Инфоурок Другое КонспектыСабақ жоспары "Бұрандалы біріктірулер" (9 сынып)

Сабақ жоспары. Органикалық заттардың ерекшеліктері. Химия 9 сынып

Файл будет скачан в форматах:

  • pdf
  • docx
154
31.03.2025

Материал разработан автором:

Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна

учитель биологии и химии

Разработок в маркетплейсе: 142
Покупателей: 425

Об авторе

Категория/ученая степень: Первая категория
Место работы: КГУ Атыгайская средняя общеобразовательная школа
Моя основная профессия – учитель биологии и химии. В прошлом году у меня доминировали уроки химии, и некоторые свои задачи я опубликовал в Интернет ресурсах. Стаж работы составляет -22 года. Тема самообразования: Формирование функциональной грамотности учащихся на основе межпредметной интеграции на уроке биологии и химии.
Подробнее об авторе

Настоящая методическая разработка опубликована пользователем Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна. Инфоурок является информационным посредником

Химия 9 сынып Сабақ жоспары Сынып: ___Пән: ХимияУақыты: ___Мұғалім: ___ Тақырыбы: Органикалық заттардың ерекшеліктері Оқу мақсаты: 9.4.3.1 органикалық қосылыстардың көптүрлілігінің себебін түсіндіру Сабақтың мақсаты: Оқушыларға органикалық заттар, олардың ерекшеліктері мен қасиеттері туралы түсінік беру. А.М. Бутлеровтың химиялық құрылыс теориясын түсіндіру. Органикалық заттардың химиялық байланыстары мен изомерия құбылысының маңызын ашу. Логикалық ойлау, есте сақтау және талдау дағдыларын дамыту. Күтілетін нәтижелер: Білу және түсіну: Органикалық заттардың негізгі ерекшеліктерін анықтайды. Бутлеровтың химиялық құрылыс теориясының негізгі қағидаларын түсінеді. Қолдану: Органикалық заттардың сапалық және сандық құрамын ажыратады. Органикалық молекулалардың құрылымын сипаттайды. Талдау: Изомерия құбылысын мысалдар арқылы талдайды. Органикалық қосылыстардың құрылымы мен қасиеттерінің байланысын анықтайды. Сабақ барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі (5 мин) Оқушылармен амандасу. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын таныстыру. Оқушыларды сабаққа психологиялық дайындау. II. Қызығушылықты ояту (5 мин) Мұғалімнің әрекеті: Сұрақ қою: "Органикалық заттар мен бейорганикалық заттардың айырмашылығы неде?" Тақырыпқа байланысты сурет немесе видео көрсету (мысалы, көміртек негізіндегі

Краткое описание методической разработки

Химия 9 сынып

 

Сабақ жоспары

Сынып: ___
Пән: Химия
Уақыты: ___
Мұғалім: ___

 

Тақырыбы: Органикалық заттардың ерекшеліктері

 

Оқу мақсаты: 9.4.3.1 органикалық қосылыстардың көптүрлілігінің себебін түсіндіру

 

Сабақтың мақсаты:

  1. Оқушыларға органикалық заттар, олардың ерекшеліктері мен қасиеттері туралы түсінік беру.
  2. А.М. Бутлеровтың химиялық құрылыс теориясын түсіндіру.
  3. Органикалық заттардың химиялық байланыстары мен изомерия құбылысының маңызын ашу.
  4. Логикалық ойлау, есте сақтау және талдау дағдыларын дамыту.

 

Күтілетін нәтижелер:

Білу және түсіну:

  • Органикалық заттардың негізгі ерекшеліктерін анықтайды.
  • Бутлеровтың химиялық құрылыс теориясының негізгі қағидаларын түсінеді.

Қолдану:

  • Органикалық заттардың сапалық және сандық құрамын ажыратады.
  • Органикалық молекулалардың құрылымын сипаттайды.

Талдау:

  • Изомерия құбылысын мысалдар арқылы талдайды.
  • Органикалық қосылыстардың құрылымы мен қасиеттерінің байланысын анықтайды.

 

Сабақ барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі (5 мин)

  • Оқушылармен амандасу.
  • Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын таныстыру.
  • Оқушыларды сабаққа психологиялық дайындау.

II. Қызығушылықты ояту (5 мин)

Мұғалімнің әрекеті:

  • Сұрақ қою: "Органикалық заттар мен бейорганикалық заттардың айырмашылығы неде?"

Тақырыпқа байланысты сурет немесе видео көрсету (мысалы, көміртек негізіндегі 

Развернуть описание

Сабақ жоспары "Бұрандалы біріктірулер" (9 сынып)

Скачать материал

 

Сабақтың тақырыбы: §5.4  Бұрандалы біріктірулер
Сабақтың мақсаты:

а) Білімділік: Бұрандалы біріктіру түрлерімен және олардың қолданылатын орындарымен  таныстыру. Сызбада ажырата білуге үйрету.

 ә) Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін, елестету қабілеттерін дамыту арқылы шығармашылық қабілеттерін шыңдау, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

 б) Тәрбиелілік: Мақсатына жетуге ұмтылдыру, ұқыптылыққа, ізденімпаздыққа, өздігімен жұмыс істеуге, жауапкершілікке тәрбиелеу.

 Сабақтың көрнекілігі:  Сызу дәптері, қарындаштар, сызғыш, өшіргіш, шеңберсызар және тағы басқа.

 Сабақтың өту барысы:

1.      Ұйымдастыру кезеңі.

2.      Үйге берілген тапсырманы тексеру.

3.      Жаңа тақырыпты түсіндіру.

4.      Тапсырмаларды орындау.

5.      Сабақты бекіту.

6.      Үйге тапсырма.

 Сабақтың барысы:

Бұрандалы тетікбѳлшектер бекіту тетікбѳлшектері деп аталады. Оларға жататындары - болттар, винттер, шпилькалар, гайкалар және т.с.с. Бекіту бұйымдарының әр түріне ѳз стандарты сәйкес келеді, бірақ оқу сызбаларында оларды кѳрсетпеуге де болады.

Бұрандамалы біріктіру тесігі бар тетікбѳлшектерді біріктіру үшін қолданылады.


Бурандама (болт) дегеніміз - басы деп аталын жағына қарама-қарсы ұшында бұрандасы бар ѳзек тәрізді бұрандалы бұйым. Бұрандамаларды басының пішініне қарай алты жақты, жартылай дѳнгелек басты, жасырын басты және т.б. деп ажыратады. Ен кең тарағаны - алтыжақты басты.

Бұранда диаметрі 12 мм, ірі адымды, ұзындыгы 60 мм болтты шартты белгілеу үлгісі: Болт М12х60; егер ұсақ адымды болса - Болт М12x1,25x60.

Сомын (гайка) - ортасында бұрандалы тесігі бар, бұрандама мен бұрамасұқпаның ѳзегіне бұрау үшін жасалған тетікбѳлшек. Сомындар пішіндері әртүрлі болады, бірақ ең кѳп қолданылатыны - алтыжақты. Тетікбѳлшектерді біріктіру кезінде гайкалар астына шайбалар қыстырылады, ал біріктірілген тетікбѳлшектер ѳздігінен бұралмау үшін серіппелі шайбалар, шплинттер (5.16, а, ә-сур.), штифтер және т.б. қолданылады.

Тыгырьқ (шайба) - ортасында дѳнгелек тесігі бар сақина тәрізді тетікбѳлшек. Бұраманы белгілеу мысалы: Гайка М12, тығырықты - Шайба 12

   Бұрамасұқпа (шпилька) деп бір ұшында біріктірілетін тетікбѳлшектердін біріне бұралынатын, екінші ұшында бұрама бұралатын бұрандалары бар цилиндр тәрізді ѳзекті атайды.

Бұрамасұқпаның тетікбѳлшекке бұралатын бұрандалы ұшынын ұзындығы ѳз диаметріне және бұралатын тетікбѳлшек жасалатын материалға тәуелді болады, мысалы: болат, кола, жезден жасалған тетікбѳлшектер үшін d; шойын тетікбѳлшектер үшін 1,25d; жеңіл қоспалардан, мысалы, пластмассадан жасалған тетікбѳлшектер үшін 2d-га тең болады.


Бұрамасұқпаның тетікбѳлшекке бұралатын бұрандалы ұшының ұзындығы ѳз диаметріне және бұралатын тетікбѳлшек жасалатын материалға тәуелді болады, мысалы: болат, кола, жезден жасалған тетікбѳлшектер үшін d; шойын тетікбѳлшектер үшін l,25d; женіл коспалардан, мысалы, пластмас-садан жасалган тетікбѳлшектер ушін 2d-га тен болады.

Ұзындығы   100  мм,   бұранда   диаметрі   16   мм,   ірі адымды бұрамасұқпаның шартты белгіленуі: Шпилька М16х1ОО.

Бұрамалы біріктіру - тетікбѳлшектерді бірімен-бірін біріктірілетін тетікбѳлшектердін біріне винтті бұрап біріктіру немесе винт, шайба және гайка кѳмегімен бұрап біріктіру.

Бұрама (винт) – бір шеті бұрандалы, екінші шетінде тіреуіш басы бар, целиндр тәріздес өзек. Бұрамалар басының өлшемдері мен пішіндері стандартталған.

 

 

 

 

Тапсырманы орындау:  Бұрандама және бұрамасұқпаның сызбасын дәптерге сызу

Сабақты қорытындылау: Сабақ соңында оқушыларға өтілген тақырып бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты бекіту.

Үй тапсырмасы: А4 пішімге жиек сызықтары мен негізгі жазуды толтырып графикалық жұмысқа дайындалып келу

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сабақ жоспары "Бұрандалы біріктірулер" (9 сынып)"
Смотреть ещё 6 054 курса

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
