Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / ИЗО, МХК / Другие методич. материалы / Сабақ тақырыбы: "Бояулар сыр шертеді"

Сабақ тақырыбы: "Бояулар сыр шертеді"

Самые низкие цены на курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации!

Предлагаем учителям воспользоваться 50% скидкой при обучении по программам профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок".

Начало обучения ближайших групп: 18 января и 25 января. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (20% в начале обучения и 80% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru/kursy


СВИДЕТЕЛЬСТВО СРАЗУ ПОСЛЕ ПРОСМОТРА ВЕБИНАРА

Вебинар «Подростковая лень: причины, способы борьбы»

Просмотр и заказ свидетельств доступен только до 22 января! На свидетельстве будет указано 2 академических часа и данные о наличии образовательной лицензии у организатора, что поможет Вам качественно пополнить собственное портфолио для аттестации.

Получить свидетельство за вебинар - https://infourok.ru/webinar/65.html

  • ИЗО, МХК

Поделитесь материалом с коллегами:

Сыныбы: 5


Сабақтың тақырыбы: “Бояулар сыр шертеді”


Сабақтың мақсаты:

а) Білімділігі: оқушылардың бейнелеу өнері жайындағы білімін толықтыру. Оқушыларды шапшаңдыққа үйрету, шығармашылықтарындамыту.

ә) Дамытушылығы: оқушының ой – қиялын дамыту, олардың икемділігін, сурет салу шеберлігін арттыру.

б) Әсемдікке, сұлулыққа тәрбиелеу, өнерге баулу.


Сабақтың түрі: сайыс сабақ


Сабақтың типі: білім, білік дағдысын қалыптастыру.


Сабақтың әдісі: топтық жұмыс, озін - өзі тексеру, сайыс.


Көрнекілігі: қалам, қағаз, сулы бояу, мақал – мәтел, жұмбақ, суретшілер шығармалары.


Пәнаралық байланыс: әдебиет, еңбекке баулу.


Сабақтың формасы: өзін - өзі тексеру, жұмбақтар, мақал – мәтелдер, иллюстрация.


Бақылау: өзара бақылау.


Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі: оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

  2. Сайыс сабақтың мақсатымен таныстыру.








Мұғалім:

Балалар, “Бояулар сыр шертеді” тақырыбындағы сайыс сабағымызды бастайық..

Егер сен өнерден ләззат алғың келсе, онда өнер жөнінде білімдар адам болуың керек.

К.Маркс


Бүгінгі сайыс сабақта бейнелеу өнері жайлы білімдерің тексеріледі, шапшаңдық, ой – қиялдарын, сурет салу шеберліктерің сыналады.

Сынып оқушылары екі топқа бөлінеді және әділқазыларды сайлайды.

I – топ “Акварель” II – топ “Гуашь”

Әр топ өз атына анықтама береді:

Акварель – седа жақсы еритін бояу

Гуашь – суға езілетін қою бояу.

  1. Сабақ бағдарламасымен таныстыру.

1.Үйге тапсырма: тақырыптық сурет.

2. Бейнелеу өнерінен білімді тексеру.

3. Суретшілер шығармалары.

4. Жұмбақтар сайысы.

5. Түстер туралы мақал – мәтелдер.

6. Өлеңдерге иллюстрация жасау.

7. Достық әзіл сайысы.

8. Қорытынды.


  1. Үй тапсырмасы бойынша “Ғарышкер болу арманым” атты тақырыпқа арналған суретті көрсету, суретті сөйлету.


2. Бейнелеу өнері пәнінен өзін - өзі тексеру тапсырмалары. Бейнелеу өнері терминдер сөздігінің анықтамасын бағыттар арқылы сызып көрсету.









Акварель тобы:


Абстракты өнер

Суға жақсы еритін бояу


Автопортрет

Тақырыпсыз өнер шынайы бейнелігі жоқ өнер


Акварель

Адамның өз келбетін өзі бейнелеуі


Аппликация

Керегенің уық байланған бастарының сырт жағынан жүргізілетін жалпақ баяу


Басқұр

Жабыстыру немесе қиыстыру арқылы орындал- ған көркем шығарма


Батальды жұмыс

Матаға бояумен салынған сурет

Батик

Кеуделік мүсін


Бюст

Соғыс тақырыбы бейнеленген көркем шығарма


Витраж

Көркем шығармалық көрменің салтанатты ашылуы

Вернисаж

Ортағасырлық Еуропа өнері


Гобелен

Терезе немесе есік шыныларына салынған көркем суреттер мен өрнектер

Готика

Сурет салып тоқылған кілем














Гуашь тобы:



Гохуа

Кептірілген өсімдіктерді пайдалану арқылы жасалған көркем шығарма

Икебана

Кітап безендіруде қолданылатын көркем сурет


Иллюстрация

жібек матаға бояумен орындалған қытай живописі

Классика

ХХ ғасырдың басындағы бейнелеу өнеріндегі модернистік ағым

Коллаж

Озық үлгідегі өнер


Кубизм

Теңіз көрінісін бейнелейтін суретші


Маринист

Әр түрлі маталарды жапсыру арқылы орындалатын көркем жұмыс

Мозаика

Көркем шығарманың бір бөлігі


Фрагмент

Әр түрлі шыны, тастардан жасалған сурет


Монументтік живопись

Дүние жүзіне әйгілі Париждегі бейнелеу өнері мұражайы

Миниатюра

Үлкен көлемді көркем безендіруде орындалған шығарма

Лувр

Өте нәзік көркемдік әдіспен жазылған көркем шығарма















3.Интерактивті тақтада суретшілер шығармалары көрсетіледі.

Әр топқа екі суретші шығармасы беріледі. Шығарманың тақырыбы, суретшінің аты – жөнін табу тапсырылады.


4. Жұмбақтар сайысы.

I. Ақ сандығым ашылды

Ішінен жібек шашылды

(Күн)

Ақ қойым тұрып кетті

Қара қойым жатып алды

(Қар мен жер)

Айдалада ақ шатыр

Ішінде қызыл көзді шал жатыр

(Аспан,күн батуы)

Қара суда суат жоқ

Қалың тауда бұтақ жоқ

(Көз бен кірпік)

II. Қос ішекке қонақтаған қаланы

Қара тұлпар алға сүйреп барады

(Поезд)

Қара тайым мықты

Қара бием сүтті

(Қазан,ошақ)

Қызыл сиырды байлап салдым

Көк сиырды айдап салдым

(От,түтін)

Үстіндегі көйлегі түрлі – түсті не демек

Қызықтырар көргенді мұның атын не демек

(Көбелек)



5. Мақал – мәтелдер сайысы.

Ақ серке қой бастайды,

Ақын жігіт той бастайды.


Ақ ит, қара ит, бәрі бір ит.


Ақ бидайдың қадірін ашыққанда білерсің,

Ағарғанның қадірін қыс шыққанда білерсің.


Ағын су арнасын табады,

Ақ адам орнын табады.



Қасапшыға мал қайғы

Қара ешкіге жан қайғы.


Өрмекшінің торы

Қара шыбынның соры.


Қайғысыз қара суға семіреді.


Ана көңілі қызында,

Қыздың көзі қызылда.


Күн сіркіресе,

Көк дүркірейді.


Сабыр түбі сары алтын.


Сараңның асын сары ит ішеді.


Ел – жұрттың қадірін іс түскенде білерсің,

Сары тонның қадірін қыс түскенде білерсің.


Сарғайған жетер мұратқа

Сабырсыз қалар ұятқа.



6. Өлеңдерге, ертегілерге иллюстрация жасау.

Топтық жұмыс. Берілген өлеңге тез арада нобайлар салу.





Жаз

Жаздыкүн шілде болғанда,

Көкорай шалғын, бәйшешек

Ұзарып өсіп толғанда;

Күркіреп жатқан өзенге

Көшіп ауыл қонғанда;

Шұрқырап жатқан жылқының

Шалғыннан жаны қылтылдап,

Ат айғырлар, биелер

Бүйірі шығып, ыңқылдап,

Суда тұрып шыбындап

Құйрығымен шылпылдап,

Арасында құлын-тай

Айнала шауып бұлтылдап

Жоғары-төмен үйрек, қаз

Ұшып тұрса сымпылдап.

Абай Құнанбаев

7. “Достық әзіл” сайысы. Яғни әзіл сурет салады, соңынан суретші түсіндіріп, ұтымды жауап береді.


8. Қорытынды:

Әділқазылар алқасы сайыскер оқушыларды берілген ұпайлар бойынша анықтап жеңімпаз топты атайды.



Идёт приём заявок на самые массовые международные олимпиады проекта "Инфоурок"

Для учителей мы подготовили самые привлекательные условия в русскоязычном интернете:

1. Бесплатные наградные документы с указанием данных образовательной Лицензии и Свидeтельства СМИ;
2. Призовой фонд 1.500.000 рублей для самых активных учителей;
3. До 100 рублей за одного ученика остаётся у учителя (при орг.взносе 150 рублей);
4. Бесплатные путёвки в Турцию (на двоих, всё включено) - розыгрыш среди активных учителей;
5. Бесплатная подписка на месяц на видеоуроки от "Инфоурок" - активным учителям;
6. Благодарность учителю будет выслана на адрес руководителя школы.

Подайте заявку на олимпиаду сейчас - https://infourok.ru/konkurs

Автор
Дата добавления 16.01.2016
Раздел ИЗО, МХК
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров188
Номер материала ДВ-344579
Получить свидетельство о публикации

УЖЕ ЧЕРЕЗ 10 МИНУТ ВЫ МОЖЕТЕ ПОЛУЧИТЬ ДИПЛОМ

от проекта "Инфоурок" с указанием данных образовательной лицензии, что важно при прохождении аттестации.

Если Вы учитель или воспитатель, то можете прямо сейчас получить документ, подтверждающий Ваши профессиональные компетенции. Выдаваемые дипломы и сертификаты помогут Вам наполнить собственное портфолио и успешно пройти аттестацию.

Список всех тестов можно посмотреть тут - https://infourok.ru/tests
