Инфоурок / Математика / Конспекты / Сабақ жоспары "Бүтін көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері"
Обращаем Ваше внимание: Министерство образования и науки рекомендует в 2017/2018 учебном году включать в программы воспитания и социализации образовательные события, приуроченные к году экологии (2017 год объявлен годом экологии и особо охраняемых природных территорий в Российской Федерации).

Учителям 1-11 классов и воспитателям дошкольных ОУ вместе с ребятами рекомендуем принять участие в международном конкурсе «Я люблю природу», приуроченном к году экологии. Участники конкурса проверят свои знания правил поведения на природе, узнают интересные факты о животных и растениях, занесённых в Красную книгу России. Все ученики будут награждены красочными наградными материалами, а учителя получат бесплатные свидетельства о подготовке участников и призёров международного конкурса.

ПРИЁМ ЗАЯВОК ТОЛЬКО ДО 15 ДЕКАБРЯ!

Конкурс "Я люблю природу"

Сабақ жоспары "Бүтін көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері"

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов

Тақырыбы:  Бүтін көрсеткішті дәреже

Мақсаты:

•        Бүтін көрсеткішті дәреже ұғымын таныстыру, оны есептер шығаруда, өрнектерді түрлендіруде қолдана білуге үйрету;

•        Алған білімдерін есепті шығаруда тиімді қолдану біліктілігін қалыптастыру,  әртүрлі жағдайда тиімді қолдана білуге дағдыландыру;

•        Белсенділігін көтеруге, ойлау қабілетін арттыруға, өз ойын жүйелеуге, тез шешім     қабылдауға ұқсастықты, қарама-қайшылықты байқауға дағдыландыру

 

Сабақ жоспары:

1.      Ұйымдастыру бөлімі.

2.      Үй тапсырмасын тексеру.

  1. Ауызша тапсырма. (Сандық кросворд шешу)

  2. Жаңа сабақ

  3. Жаңа сабақты бекіту

  4. Сабақты қорытындылау

  5. Үйге тапсырма.

  6. Бағалау.

САБАҚ БАРЫСЫ

І. Ұйымдастыру бөлімі. Сабақ мақсаты мен жоспарын хабарлау.

    ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №17(2,4),№19(1,3,5),    (№32,№37(2).

hello_html_m1af3c556.gifhello_html_m11c20715.gifhello_html_40cf94c4.gifhello_html_40202927.gifhello_html_m5a4970bd.gif   ІІІ. Сандық кроссворд шешу : hello_html_m7a36f5d5.gif

 

IV. Жаңа сабақ. 

Жаңа сабаққа қажетті ұғымдарды еске түсіретін қайталау сұрақтары қойылады.

Тақтаға жердің массасы 5,976hello_html_m3908e11b.gif1027, және сутегі атомының массасы  1,674•10-24 жазылады. Мұндағы 10 27  және 10-24 жазбаларындағы ұқсастықты, айырмашылықты анықтайық.  10-24 саны оң ба, теріс сан ба? Бұл жазу нені білдіреді? Осы сұрақтардың жауабын бүгін жаңа сабақты игеру барысында жауап беретін боламыз.

Оқулықтан 2- тапсырманы орындайық.

1) ...1000, 100, 10, 1;         (1, 1/10, 1/100, 1/1000...)  екі сан қатары қандай заңдылыққа бағынады?

2) сан қатарындағы әрбір саны  10-ның дәрежесі түрінде жазайық:

...1000,100,10,   1,   1/10,   1/100,1/1000... ... 103, 102, 101, 10°, 1/101, 1/102,   1/103..

3) санның орнына тек дәреже көрсеткішін жазайық

3,     2,    1,   0,.... қатарды жалғастыра отырып  -1, -2, -3  т.с.с.  сандарын аламыз.

4.    Көршілес дәреже көрсеткіштерін салыстырайық.  Келесі дәреже көрсеткіші алдыңғысынан бірге кем. 10° кейін : 1/101 = 10-1, 1/102 = 10-2... екенін көреміз

Сонда сан қатары мына түрде болады:

10-3, 10-2, 10-1, 10°, 101, 102, 103...

СұрақДәреже негізі ретінде кез келген сан алуға бола ма?

(Жауап: болады, тек  0-ден өзге сан)

Тұжырым 0-ден өзге кез келген сан үшін an = l/a-naO. Теңдігі орындалады.

Демек  10-24 саны оң сан. (10-24= 1/1024). Бұдан дәреже көрсеткіші теріс сан болатын сан болатынына көз жеткіземіз.

Сұрақ :  О-5 өрнегінің мәні бар ма?

Жауап : жоқ, себебі дәреже негізі 0-ден өзге сан.

V. Жаңа сабақты бекіту. 1) Тақтаға шығару:1)7-3 = ,            2)(а + b)-4,             3) (ab)-8.

2) Оқулықтан есептер шығару  №38, №40, №, 42, 45, №46 (тақ нөмірлері,)

VІ. Сабақты қорытындылау.

VІІ. Үйге тапсырма. №38,№40,№,42,45,№46(жұп )

VІІІ. Бағалау .


