Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Математика / Конспекты / Сабақ жоспары І тоқсан 10 сынып

Сабақ жоспары І тоқсан 10 сынып


  • Математика

Поделитесь материалом с коллегами:

Пәні: Алгебра.

Сыныбы: 10.

Өтілетін күні:

Сабақтың тақырыбы: Функция ұғымы және оның берілу тәсілдері.

Мақсаты:

1. Білімділігі: Математикада маңызды және күрделі ұғымдардың бірі- функция және оның берілу тәсілдерін білу.

2. Дамытушылығы: Тақырыпты игере отырып, функция графигі, берілу тәсілдері бойынша білім, білік, дағдыларын дамыту.

3. Тәрбиелігі: Адамгершіліктің кейбір қағидаларын оқушылардың бойына сіңіру.

Көрнекі құралдар: Сан аралықтары, функция графиктері, кестелер.

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгеру сабағы.

Методикалық әдіс-тәсілдер: Түсіндірмелі иллюстрациялық.


Сабақтың барысы:


Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.

Өткен тақырыпты еске түсіру сұрақтары:

1)Функция деп қандай шаманы айтамыз?

2)Функцияның анықталу аймағы мен мәндерінің аймағы қалай анықталады?

3)Тәуелді айнымалы және тәуелсіз айнымалы деп нені айтамыз?


Жаңа сабақ: Тірек ұғымдарына талдау жасау: Нақты сандар жиыны, шамалар, жиын, айнымалы, сәйкестік, координаталар жазықтығы, нүктенің координаталары, график.

Мысал: маятниктің тербеліс периодының формуласы hello_html_mc4c66a5.gif мұндағы π және 2 сандары – абсолют тұрақтылар, g (еркін түсу үдеуі) – параметр, l – тәуелсіз айнымалы, Т - тәуелді айнымалы.


hello_html_72da944f.png


Анықтам. Д және Е бос емес жиындар үшін барлық (х; у) (хhello_html_157f623e.gif Д, у hello_html_m38830149.gif Е) қос элементтер жиынын hello_html_m290773b7.gif арқылы белгілейік. Онда кез елген М hello_html_m38830149.gif hello_html_7b3d3b5d.gif ішкі жиынын Д және Е жиындары элементері арасында орнатылған сәйкестік деп атайды





hello_html_2e2a8158.jpg


ЕПрямая со стрелкой 3Прямая со стрелкой 4гер М сәйкестігі бойынша хhello_html_157f623e.gif Д элементі у hello_html_m38830149.gif Е элементіне сәйкес қойылса ((х;у)hello_html_157f623e.gif М), онда оны былай белгілейді х у немесе М; х у.

Сонымен бос емес Д және Е жиындары элементерінен құралған әрбір

(х; у) (хhello_html_157f623e.gif Д, у hello_html_m38830149.gif Е) қос элементері жиынын сәйкестік деп атайды.


Жаңа сабақты бекіту. Есептер шығару. №51 №52, №61(1,3)

Үйге тапсырма: №54,№59,№ 61(2,4)

Қорытындылау.

Бағалау.
































Пәні: Алгебра.

Сыныбы: 10.

Өтілетін күні


Сабақтың тақырыбы: Функция және оның берілу тәсілдері.

Мақсаты:

1. Білімділігі: Математикада маңызды және күрделі ұғымдардың бірі- функция және оның берілу тәсілдерін білу.

2. Дамытушылығы: Тақырыпты игере отырып, функция графигі, берілу тәсілдері бойынша білім, білік, дағдыларын дамыту.

3. Тәрбиелігі: Адамгершіліктің кейбір қағидаларын оқушылардың бойына сіңіру.

Көрнекі құралдар: Сан аралықтары, функция графиктері, кестелер.

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгеру сабағы.

Методикалық әдіс-тәсілдер: Түсіндірмелі иллюстрациялық.


Сабақтың барысы:


Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.

Өткен тақырыпты еске түсіру сұрақтары:

1)Функция деп қандай шаманы айтамыз?

2)Функцияның анықталу аймағы мен мәндерінің аймағы қалай анықталады?

3)Тәуелді айнымалы және тәуелсіз айнымалы деп нені айтамыз?


Жаңа сабақты түсіндіру:

Тірек ұғымдарына талдау жасау: Нақты сандар жиыны, шамалар, жиын, айнымалы, сәйкестік, координаталар жазықтығы, нүктенің координаталары, график.

