Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Музыка / Конспекты / Сабақ жоспары "Биге тіл бітірген үнділер"

Сабақ жоспары "Биге тіл бітірген үнділер"

  • Музыка

Поделитесь материалом с коллегами:

Мерзімі: 24.01 Сыныбы: 5


Сабақтың тақырыбы: Биге тіл бітірген үнділер

Сабақтың мақсаты: Халық биі арқылы қазақтың көне әдет-

ғұрыптарын, салт – дәстүрлерін баланың

бойына сіңіру, күйді тыңдата білуге баулу.

Білімділік мәні: Халық билерін және үнді билерінің шығу

тарихын насихаттау.

Дамытушылығы: Музыкалық қабілеттерін ашу, есте сақтау

қабілеттерін қалыптастыру, әнді

сүйемелдеумен әндету әдісін дамыту.

Тәрбиелік мәні: Оқушыларды мейірімділікке, адамгершілікке

халық күйлері мен билері арқылы тәрбиелеу .


Сабақтың әдісі : Жаңа сабақ.,әңгімелеу , әндету ,

талдау,тыңдау ,сауат ашу , бейнелеу.


Көрнекілігі: үнтаспа

Пәнаралық байланысы: Әдебиет , тарих , жаратылыстану .


Пайдаланған әдебиеттер: Музыка оқулығы 5 кл «Атамұра»

бағдарламасы бойынша.


Авторлары:А. Жайымов,Б.Ысқақов.Ж.Еңсепов.Ж.Сәрсембенов.




Сабақ барысы

уақыты

Жоспары

1

Ұйымдастыру

2 минут

Сәлемдесу,әнұран әндету.

2

Өткен сабақты сұрау

4 минут

Қытай дәстүрлі музыкалық театры

3

Жаңа сабақты түсіндіру

10 минут

Қазақтың ұлттық би өнері және үнді билері

4

Музыкалық тыңдау

3 минут

«Ұтыс биі»

5

Әндету

8 минут

«Айгөлек»


6

Шығармашылық жұмыс

3 минут

Бидің түрлері

7

Музыкалық сауат ашу

10 минут

Ырғақ. Екпін.

8

Қорытындылау

5 минут

Шара Жиенқұлова

9

Бағалау

3 минут

«5», «4», «3».

10

Үйге тапсырма

2 минут

Ұлттық би өнері және үнді би өнері


Сабақтың барысы:

-Иә , саламатсыңдарма балалар ?

Мінекей бүгінгі біздің сабағымыз музыка өнерінің тағы да бір түрі би өнерімен байланысты.

Қазақтың ұлттық би өнері.

Би - музыка өнерімен сабақтас халық өнерінің бір түрі .

Қазақтың ұлттық би өнері ерте замандардан бастау алып , күні бүгінге дейін өркендеп келеді.2 Би өнері халқымыздың

салт – дәстүр , тұрмыс – тіршілігіне байланысты туындаған.

Ертедегі қазақ билері үй ішінде биленетін болғандықтан ,

Дененің алуан түрлі қимыл – қозғалыстары , бет - әлпет 2құбылулары арқылы бейнеленген . Белгілі музыкалық шығармалар , күй әуендері биді сүйемелдеу үшін пайдаланған.

Мысалы: «Қаражорға» ,«Бүркіт биі» ,«Қазқатар» ,«Аю би»,

«Киіз басу» , «Өрмек тоқу» , «Аққу» , «Ортеке» билері .

Қазақтың ұлттық би өнері отызыншы жылдары сахналық өнердің бір түрі ретінде тағы бір сатыға көтерілді.Оның басында жан – жақты өнер иесі , әрі артист, әрі ұстаз , асқан ш2ебер биші Шара Жиенқұлова болды.

Шара «Қыз Жібек» , «Жалбыр» , «Ер Тарғын» , сияқты алғашқы қазақ операларындағы би көріністерін орындаумен бірге ұлттық би өнеріміздің әрі қарай қалыптасуына көп еңбек сіңірді. Шара Жиенқұлова - ұлттық би өнерінің көптеген өкілдерін тәрбиелеген ұлағатты ұстаз.


Музыкалық шығарманы тыңдау: « Ұтыс биі»

« Ұтыс» - би жарысы . Би суырыпсалмалық тәсілмен күрделі

қимылдар жасау арқылы орындалады. Жарысқа қатысушы бишілер кезек – кезек шығып , бір- бірінен өнерлерін асыруға тырысады.


