Инфоурок / Математика / Другие методич. материалы / Сабақ жоспары "Функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табу" 11 сынып
Обращаем Ваше внимание: Министерство образования и науки рекомендует в 2017/2018 учебном году включать в программы воспитания и социализации образовательные события, приуроченные к году экологии (2017 год объявлен годом экологии и особо охраняемых природных территорий в Российской Федерации).

Учителям 1-11 классов и воспитателям дошкольных ОУ вместе с ребятами рекомендуем принять участие в международном конкурсе «Законы экологии», приуроченном к году экологии. Участники конкурса проверят свои знания правил поведения на природе, узнают интересные факты о животных и растениях, занесённых в Красную книгу России. Все ученики будут награждены красочными наградными материалами, а учителя получат бесплатные свидетельства о подготовке участников и призёров международного конкурса.

ПРИЁМ ЗАЯВОК ТОЛЬКО ДО 21 ОКТЯБРЯ!

Конкурс "Законы экологии"

Сабақ жоспары "Функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табу" 11 сынып

библиотека
материалов

18.03 .16 ж

10 сынып алгебра және анализ бастамалары

Сабақ тақырыбы: Функцияның берілген кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндері

Сабақ мақсаты:

1.Білімділік.Функцияның ең үлкен ең кіші мәндерін туындыны қолданып анықтау ережелерін үйрету, қолданып есептер шығару.

2.Дамытушылық .Оқушылардың танымдық логикалық ойлау қабілеттерін дамыту,функцияны зерттеушілік біліктіліктерін дамыту.

3.Тәрбиелік.Оқушыларды зеректікке,тапқырлыққа, жүйелі ойлауға тәрбиелеу.

Сабақ түрі: аралас сабақ

Сабақ көрнекілігі: графиктер, формулалар, таблицалар, үлестірмелі дидактикалы қағаздар.

Сабақ әдісі:түсінік беру, жаттығулар.

Сабақ барысы:

1.Ұйымдастыру бөлімі.

2.Үй тапсырмасын тексеру. №528.

3.Қайталау сұрақтары:

1. Функцияның өсу және кему аралықтары қалай анықталады ?

2. Функцияның экстремум нүктелері дегеніміз не?

3.Қандай нүктелер максимум немесе минимум нүкте деп аталады ?

4.Функцияның ең үлкен ең кіші мәні дегеніміз не ,қалай түсінеміз ?

Жаңа сабақ.

Айталық ,уhello_html_6a831a17.gif функциясы hello_html_2894b5ce.gif аралығында үздіксіз болып, осы аралықта өзінің ең үлкен ең кіші мәндерін қабылдайтын болса, қалай анықтаймыз ?1

  1. Функцияның барлық кризистік нүктелерін анықтап, бұл нүктелердің hello_html_2894b5ce.gif аралығына енетіндеріне осы кесіндінің ұштарын өсу тәртібімен тіркеп жазу керек:hello_html_m239ac256.gif

  2. Функцияның анықталған нүктелердегі мәндерін табу қажет:hello_html_m102864d7.gif7

  3. Осы табылған мәндердің ең үлкені мен ең кішісі берілген yhello_html_6a831a17.gifфункцияның берілген hello_html_2894b5ce.gifаралықтағы ең үлкен, ең кіші мәні болады.

1 мысал: hello_html_1a4a9f8a.gif функциясының hello_html_m52989c22.gif аралығындағы ең үлкен және ең кіші мәндерін табу керек.

Шешуі. Кризистік нүктелерді анықтаймыз олар hello_html_m1b8c72f7.gif, hello_html_m1f370e0d.gif , hello_html_m7b0725ab.gif ,hello_html_5114bf70.gif

Жауабы: берілген аралықтағы функцияның еүлкен мәні 3, ал ең кіші мәні -17

Оқулықпен жұмыс: №537,538,

ҰБТ тапсырмаларынан :

2.2. у=x2-3x функциясының ең кiшi мәнiн табыңыз.

А\ -2,25, В\ 1,5, С\ -1,5, Д\ 0, Е\ 2,25

2.3.hello_html_m5a903650.gifкесiндiде f(x)=-x3+3x2+5 функцияның ең үлкен және ең кiшi мәндерiнiң қосындысы тең

А\ 5, В\ 14, С\ 0, Д\ 9, Е\ -5

2.4. hello_html_m38af6b4e.gif аралығындағы f(x)=x3-2x2+8x-2 функциясының ең үлкен және ең кiшi мәндерiн табыңыз.

А\ ең кiшi f(x)=14;ең үлкен f(x)=130,В\ ең кiшi f(x)=-14;ең үлкен f(x)=130

С\ең кiшi f(x)=-130;ең үлкен f(x)=30,Д\ең кiшi f(x)=-130;ең үлкен f(x)=14

Е\ ең кiшi f(x)=-66;еңЎ үлкен f(x)=14

2.5.hello_html_44c811ad.gif функциясының hello_html_49d0a00.gif кесіндісіндегі а) ең үлкен ; б) ең кіші мәндерін табыңыз.

А) а) 28; б) 0, В) а) 0 ; б) -2, С) а) 28 ; б) 2,Д) а)17 ; б) 2,Е) а)18 ; б) -2

2.6. hello_html_m3ad19a6f.gifфункциясының hello_html_7fc3ec99.gif кесіндігі а) ең үлкен; б) ең кіші мәндерін табыңыз.

А) а) -12; б) -6, В) а) 0; б) -6, С) а) 0; б) -12

Д) а) -6; б) -12, Е) а) -6; б) 12

Сабақты пысықтау:

  1. Функцияның қандай негізгі қасиеттері бар.

  2. Функцияның ең үлкен ең кіші мәндерін қалаай анықтаймыз ?

  3. Функцияны зерттеп , графигін салу кезеңдерін атап беру .

  4. Функциялардың дербес жағдайлары бойынша анықталу облыстарын анықтау.

Үйге тапсырма: 6.1 тақырып .№ 539.540

Бағалау.

Тексерілді : Нұралиева.Р
