Инфоурок Начальные классы КонспектыСабақ жоспары - дүниетану . Тақырыбы "Су. Судың қасиеттері.

Сабақ жоспары - дүниетану . Тақырыбы "Су. Судың қасиеттері.

Скачать материал

АМАНГЕЛДІ ЖАЛПЫ ОРТА БІЛІМ БЕРУ МЕКТЕБІ

 

 

 

 

 

Ашық сабақ: Дүниетану

2 сынып

Сабақ тақырыбы: «Су. Судың қасиеттері»

Өткізген: Кажмагамбетова Г.К.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2014-2015 оқу жылы

 

Дүниетану  2 сынып

Сабақ тақырыбы:  Су. Судың қасиеттері

 

Сабақ мақсаты: Оқушыларды судың қандай күйде болатыны мен  таныстыру; практикалық жұмыс барысында бақылау, талдау, салыстыру  және қорытынды шығару білуге үйрету.

Сабақтың типі: Жаңа білім беру

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ- жауап,  күбізім  стратегиясы.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру бөлімі:

1). Психологиялық дайындық:

Қоршаған орта табиғат

Жануар, өсімдік, адамзат

Сүю, қорғау - парасат.

Білейік мұны жамағат.

II.Үй жұмысын тексеру ( «Кубизм» стратегиясы бойынша)

1. Біз қалай және немен тыныс аламыз?

2. Ауаның қасиеттері туралы не білеміз?

А) Біздің айналамызды түгел ауа қоршап тұр. Біз оны көрмейміз, себебі ауа  мөлдір және түссіз.

Б) Ауа айналадағы бүкіл кеңістікті, ашық жерлерді толтырып тұрады. Ауа кез келген жерде бар. Ауаның пішіні жоқ.

В) Ауа сығылады және серпімді. Сығылған ауа машина, велосипед дөңгелектерінің, резенке доптардың ішінде болады. Допты жерге ұрғанда, ішіндегі ауа одан әрі сығылады. Ол серпімді болғандықтан, қайтадан орнына келген кезде доп жоғары қарай секіреді.

Г) Таза ауада иіс болмайды.

Д) От жану үшін ауа керек.

3. Ауа неден ластанады? ( ауа түрлі түтін және шаңнан ластанады. Мұндай ауа денсаулыққа зиянды. Қазіргі кезде лас ауаны суды тазартатың арнайы қоңдырғылар орнату қажеттігі туды)

4. Бөлмедегі ауаны шаң ластайды. Оны болдырмау үшін не үстеу керек?

5. Ауа тек қана адамдарға қажет па?

 

 

 

1 слайд

               Тыныс аламыз                                  Серпіледі

Овал:    Ауа
 


   Сығылады                                                               Жануды қолдайды

                                            

  Көзге көрінбейді                                                 Иіссіз, дәмсіз

                                              Мөлдір, түссіз

( дәптермен жұмыс)

Сонымен, жер бетіндегі барлық тіршілік иесі – (не?) Ауа.

Ауа қандай? – Түссіз, мөлдір, дәмсіз.

Не істейді?- Сығылады, серпіледі, көрінбейді.

Ауа деген сөзбен сөйлем құрастырындаш?

Ауа бізді қоршап тұр.

III. Жаңа сабақ:  Балалар бүгінгі біздің сабақтың тақырыбың білу үшін мен сендерге жұмбақ жасырылады.     2 слайд

Дәмі де жоқ, түсі де жоқ.

Пайдаланбас кісі жоқ.       (Су)

Сонымен, сабағымыздың тақырыбы: Су, бүгін сабақта, балалар, біз судың қасиеттерін көріп аңықтаймыз.

IV. Дәптермен жұмыс – сабақ тақырыбы жазылады.

                Су. Судың қасиеттері

Біз суды жақсы білеміз. Адам суды күнде пайдаланады.

Айнара, су туралы өлең оқып жер.

Су жүргізер тіршіліктің тамырын

Су жоқ болса, тіршілік тәмам, бауырым.

Судың біз біле тұра маңызын,

Көп болған соң ұмытамыз қадірін...  Сондықтан « Сусыз тіршілік жоқ дейміз». Су бар жерде бау – бақша , орман- тоғай, бітік шыққан егін, манңыраған мал бар. Сондықтан, қазақ: «Сулы жер- нулы жер» - дейді. Балалар, сендер судың қажеттілігі туралы не білесіңдер?

Балалардың жауабы: - Суды ішеміз, жуынамыз.

-                                                                                                     Сумен өсімдіктерді, бау бақшаны суарамыз.

-                                                                                                     Сумен ас әзірлейміз.

-                                                                                                     Су мен кір жуамыз.

-                                                                                                     Суға жануарлар да, адамдар да шомылады.

Сонымен  су дегеніміз не?

 

 3 слайд

Су- сұйық зат. Ол бұлақ, өзен, көл, теңіз, мұхиттарда болады.

 

4 слайд

1. Су аспаннан жауын түрінде түседі. Сондықтан жауын – судың суйық күйі.

2. Қыста су қатады, мұзға айналады.Өзендер мен көлдердің бетін мұз жабады. Аспандағы бұлттар да мұз қиыршықтарына айналады. Олар бірігіп, қарға айналып, жерге түседі. Мұз бен қар – судың қатты күйі.

3. Дымқыл шүберекпен үстелдің бетін сүрткенде, бірнеше минуттан кейін үстелдің беті кеуіп кетеді. Оның бетіндегі су буға айналып, ұшып кетті. Бу- мөлдір, түссіз газ. Су буы – бұл судың газ түріндегі күйі.

Сонымен, балалар біз не көріп тұрмыз. Су табиғатта үш күйде кездесетінің (Дәптерге жазыңдар) - 5 слайд

V. Балалар, судың да өзіне тән қасиеттері бар. Оны қазір біз тәжірібие жасап анықтап көреміз.

1. Судың нақты пішіні болмайды.

2. Судың түсі болмайды.

3. Су мөлдір.

4. Судың дәмі болмайды.

5. Су- иіссіз.

6. Су- ағады.

Осы судың қасиеттерің дәптерге жазайық.

VI. Келесі тапсырма- тест.

1. Жануарларға қандай жағдайлар қажет?

А) жарық, су

В) тас, тау

С) су, топырақ

 

2.Шөлге шыдамды жануар?

А) балық

В) ақбөкен

С) түйе

 

 

3.Сусыз не өсе алмайды?

А) тас

В) өсімдік

С) зат

 

4.Сусыз не жоқ?

А) әлем

В) тіршілік

С) зат

 

5.Су қандай зат?

А) қара

В) суйық

С) мөлдір

 

6.Судың түсі қандай?

А) ақ

В) суйық

С) түссіз

 

7.Судың пішіні бар ма?

А) дөңгелек

В) төрт бұрышты

С) пішіні жоқ

VII. Бағалау

VIII. Үй жұмысы. «Су» мәтінің оқып, сұрақтарға жауап беру, су туралы сурет салу. 25-27 бет.

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сабақ жоспары - дүниетану . Тақырыбы "Су. Судың қасиеттері."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Инженер по охране окружающей среды

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
