Инфоурок Геометрия КонспектыСабақ жоспары: "Алғашқы геометриялық мәліметтер"

Сабақ жоспары: "Алғашқы геометриялық мәліметтер"

Скачать материал

 

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.2А бөлім: Алғашқы геометриялық мәліметтер  14 сағ.

Мектеп: НЗМ ХББ Атырау қаласы

Күні:  4.11.2016

Мұғалімнің аты-жөні:  Шамеденова Л.Х.

Сынып:

 4-5  сабақ

Қатысқандар саны: 11

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Планиметрияның негізгі фигуралары.

Планиметрияның аксиомалары

Педагогикалық даму мақсаты

Математика сабағында оқушылардың жеке және шығармашылықпен жұмыс жасау дағдысын дифференциациялап оқыту арқылы жүзеге асыру.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

 7.3.3.2

кесінділердің қасиеттерін біледі және қолданады;

7.3.3.3                                                                                           

бұрыштардың қасиеттерін біледі және қолданады

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

-          Кесіндінің, бұрыштардың қасиеттерін білу,  оларды есеп шығаруда қолдана білу.

Жетістік критерийлері

Қолдану:

Оқушылар:

-          Кесінділердің қасиеттерін есеп шығаруда қолданады.

-          Бұрыштардың қасиеттерін есеп шығаруда қолданады

Тілдік  мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

- аксиома, теорема;

- жазықтық, ара қашықтық, жиын;

- нүкте, түзу, сәуле, кесінді, бұрыш, үшбұрыш;

- бұрыштардың түрлері, сүйір бұрыш, доғал бұрыш, жазыңқы бұрыш, тік бұрыш;

- вертикаль бұрыштар, сыбайлас бұрыштар;

- бұрыштардың градустық өлшемі;

- градус, минут, секунд;

- параллель түзулер, перпендикуляр түзулер, перпендикуляр, перпендикуляр табаны.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- кері жору әдісімен дәлелдейік;

- дәлелдеу керегі де осы еді;

- F және G фигуралары бір-біріне тең болып табылады;

- кесінділер/бұрыштар тең;

- егер екі фигура бір-біріне беттессе, онда фигуралар тең болады;

- түзу қандай болса да... ;

- ... нүктесі ... түзуіне тиісті;

- жазыңқы бұрыштың 1/180  бөлігі.

 

қазақша

орысша

ағылшынша

нүкте

точка

point

түзу

прямая

line

кесінді

отрезок

line segment

сәуле

луч

Ray

бұрыш

угол

angle

сүйір бұрыш

острый угол

Acute angle

доғал бұрыш

тупой угол

obtuse angle

жазыңқы бұрыш

Развернутый угол

straight angle

тік бұрыш

прямой угол

right angle

градус

градус

degree

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық: Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену жаңаны тез игеруге дайын болу.

Академиялық адалдық: Бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, жауапкершілік, мақсатқа ұмтылу, академиялық адалдық ұстанымдарын сақтау.

Пәнаралық байланыстар

Физика  пәнімен байланыс

АКТ қолдану дағдылары

Презентация, Active Inspair тақтасымен жұмыс жасау  

Бастапқы білім

 

Кесінділер мен бұрыштарды салуда және өлшеуде сызғыш пен транспортирді қолдана алу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

1.       Ұйымдастыру бөлімі

-          амандасу;

-          сабаққа дайындықтарын тексеру;

-          коллаборативті орта құру;

 

2.         Фронтальді сұрау. Білімін актуалдандыру үшін

- негізгі геометриялық фигуралар;

- кесінді, сәуле, бұрыш анықтамалары;

- планиметрияның аксиомалары;

- түзу бойындағы нүктелердің орналасуы;

- фигуралар теңдігі.

 

 

коллаборативное обучение

Презентация

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 минут

 

 

 

 

 

 

5 имнут

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12 минут

І.   Сабақтың мотивациясы:

Бірде, Сократ өзінің шәкірттерімен ғибадатханаға көтеріліп барады.

Оларды афиндық сауатты бір адам кездестіріп: «Сократ, сен өз шәкіртерінді мақтан тұтасын. Бірақ, мен олардың назарын өзіме тез аударамын, олар сені қалдырып, менің артымнан ереді. Оған дана былай жауап берген: «Иә, бірақ сен оларды дұрыс емес жолға бағыттайсын, ал мен оларды биік шыңдарға  жетелеймін»

 

Міне, біздер де бүгінгі сабақта « Кесіндінің, бұрыштардың қасиеттері»  тақырыбының жетістік критерийлеріне жете отырып, бір саты жоғары көтерілетін боламыз.

 

                        

Кесіндінің қасиеттері III аксиомадан шығады:

-          Әрбір кесіндінің нөлден үлкен ұзындығы бар.

-           Кесіндінің ұзындығы оның әрбір нүктесімен бөлінетін бөліктерінің ұзындықтарының қосындысына тең.

-          Тең кесінділердің ұзындықтары тең болады.

 

Bilimland  арқылы түсінік беру.

 

Практикалық жұмыс

№31 Атанасян Л.С.

В нүктесі АВ кесіндісін екіге бөледі. АВ=3,7см, BC=7,2см болса, ВС кеісндісін табыңдар.

№34 Атанасян Л.С.

