Ұзақ
мерзімді жоспардың тарауы: Координация және
реттелу
|
|
Мектеп:
|
№139
МГ
|
Күні:
|
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Жакупова К.К
|
Сынып:7
|
|
Қатыспағандар:
|
Қатысқандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Жүйке
жүйесінің қызметіне алкаголь, темекі және наркотикалық заттардың әсері.
|
Осы
сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу
бағдарламасына сілтеме)
|
7.1.7.10-жүйке жүйесінің
қызметіне алкаголь, темекі, және наркотикалық заттардың әсерін түсіндіру.
|
Сабақтың
мақсаты
|
·
Адамның
жүйке жүйесіне алкаголь, темекі, наркотикалық заттардың зияны туралы біледі.
·
Жүйке жүйесінің қызметіне зиянды заттардың әсерін түсінеді;
·
Адамның
жүйке жүйесіне алкаголь, темекі, наркотикалық заттардың кері әсері туралы
қорытынды жасай алады.
|
Барлық
оқушылар:
·
Адамның
жүйке жүйесіне алкаголь, темекі, наркотикалық заттардың зияны туралы біледі.
|
Оқушылардың
басы бөлігі:
·
Жүйке жүйесінің қызметіне зиянды заттардың әсерін түсінеді;
|
Кейбір
оқушылар:
·
Адамның
жүйке жүйесіне алкаголь, темекі, наркотикалық заттардың кері әсері туралы
қорытынды жасай алады.
|
Бағалау
критерийі
|
·
Жүйке жүйесінің қызметіне зиянды заттарды атайды.
·
Жүйке жүйесінің қызметіне зиянды заттардың әсерін түсіндіреді.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Негізгі
сөздер мен тіркестер:
алкаголь,
темекі, денсаулық, спирттік ішімдіктер,никотин, нашақорлық
|
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін
пайдалы тілдік бірліктер:
Үш
тілдегі терминология.
темекі
|
сигареты
|
tobacco
|
спирттік
ішімдік
|
спиртные
напитки
|
|
денсаулық
|
здоровье
|
health
|
никотин
|
никотин
|
nicotine
|
|
|
Құндылықтарға
баулу
|
«Мәңгілік Ел»
жалпыұлттық идеясының құндылықтары, зайырлы қоғам және жоғары руханият бағыты
бойынша:
мемлекеттік және қоғамдық өмірдің зайырлы сипаты
халық денсаулығын сақтау
|
Пәнаралық
байланыс
|
химия,
медицина, экология
|
Бастапқы
білім
|
Ағзаның
тіршілік әрекеттерінің қалпына келуіне және тынығуына ұйқының маңызын
түсінеді;
Жақсы
психикалық денсаулықты сақтаудың принциптерін сипаттайды.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар,
ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
1 мин
2 мин
5 мин
|
Ұйымдастыру.
Оқушылармен сәлемдеседі, түгелдейді, құрал - жабдығын
тексереді, назарларын сабаққа аударады.
Психологиялық дайындық: Оқушылар сабақтың
көңілді, сәтті өтуіне тілек тілеп, бір - біріне күлімсіреп жылулық нұрын
себеді. күнмен сәлемдесейік.
Сәлем Күн - Анамыз! /қол жоғарыда/
Қуанатын күн бүгін / қол ұстасады/
Қайырлы таң! Қайырлы күн! /қол көкіректе/
Күліп шықты күн бүгін! /қол жоғарыда/
«Доп лақтыру» тәсілі
1. Ұйқы қандай кезеңдерден тұрады?
2. Дұрыс ұйқы үшін қандай гигиеналық
талаптарды сақтау керек?
3. Ұйқы бұзылуының көп таралған түрі?
4. Тыныш ұйқының сыртқы белгілері қандай?
|
Оқулық, дәптер
Слайд
қимыл-қозғалыс
|
Сабақтың ортасы
32 мин
5 мин
5 мин
Жеке, жұптық
жұмыс
3-5 мин
Бейнеролик
5 мин
2
мин
2 мин
7 мин
|
Жаңа
сабақты меңгеру.
«Атом және молекула» ойыны арқылы сынып топқа бөлінеді.
Жаңа
сабақтың тақырыбын ашу
«Ой қозғау»
Топқа ортақ бір сұрақ қою, оған жауап алады.
