САБАҚ: 2-бөлім:
«Балалар
мен үлкендер» тарауы
Тақырыбы:
Ерлерді
ұмытпаса, ел де ұмытпас 5-сабақ
|
Мектеп: №72
мектеп-лицейі
|
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Ақтанова
Қ.Қ
|
|
СЫНЫП: 7
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
|
Оқу
мақсаттары
|
Кейіпкерлердің
іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және
көркемдік құндылығына баға беру (Б/С1)
Шығарманы
ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу (Б/С3)
|
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық
оқушылар орындай алады:
|
|
- Кейіпкерлердің
іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және
көркемдік құндылығына баға береді, ұлттық құндылығын талдап, эссе жазады
|
|
Оқушылардың
көпшілігі орындай алады:
|
|
- Кейіпкерлердің
іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және
көркемдік құндылығына баға береді, мәтіндегі үзінділермен дәлелдеп, ұлттық
құндылығын талдап, эссе жазады
|
|
Кейбір оқушылар
орындай алады:
|
|
- Кейіпкерлердің
іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және
көркемдік құндылығына баға береді, мәтіндегі үзінділермен дәлелдеп,
көзқарастарын білдіреді, ұлттық құндылығын ашып эссе жазады
|
|
Бағалау критерийі
|
- Кейіпкерлердің
іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені анықтайды, салыстырады;
- Көркемдегіш
құралдарды табады;
- Ұлттық
құндылығын ашып, эссе жазады
|
|
Оқыту деңгейі
|
Түсіну,
талдау, қолдану
|
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар
орындай алады
:
|
|
Көркемдік
тіліне талдайды, шығармадағы кейіпкерлерді анықтайды, жасалу типтері мен
тәсілдеріне ажыратады
|
|
Пәнге
қатысты сөздік қор мен терминдер:
|
|
Ұлттық,
көркемдік, тарихи құндылық
|
|
Диалог
құруға / шығарма жазуға пайдалы сұрақтар:
|
|
-
«Батыр
Баян өмірде болған ба? Дәлелдеңіз.
-
Туған
елге, туған жерге деген махаббат, азаматтық борыш қалай көрінеді?
|
|
Талқылауға
барысында
қолданатын тіркестер
|
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
|
|
Құндылықтарға баулу
|
Кейіпкерлердің
адами құндылықтарын үлгі ету
|
|
Пәнаралық байланыс
|
Тарих,
өнер
|
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім:
|
М.Жұмабаев «Батыр Баян» мазмұны
|
|
Сабақтың барысы
|
|
Кезеңдер
уақыты
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Ресурс
|
Қызығушылық
ояту
5
минут
|
Ұйымдастыру сәті. Амандасу,
сыныптың сабаққа дайындығын қадағалау, сабақ мақсатымен таныстырылады.
|
Оқу ортасы қалыптасады
|
|
|
№1
ТАПСЫРМА.
ТЖ.
«Венн
диаграммасы» әдісі
Нұсқаулық: Әр топ
кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені шығармадан
табады, салыстырады.
І
топ:
Абылай;
ІІ
топ:
Баян;
ІІІ
топ:
Ноян;
ІҮ
топ:
Қалмақ қызы;
Ү
топ: Қанай
шешен, өзге де кейіпкерлер
Дескриптор:
-
Кейіпкерлердің
іс-әрекетін шығармадан табады;
-
Портреттерін
табады;
-
Кейіпкер
бейнесін салыстырып, өзіндік ерекшеліктерін ажыратады, ұқсастықтарын ашады.
|
F бағалау
Топ
ішінде бірін-бірі бағалайды
|
|
№2
ТАПСЫРМА.
ЖЖ. «Сұрақ қою, тағы да сұрақ қою» әдісі
Нұсқаулық: Шығарманың
тарихи және көркемдік құндылығына баға беру
1-қадам: Жұптар шығармадан көркемдегіш
құралдарды табады;
2-қадам: Шығарманың көркемдік, тарихи және
ұлттық құндылығын ашатын үзінділерді табады;
3-қадам: Бір-біріне сұрақтар қояды,
талқылайды, көзқарастарын білдіреді, баға береді.
Сұрақтар:
-
Батыр
Баян өмірде болған ба? Дәлелдеңіз.
-
Туған
елге, туған жерге деген махаббат, азаматтық борыш қалай көрінеді?
-
Бүгінгі
күннің ұрпақтары Отаны үшін не істей алады?
-
Поэмада
Алаш рухы, ар-намыс мәселесі қалай көрінген?
-
Абылай
ханның қазақ шежіресіндегі орны қандай?
-
Шығармадағы
автор ұстанымы қандай?
4-қадам: «Батыр Баян» поэмасы ұлттық және
тарихи құндылығымыз» тақырыбында эссе жазады.
Қосымша ақпарат: Ақын 1923 жылы
М.Әуезовтің пәтерінде бір түнде жазып шыққан екен.
Дескриптор:
-
Көркемдегіш
құралдарды табады;
-
Шығарманың
тарихи және ұлттық құндылығын ашатын үзінділерді табады;
-
Бір-біріне
сұрақтар қояды, талқылайды, көзқарастарын білдіреді, баға береді;
-
Тақырыпты
ашып, эссе жазады
|
F бағалау
Топтар
дискриптор негізінде бірін-бірі бағалайды
|
|
Соңы 5 минут
|
Кері
байланыс. «Құлып және кілт» әдісі
|
|
|
Үйге
|
1. Поэмаға
қандай өзгеріс енгізер едіңіз? Өз көзқарасымыз тұрғысынан оқиға желісін
дамытып жазып келу
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|