Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Сабақ қазақ тілінде тақырыбы: "Ауа. Ауаның қасиеті" (2 - сынып)
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Сабақ қазақ тілінде тақырыбы: "Ауа. Ауаның қасиеті" (2 - сынып)

библиотека
материалов

Сыныбы: 2 «б»

Тақырыбы: Ауа. Ауаның қасиеті
Мақсаты:

а) Оқушыларға ауаның құрамы және қасиеттері туралы білім қалыптастыру. Ауаның адам өміріндегі маңызын  түсіндіру. Үш тілде маңызды сөздердің айтылуымен таныстыру.

ә) Олардың ойлау дағдысын қалыптастыру, жүйелі сөйлеуге үйрету.Тәжірбиелер жасау арқылы оқушы танымын кеңейтіп, қызығушылығын ояту.

б) Байқампаз болуға ,қоршаған ортаны қорғауға үйрету арқылы экологиялық тәрбие беру.

Түрі: жаңа сабақты игеру.
Әдісі: түсіндіру, топтастыру, сұрақ-жауап.
Көрнекілігі: слайдтар, сызбалар, дидактикалық материалдар
Сабақтың барысы:

  1. Психологиялық дайындық

Сабағымызды Садықбек Хангелдиннің «Бәрі- менің өмірім, сен сыйлаған» өлеңімен бастайық!

Табиғат!

Тіршіліксің тұнып тұрған,

Сен – Күнсің көтерілген күліп қырдан.

Сен – Көлсің,

Сен – Ормансың,

Сен – Бұлбұлсың,

Адамды сұлулыққа құнықтырған.

Сен – Жарықсың,

Сен – Жерсің,

Сен – Гүлсің,

Сен – Адамсың,

Сен – Ауасың,

Сен – Анамсың

Бәрі – менің өмірім,

Сен сыйлаған,

Туған жерім – Отаным -Қазақстан

  1. Топтастыру

Қызыл, жасыл, сары, көк шарды таңдап алу арқылы әр түс өз топтарына отырады.

  1. Өткенді қайталау. Жеке жұмыс

Топқа әр түрлі тапсырмалар беріледі.

  1. топ: Берілген парақшадан суретті тауып көрсету.

  2. топ: Берілген парақшадан сұлбаны анықтап көрсету.

  3. топ: Шартты белгілер арқылы жергілікті жердің сұлбасын анықтау.

  4. топ: Сурет, сұлба, жергілікті жердің сұлбасы – дегеніміз не?

Жаңа сабақ.

Қызығушылықты ояту. Электронды оқулықтан жұмбақ көрсету арқылы жаңа сабағымыздың тақырыбын білетін боламыз.
Бар ма , жоқ па, оны анық білмейсің.
Ол жоқ жерде өмір сүріп жүрмейсің.
(Ауа)

Дәптермен жұмыс
Олай болса бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы «Ауа. Ауаның қасиеті». Дәптерімізді ашып, бүгінгі күннің реті мен тақырыбымызды жазамыз.

Ескерту:

Дәптер мен көзіміздің ара - қашықтығы 30 см болуы керек. Дәптерді көлденең қою арқылы, иығымызды тік ұстап жазамыз.

-Адам өміріне қажетті жағдайлар нелер?

- ауа, жарық, жылу, тамақ, су т.б.

Адамдар да, өсімдіктер де, жануарлар да тіптен барлық тіршілік иелеріне ауа керек. Ауа қабаты бізді және біздің ғаламшарымыз – Жерді қоршап тұр. Осы қабатты – атмосфера деп атайды.

.

image.jpg

Ол біздің планетамыз Жерді Күннің радиациясынан қорғайды. Егер ауа қабаты жойылып кетсе, онда тіршілік жойылады. Күннің ыстық сәулесі түгел күйдіріп жіберер еді.

Ауаның құрамына тоқталайық!

Азот-78% Оттегі-21%

Көмір қышқыл газы-1%


http://oky.ucoz.ru/_pu/58/s05292685.jpg

Оқулықпен жұмыс

Әр топ оқулықтан өз беттерінше іштей оқиды, түсінгендерін айтады.

 Сарамандық жұмыс.


Оқушыларды орындырынан тұрғызып орындыту.

