|
|
|
|
«БЕКІТЕМІН»
|
«БЕКІТЕМІН»
Директордың
ӨОЖЖ орынбасары
______________А.Моминов
|
|
|
|
|
Директордың
ОІЖ орынбасары:
|
|
|
|
|
________________Е. Билалов
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
САБАҚТЫҢ ЖОСПАРЫ №____
Пәні Информатика
Сабақтың тақырыбы Алгоритмнің қасиеттері
Сабақтың мақсаты:
1 Білімділік
мақсаты тереңдету.
Оқушылардың
алгоритм ұғымы, оның қасиеттері және бейнелеу тәсілдері туралы білімдерін
қалыптастыру. Блок-схема құруды үйрету.
Дамытушылық
мақсаты: Оқушылардың алгоритм, алгоритм қасиеттері және блок-схема ұғымдары
туралы білімдерін қалыптастыру.
Тәрбиелік
мақсаты:
Оқушылардың
информатика пәніне деген қызығушылығын жан-жақты тәрбиелеу.
Сабактын түрі, әдісі: лекция сабақ, түсіндірмелі
– иллюстративті, көрнекілік, сұрақ -жауап.
Сабақтың көрнекілігі:
Слайд шоу
Пәнаралық байланыс: Күнделікті өмірмен, өткен тарихи деректермен, қоршаған ортамен
байланыстыра отырып белгілі пәндермен, математикамен, физикамен.
Сабақтың барысы
1
Ұйымдастыру кезеңі(1-2 минут)
а) кабинетті және құрылғыларды сабаққа әзірлеу;
ә) топтағы оқушылардың сабаққа қатысын және
оқу құралдарын тексеру;
б) оқушыларды сабақ мақсатымен және
жоспарымен таныстыру
2 Үй тапсырмасын тексеру (15-20 минут)
Өтілген
сабаққа ішшара қайталау жасап, білім алушылардың білімін шыңдау. Сабаққа дайындығын
тексеру.
3 Жаңа такырыпты
түсіндіру (15-20 минут)
Алгоритм деп берілген есептің шығару
жолын реттелген амалдар тізбегі түріне келтіруді айтамыз. Кез келген есептің
шешу кезеңін қарапайым амалдар тізбегіне бөлектеуге болады. Алгоритмді компьютерде орындау үшін оны программа
түрінде жазып шығу керек.
Программа деп машина тілі түсінетіндей, инструкциялар
тізбегі түрінде жазылған алгоритмді айтамыз. Программа командалар тізбегінен
тұрады. Командалар тізбегі орындалған кезде есептің нәтижесі шығады. Әрбір
компьютер алдын-ала құрылған программа бойынша жұмыс жасайды.
Алгоритм ұғымын толығымен түсіну үшін оның қасиеттерін
білу қажет. Және де компьютерде орындалатын алгоритмге қойылатын талаптарды
білу керек:
§
алгоритм нақты және анық
берілуі қажет;
§
модульдік қасиетке ие болуы
керек (яғни, алгоритмді қарапайым кіші бөліктерге бөлу мүмкіндігі болу керек);
§
белгілі бір уақыт аралығында
бір нәтижеге келу, яғни, алгоритм қадамдарының саны шексіз болмауы керек;
§
бір тектес есептерге жалпы
бір ғана алгоритмді қолдану.
Алгоритмнің
айқын, дәл өрнектелу қасиеті. Алгоритмде көрсетілген барлық
әрекеттер анық, нақты және белгілі болу керек. Онда көрсетілген қадамдар ғана
орындалуы керек.
1.
Алгоритмнің дискреттік (үзіктілік) қасиеті. Үлкен алгоритмді кіші модульдерге бөлу
мүмкіндігі болу керек. Бұл қасиет бойынша алгоритмді кіші бөліктерге бөліп,
аралық нәтижені бақылауға мүмкіндік алуға болады. Алгоритмді 2-3 бөлікке бөліп,
оның әрқайсына бөлек алгоритм құруға болады.
2.
Алгоритмнің нәтижелілік қасиеті. Кез келген алгоритм белгілі бір нәтижеге әкелуі қажет.
Белгілі бір уақыт аралығында белгілі бір қадам орындалған соң біз бір нәтиже
алуымыз керек.
3.
Алгоритмнің жалпылық немесе ортақтық қасиеті. Алгоритм тек бір ғана есепке емес, бір типті
есептерге жалпы болуы керек. Мұндай қасиет жалпылық қасиет деп аталады. Мысалы,
квадрат теңдеудің түбірлерін табатын алгоритм тек қана бір есепке емес, барлық
квадрат теңдеу есептеріне арналған болуы керек
Алгоритмді
жазу тәсілдері.
Алгоритмді компьютерде орындау үшін оны белгілі бір заңдылықтарға сәйкес өңдеу
керек. Алгоритмді жазудың бірнеше тәсілдері бар:
1.
Табиғи тілде
2.
Арнайы түйінді сөздер –
терминдер, псевдокодтар арқылы жазу. Яғни, қарапайым алгоритмдік тілдер
қолдану.
3.
Блок-схема түрінде графикалық
кескіндеу.
4.
Программалау тілінде жазу.
Осының ішінде алгоритмді блок-схема түрінде жазу және одан кейін оны
программалау тіліне аудару кеңінен қолданылады.
Алгоритмді графикалық кескін түрінде жазу – кеңінен қолданылатын тәсіл.
Алгоритм схемасын блок-схема деп атайды.
Атауы
|
Блок-схема түрі
|
Негізгі әрекеттері
|
Процесс
|
|
Математикалық өрнектерді есептеу
|
Таңдау
|
|
Шартқа сәйкес есептеу жолын таңдау
|
Модификация
|
|
Циклдің басы (қайталау)
|
Енгізу және шығару
|
|
Берілгендерді енгізу және шығару
|
Басы, соңы
|
|
Алгоритмнің басы және соңы
|
Қосалқы программа
|
|
Қосалқы программа шақыру
|
|
4 Жаңа тақырыпты бекіту
(5-7минут)
Тақырып
бойынша сұрақтар беру арқылы білім алушылардың түсініктерін байқау білімін
бағалау,білім алушылардың сұрақтарына жауап беру,қажет болса қайта түсіндіру.
5 Бағалау (1-2 минут)
Оқушылардың
алған бағаларын естіртіу. Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды айырықша атап
өту (көтермелеу).
6 Үйге тапсырма беру(1 минут.)
Білім
алушыларға бағыт көрсете отырып үйге тапсырма беру, осы сабаққа қайталау жасап
оқып-түсініп келу,түсіндіру,көрсете алу,қорғау.
Информатика
пәнінің мұғалімі____________М. Сопбекова