С нүктесі  АВ=64см кесіндісінің ортасы.  СА сәулесінен  CD=5см болатындай D нүктесі белгіленген. ВD мен DА кесінділерінің ұзындықтарын табыңдар.

 

Бұрыш – бастапқы нүктелері ортақ болатын әр түрлі жарты түзулерден құралған фигураны айтады.

-          ортақ нүкте – бұрыш төбесі;

-          жарты түзулер – бұрыш қабырғалары.

Bilimland  арқылы түсінік беру.

Бұрыш түрлері:

 

Lenkis_t.png       Lenkis_s.png  Lenkis_p.png   Lenkis_izv.png

 

 

AOB=900          00<AOB<900       900<AOB<1800   1800<AOB<3600

    Тік                 сүйір                   доғал                        ашық

 

 

Тілдік мақсатқа қол жеткізу жұмысы:

 

 

Картинки по запросу виды углов

 

Ауызша тапсырмаКартинки по запросу виды углов

 

Практикалық жұмыс

ОА сәулесін сызып, транспортирмен ОА сәулесінен бастап   АОВ = 230, АОС = 670, АОD = 138болатындай  АОВ , АОС , АОD бұрыштарын салыңдар.

 

Тілдік мақсатқа қол жеткізу арқылы топқа бірігеді.

Топтық тапсырма   

7.3.3.2, 7.3.3.2 мақсаттарына жету үшін жұмыстанады.

 

1.      АОВ бұрышы АОС бұрышының бөлігі болып табылады. Ал АОС = 1440, AOB= 5BOC екені белгілі,  АОВ бұрышын табыңдар.

2.      Түзу  бойына A, B, C, D нүктелері тізбектей белгіленген және  AB = CD шартын қанағаттандырады.

Дәлелдеу керек  AС = ВD

 

 

Жұпқа бөліну РИО олимпиадасындағы жеңімпаздар арқылы болады.

 

Жұптық тапсырма

 

7.3.3.2, 7.3.3.2 мақсаттарына жету үшін жұмыстанады.

 

1.      Ұзындығы 28 см тең кесінді тең емес үш кесіндіге бөлінген. Шеткі кесінділер орталарының арақашықтығы 16 см-ге тең. Ортаңғы кесіндінің ұзындығын табыңдар.

2.      а  түзуінде М, А, В нүктелері орналасқан.  АВ = 6 см және МА+МВ = 9 см болса, онда МА мен МВ табыңдар.

3.      Тік бұрыш төбесі арқылы өтетін екі сәулемен үш бөлікке бөлінеді және осы бұрыштардың біреуі қалған екуінің айырмасына тең. Осы бұрыштардың ең үлкенінің шамасын тап.

 

 

 

 

Презентация

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilimland

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilimland

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Презентация

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Л.С.Атанасян

7-9 сынып

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зив Б.Г. Задачи по геометрии 7-11 кл.

 

 

 

 

 

 

13 минут

 

 

 

Компьютермен жұмыс

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы:

нұсқа1

  • 1. а  түзуін сыз.
  • 2. ВС сәулесін сыз, А http://festival.1september.ru/articles/609695/Image6650.gif ВС нүктесін белгіле.
  • 3. Ұзындығы 6,5 см  СМ кесіндісін сыз .
  • 4. РТ  түзуінен А нүктесін белгіле, АТ = 2 см.  АР ұзындығын тап.
  • 5. AE  CO, AOD=1500, BOE=1150, BOD-ны тап.

5-ші тапсырма  сол параққа орындалады орындалады

нұсқа 2

  • . а  түзуін сыз.
  • 2. РЕ  сәулесін сыз, С http://festival.1september.ru/articles/609695/Image6650.gif РЕ  нүктесін белгіле.
  • 3. Ұзындығы 7,2 см  АЕ  кесіндісін сыз .
  • 4. РТ  түзуінен А нүктесін белгіле, АТ = 2 см.  АР ұзындығын тап.
  • 5.  AE  CO, AOD=1500, BOС=200, BOD-ны тап.

        

 

Сабақтың соңы

3- минут

 

Үйге тапсырма: А.П.Ершов СП-2  Б2

 

 

 

Бүгінгі сабақ бойынша өзін – өзі бағалау картасы

 

Критерий бойынша

Өзіңнің деңгейің

Кесінділердің қасиеттерін есеп шығаруда қолданады.

              

толық меңгердім, барлығын білемін

 

толық меңгердім, бірақ қолдануда қиналамын

 

түсінігім жеткіліксіз, орташа

 

түсінген жоқпын

 

Бұрыштардың қасиеттерін есеп шығаруда қолданады

толық меңгердім, барлығын білемін

 

толық меңгердім, бірақ қолдануда қиналамын

 

түсінігім жеткіліксіз, орташа

 

түсінген жоқпын

 

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Дифференциациялық тапсырманы ұсыну

Оқушылардың топтық және жеке жұмыстарға қатысуын бақылау, дұрыс бағыт беру үшін  кері байланыс жасау және қалыптастырушы бағалау жұмыстарын беру арқылы жеке оқудағы жетістіктеріне көздерін жеткізу

Оқушылардың денсаулығы мен өмірлерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Психологиялық жағымды ахуал туғызу, сергіту сәтін ұйымдастыру; Сабақ алдында бөлмені желдетіп алу

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сабақ жоспары: "Алғашқы геометриялық мәліметтер""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Директор по управлению персоналом

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
