Сабақ қазақ тілі пәнінен "Жинақтық және болжалдық сан есімдер"
1106058
столько раз учителя, ученики и родители
посетили официальный сайт проекта «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок Другое КонспектыСабақ қазақ тілі пәнінен "Жинақтық және болжалдық сан есімдер"

Сабақ қазақ тілі пәнінен "Жинақтық және болжалдық сан есімдер"

библиотека
материалов

Пәні

Қазақ тілі

Сыныбы

6

Күні

2.12.2015 ж

Сабақтың тақырыбы

Жинақтық және болжалдық сан есімдер

Мақсаты

Сан есім түрлерін кестелер арқылы түсіндіру. Жинақтық және болжалдық сан есімдерді бір – бірінен ажырата алуға

Күтілетін нәтижелері

А.Жинақтық және болжалдық сан есімдерді бір – бірінен ажырата алады

В.Топта еркін жұмыстанып, тақырыптан ереже шығара алады

С.Сыни ойлауы қалыптасып, сөйлем талдай алады

Керекті жабдықтар

Қазақ тілі С.М Исаев, К.Н Назарғалиева, Ж.Т Дәулетбекова Алматы «Атамұра» 2015 жыл, Уикипедия сайты, дидактикалық материалдар, ғаламтордан алынған мәліметтер, қазақ тілі мен әдебиеті журналы, А.Әлімов «Интербелсенді әдістемені ЖОО – қолдану мәселелері» оқу құралы, Алматы – 2013 ж, смайликтер, А4 қағаз.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

Ұйымдастыру

Амандасу

Сергіту сәті



Топқа бөлу

Мұғалім оқушыларды топқа бөлуді ұйымдастырады

Үй тапсырмасы: «Сұрақтары бар қорап» арқылы өткен тақырыптарды қорытындылау

1.Сан есім дегеніміз не?...



Оқушылар әуен ырғағымен сергіту жаттығуын жасайды.

Оқушылар Ж мен С әріптері арқылы топқа бөлінеді.

Кабинетте қорап қойылып, оған оқушылар сабақтың соңында өз сұрнақтарын, қалдыра алады. Бұл сұрақтар келесі сабақтың басында талқыланады.

Тұсаукесер

«Он сұрақ» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын ашу. Жинақтық, болжалдық сан есімдер

Мұғалім әдісті түсіндіріп кетеді.





«Post it» әдісі арқылы формативті бағалау

Мұғалім бір оқушыны таңдап алады және оның маңдайына негізгі сөз жазылған стикерді жапсырады – қатысушы сыныпқа 10 сұрақ қоя алады, оған жауап не Иә, не Жоқ деп беріледі. Осылайша жаңа сабаққа жол ашылады.

Оқушылар бір – бірін «Post it» әдісі арқылы бағалайды.

Негізгі бөлім

Жаңа тақырыпты өздігінен меңгерту, ресурс тарату.

1.Жинақтық сан есім заттың жинақталған санын көрсетеді. Сұрағы: нешеу? Жинақтық сан есім бірден жетіге дейінгі сан есімдерге –ау, -еу жұрнағы жалғану арқылы жасалады. Біреу, екеу, үшеу, төртеу, бесеу, алтау, жетеу. Дауысты дыбысқа аяқталған екі, алты, жеті сан есімдеріне – ау, -еу жұрнағы жалғанғанда түбірдегі соңғы дауысты дыбыс түсіп қалады: екі+еу=екеу , алты+ау=алтау, жеті+еу=жетеу

2.Болжалдық сан есімдер заттың санын дәл білдірмейді, шамамен болжап көрсетеді. Сұрағы: қанша?неше?қай шамалы?қаншадан?

Оқулықпен жұмыс:

125-жаттығу

Шығармашылық тапсырмалар:

Болжалдық, жинақтық сан есімдерді қатыстырып мәтін құрайды.

«Сэндвич» әдісі арқылы бірін – бірі бағалайды
























Оқушылар жаттығу жұмыстарынөздері орындайды

Оқушылар бір – бірін «Сэндвич» әдісі арқылы бағалайды.

Қорытынды







Сабақ соңындағы рефлексия


Үйге тапсырма

«Ойланудың 6 қалпағы» әдісі арқылы сабақты қорытындылау.

Оқу үрдісінің барлық аспектілерінде оқушылардың тақырып бойынша түсініктерінің қалыптасқандығын қадағалайтын әдіс.

Кері байланыс парағы



129 – жаттығу, ереже оқу.

Оқушылар бұл әдісті қолдануарқылы сабақта өткен материалды қайталап, бекітеді.



Оқушылар сабақта алған білім деңгейлерін рефлексия парағына түсіреді.

