1633952
столько раз учителя, ученики и родители
посетили официальный сайт проекта «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015

Скидка 0%

112 курсов профессиональной переподготовки от 3540 руб.

268 курсов повышения квалификации от 840 руб.

МОСКОВСКИЕ ДОКУМЕНТЫ ДЛЯ АТТЕСТАЦИИ

Лицензия на осуществление образовательной деятельности №038767 выдана 26 сентября 2017 г. Департаменотом образования города Москвы

Инфоурок Начальные классы КонспектыСабақ жоспары. Дүниетану " Пайдалы қазбаларды қорғау."

Сабақ жоспары. Дүниетану " Пайдалы қазбаларды қорғау."

Международный конкурс

Идёт приём заявок

Подать заявку

Для учеников 1-11 классов и дошкольников

16 предметов

библиотека
материалов

Септіктер

Мағынасы

Жалғаулары

Сұрақтары

Мысалдар

Атау

Зат есімнің (негізгі және туынды түбір) тұлғасымен сәйкес келеді.Іс-әрекеттің иесін білдіреді

Арнайы жалғауы жоқ

Кім? Не?

қалам

Ілік

Заттың кімнің меншігі, неге тәуелді, тән екенін білдіреді.

-ның,-нің,-дың,-дің-тың-тің

Кімнің? Ненің?

Қалам-ның

Барыс

Іс-әрекет, қимылдың бағытын, мекенің, мезгілін білдіреді

-ға,-ге,-қа,-ке

Кімге? Неге? Қайда?

Қалам-ға

Табыс

Іс-қимыл нысанын білдіреді, затты нұсқайды

-ны,-ні,-ды,-ді,-ты,-ті

Кімді? Нені?

Қалам-ды

жатыс

Қимыл-әрекеттің жүзеге асырылуы орнын, мекенін, мезгілін, кімде екенін білдіреді.

-да,-де,-та,-те

Кімде? Неде? Қайда?

Қалам-да

Шығыс

Заттық мағынаны, іс-қимыл, әрекеттің шығу тегін, мекені мен мезгілін білдіреді

-нан,-нен,-дан,-ден,-тан,-тен

Кімнен? Неден? Қайдан?

Қалам-нан

Көмектес

Іс-қимылдың амалын, жүзеге асырылу тәсілі, бірлескен әрекетті білдіреді

-мен,-бен,-пен

Кіммен? Немен? Қалай?

Қалам-мен

Зат есімнің септелуі







Атау

Кім? Не?

апам

(апасы)

Ілік

Кімнің? Ненің?

-ның, -нің (апам-ның)

-ның,-нің ( апасы-ның)

Батыс

Кімге? Неге? Қайда?

-а, -е (апам)

-На,-не ( апасы-на)

Табыс

Кімді? Нені?

-ды, -ді ( апам-ды)


-Н ( апасы)

Жатыс

Кімде? Неде? Қайда?

-да, -де (апам-да)

-Нда,- нде (апасы-нда)

Шығыс

Кімнен? Неден? Қайдан?

-нан, -нен (апам-нан)

-Нан,-нен (апасы-нан)

Көмектес

Кіммен? Немен? Қалай?

-мен (апам-мен)

-Мен ( апасы-мен)













Курс профессиональной переподготовки
Учитель начальных классов
Найдите материал к любому уроку,
указав свой предмет (категорию), класс, учебник и тему:
также Вы можете выбрать тип материала:
Краткое описание документа:

Сабақтың тақырыбы: Пайдалы қазбаларды қорғау.

Сабақтың мақсаты: оқушылардың білімін бекітіп, тереңдету; табиғатты аялай білуге үйрету; пайдалы қазбаларды қорғау бойынша негізгі шараларды меңгеру.

Сабақтың көрнекілігі: Қазақстанның картасы, пайдалы қазбалар топтамасы, «Адам өмірі жерасты байлықтарына тәуелді» деп аталатын плакат.

Сабақтың барысы:

I. Миды шынықтыру.

1. Үйде және көшеде сені түрлі пайдалы қазбалардан жасалған қанша зат қоршап тұрады, санап шық (2 минут).

2. Өзекті сұрақтар.

- Пайдалы қазбаларды қалпына келтіруге бола ма?

- Балалар, Жердің байлығын сақтап қалу үшін сендер не істеулерің керек?

II. Тақырып бойынша жұмыс.

1. «Пайдалы қазбаларды қорғау» тақырыбын оқимыз.

Жер адамға өз байлықтарын тарту етті.

Ендеше, неге біз табиғат байлықтарын қорғау мәселесін көтеріп отырмыз?

2. Сөздік жұмыс.

3. Мәтінде пайдалы қазбаларды қорғаудағы негізгі деген қандай іс-шаралар туралы әңгіме болып отыр (жазып шық)

Өзің қандай: іс-шара ұсынар едің? Тізімді әрі қарай жалғастырып жаз.

Ғалымдар табиғат байлықтарын ауыстыру мәселесін шешу үшін не істейді?

4. Негештің сұрағы:

- «Пайдалы қазбаларды әр адам неліктен үнемдеп пайдалануы тиіс?»

5. Шығармашылық жұмыс - эссе, өтініш, шағын мазмұндама жазу.

Шығармашылық жұмысты дауыстап оқу.

III. Сабақты қорытамыз.

Топқа бөлініп жұмыс істейміз: пайдалы қазбаларды қорғау тақырыбында шағын әңгіме құрау. Таныстыру.

IV. Үй жұмысы. Пайдалы қазбаларды қорғау тәртіптерін қайталау.

«Пайдалы қазбаларды қорғау» мәтінін оқу.