Дауыс ашу жаттығулары :


* Даусыңды әдемі әрі жеңіл шығаруға тырыс.

* Дыбысты үзбей, созып орында.

* Әнді асықпай, мәнерлеп орында.

* Әнді мұғалімнің қолының қимылына қарай бірдей бастап,

бірдей аяқта.


Әндету:

Айгөлек Б.Байқадамов


Шығармашылық жұмыс:


Шара Жиенқұлованың шығармашылығы жайлы

рефераттық ізденіс жұмыстарын жүргізу.



Қорытындылау :

  • Ұлттық би өнері .

  • Бидің қандай түрлерін білесіңдер?

  • Үнді би өнерінің үлгілері туралы әңгімелеу.

  • Ұлттық билерді ата.

  • «Ұтыс» биінің шарты қандай?

  • Шара Жиенқұлованың шығармашылығы.


Үйге тапсырма:


* Би өнері туралы өзімдік жұмыс жасау.

* Ұлттық би өнерінің шебер бишілер2ін ата.

* Ұлттық бимен кәсіби бидің айырмашылығын әңгімеле.

* Үнді би өнері қалай дамыды.

* «Айгөлек» әнің жаттап әндету.


Бағалау: «5» - «4» - «3» -




























Мерзімі: Сыныбы: 2/6

Тоқсандық тақырыбы: Қазақтың ұлттық би өнері.



Сабақтың тақырыбы: Шара Жиенқұлова



Сабақтың мақсаты: Халық күйі арқылы қазақтың көне әдет-

ғұрыптарын, салт – дәстүрлерін баланың

бойына сіңіру, күйді тыңдата білуге баулу.

Білімділік мәні: Халық күйлерін, аңыз - күйлерінің шығу

тарихын насихаттау.

Дамытушылығы: Музыкалық қабілеттерін ашу, есте сақтау

қабілеттерін қалыптастыру, әнді

сүйемелдеумен әндету әдісін дамыту.

Тәрбиелік мәні: Оқушыларды мейірімділікке, адамгершілікке

халық күйлері арқылы тәрбиелеу .



Сабақтың әдісі : Жаңа сабақ.,әңгімелеу , әндету ,

талдау,тыңдау ,сауат ашу , бейнелеу.



Көрнекілігі: Видео, DVD, магнитафон таспалары,

ән тексті, суреттемелер,т.б.

Пәнаралық байланысы: Әдебиет , тарих , жаратылыстану .



Пайдаланған әдебиеттер: Музыка оқулығы 5 кл «Атамұра»

бағдарламасы бойынша.



Авторлары:А. Жайымов,Б.Ысқақов.Ж.Еңсепов.Ж.Сәрсембенов.



Сабақ барысы

уақыты

Жоспары

1

Ұйымдастыру

2 минут

Сәлемдесу,әнұран әндету.

2

Өткен сабақты сұрау

4 минут

Күйшілік өнер

3

Жаңа сабақты түсіндіру

10 минут

Қазақтың ұлттық би өнері

4

Музыкалық тыңдау

3 минут

«Ұтыс биі»

5

Әндету

8 минут

«Биші болам өскенде»


6

Шығармашылық жұмыс

3 минут

Бидің түрлері

7

Музыкалық сауат ашу

10 минут

Ырғақ. Екпін.

8

Қорытындылау

5 минут

Шара Жиенқұлова

9

Бағалау

3 минут

«5», «4», «3».

10

Үйге тапсырма

2 минут

Ұлттық би өнері



Сабақтың барысы:

-Иә , саламатсыңдарма балалар ?

Мінекей бүгінгі біздің сабағымыз музыка өнерінің тағы да бір түрі би өнерімен байланысты.

Қазақтың ұлттық би өнері.

Би - музыка өнерімен сабақтас халық өнерінің бір түрі .

Қазақтың ұлттық би өнері ерте замандардан бастау алып , күні бүгінге дейін өркендеп келеді.2 Би өнері халқымыздың

салт – дәстүр , тұрмыс – тіршілігіне байланысты туындаған.

Ертедегі қазақ билері үй ішінде биленетін болғандықтан ,

Дененің алуан түрлі қимыл – қозғалыстары , бет - әлпет 2құбылулары арқылы бейнеленген . Белгілі музыкалық шығармалар , күй әуендері биді сүйемелдеу үшін пайдаланған.

Мысалы: «Қаражорға» ,«Бүркіт биі» ,«Қазқатар» ,«Аю би»,

«Киіз басу» , «Өрмек тоқу» , «Аққу» , «Ортеке» билері .