Салауатты өмірге қандай әрекеттер кері ықпалын
тигізеді деп ойлайсыз?
«Т» кестесі
Топтарға
мәтін беріледі, соған байланысты өз ойларын айтады. Сіз не ойлайсыз?, Сіз
неге олай ойлайсыз? Мен... келісемін, себебі..., Мен келіспеймін, өйткені
....деген сұрақтар оқушыларды сыни ойлауға жетелейді.
1.Бейнекөрсетілім
көрсету. «Ішімдіктің жүрекке әсері» бейнекөрсетілім көрсетіледі, талдайды.
2.
Суреттер сөйлейді.
Ширату жаттығуы: « Пайдалы – зиянды»
Қазір бірнеше жағдаят айтамын,
денсаулыққа пайдалы болса, шапалақтаймыз, зиянды болса,аяғымызды жерге ұрып,
бойға алмайтындығымызды көрсетеміз.
- Бала жаттығулар жасаса;
- Бала ағашқа өрмелесе;
- Бала ауыр заттарды көтерсе;
- Бала басқа баланы итеріп жіберсе;
- Бала сіріңкемен ойнаса;
- Бала күнге қыздырынса;
- Бала мұз балмұздақты көп жесе;
- Бала табиғи суға шомылса;
- Рахмет.
Топтық жұмыс
1- топ «Темекі тегін келмейді, теңгеге келеді»
деп тақырып атын алып, жарнама көрсетеді.
2-топ.«Біз нашақорлыққа қарсымыз!» презентация
жасайды.
3-топ. «Жүйке қызметінің зақымдануына жол
бермеудің басты шарты- салауатты өмір сүру салтын ұстану » тақырыбына өлең
шығарады.
|
Слайд
Т
кестесі
https://www.youtube.com/watch?v=nrBSqB77xxk
Суреттер
Қимыл-
қозғалыс
Постер,
маркерлер
Слайд,
презентация
|
Сабақтың соңы
4 мин
Үй тапсырмасы
1 мин
|
Тапсырма Кестені толтырыңыз.
№
|
Зиянды заттар
|
Жүйке жүйесіне
әсері
|
Салдары
|
Әлеуметтік
зардабы
|
1
|
Темекі
|
|
|
|
2
|
Алкаголь
|
|
|
|
3
|
Никотин
|
|
|
|
Дескриптор
- жүйке жүйесінің қызметіне зиянды әсер ететін заттарды атайды;
- зиянды заттардың жүйке жүйесіне асерін сипаттайды;
- зиянды заттардан туатын салдарды атайды;
- зиянды заттардың әлеуметтік зардабын атайды.
Бағалау критерийлері
|
Дескрипторлар
|
жетті
|
талпынды
|
Қорытынды
|
жетті
|
талпынды
|
1
|
Өз ойын
еркін жеткізуде термин сөздерді қолданады
|
|
|
|
|
2
|
Жүйке жүйесінің қызметіне зиянды заттарды атайды
|
|
|
3
|
Жүйке жүйесінің қызметіне зиянды заттардың әсерін түсіндіре алады
|
|
|
Кері
байланыс
«Білім теңізіне кеме жібереміз»
«Арақ ішіп, темекі шеккен, денсаулықтың түбіне
жеткен» эссе жазады.
|
Бағалау парағы
|
Саралау – Сіз
қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау –Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасын
сақтау
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір
оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы
мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы
мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы).
Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың
кез келген кезеңінде қолдануға болады.
|
-Үй тапсырмасын тексеруге арналған сұрақтар –
сыныптың жалпы меңгеру пайызын анықтайды
-Сыни сұрақтар деңгейлік топтар, мұғалім бағалайды
-Қорытындылау барысында оқушыларды мұғалім бағалайды
|
Денсаулық
сақтау технологиялары.
Сабақты
сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.
Осы
сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің
nармақтары
Сыныптың
санитарлық нормаға сай болуы, жарық, бөлмені желдету, тоқ көздерімен жұмыс
жасағанда сақтық ережелерін сақтау. Сабақ барысында үзілістер жасау.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ
мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма?
Барлық
оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздіме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ
кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар
болды ма және неліктен?
|
Бұл
тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз
маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы
өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан
да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы
сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|