Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Математика / Конспекты / Сабақ жоспары Геометрия. Тақырыбы: Есептерді шешуде координаталарды қолдану (8 сынып)

Сабақ жоспары Геометрия. Тақырыбы: Есептерді шешуде координаталарды қолдану (8 сынып)

  • Математика

Поделитесь материалом с коллегами:


Бекітемін:

Күні: 22/02

сыныбы: 8 б

Пәні: геометрия

Тақырыбы: Есептерді шешуде координаталарды қолдану

Мақсаты:

  • Жазықтықтағы тік бұрышты координаталар жүйесін пайдаланып, шеңбердің теңдеуін, түзудің теңдеуін сала білу, есеп шығаруда қолдану;

  • Жазықтық ұғымын кеңейту;

  • Тиянақтылыққа тәрбиелеу, геометриялық сызбаларды дұрыс орындауға үйрету.

Барысы:

1. Ұйымдастыру бөлімі

- амандасу

- топқа бөлу / оқушыларға интерактивті тақтада нүктелердің координаталары беріледі. Нүктелерді координаталық жазықтыққа сызады. сызбада ромб жане тікортбұрыш шығады. сол бойынша топқа бөлінеді.

1) А(-2; 4) В(3; 4) А(-2; 0) А(3; 0) -тіктөртбұрыш

2) А(-3; 0) А(-1; 3) А(4; 3) А(2; 0) -параллелограмм

3) А(-3; -2) А(-2; 1) А(2; 1) А(2; -2) -тіктөртбұрыш

4) А(-4; -4) А(-3; -1) А(2; 1) А(0- 4) -параллелограмм

2. Үй тапсырмасын тексеру

414 есеп

1) hello_html_4b9eb39f.gifhello_html_m4951d325.gif

2) hello_html_3cd8b8d0.gifhello_html_10d5ec51.gif

3) hello_html_6c27f7f4.gifhello_html_m2319800e.gif



4) hello_html_m2aa2aae3.gifhello_html_10d5ec51.gif

5) hello_html_m2344a49d.gifhello_html_50cf3a9d.gif

6) hello_html_m1dd64ac0.gifhello_html_m22c202f9.gif

3. Негізгі бөлім

а) Тарихи мағлұмат "Тікбұрышты координаталар жүйесі"

Тікбұрышты координаталар жүйесін ең алғаш француз ғалымы, математигі Рене Декарт енгізген. Сондықтан тікбұрышты координаталар жүйесін Декарттық деп те атайды. Ол қазіргі заман математикасының дамуына зор үлесін қосып, геометриялық координаталар жүесін формулаға айналдыруы арқылы "аналитикалық геометрияның атасы" деп аталды. Ол қоснегізіді идеалистік философия жүйесін жасап, әйгілі "Ойлағандықтан бармын" нағылын тұжырымдады.

ә) Сәйкестендір:

1hello_html_m15ed2c98.gifhello_html_mcac4094.gif. Кесіндінің ұзындығы hello_html_m469df085.gifhello_html_490fd908.gif

2hello_html_75701ec1.gif. Кесіндінің ортасы hello_html_m19a2abb9.gif

3hello_html_37bda336.gif. Түзудің теңдеуі hello_html_m33af4ec3.gif

4. Шеңбердің теңдеуі hello_html_3b7de6c5.gif


б) Есептер шығару

"Тіктөртбұрыштар" тобына

1. А(2; -1), В(1;2) деп алып, 1) нүктенің арақашықтығын; -1 балл

2) кесіндінің ортасын; 1балл

3) осы нүктелер арқылы өтетін түзудің теңдеуін жаз. 1балл

2. А(-3; -1), В(1;-1) , С(1; -3) Д(-3; -3) деп алып, АВСД төрбұрышының периметрін табыңдар. 1балл

3. А(1; -1), В(1;0) нүктелері арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазыңдар.1 балл

4. hello_html_m18219dc8.gif теңдеуімен берілген шеңбердің центрінің координаталары мен радиусын анықтаңдар. 2 балл

"Параллелограмм тобына"