1.Ауызды жауып,танауыңды қысып,ішіңнен сана.Тұншығасың.Сонда адамға демалу үшін не қажет? –Ауа.

Ауа көзге көрінбейді.

2.Ыстықтап терледің салқындау үшін желпіндің.Сен ауаны сезесің.

3. Ауаны көреміз бе?

Жоқ.

- Неге?

Себебі ол-түссіз.

4.Шар үрлейміз. 4- топқа 4 түрлі шар: қызыл,көк,сары, жасыл шар беремін.

- Оның ішіне не толды?

-Ауа, яғни ол орын алады.

- Ол шарға қайдан келді?

-Ішімізден,яғни адамда ауа болады.

- Ол қалай келеді?

- Дем алу арқылы.

Дәптермен жұмыс:

Ауаның негізгі қасиеттерін жазып аламыз: көзге көрінбейді, түссіз, иіссіз, дәмсіз.

Топпен жұмыс:

Енді осыларды дәлелдейтін тәжірибелер жасаймыз.

Әр топ орыдарында отырып , бірге орындайды.Әр партада құралдар әзір тұрады.

І топ: Тәжірибеге керек заттар:1 стакан су,қант.

1-тәжірибе.

Бір стақан суға бір түйір қант сал.Судың бетіне ауа көпіршіктерінің шыққанын көресің. Осыдан қант түйіршігінде ауа бар екенін білдік.

ІІ топ: Тәжірибеге керек заттар:1 стакан, ішіне су құйылған ыдыс.

2- тәжірибе.

Ішіне су құйылған ыдысқа стақанды төңкерейік.Стақанға су кірмейді. Себебі стақанның ішінде ауа бар,ол орын алып тұр. Ол стақанды сол қалпында кішкене қисайтсаң ауа көпіршіктері шыға бастайды. Стақаннан шыққан ауаның орнына су кіреді.

ІІІ топ: Тәжірибеге керек зат: доп

3-тәжірибе.

Допты ал. Оны қолыңмен бүйірінен қыс.Бүйірі қабысып ішке қарай кіреді. Бұл кезде доп ішіндегі ауа сығылады. Ал допты жерге немесе жарға ұрып қарасақ,доп ыршып,секіріп,жоғары көтеріледі. Басқаша айтқанда серпіледі.Серпіліп тұрған оның ішіндегі ауа.

ІҮ топ: Тәжірибеге керек заттар: балауыз, банка, стакан.

Оқушылар қарап отырады.Жіңішке балауыз шырағданның біреуін тең етіп үшке бөліп, әрқайсысын жағып үстел үстіне қойып.Біреуін стақанмен,екіншісін үлкен шыны банкамен жауып, ал үшіншісін ашық қалдыру керек.Байқаймыз қайсысы қай уақытта сөнер екен.Әрине ең алдымен стақанмен жабылған шырағдан сөнеді.Банкамен жабылғаны ұзақтау жанады.Ал ашық тұғаны біткенше жанады.

Сығылады, жылуды сақтайды, отты жанғызады-

деген қорытынды шығарамыз.

Сергіту сәті.

«Көңілді күн» музыкамен ырғақты қозғалыс жасау.

-Балалар жаттығуды қайда жасап тұр?

-Бақтың ішінде жасап тұр.

-Бақтың ішінде ауа қандай болады?

-Таза болады.

-Дұрыс.Таза ауа денсаулыққа пайдалы. Кейбір жағдайларда ауа ластанады.

Топпен жұмыс:

І топ: Ребусты шеш

ІІ топ: Ауаны не ластайды? (Сурет салу)

ІІІ топ: Сұрақ – жауап.

ІҮ топ: Тәжірибе бойынша білген ауаның негізгі қасиеттерін атаңдар.

Сабақты бекіту

Не үйрендік?

C:\Documents and Settings\A\Рабочий стол\ауа1.jpg

Ауаның сығылатынын, серпілетінін, жылуды сақтайтынын, отты жанғызытынын

Бағалау

Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау

Барлық оқушыларды от шашу арқылы бағалау.

Үйге тапсырма

Оқып, түсінік айту.

Автор
Дата добавления 04.12.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров136
Номер материала ДВ-226739
Получить свидетельство о публикации

Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ


"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs
