Инфоурок / Математика / Конспекты / Сабақ "Нүкте және түзу"

Сабақ "Нүкте және түзу"

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов



Сабақ тақырыбы: Нүкте және түзу. Екі түзудің өзара орналасуы.

Сабақ мақсаты:Жазықтықтағы негізгі фигураларға нүкте мен түзу жататындығын, оларды қалай белгілейтіндігін түсіндіру, түзулердің қиылысатын және қиылыспайтындығын айту. Оқушылардың ақыл-ойын дамыту, ойлау қабілетін жетілдіру, есеп шығарудың жаңа түрлерін меңгерту және ойдан ой туындатуға, әр сөзді, айтылған ойды дәлелдеуге үйрету. Оқушылардың геометрия пәніне ынталығын, қызығушылығын арттыру.

Сабақ көрнекілігі: Компьютер, интерактивті тақта, Microsoft PowerPoint презентациясы.

Сабақ барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі.

I

Кеңістіктегі денелердің

қасиеттерін зерттейді

I. Қайталау. Геометрия – геометриялық фигуралардың қасиеттерін зерттейтін ғылым. hello_html_7d35410e.gif



III. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Жазықтықтағы негізгі геометриялық фигуралар: нүкте мен түзу.


hello_html_m335b1259.gif

Жазықтықтағы нүктелер мен түзулердің орналасуының негізгі қасиеттері:

I. а) Қандай түзу болмасын, ол түзуде жататын нүктелер де, жатпайтын нүктелер де болады.

ә) Кез келген екі нүкте арқылы бір және тек бір ғана түзу жүргізуге болады.

Екі түзудің ортақ нүктесі бар болса, онда түзулер қиылысады.

hello_html_m71742961.gif



hello_html_e1c33a8.gifhello_html_e1c33a8.gif

hello_html_m7ee21dc9.gifhello_html_e1c33a8.gifhello_html_559071c1.gif

мен түзулерінің ешбір ортақ нүктесі жоқ. Бұл түзулер қиылыспайды.

Қорытынды: Екі түзудің жазықтықта өзара орналасуының екі жағдайы болады.

  1. Екі түзу қиылысады да, олардың бір ғана ортақ нүктесі бар болады. Осы нүкте берілген екі түзудің қиылысу нүктесі деп аталады.

  2. Екі түзу қиылыспайды, олардың ортақ нүктесі жоқ.

hello_html_m53a73740.gif

Параллель түзулердің негізгі қасиеті:

II. Берілген түзуден тыс жатқан нүкте арқылы осы түзуге паралель жалғыз ғана түзу жүргізуге болады.

hello_html_m22fe51ee.gif

Егер түзу өзара параллель екі түзудің біреуін қиятын болса, онда ол екінші түзуді де қияды.

hello_html_m44e0ab1c.gifhello_html_mc10faae.gifhello_html_34f42c04.gif

IV. Жаңа тақырыпқа есептер шығару.



1

hello_html_3b7bb07a.gif


2

hello_html_m71e88da.gif

3hello_html_m708573c6.gif

Жауабы: бір ғана түзу жүргізуге болады.

4

hello_html_m71672b8d.gif

V. Сабақты қорытындылау: Тест тапсырмалары

  1. Жазықтықтағы негізгі геометриялық фигураларды атаңдар.

А) нүкте, түзу В) нүкте, сәуле С) түзу, сәуле

2. Нүктелерді қандай әріптермен белгілейді? Түзулерді ше?

А) Латынның бас әріптерімен, латынның бас әріптерімен

В) Латынның бас әріптерімен, латынның кіші әріптерімен

С) Латынның кіші әріптерімен, латынның кіші әріптерімен


3. Қандай түзулерді қиылысатын түзулер деп атайды?

А) Ортақ нүктесі болмаса В) Параллель болса С) Ортақ нүктесі бар болса

4. Қиылыспайтын түзулер деп қандай түзулерді атайды?

А) Ортақ нүктесі болса В) Ортақ нүктесі жоқ болса

С) Екі ортақ нүктесі болса

5. Қандай түзулерді параллель түзулер деп атайды?

А) Қиылысатын В) Ортақ нүктесі бар түзулер С) Қиылыспайтын



VI. Үйге тапсырма: №14, №15, №16 сұрақтарға жауап беру.

VII. Оқушыларды бағалау.











































