Математика 4 - класс
Сабақтың тақырыбы: Қозғалысқа есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
Жылдамдық, уақыт,
қашықтыққаберілгенесептержайлыбілімдерінтиянақтап пысықтау. Бірбағыттағықозғалысқаарналғанесептердішығарудағдыларынқалыптастыру.Оқушылардың
ой - өрісін, ойлауқабілетін, математикалықтіліндамыту,
пәнгедегенқызығушылығынарттыру. Өзбетіншежұмысжасауғатөселдіру,
алғанбілімінөмірдеқолданабілуге, тапқырлыққа, салауаттыөмірсалтынұстануғатәрбиелеу
Сабақтыңтүрі: Бекітусабағы
Оқытуәдісі: сұрақ - жауап, талдау, салыстыру,
ажырату, жинақтау, жаттықтыру, көрнекі, ізденісәдісі, жазбажұмысы, өзіндікжұмыс.
Көрнекіліктер: слайд, сызба, деңгейліік
карточка.
Пәнаралық байланыс: дене шынықтыру
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың сабаққа әзірліктерін қадағалау. Зейіндерінсабаққааудару. Қонақтарменамандасу.
Ой қозғау
- Балалар,бүгінгі біздің
сабағымыз күндегі сабағымыздан өзгеше болғалы тұр. Себебі, бүгінгі сабағымыз
қозғалыс пен жылдамдықтан алған білімімізді жинақтауға арналған. Қане,
айтыңдаршы қозғалыс пен жылдамдық қай пәнде көбірек қолданылады ? Сондықтан
бүгінігі сабағымыз спортпен байланысты.
- Ендеше бүгінгі сабағымызды осы спортқа арнаймыз.
Спортшысекілді ……
Психологиялық дайындық
(слайд)
С - салмақты
П - парасатты
О - озат
Р - рухты
Т - төзімді
Ш - шыныққан
Ы– ынтымақшыл
болайық!
Бүгінгі
сабағымызда осы қасиеттер бойларынан табылады деген ойдамын. Спортпен
байланыстырудағы тағы бір мақсатымыз шахматтан облыстық жарыста Сыныптастарың
Темірханова Аяулым Жүлделі ІІ орынмен оралды .Бүгінгі сабағымыз осы Аяулымның
жүлдесіне де арналады. Бәрімізде әрқашан биіктен көрінейік.Сәттілік тілеймін!
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
№ 8, 10 тапсырманы тексеріп шығу.
ІІІ. Өткенді қайталау.
- Балалар, қазір
әрқайсысың спортшы болып жарысасыңдар. Әр есепті дұрыс шығарсаңдарспорттың
бір түрінен жүлдегер атанасыңдар.Сөйтіп сабақ аяғында кім озып келетінін
анықтап бағалаймыз. Бағалауымыз да бүгінгі сабағымызға байланысты ерекше
болады. Тапсырманы қатесіз орындаған оқушыға алтын алқа, 1-2 қате жібергенге
күміс алқа, төмен орындағанға қола алқалар әр тапсырмадан кейін беріліп
отырады. Сабақ соңында қорытындысы бойынша оқушы білімі бағаланады.
Ал, енді ойымызды
жаңғыртып мынаны еске түсіріп алайық.
- Мына жазу нені білдіреді? Кім айтып береді?
(Слайд)
S = V x t ------------ V = S: t ----------------- t = S: V
Оқушыларжылдамдық, уақыт,
қашықтықтытабуережесінескетүсіреді.
Бұлспорттыңқайтүрі? Спорт түрлері бойынша бөгеттердегі тапсырмаларды орындаймыз.
1 бөгет – шахмат
А)Тиімді тәсілмен ауызша
есепте. (Слайд)
1. 2+96+98+904
2. 257+18+12+3+40
3. 48+530+70+52
Б) Кестедегі әрбір қатар бойынша есептер
құрастыр және оларды шығар. слайдтағы жазумен тексереді (Слайд)
|
Жылдамдық
|
Қозғалыс уақыты
|
Жол ұзындығы
|
Кит
|
? км/сағ
|
3 сағ
|
21 км
|
Шыбын
|
20дм/с
|
? с
|
140 дм
|
Өрмекші
|
10 см/с
|
3 с
|
? см
|
2 бөгет - тоғызқұмалақ (Слайд)
Амалдарды орында: (слайд)
3 есе арттыр
|
3 есе кеміт
|
2602
|
3521
|
4566
|
129
|
768
|
288
|
|
|
|
|
|
|
3 бөгет - жүгіру(Слайд)
8- сағатта жүрілген жол ұзындығын мына
төмендегі қозғалыс жылдамдығы бойынша тап.
Жылдамдық
|
520 км/сағ
|
762 км/сағ
|
2541 км/сағ
|
V км/сағ
|
Жүрілген жол ұзындығы
|
|
|
|
|
Кестені толтыр:
Жылдамдық
|
50 км/сағ
|
?
|
20 км/сағ
|
?
|
Уақыт
|
2 сағ
|
3 сағ
|
?
|
6 сағ
|
Қашықтық
|
?
|
240 км
|
100 км
|
420 км
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 бөгет - шаңғы(Слайд)
А) Шаңғышы 3 сағатта 30 км жол жүрді. 50 км
жол жүру ұшін оған қанша уақыт қажет?
Б) Жылдамдықты анықта:
Сергіту сәті
- Енді балалар, сәл тынығып алайық. Олүшін спорт туралы ән орындайық.
5 бөгет - «Асық ойыны»
А) Қаладан ауылға дейін 12 км. Саябақшы бұл
жолды 4 сағатта жүріп өтті. Егер саябақшы кері қайту жолында жылдамдығын 1
км/сағ арттырса, ол кері қайту жолына қанша уақыт жұмсайды?
Б) Ұзындығы 8 см, ал ені 6 см тік төртбұрыштың
ауданы екінші тік төртбұрыштың ауданынан 2 есе үлкен. Ауданы осындай, бірақ
өлшемдері әр түрлі екі тік төртбұрыш сыз.
6 бөгет- Бокс ( оқулық)
А) Шығармашылық тапсырма
Б) Деңгейлік тапсырма
V. Үйге тапсырма: 9,11,12- есептер 116-бет
VI. Бағалау: Жинаған алқа сандары бойынша
оқушы білімін бағалау.