Сабақтың тақырыбы:
|
Ақпартты қорғау.
Вирусқа қарсы программалар.
|
Сілтеме
|
Оқулық 6- сынып Е.А. Вьюшкова, Н.В.Параскун, Б.Қ.
Әбенов Әдістемелік нұсқаулық .
|
Мақсаты:
|
Ақпартты сақтауды үйрену
|
Оқушылар білуі тиіс
|
Вирус, антивирус дегеніміз не,
компьютердің вирус жұқтыру белгілерін, антивирустың қауіпсіздік ережелерін
|
Оқушылар үйренуі тиіс
|
Атнивирусты пайдалана отырып,
көрсетілген нысанды тексеруді
|
Күтілетін нәтиже
|
Ақпаратты сақтайды, антивирус
программаларымен танысады, оларды есте сақтайды, құжатты антивирусқа
тексереді.
|
Сабақтың түрі:
|
Жаңа білім беру
|
Негізгі дереккөздер:
|
Оқулықпен жұмыс, интернет, қосымша
материал.
|
Әдіс –тәсілдер:
|
Жеке жұмыс, топтық жұмыс, ішінара
іздену, деңгейлік тапсырма
|
Сабақтың
барысы:
|
Ұйымдастыру (3 мин)
|
Сыныпты ортаға
шақырамын, сәлемдесіп болған соң 1,2,3,4 деп санап 4 топқа бөлініп отыруды
сұраймын. « Өз көңіл -
күйімізді бағалауға үйренеміз» тренингі
|
Сабақтың мақсаты мен міндеттерін қою. (2 мин)
|
Оқушылар
алдарында таратпа қағаздан топпен келісе отырып міндеттерін қояды. Өздеріне
спикер сайлайды.
|
Ойлау деңгейлері
Берілетін уақыт (40 мин)
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
«Білу» теориясы. (7 мин)
|
Өткен
сабақ бойынша кесте таратылады. Топтар қарапайым, күрделі сұрақтан қояды
Жаңа сөздермен танысу
Қызықты ақпарат қосымша беріледі.
|
Таблицаны
топпен бірігіп толтырады.
Топтарға
сұрақтарды талқылануға беріледі Оқушылар 18-23 беттегі ақпараттармен
танысады.
|
«Түсіну» теориясы. (7 мин)
|
Әр
топтан спикер шығып келесі топқа түсіндіреді. Спикерлер сағат тілімен айналып
отырады.
|
Спикерлерді
оқушылар өздері таңдайды. Соңында топ мүшелеріне сөз беріледі. Спикерлер
толықтырады.
|
«Қолдану» практикасы. (8мин)
(Қарапайым тапсырмалар)
|
Компьютерде
тәжірибелік жұмыс
Қосымша
сайттардың жазылу нұсқасын оқушылардың алдына тарату
|
Компьютерде
өз құжаттарын құрады
А,
В, С деңгейді орындайды
Сайттарға
іреді
|
«Талдау» теориясы. (7 мин)
(Салыстыр, айырмашылығы неде? Ұқсастығы неде? Тақырыптың басты идеясы
не?)
|
Үйлеріңдегі
компьютер вируспен зақымданды ма? Компьютер қалай зақымдануы мүмкін?
Зақымдану
белгілері пайда болғанда не істеу керек? Сендердің компьютерлеріңде қандай
вирусқа қарсы программа орнатылған? Онымен қалай жұмыс істейсіңдер?
|
Оқушылар
салыстырады . тақырыптың басты идеясын ашады.
|
Сергіту сәті. (1мин)
|
Мониторды
сөндіріп компьютер алдында жаттығу жасау
|
«Жинақтау» теориясы (4мин)
(қорытынды шығару, анықтама беру, мазмұнды жүйелі кесте т.б түрінде)
|
Тест
. Мұғалім дұрыс жауапты оқиды. Тестті бағалау критерийлері беріледі
|
Тест
тапсырмасын орындайды
|
«Бағалау» практикасы. (3 мин)
Критерийлер
бойынша формативті бағалау
|
Сызбаға оқушыларға
стикерлергеоқушы өз жауабына қарай үй тапсырмасын алады
|
Стикерлеге 2
жұлдыз 1 ұсыныс жазады, деңгейі бойынша өзін бағалайды, үйт тапсырмасын
алады.
|
Рефлексия (2 мин)
|
Топта қалай жұмыс жасағадары туралы пікірлері тыңдалады
|
Пікірлері мен
ұсыныстарын айтады
|
Үйге тапсырма. 1 мин
|
Оқулықтың §4
оқу бақылау сұрақтарына жауап беру
|
Күнделікке
тапсырма жазылады
|
|
|
|
|