Қазақтың ұлттық би өнері отызыншы жылдары сахналық өнердің бір түрі ретінде тағы бір сатыға көтерілді.Оның басында жан – жақты өнер иесі , әрі артист, әрі ұстаз , асқан ш2ебер биші Шара Жиенқұлова болды.

Шара «Қыз Жібек» , «Жалбыр» , «Ер Тарғын» , сияқты алғашқы қазақ операларындағы би көріністерін орындаумен бірге ұлттық би өнеріміздің әрі қарай қалыптасуына көп еңбек сіңірді. Шара Жиенқұлова - ұлттық би өнерінің көптеген өкілдерін тәрбиелеген ұлағатты ұстаз.



Музыкалық шығарманы тыңдау: « Ұтыс биі»

« Ұтыс» - би жарысы . Би суырыпсалмалық тәсілмен күрделі

қимылдар жасау арқылы орындалады. Жарысқа қатысушы бишілер кезек – кезек шығып , бір- бірінен өнерлерін асыруға тырысады.



Дауыс ашу жаттығулары :



* Даусыңды әдемі әрі жеңіл шығаруға тырыс.

* Дыбысты үзбей, созып орында.

* Әнді асықпай, мәнерлеп орында.

* Әнді мұғалімнің қолының қимылына қарай бірдей бастап,

бірдей аяқта.



Әндету:

Биші болам өскенде.

И. Нүсіпбаев Х.Талғаров.



  1. Ақ көйлегім үстімде ,

Би билесем «Айгөйлек"

Қой демейді ешкімде,

Шаршамаймын дөңгелеп.

Қой демейді ешкімде,

Шаршамаймын дөңгелеп.







  1. Достарым бар қуанып ,

Тамашалар кештерде .

Тал шыбықтай бұралып ,

Биші болам өскенде.

Тал шыбықтай бұралып ,

Биші болам өскенде.





Шығармашылық жұмыс:



Шара Жиенқұлованың шығармашылығы жайлы

рефераттық ізденіс жұмыстарын жүргізу.





Қорытындылау :

  • Ұлттық би өнері .

  • Бидің қандай түрлерін білесіңдер?

  • Ежелгі би өнерінің үлгілері туралы әңгімелеу.

  • Ұлттық билерді ата.

  • «Ұтыс» биінің шарты қандай?

  • Шара Жиенқұлованың шығармашылығы.



Үйге тапсырма:



* Би өнері туралы өзімдік жұмыс жасау.

* Ұлттық би өнерінің шебер бишілер2ін ата.

* Ұлттық бимен кәсіби бидің айырмашылығын әңгімеле.

* Ежелгі би өнері қалай дамыды.

* «Биші болам өскенде» әнің жаттап әндету.



Бағалау: «5» - «4» - «3» -




Сабақтың мақсаты: Халық күйі арқылы қазақтың көне әдет-

ғұрыптарын, салт – дәстүрлерін баланың

бойына сіңіру, күйді тыңдата білуге баулу.

Білімділік мәні: Халық күйлерін, аңыз - күйлерінің шығу

тарихын насихаттау.

Дамытушылығы: Музыкалық қабілеттерін ашу, есте сақтау

қабілеттерін қалыптастыру, әнді

сүйемелдеумен әндету әдісін дамыту.

Тәрбиелік мәні: Оқушыларды мейірімділікке, адамгершілікке

халық күйлері арқылы тәрбиелеу .


Сабақтың әдісі : Жаңа сабақ.,әңгімелеу , әндету ,

талдау,тыңдау ,сауат ашу , бейнелеу.


Көрнекілігі: Видео, DVD, магнитафон таспалары,

ән тексті, суреттемелер,т.б.

Пәнаралық байланысы: Әдебиет , тарих , жаратылыстану .


Пайдаланған әдебиеттер: Музыка оқулығы 5 кл «Атамұра»

бағдарламасы бойынша.


Авторлары:А. Жайымов,Б.Ысқақов.Ж.Еңсепов.Ж.Сәрсембенов.


Сабақ барысы

уақыты

Жоспары

1

Ұйымдастыру

2 минут

Сәлемдесу,әнұран әндету.

