Сабақтың тақырыбы: Қан және қанайналымның маңызы
Қанның құрамы. Тромбоциттер
Сабақтың мақсаты:
а)білімділік: Тірі жасушалар
мен дене ұлпасының ішкі ортасындағы элементтері ретінде қан және қан
жасушалары, олардың қызметі туралы білім қалыптастыру.
ә)тәрбиелік Пәнге деген қызығушылықтарын арттыру,
шапшандыққа, ұйымшылдыққа, алғырлыққа баулу.
б)дамытушылық Тіл байлығын жетілдіру, ой өрісін кеңейту,
логикалық ойлауын жетілдіру, есте сақтау қабілеттерін арттыру.
Көрнекілігі: таблица, сызба нұсқалар, суреттер.
Типі: Білім мен дағдыны қолдану.
Түрі: дәстүрлі емес
Әдісі: сұрақ жауап, тест, жарыс
Сабақтың барысы: I Ұйымдастыру бөлімі.
II Негізгі бөлім
Тақтаға 3 алаң, яғни
«Қайталау» «Білім жаңалық» «Бекіту» деген кестелер ілінді.
Оқушылар 1-ші
қайталау алаңында «Тірек қимыл» жүйесі тарауынан алған білімдерін қолдан отырып
5сатымен «Білім жаңалық» алаңына көтеріледі.
Әр сатыда мынадай
тапсырмалар болады:
1 саты: Кім тез? Тірек-қимыл жүйесі тарауы бойынша сұраққа тез
жауап беру.
2 саты: Бұл не? Қаңқадан сүйектерді көрсету және атау
3 саты: Қиын-түйін
жұмбақтар
Мысалы: Қозғалады талмайды
Сүйектері жалғайды
(буын)
Татқызып дәмін тағамның
Кейде әнде салармын
Білдіремін және де
Көңіл-күйін
адамның
(бет бұлшық еттері)
Ұқсайды үлкен таяққа
Екеуі де аяқта
( Ортан жілік пен асық жілік)
Өзі сондай жаман бір
Кілтипаны табанның
Кедергісі аз емес
Мазасыз алар адамның
(жалпақтабандық)
4 саты. Кубизм
әдісі:
Аңықтаңыз: Бұлшық еттің маңызы қандай?
Жүйеленіз бұлшық етті құрылымына, орналысуына,
қызметіне өарай жүйелеу
Суреттеңіз таблица, қанша бойынша суреттеу
Қолданыңыз мысалы
дұрыс отыруды, дұрыс жүруді көрсету.
5 саты: Сөздік
жекпе-жек.
Мұнда бір оқушы бір
сөз айтады (тарауға қатысты)
Сөйтіп оқушылар
«Білім жаңалық» алаңына келеді. Мұнда қанның құрамы трамбациттер тақырыбы
көрнекілік, схемалармен жаңа сабақ түсіндірілді. Содан соң осы жаңа сабақтан
алған білімдерін пайдалана отырып тағыда 5сатымен сәттілікпен төмен түседі.
1 саты Сәйкесін
тап (сәйкестік тесті )
2 саты Қайталайық,
айта алайық
3 саты Құпия сан
4 саты Терминдер
сайысы
5 саты Дөңгелейік,
білімге өрмелейік оқушылар дөңгеленіп отырып, бір сөз айтады оны дұрыстап
жалғастырып, білімдерін қортындылайды.
Бұл сатыларда
оқушылар қанның қызметі, қанның құрамы, қан жасушалары, қанның түрлері туралы,
тромбоциттер туралы алған біләмдерән пайдаланды, «гемофилия» «донор»
«реципиент» «тромбоцит» «эритроцит» «лейкоцит» т.б. жаңа ұғымдармен және
көптеген осы тақырыпқа қатысты сандық мәліметтермен танысты. Өткен тақырыпты
қайталап, еске түсіріп, жаңа сабақты түсініп, оны бекітіп, қорытындылауда бұл
сабақтың маңызы болды деп ойлаймын.