Функция үш түрлі тәсілмен берілуі мүмкін: а) аналитикалық; ә) графиктік;

б)кестелік

Егер функция аналитикалық тәсілмен берілсе, онд тәуелді айнымалы мен тәуелсіз айнымалының арасындағы тәуелдік формулалар арқылы өрнектеледі.

Мысалы: у = hello_html_6dbbef5.gif ; y = sinx; y = 3x2 - hello_html_m6442dc50.gif және т. с. с.

Әдете формуламен берілген функцияның анықталу облысы арнай көрсетілмейді.

Мұндай жағдайларда функцияның анықталу облысы ретінде нақты сандар жиынындағы мүмкін мәндер жиыны (ММЖ) алынады. Мәселен y = 3x2 - hello_html_m6442dc50.gif функциясының анықталу облысы х – 1 > 0 теңсіздігімен анықталады. Д(х) = (1; ∞)

hello_html_190641a6.jpg


Кейде бір функцияның өзі сан осінің әр түрлі формуламен беріледі.



f(x) = hello_html_16fe4472.gif

Функцияларға амалдар қолдану.

Жаңа сабақты бекіту. Есептер шығару. №71, №72, №73,№75,№76 (3,4).


75 у =х2 – 6х +5



75

3) f(x) = hello_html_4ea4ea76.gif және g(x) = x – 2; f(x) ∙ g(x) = hello_html_4ea4ea76.gif ∙ (x – 2)

5) f(x) = hello_html_4ea4ea76.gif және g(x) = x – 2

Үйге тапсырма: §2 №74, №77.

Қорытындылау.

Бағалау.














Пәні: Алгебра.

Сыныбы: 10.

Өтілетін күні


Сабақтың тақырыбы: Функция ұғымы және оның берілу тәсілдері.

Мақсаты:

1. Білімділігі: Математикада маңызды және күрделі ұғымдардың бірі- функция және оның берілу тәсілдерін білу. Функцияның анықталу облысын және мәндер жиынын таба білу.

2. Дамытушылығы: Тақырыпты игере отырып, функция графигі, берілу тәсілдері бойынша білім, білік, дағдыларын дамыту.

3. Тәрбиелігі: Адамгершіліктің кейбір қағидаларын оқушылардың бойына сіңіру. Еске түсіру қабілеттерін дамыту.

Көрнекі құралдар: Сан аралықтары, функция графиктері, кестелер.

Сабақтың түрі: Жаңа білімді бекіту сабағы.

Методикалық әдіс-тәсілдер: Практикалық сабақ..


Сабақтың барысы:


Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.


Үй тапсырмасын пысықтау: №76, №4.

Өткен тақырыпты еске түсіру сұрақтары:

1)Функция деп қандай шаманы айтамыз?

2)Функцияның анықталу аймағы мен мәндерінің аймағы қалай анықталады?

3)Тәуелді айнымалы және тәуелсіз айнымалы деп нені айтамыз?

1 мысал: Функцияның анықталу облысын табу. у=2х3-3х-17; hello_html_m1c36f0f1.gif

Есептер шығару. № 31 (ә,в,),№33 (,в,б) №39, №79

Графиктің осу,кему, экстреммум нүктелерін көрсетіңдер

.hello_html_605ab478.png



D(у) = [-5; 6] E(y) =[-2; 3]

(-∞; -1] , [1; ∞) кемиді

[-1; 1] – өседі

xmin = -1 , xmax = 1




33

ә) f(x) = |3x2 – 1| + 3x8 жұп функция

в) f(x) = hello_html_65392867.gif тақ функция

79



Қорытындылау.


Үйге тапсырма §3 № 33, №38, 41


Бағалау.






Пәні: Алгебра.

Сыныбы: 10.

Өтілетін күні


Сабақтың тақырыбы: Функциялар графиктерін қарапайым түрлендіру.

Мақсаты:

1. Білімділігі: Функцияның графигін координаталар осі бойымен параллель көшіру, созу, сығуды (қысу) және осы аталған түрлендірулердің барлығын бір функцияға қолдануды үйрену.

2. Дамытушылығы: Сызықтық функция, квадраттық функция, кері тәуелділік және олардың графиктері жөнінде білімдерін дамыту.

3. Тәрбиелігі: Белгілі бір адамгершілік қасиеттерді, рухани байлықты, еңбек сүйгіштік дағдыларды қалыптастыру.

Көрнекі құралдар: Функцияның графиктері..

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгеру сабағы.

Методикалық әдіс-тәсілдер: Түсіндірмелі иллюстрациялық.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.

Үй тапсырмасын тексеру: №7, №10, №13.

Өткен тақырыпты еске түсіру сұрақтары:

1)Функция деп қандай шаманы айтамыз?

2)Функцияның анықталу аймағы мен мәндерінің аймағы қалай анықталады?

3)Тәуелді айнымалы және тәуелсіз айнымалы деп нені айтамыз?

б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Жаңа тақырып:

  1. y=f(x)+d фукциясының графигі y=f(x) функциясының графигін ординаталар осі бойымен (0; d) векторына параллель көшіру

1. у = f(x)+d. hello_html_4ee4ad4c.gif (1) 1-мысал. а) у=х+3; ә) hello_html_m3bf2d39.gif



  1. y=kf(x) функциясының графигін Оу осі бойымен k бірлікке созу( сығу) арқылы салу.

2. у = k f(x). hello_html_770bebd7.gif (2) 2-мысал. f (x)=3х; f(x)=hello_html_2f38950.gif




  1. y=f(x+в) функциясының графигін y=f(x) функциямының графигін абсциссалар осінің бойымен (в;0) векторына параллель көшіру.

3. у = f(x+b). hello_html_m53d4ecad.gifhello_html_116af9fc.gif (3) 3-мысал. f(x)=(x-3)2.

  1. y=f(аx) функциясының графигін y=f(x) функциясының графигін Ох осі бойымен созу (қысу) түрлендіруі



Жаңа сабақты бекіту: Есептер шығару.№20,№22,№23


Үйге тапсырма: § 2 №19, №24.

Қорытындылау.

Бағалау.



Пәні: Алгебра.

Сыныбы: 10.

Өтілетін күні


Сабақтың тақырыбы: Функциялар графиктерін қарапайым түрлендіру.

Мақсаты:

1. Білімділігі: Функцияның графигін координаталар осі бойымен параллель көшіру, созу, сығуды (қысу) және осы аталған түрлендірулердің барлығын бір функцияға қолдануды үйрену.

2. Дамытушылығы: Сызықтық функция, квадраттық функция, кері тәуелділік және олардың графиктері жөнінде білімдерін дамыту.

3. Тәрбиелігі: Белгілі бір адамгершілік қасиеттерді, рухани байлықты, еңбек сүйгіштік дағдыларды қалыптастыру.

Көрнекі құралдар: Функцияның графиктері..

Сабақтың түрі: Біліктілік пен дағдыны игеру және қалыптастыру сабағы.

Методикалық әдіс-тәсілдер: Практикалық сабақ.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.

Үй тапсырмасын тексеру: №19, №24.

Өткен тақырыпты еске түсіру сұрақтары:

  1. Функциялар графиктерін қандай тәсілдер арқылы қарапайым түрлендіреді 1. у = f(x)+d. 2. у = k f(x).

3. у = f(x+b).

4. у = f(ax), a≠0

5. у = k f (ax-b)+d Есептер шығару.№25, №26.


Үйге тапсырма: №25(в), №26(ә).

Бағалау































Пәні: Алгебра.

Сыныбы: 10

Өтілетін күні:


Сабақтың тақырыбы: Функция. Функцияның қасиеттері.

Мақсаты:

1. Білімділігі: Симметриялы жиын, жұп, тақ, периодты, шектелген функция ұғымдарымен және олардың графиктерінің қасиеттерімен таныстыру, функцияның өсу, кему аралықтарын және экстремумын анықтауды үйрету.

2. Дамытушылығы: Функция графиктерін қарапайым түрлендіру жөнінде білімдерін дамыту.

3. Тәрбиелігі: Аңғарымпаздыққа тәрбиелеу, оқушылардың логикалық қабілетін дамыту.

Көрнекі құралдар: Формулалар, карточкалар, сызбалар.

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгеру сабағы.

Методикалық әдіс-тәсілдер: лекция

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.

Үй тапсырмасын тексеру: №23, 24.

