Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Биология / Конспекты / Сабақ тақырыбы :Генетиканың даму тарихы. Белгілердің Г.И. Мендельдің ашқан тұқым қуалау заңдылықтары.

Сабақ тақырыбы :Генетиканың даму тарихы. Белгілердің Г.И. Мендельдің ашқан тұқым қуалау заңдылықтары.



Осталось всего 2 дня приёма заявок на
Международный конкурс "Мириады открытий"
(конкурс сразу по 24 предметам за один оргвзнос)


  • Биология

Поделитесь материалом с коллегами:

10 сынып Ашық сабақ


Тақырыбы:Генетиканың даму тарихы. Белгілердің Г.И. Мендельдің ашқан тұқым

қуалау заңдылықтары.Гибридиологиялық әдісі. Доминанттылық және

ажырату заңдары.
Мақсаты:
Білімділік:Генетиканың даму тарихы. Белгілердің Г.И. Мендельдің ашқан тұқым қуалау заңдылықтары.Гибридиологиялық әдісі. Доминанттылық және ажырату заңдары мағынасын ұғындыру.
Дамытушылық: Топпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыны білімді өз бетімен алуына, басқаның пікірімен санаса білуге, ойын еркін жеткізуге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, қағаздар, фломастерлер, сызбанұсқалар, суреттер.
Әдісі: Сын тұрғысынан ойлау
Пәнаралық байланысы: медицина, селекция, а/ш ғылымдары.


Сабақтық барысы:
1.
Ұйымдастыру кезеңі: Топтарға бөлу
2.
Қызуғышылығын ояту:

  1. Оқушыларға сұрақ қою:

Организмнің өсуі және дамуы неге байланысты? Онтогенез дегеніміз не? (1 топ) Филогенез? Организмнің қартаюі және өлуі?(2 топ)

  1. Түсті қағаздарды тарату( 1, 2 топ)(эмбриогенез, постэмбриогенез,бластула, гаструла, нейрула, тура даму,толық даму, түрленіп шала даму, онтогенез) жазылған кезеңдерді дұрыс жинау.

  2. Нешетүрлі организмдердің суреттерін постэмбриогенездің даму кезеңдеріне орналастыру: тура даму,толық даму, түрленіп шала даму ( 1, 2 топ)(балапан,өрмекші,ара, көбелек, балық, маса, шегіртке, қоңыз,дәуіт)

  3. Көбеюдің түрлері жынысты, жыныссыз; мейоз және митоз (коньюгация, кроссинговер) ( 1 топ)

  4. Мейоздің митоздан айрмашылығы.Мысалы қояндардың диплоидті хромосомалары44, ұрпақтарыда осы хромосомалардың санын сақтап калған? Неге? (2 топ)

  5. Интерактивті тақтада жұмыс істеу. Митоздың фазаларын атап, жасушадағы озгерістерін түсіндіру( 1 топ)

  6. Тақтада гаметогенездің схема турінде көрсету(2 топ)

  7. Интерактивті тапсырма №6,7

Жаңа сабақ:(ән фитотерапия).

Kітаппен жұмыс істеу-кластер (плакат,фломастер)

а)“генетика” не туралы ғылым?

б) генетиканың даму тарихы

в)гибридиологиялық әдіс.

Оқушылар жаңа ақпараттарды жинап, кітапханасының материалдарын пайдалана отырып, тапсырманы орындайды, талқылап, сол ақпараттарды тобына талқылап, әр түрлі ақпараттармен бөлісіп сыныпқа жариялайды.

Электрон кітап генетиканың даму тарихы 4 мин

Қорытынды: Интерактивті тапсырмалар№ 8,9

Екі топ тақтада схема, Пенетте торы , Мендельдің екі заңымен таныстырады.

Ой қозғау.Моногибридті будандастыру (Есеп шығару, жаттығу орындау)

Үйге: 36,37параграф , 168 бетте 3-есеп.

Бағалау
























































57 вебинаров для учителей на разные темы
ПЕРЕЙТИ к бесплатному просмотру
(заказ свидетельства о просмотре - только до 11 декабря)


Автор
Дата добавления 12.09.2015
Раздел Биология
Подраздел Конспекты
Просмотров461
Номер материала ДA-040556
Получить свидетельство о публикации