2

Өткен сабақты сұрау

4 минут

Күйшілік өнер

3

Жаңа сабақты түсіндіру

10 минут

Қазақтың ұлттық би өнері

4

Музыкалық тыңдау

3 минут

«Ұтыс биі»

5

Әндету

8 минут

«Биші болам өскенде»


6

Шығармашылық жұмыс

3 минут

Бидің түрлері

7

Музыкалық сауат ашу

10 минут

Ырғақ. Екпін.

8

Қорытындылау

5 минут

Шара Жиенқұлова

9

Бағалау

3 минут

«5», «4», «3».

10

Үйге тапсырма

2 минут

Ұлттық би өнері


Сабақтың барысы:

-Иә , саламатсыңдарма балалар ?

Мінекей бүгінгі біздің сабағымыз музыка өнерінің тағы да бір түрі би өнерімен байланысты.

Қазақтың ұлттық би өнері.

Би - музыка өнерімен сабақтас халық өнерінің бір түрі .

Қазақтың ұлттық би өнері ерте замандардан бастау алып , күні бүгінге дейін өркендеп келеді.2 Би өнері халқымыздың

салт – дәстүр , тұрмыс – тіршілігіне байланысты туындаған.

Ертедегі қазақ билері үй ішінде биленетін болғандықтан ,

Дененің алуан түрлі қимыл – қозғалыстары , бет - әлпет 2құбылулары арқылы бейнеленген . Белгілі музыкалық шығармалар , күй әуендері биді сүйемелдеу үшін пайдаланған.

Мысалы: «Қаражорға» ,«Бүркіт биі» ,«Қазқатар» ,«Аю би»,

«Киіз басу» , «Өрмек тоқу» , «Аққу» , «Ортеке» билері .

Қазақтың ұлттық би өнері отызыншы жылдары сахналық өнердің бір түрі ретінде тағы бір сатыға көтерілді.Оның басында жан – жақты өнер иесі , әрі артист, әрі ұстаз , асқан ш2ебер биші Шара Жиенқұлова болды.

Шара «Қыз Жібек» , «Жалбыр» , «Ер Тарғын» , сияқты алғашқы қазақ операларындағы би көріністерін орындаумен бірге ұлттық би өнеріміздің әрі қарай қалыптасуына көп еңбек сіңірді. Шара Жиенқұлова - ұлттық би өнерінің көптеген өкілдерін тәрбиелеген ұлағатты ұстаз.


Музыкалық шығарманы тыңдау: « Ұтыс биі»

« Ұтыс» - би жарысы . Би суырыпсалмалық тәсілмен күрделі

қимылдар жасау арқылы орындалады. Жарысқа қатысушы бишілер кезек – кезек шығып , бір- бірінен өнерлерін асыруға тырысады.


Дауыс ашу жаттығулары :


* Даусыңды әдемі әрі жеңіл шығаруға тырыс.

* Дыбысты үзбей, созып орында.

* Әнді асықпай, мәнерлеп орында.

* Әнді мұғалімнің қолының қимылына қарай бірдей бастап,

бірдей аяқта.


Әндету:

Биші болам өскенде.

И. Нүсіпбаев Х.Талғаров.


  1. Ақ көйлегім үстімде ,

Би билесем «Айгөйлек"

Қой демейді ешкімде,

Шаршамаймын дөңгелеп.

Қой демейді ешкімде,

Шаршамаймын дөңгелеп.




  1. Достарым бар қуанып ,

Тамашалар кештерде .

Тал шыбықтай бұралып ,

Биші болам өскенде.

Тал шыбықтай бұралып ,

Биші болам өскенде.



Шығармашылық жұмыс:


Шара Жиенқұлованың шығармашылығы жайлы

рефераттық ізденіс жұмыстарын жүргізу.



Қорытындылау :

  • Ұлттық би өнері .

  • Бидің қандай түрлерін білесіңдер?

  • Ежелгі би өнерінің үлгілері туралы әңгімелеу.

  • Ұлттық билерді ата.

  • «Ұтыс» биінің шарты қандай?

  • Шара Жиенқұлованың шығармашылығы.


Үйге тапсырма:


* Би өнері туралы өзімдік жұмыс жасау.

* Ұлттық би өнерінің шебер бишілер2ін ата.

* Ұлттық бимен кәсіби бидің айырмашылығын әңгімеле.

* Ежелгі би өнері қалай дамыды.

* «Биші болам өскенде» әнің жаттап әндету.


Бағалау: «5» - «4» - «3» -




Автор
Дата добавления 22.01.2016
Раздел Музыка
Подраздел Конспекты
Просмотров629
Номер материала ДВ-366627
Получить свидетельство о публикации

Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх