Сыныбы: 10
Пәні: Алгебра және анализ бастамалары
Пән мұғалімі: Нугербекова К.И.
Сабақтың тақырыбы: Қарапайым тригонометриялық теңдеулер
және оларды шешу
Сабақтың мақсаттары:
- Қарапайым тригонометриялық теңдеулердің барлық түрлерін, олардың
шешімдерінің бар болу және болмау шарттарын, шешімдерінің формулаларын меңгеру
біліктілігін толықтырып, тереңдету;
- Оқушылардың бойында қарапайым тригонометриялық
теңдеулерді шешу білік, дағдыларын қалыптастыру;
- Оқушыларды нақтылыққа, шапшаң ойлап тез шешім қабылдауға, өзін-
өзі бағалай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың міндеттері:
-
Оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауға, еркін сөйлей білуге, өз ойын жеткізе білуге,
ортақ шешім шығаруға баулу;
- танымдық белсенділіктерін арттыру, білімді тәжірибеде қолданып, болжам жасау біліктіліктерін дамыту.
- Еңбекке, ұжыммен
жұмыс жасауға баулу, жауапкершілігін арттыру
Сабақ түрі: Біліктілік пен дағдыны игеру және қалыптастыру сабағы
Әдіс-тәсілдер: АКТ, СТО және сындарлы оқыту технологиясы элементтері.
Сабақтың эпиграфы: «Табиғаттың танымының тәсілі-математика
теңдеусіз болмайды.» (академик Александров П. С.).
Дереккөздер: оқулық: Алгебра және анализ бастамалары, 10 сынып -Алматы,
Мектеп-2014 ж; Дидактикалық материалдар, Алгебра және анализ бастамалары, 10
сынып -Алматы, Мектеп-2014ж, ҰБТ-ға арналған «Талапкер» тест жинағы. интербелсеңді
тақта, бейнеклип, презентация, стикер, маркерлер, бағалау парағы.
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың
іс-әрекеті
|
І.Ұйымдастыру
кезеңі
|
2
мин
|
Сәлемдесу
Психологиялық дайындық.
Сәлем достым!
(амандасады)
Сен қалайсың?
(иықтарынан қағады)
Қайда болдың? (
құлақтарынан тартады)
Мен сені сағындым!
(қолдарын жүректеріне қояды)
Сен келдің (
қолдарын жаяды)
Жақсы болды (
құшақтайды)
|
Сәлемдеседі
Оқушылар үлкен
шеңберге тұрады.
|
2 мин
|
Топтастыру
Оқушылар sinx,cosx,
tqx, ctqx деп жазылған түрлі-түсті қағаздарды алып 2 топқа бөлінеді.
Жұмысымызды
бастамас бұрын топпен жұмыс жасау ережесін еске түсірейік.
|
Оқушыларды тригонометриялық функциялар жазылған түрлі-түсті қағаздар арқылы
2 топқа бөлу
|
ІІ. Өткен тақырып
тарды тексеру
|
5 мин
Білу
|
Математикалық
графикалық диктант
Өткен сабақтар бойынша диктант жүргіземін. дұрыс жауабын орындайды,
интербелсенді тақтада графикалық диктанттың кілтін шығару.
Жұптар арасында
жұмыстарымен алмасып, графикалық диктантты
тексереді
|
Оқушылар жазған
жұмыстарын алмасып, бір-бірінің жұмысын тексереді
|
ІІІ. Негізгі
бөлім.
|
9 мин
Түсіну
Оқытуды
басқару және көшбасшылық
Жұппен,
Топпен жұмыс
Оқушылардың жас
ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу
|
Миға шабуыл
Топтарға тақырып
бойынша тапсырмалар беру.
Интербелсенді тақтада көрсетілген тірек сызбаларды толтырып және формулалар
біліктілігін тексере отырып, сабақ тақырыбын пысықтау және сабақ мақсатын
айқындау.
|
Оқушылар тірек
сызбаларды толтырумен қатар сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпқа байланысты
ойларын ортаға салады
|
10 мин
Қолдану
Оқуда және оқытудағы жаңа тәсілдер
Оқытуды басқару және көшбасшылық
|
ҰБТ-ға арналған
«Талапкер» есептер жинағынан есептер шығаруға тапсырма беріп, шығарылу жолын
түсінуге жетелеймін
|
Әр топ таңдап алған
есептерді шығарып , шығарылу жолын түсіндіреді
|
10 мин
Талдау
|
Оқулықтан есептер
шығару
№108(а);
№109(ә)
|
Әр топ түсінгені
бойынша талқылап,оқулықпен жұмыс жасайды
|
IV.Рефлек
сия.
Сабақты қорытынды
лау
|
4
мин
Жинақтау
|
Ой толғаныс
Оқушыларға
стикерлер таратылады.
-
Мен білдім...
-
Мен түсіндім...
-
Маған қиын болды.
Оқушылар сабақтан алған білімдерін
қорытындылай келе өз ойларын стикерге жазып Сенім ағашына жапсырады
|
Әр топ оқушылары алған білімдерін жинақтайды.
|
|
3 мин
Бағалау
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
Үй тапсырмасы
|
Оқушылар жинаған кубиктері арқылы критериалды бағалау жүреді
Үй жұмысына
өзін-өзі тексеру сұрақтары бойынша параграфты қайталап оқу
№108(б,в) ,
№109(б,в)
|
Оқушылар өзін-өзі,
жұпты, топты бағалайды
|