқушылардың кейбірі:

Берілген тақырып бойынша өз көзқарасын білдіріп, ой қорыту жасай

алады.

Бағалау критерийлері

Білім алушы

  • Мәтіннің мазмұныбойынша пікір білдіретін сұрақтар құрастырады
  • Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді

Сөздік қор

Пәндік терминология мен тірек сөздер:күндердің күнінде, қас қарайып, қараңғылық еңсере бастағанда, кешкі, қараңғы түн, таң, уақыт, өлшем бірлігі, сағат.

Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл:

Талқылау үшін сұрақтар:

- Уақыт дегеніміз не?

- Таңертең нешеде тұру керек деп ойлайсындар?

- Тұрғаннан кейін не істеу керек?

- Таңертең жаттығу жасау керек пе, жоқ па?

- Күн тәртібін сақтаудың адам ағзасына ықпалы бар ма?

Құндылықтар

Уақытты дұрыс қолдану мәдениетін сақтау маңыздылығын түсінуге баулу

Алдыңғы меңгерілген білім

Бұл бөлім материалдарының алғашқы сабағын оқытуда алдыңғы бөлімдерде алған білім, білік, дағдылары басшылыққа алынады.

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1-5 минут

5 минут

5-10 минут

10-25 минут

Сергіту сәті

25-30 минут

30-35 минут

(Ұ) Психологиялық ахуал.

Оқушылар бір-бірімен кезектесіп тұрып амандасады.(үш тілде)

Ұйымдастыру кезеңі.

«Апталық тілек» ойыны. Оқушылардың қолдарына аптаның күндері жазылған парақ таратылу керек. Ол параққа өздеріне әр күнге бір сөзбен тілектерін жазады.

(үш тілде)

(Ұ) 3 қатардағы оқушыларға стикерлертаратылады, онда олар күнделікті істейтін әрекеттерін жазады. Таңертең - Түсте – Кешке Мысалы: жуынамын, тамақтанамын т.с.с.


Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

(МК; Ө; Ұ; Қ) Мəтінді мұқият тыңдап, негізгі ойды анықтау.

33-жаттығу. Мәтінді тыңда. (Бір минут) мәтінмен жұмыс.

1-топ. Мәтін мазмұны бойынша сұрақ құрау.

2-топ. Мәтіндегі негізгі ойды анықта.

3-топ. Мәтін мазмұны бойынша өз ойларың қысқаша жазу.

4-топ. Мәтіндегі қарамен берілген сөздердің жазылуына назар аудар. Бұл сөздердің түбірін тауып, жазуда қалай өзгергенін айтып көр.

Ережені талдау. (Оқушы талдап, қорытынды шығарады)

Түбір сөзге жалғанатын қосымша дауысты дыбыстан басталса, онда түбірдің соңындағы к,қ,п дыбыстары г, ғ, б (немесе у) дыбыстарына өзгереді.

Кітап-кітабы, жауап-жауабы.

34-жаттығу. Жұппен жұмыс.

Суреттегі сөздерді жұптастырып жаз.

Ерік – еркі, көрік- көркі, орын-орны.

Ережені талдау. (Оқушы талдап, қорытынды шығарады)

Соңғы буынында ы,і дыбыстары бар кейбір сөздерге дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанғанда, ы, і дыбыстары түсіп қалады.

Топтарға тапсырма.

І топ

(Ж) «Уақыт бірлігін өсу ретімен орналастыр»

Ай, секунд, апта, минут, сағат, ғасыр, жыл, тәулік, мыңжылдық сөздері жазылған жұмыс парағын әр оқушы толтырады. Оқушылар жұптасып, тапсырманың дұрыстығын тақтада берілген дұрыс жауаппен салыстырады.

2-топ.«Дұрыс-бұрыс» ойыны

Жазылатын пікірлер «иә», «жоқ», «білмеймін»

Сағат – уақыттың өлшем бірлігі

Минут – уақыттың ең үлкен өлшем бірлігі

Минут сөзін қысқартып жазуға болмайды

Бір минутта үлкен кітапты оқуға болады

3-топ. «Шын-жалған» ойыны. Оқушылар таратылған парақшада шын немесе жалған екенін ☺ белгілейді.

шын

жалған

1

Мен бүгін таңертең сағат 10-да тұрдым

2

Мен екінші сабаққа келдім

3

Кеше мен туған күнге бардым

4

2 жыл бұрын мен 7 жаста болдым

5

5-10 минуттан соң сабақ аяқталады

4-топ. Кестеде берілген сөздерді орыс тілінде жаз.

Қазақ тілі

Орыс тілі

Ағылшын тілі

Уақыт

Минут

Сағат

Уақытыңды қадірле.Бейнебаян көрсету.

https://www.youtube.com/watch?v=bfqqMECoYn

Оқушыларға талқылауға қойылатын сұрақтар:

- «Уақыттың қадірі» дегенді қалай түсінуге болады?

- Ертеде адамдар уақытты қалай ажыратқан?

- Сағаттың қандай түрлері пайда болды?

- Неге күн арқылы уақытты анықтау қиын болды?

- Мектептегі қоңыраулар мен шырылдауық сағаттардың ерекшеліктері қандай?

- Сөйлем неден тұрады?

- Тыныс белгісіне қарап сөйлемді қалай ажыратамыз?

- Барлық сөйлемнің айтылу интонациясы бірдей ме?

(Т) Берілген тақырыптар бойынша іздену жұмысын ұйымдастыру. Постер жасау.

Оқушылардың топтық жұмысы ұйымдастырылып, түсіндіру жұмыстары жүргізіледі. Флипчарттар, маркерлер таратылып беріледі.

1-топ. Уақыт туралы мақал-мәтелдер іздеу.

2-топ. Уақыт туралы жұмбақтар іздеу.

3-топ. Уақыт туралы өлеңдер іздеу.

4-топ. Уақыт туралы әңгіме құрастыру.

Топтық жұмысты бағалау критерийі

  • сөйлеу барысында тақырыптан ауытқымау;
  • сөйлеу барысында берілген уақытты сақтау;
  • іздену жұмысына топтық барлық мүшелерінің қатысуы.

(Ө.ж.)

1. Берілген сөздерге –ы, -і қосымшасын қосып жаз.

Жиек-жиегіқонақ –қонағы

Тиек- тиегіқалақ- қалағы

Әріп-әрпікөрік – көркі

2. Сөз құрамына талда.

Теңізші, теңізшілер, кітаптан, кітапхана, балықшы, балықшылар.дәрігер, дәрігерге.

(Т) Берілген тақырып бойынша іздену жұмысын ұйымдастырылады.

«Коллаж әңгіме» стратегиясы топтық жұмыс түрінде жүзеге асырылады. Мұғалім оқушыларға түрлі түсті суреттері бар журналдар береді. Олар журналдардан ұсынылған тақырыпқа сәйкес суреттерді қиып алып флипчартқа жабыстырып, әңгіме құрастырады.

Оқушылардың топтық жұмысы ұйымдастырылады. «Уақытыңды бағала» тақырыбы бойынша постер құрастырады.

Топтар бірін-бірі бағалайды.

- сөйлеу барысында тақырыптан ауытқымау;

- сөйлеу барысында берілген уақытты сақтау;

- жұмысқа топтың барлық мүшелерінің белсенді қатысуы.

Қосымша №1

Қосымша №2

Қосымша №3

Қосымша №4

Қосымша №5

Қорытынды бөлім

35-40 минут

5 минут

Рефлексия

Бағалау критерийлері

Бағалау критерийлері

Қолымнан келеді

Көмек

қажет етемін

Тақырып пен сурет бойынша мәтін мазмұнын болжай білемін

Сөзін жүйелі түрде жоспарлап, сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатыса аламын

Үлгі негізінде өзіндік іс-әрекеті баяндалған күнделік жаза алады

Үйге тапсырма: Қазақ халқының уақыт өлшемдері мен атауларын түрлі дереккөздерден тауып, жазып келу

Қосымша ақпарат

Саралау

Бағалау – оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс
дүниетану

  • Тапсырма көлемі бойынша саралау;
  • Деңгейлік тапсырмаларды орындату;
  • Бақылау негізінде қолдауды қажет ететін оқушыларды белгілеу
  • Оқушылардың тақырыпты меңгеру деңгейін оқылым тапсырмалары негізінде ұйымдастыру
  • Топтық, жұптықжұмыс барысында берілген мәтін, өлең мазмұны бойынша тұжырым жасай алуы, сыпайы жауап бере білуге бағалау

Топта бірі-бірі тыңдау, сыйлау. Сыныпта қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Рефлексия

Сабақ мақсатына жеттім бе?

Оқушылар не үйренді?

Ынтымақтастық атмосферасы орнады ма?

Оқушылар арасындағы дифференциациялау бойынша іс-әрекеттер ұтымды болды ма?

Жоспарланған уақытты ұстандым ба?

Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен?

Қорытынды бағалау

Сабақтың ең ұтымды кезеңдері.

1:

2:

Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі әдіс.

1:

2:

Келесі сабақты жоспарлауға септігін тигізетіндей осы сабақтан сыныптағы және жеке оқушылар жайлы не білдім?

Скачать материал