1. А(1; 5), В(1;1) деп алып, 1) нүктенің арақашықтығын;1-балл

2) кесіндінің ортасын; 1-балл

3) осы нүктелер арқылы өтетін түзудің теңдеуін жаз. 1-балл

2. А(4; -1), В(3;5) , С(-1; 4) Д(0; 0) деп алып, АВСД төрбұрышының периметрін табыңдар. 1 балл

3. А(1; -1), В(-3;2) нүктелері арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазыңдар. 1 балл

4. hello_html_m403548d8.gif теңдеуімен берілген шеңбердің центрінің координаталары мен радиусын анықтаңдар. 2 балл

Қорытынды:

Тест

1. (х+5)² + (у-3)² =49 шеңбері

а) Шеңбердің центрі қай ширекте орналасқан?

А) І В) ІІ С) ІІІ Д) ІV Е) осьтерде

ә) Шеңбердің диаметрі неге тең?

А) 49 В) 14 С) 24,5 Д) 7 Е) V7

2. х²+ (у-1)² =4 шеңбері берілген. Нүктелердің қайсысы берілген шеңберде жатады?

А) (2;1) В) (0;-3) С)(5;0) Д)(-2;0) Е)(0;5)

3. х+ 2у=3 және 2х-у=1 теңдеулерімен берілген түзулердің қиылысу нүктесі

А) (1;1) В) (0;-1) С)(1;0) Д)(-1;1) Е)(0;1)

Бағалау

- топ бойынша бағалау /формативті бағалау/ саусақ арқылы/ екі жұлдыз бір тілек

- сабақты бағалау

Аты -жөні

Үй тапсырмасы

Есептер

Тест

Жалпы балл

Қорытынды баға

1

2

3

4


1 балл

3 балл

1 балл

1 балл

2 балл

4 балл

12 балл

10-12 балл - 5

8-9 балл -4

5-7 балл -3

0-4 балл -2














Уйге тапсырма беру

  • §2.2. №430(5,6) №427






























Аты -жөні

Үй тапсырмасы

Есептер

Тест

Жалпы балл

Қорытынды баға

1

2

3

4


1 балл

3 балл

1 балл

1 балл

2 балл

4 балл

12 балл

10-12 балл - 5

8-9 балл -4

5-7 балл -3

0-4 балл -2













Аты -жөні

Үй тапсырмасы

Есептер

Тест

Жалпы балл

Қорытынды баға

1

2

3

4


1 балл

3 балл

1 балл

1 балл

2 балл

4 балл

12 балл

10-12 балл - 5

8-9 балл -4

5-7 балл -3

0-4 балл -2












Аты -жөні

Үй тапсырмасы

Есептер

Тест

Жалпы балл

Қорытынды баға

1

2

3

4


1 балл

3 балл

1 балл

1 балл

2 балл

4 балл

12 балл

10-12 балл - 5

8-9 балл -4

5-7 балл -3

0-4 балл -2












Аты -жөні

Үй тапсырмасы

Есептер

Тест

Жалпы балл

Қорытынды баға

1

2

3

4


1 балл

3 балл

1 балл

1 балл

2 балл

4 балл

12 балл

10-12 балл - 5

8-9 балл -4

5-7 балл -3

0-4 балл -2












Аты -жөні

Үй тапсырмасы

Есептер

Тест

Жалпы балл

Қорытынды баға

1

2

3

4


1 балл

3 балл

1 балл

1 балл

2 балл

4 балл

12 балл

10-12 балл - 5

8-9 балл -4

5-7 балл -3

0-4 балл -2











Аты -жөні

Үй тапсырмасы

Есептер

Тест

Жалпы балл

Қорытынды баға

1

2

3

4


1 балл

3 балл

1 балл

1 балл

2 балл

4 балл

12 балл

10-12 балл - 5

8-9 балл -4

5-7 балл -3

0-4 балл -2























































Автор
Дата добавления 24.02.2016
Раздел Математика
Подраздел Конспекты
Просмотров346
Номер материала ДВ-481459
Получить свидетельство о публикации

Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх