«Бекітемін»
ДОІЖО....................
тобы
|
мерзімі
|
Машбу-22
|
23.09.16
|
Эгс-24
|
|
Одниг-23
|
|
Кипиа-21
|
|
Пәні: Математика.
Сабақтың тақырыбы: Нақты санның n-ші дәрежелі
түбірі және оның қасиеттері.
Сабақтың мақсаты:
1. Нақты санның түбірі туралы ұғымдарын, оның
қасиеттері бойынша білімдерін тереңдету, есептер шығаруда қолдана білу
біліктіліктерін, білімдерін арттыру.
2. Математика пәніне қызығушылығын арттырып,
белсенділікке тәрбиелеу.
3. Теориялық білімдерін практикамен ұштастыра
отырып, ойлау, есте сақтау, танымдық қабілеттерін дамыту.
Сабақтың көрнекілігі: Слайдтар, деңгейлік,
тестік тапсырмалар.
Сабақтың әдісі: Практикалық, сұрақ-жауап,
ұжымдық оқыту.
Сабақтың түрі: Біліктілік пен дағдыны игеру,
қалыптастыру сабағы.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі.
ІІ. Үй тапсырмасы.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Санның
квадрат түбірі туралы ұғым сіздерге төменгі кластан таныс. Есімізге
анықтамаларды түсірейік.
Квадрат
түбір дегеніміз ... (квадраты n санына тең сан).
Үшінші
дәрежелі түбір (кубы) дегеніміз ... (кубы a санына тең
сан). Осылайша, n – ші дәрежелі түбірге анықтама берейік:
Анықтама: a санының n –ші дәрежелі
түбірі деп, n – ші дәрежесі а санына тең болатын в санын айтамыз:
мұндағы вn =a
Анықтама
бойынша хn = a теңдеуін аламыз. Мұндағы а > 0, n > 1.
xn
= a теңдеуінің n жұп болғанда және - ға тең екі түбірі, n тақ болғанда - ға тақ бір түбірі болады. Енді, егер
m, n – кез келген натурал сан, a, в – кез келген теріс емес
нақты сан болғанда, түбірдің қасиеттеріне тоқталайық.
Ережелерді
пысықтап, деңгейлік тапсырмалар орындау. (слайд арқылы көрсету).
10. (көбейтіндіден түбір шығару).
Мысалы:
20 (бөлшектен
түбір шығару).
Мысалы:
30. (түбірдің
дәреже көрсеткіші мен түбір таңбасының ішіндегі өрнектің көрсеткішін қысқарту).
Мысалы:
40. (түбірді дәрежеге шығару).
Мысалы: 1)
2)
50. (түбірден түбір шығару).
Мысалы:
60. (түбірден
құтылу)
Мысалы:
70. (түбір
көрсеткіші мен түбір астындағы өрнектің көрсеткішін дәрежелеу).
Мысалы:
Дербес жағдай: - арифметикалық
түбір.
ІІІ. Деңгейлік
тапсырмалар: (тақтада орындалады).
А деңгей. Жауабы:
1). 1)
2). 2).
3). 3).
4). 4).
2,5
В деңгей. Жауабы:
1) 1)
3
2) 2)
-11
3) 3)
IV. Сергіту
сәті: (логикалық сұрақтар)
Айтылған
тұжырымдама дұрыс болса, қолдарын горизонталь созады, дұрыс болмаса, қолдарын
вертикаль созады.
1.
Түбірді дәрежеге шығару үшін түбір таңбасының
ішіндегі өрнекті осы дәрежеге шығару керек. (+).
2.
у = ax2 функциясының графигі
гипербола. (-).
3.
Кез келген тақ функцияның графигі абсциса осіне
қарағанда симметриялы. (-).
4.
Жылдамдықтан алынған туынды үдеуге тең. (+).
5. Интеграл белгісін Г. Лейбниц енгізген. (+).
V. Топтық тапсырма.
1). Тепе – теңдікті дәлелде.
VI. Үйге тапсырма беру.
түсіндіру
VII. Сабақты
қорытындылау, бағалау.
Пән мұғалімі: Ельжанова Г.Х.