Жаңа сабақ:

Анықтама:Егер f сәйкестігінің Д(f) анықталу облысындағы әрбір х элементіүшін (х;у) hello_html_m38830149.gif hello_html_m7068f16d.gif шартын қанағатындыратын тек бір ғана у саны табылса, онда f сәйкестігін функция деп атайды. Осы көрсетілген жалғз у элементі f функциясының х нүктесіндегі мәні деп аталады және f (х) арқылы белгіленеді.
х hello_html_m38830149.gif Д(hello_html_m7068f16d.gif) элементін функцияның тәуелсіз айнымалысы немесе арнументті деп атайды, ал у-ті тәуелді айнымалы немесе х-ке тәуелді функция деп атайдды

а) функцияның анықталу облысы, яғни тәуелсіз айнымалының қабылдайтын мәндер жиыны берілу керек:

б) тәуелсіз айнымалы тәуелді айнымалыға сәйкес қоятын ереже берілуі керек

Анықтама: Егер y = функциясының анықталу облысының анықталу облысы симметриялы жиын болып, кез келген х аргументі үшін f(-x)=f(x) теңдігі орындалса, онда функция жұп, ал f(-x)=-f(x) теңдігі орындалса, функция тақ деп аталады.

f(-x) = f(x) – жұп функция, f(-x) =- f(x) – тақ функция.


hello_html_m4a82e5a9.gifсанын функцияның периоды деп атайды.

у= sin x, y= cos x, T=2π, y= tg x, y=ctg x, T=π.

х12 , f(x1) < f(x2) -өспелі функция, х12 , f(x1) > f(x2) -кемімелі функция.

hello_html_m35645c02.png

Минимум және максимум нүктелерін экстремум нүктелері деп атайды

xmax , xmin.

Жаңа сабақты бекіту: Тақырыптың негізгі материалдары бойынша сұрақтарға жауап беру.


Үйге тапсырма :§1 п.1.3 №61,


Қорытындылау.


Бағалау.



Пәні: Алгебра.

Сыныбы: 10.

Өтілетін күні:


Сабақтың тақырыбы: Функцияның қасиеттері.

Мақсаты:

1. Білімділігі: Симметриялы жиын, жұп, тақ, периодты, шектелген функция ұғымдарымен және олардың графиктерінің қасиеттері, функцияның өсу, кему аралықтарын және экстремумын анықтау жөнінде алған білімдерін бекіту, сол тақырыпты еркін меңгергендігін байқау.

2. Дамытушылығы: Оқушылардың білімін толықтыру, тереңдету, материалдарды жүйелей алу біліктіліктерін қалыптастыру.

3. Тәрбиелігі: Оқушылардың танымдық ізденістерін, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Көрнекі құралдар: Формулалар, карточкалар, сызбалар.

Сабақтың түрі: Жаңа білімді бекіту сабағы.

Методикалық әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, есеп шығару

Сабақтың барысы:


Ұйымдастыру кезеңі.Сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу, барлық оқушылардың назарларын сабаққа аудару.

Үй тапсырмасын тексеру: №29, 30, 31.

Өткен тақырыпты еске түсіру сұрақтары:

1) f(-x) = f(x) – жұп функция, f(-x) =- f(x) – тақ функция.

2) функцияның периоды деп атайды.


3) Шектелген функция. у= sin x, y= cos x. | sin x|≤1 және |cos x|≤1.

4) Функция таңбасының тұрақтылық аралықтары.

Есептер шығару. №29(ә,в,д,ж), №30, №32(а,б,),№39.

Жауабы: (-∞; -3) теріс мән, (0; ∞) оң мән қабылдайды

39 ә) (-∞; -1] және [2;∞) аралығында өседі, [-1; 2] аралығында кемиді


Қорытындылау. Сабақты қорытындылай келе, оқушылардың сабақта көрсеткен білім деңгейлерінің қорытындысы шығарылады.


Бағала



Пән: алгебра

Сынып: 10

Күні: __________


Сабақтың тақырыбы: Функцияның қасиеттері.

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: Функцияның қасиеттерін зерттеуге есептер шығару дағдыларын

қалыптастыру

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке

тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Бекіту сабақ

Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:

а) Сәлемдесу

ә) Оқушылар тізімін тексеру

б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Үй тапсырмасын тексеру:

  1. Үй есебінің орындалуын тексеру

  2. Өтілген тақырыпты қайталау:

  • Симметриялы функция, жиын, жұп, тақ, периодты, шектелген функциялар деп қандай функцияларды айтамы

  • Функциялардың өсу, кему аралықтары және экстремумы дегеніміз не?

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:

Тақтада орындалатын тапсырмалар: №303 №34(а,ә),№39(а,ә)

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №33(б,в), №35(а),№37(б,в)

Сабақты қорытындылау:

Жұп және тақ функцияларының графиктері қалай орыналасадыЮ

Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: §3 №33(а,ә), №36, №40



Пән: алгебра

Сынып: 10

Күні: __________



Сабақтың тақырыбы: Күрделі және кері функциялар

Мақсаты:

1. Білімділік: Оқушыларға күрделі және кері функциялар туралы ұғымды түсіндіру

2. Дамытушылық: Тақырыпты игере отырып, күрделі және кері функцияларды жаудағы білім, білік, дағдыларын дамыту.

3. Тәрбиелік: Адамгершіліктің кейбір қағидаларын оқушылардың бойына сіңіру. Еске түсіру қабілеттерін дамыту.

Көрнекі құралдар:, кестелер.

Сабақтың түрі: Жаңа білімді бекіту сабағы.

Методикалық әдіс-тәсілдер: Практикалық сабақ..

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.

Үй тапсырмасын пысықтау:

Өткен тақырыпты еске түсіру сұрақтары:

1)Функция деп қандай шаманы айтамыз?

2)Функцияның берілуінің қандай тәсілдерін білесіңдер?

Жаңа сабақты меңгерту.

Күрделі функцияны анықтайтын сәйкестік ті f ∙g арқылы белгілеп, оны f ∙ g функцияларының компазициясы деп атайды.

1-мысал y = hello_html_69b81b1.gif фуекциясын f(y) = hello_html_6fb611d5.gif және u = hello_html_m173a3cd0.gif(x) = 4 –x2 функцияларының бірінен соң бірн қолдану нәтижесінде алынған күрделі функция ретінде қарастыруға болады. Мұнда R(hello_html_m173a3cd0.gif) = (-∞; 4] hello_html_m62904c32.gif D(f)=(-∞; ∞)

Егер функцияның әрбір f(х) мәнін анықтайтын хhello_html_m38830149.gif D(f)аргументі жалғыз ғана болса, онда y = f(х) функциясы өзара бірмәнді сәйкестік орнатады деп атайды.

2- мысалы. y = x3 xhello_html_m73d1340a.gif кері функция x = hello_html_48341aa8.gif

3-мысалы. y = x2, xhello_html_m73d1340a.gif x = y2 x = hello_html_m6dce3df3.gif

Есептер шығару №92(3,5,6),№93,№94,№96(3,4)№97

Қортындылау. Кері функция қалай табылады.

Үйге тапсырма: §3 № 92(1,1),96(1,2)

Бағалау.







Пән: алгебра

Сынып: 10

Күні: __________



Сабақтың тақырыбы: Күрделі және кері функциялар

Мақсаты:

1. Білімділік: Оқушыларға күрделі және кері функциялар туралы ұғымды түсіндіру

2. Дамытушылық: Тақырыпты игере отырып, күрделі және кері функцияларды жазудағы білім, білік, дағдыларын дамыту.

3. Тәрбиелік: Адамгершіліктің кейбір қағидаларын оқушылардың бойына сіңіру. Еске түсіру қабілеттерін дамыту.

Көрнекі құралдар:, кестелер.

Сабақтың түрі: Бекіту сабағы.

Методикалық әдіс-тәсілдер: Практикалық сабақ.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.

Үй тапсырмасын пысықтау:

Өткен тақырыпты еске түсіру сұрақтары:

1)Функция деп қандай шаманы айтамыз?

2)Функцияның берілуінің қандай тәсілдерін білесіңдер?

Жаңа сабақты меңгерту.

Күрделі функцияны анықтайтын сәйкестік ті f ∙g арқылы белгілеп, оны f ∙ g функцияларының компазициясы деп атайды.

Егер у= f(x) функциясы қайтымды болса, онда у = f(x) формуласынан х-ті у арқылы өрнектеп, содан кейін х пен у-тің орнын ауыстырып, кері функцияны аламыз


Мысалы: у = 2х – 3 формуласын х-ті у арқылы өрнектеу керек .

2х = у + 3, х = 0,5(у +3) шығады. у = 0,5(х +3)


Есептер шығару: № 97 , № 99, № 100

97 f(x) = х + 5 ; g(x) = hello_html_m7f61dd04.gif; № 99

  1. f(x) = x2 ; g(x) = 2x – 5; f(x) = х2 + 1 ; g(x) =hello_html_11facd6f.gif;

4) f(x) = hello_html_74104c9.gif g(x) = x2 – 3x + 2

Үйге тапсырма: §3 № 99(3,42); № 100 (2; 3)

Бағалау.














Пән: алгебра

Сынып: 10

Күні: __________



Сабақтың тақырыбы: Функциялар графиктерін қарапайым

түрлендіру.

Мақсаты:

1. Білімділігі: Функцияның графигін координаталар осі бойымен параллель көшіру, созу, сығуды (қысу) және осы аталған түрлендірулердің барлығын бір функцияға қолдануды үйрену.

2. Дамытушылығы: Сызықтық функция, квадраттық функция, кері тәуелділік және олардың графиктері жөнінде білімдерін дамыту.

3. Тәрбиелігі: Белгілі бір адамгершілік қасиеттерді, рухани байлықты, еңбек сүйгіштік дағдыларды қалыптастыру.

Көрнекі құралдар: Функцияның графиктері..

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгеру сабағы.

Методикалық әдіс-тәсілдер: Түсіндірмелі иллюстрациялық.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.


Үй тапсырмасын тексеру: №7, №10, №13.

Өткен тақырыпты еске түсіру сұрақтары:

1)Функция деп қандай шаманы айтамыз?

2)Функцияның анықталу аймағы мен мәндерінің аймағы қалай анықталады?

3)Тәуелді айнымалы және тәуелсіз айнымалы деп нені айтамыз?


Жаңа сабақ:

1. у = f(x)+d. hello_html_4ee4ad4c.gif (1) 1-мысал. а) у=х+3; ә) hello_html_m3bf2d39.gif

hello_html_m1d1af540.pnghello_html_m1d1af540.png



2. у = k f(x). hello_html_770bebd7.gif (2) 2-мысал. f (x)=3х; f(x)=hello_html_2f38950.gif

hello_html_m2fcfaa06.png


3. у = f(x+b). hello_html_m53d4ecad.gifhello_html_116af9fc.gif (3) 3-мысал. f(x)=(x-3)2.


Бағалау.



17



Пән: алгебра

Сынып: 10

Күні: __________



Сабақтың тақырыбы: Функцияны зерттеу және графигін салу.

Мақсаты:

1. Білімділкі: Функцияның қасиеттерін қолдана отырып, оны зерттеуді және зерттеу негізінде графигін сала білуді үйрену.

2. Дамытушылық: Оқушылардың білімін толықтыру, тереңдету, материалдарды жүйелей алу біліктіліктерін қалыптастыру.

3. Тәрбиелік: Оқушылардың танымдық ізденістерін, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Көрнекі құралдар: Функция графиктері, формулалар, карточкалар.

Сабақтың түрі: Жаңа білімді игеру сабағы.

Методикалық әдіс-тәсілдер: Түсіндірмелі-иллюстрациялық.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі. Сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу, барлық оқушылардың назарларын сабаққа аудару. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.

Үй тапсырмасын тексеру: №34(а,б) №36(ә.б).

Жаңа сабақ:

Функцияны зерттеу келесі алгоритм бойынша жүргізіледі:

  • Функцияның анықталу облысын табу;

  • Функцияның тақ, жұптығын екенін анықтау;

  • Функцияның периодтылығын анықтау

  • Графиктің координаталар осьтерімен қиылысу нүктелерін табу;

  • Функция таңба тұрақтылық , өсу, кемі аралықтарын, экстремумымын табу, шектелгендігін анықтау.

  • Анықталу облысына кірмейтін нүктелер аймағында және аргументтің модуль бойынша шексіз үлкен мәедерінде функцияның өзгеру сипатын зерттеу;

Зерттеу нәтижелері бойынша график салу

Жаңа сабақты бекіту: Есептер шығару:№110


Үйге тапсырма: №47.


Қорытындылау: Функцияны зерттеу қандай алгоритм бойынша жүргізіледі?


Бағалау.

Сабақтың тақырыбы: Функцияны зерттеу және графигін салу.

Мақсаты:

1. Білімділігі: Функцияның қасиеттерін қолдана отырып, оны зерттеу және зерттеу негізінде графигін сала білу жөнінде алған білімдерін бекіту,сол тақырыпты еркін меңгергендігін тексеру .

2. Дамытушылығы: Оқушылардың білімін толықтыру, тереңдету, материалдарды жүйелей алу біліктіліктерін қалыптастыру.

3. Тәрбиелігі: Оқушылардың танымдық ізденістерін, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Көрнекі құралдар: Функция графиктері, формулалар, карточкалар.

Сабақтың түрі: Жаңа білімді бекіту және қалыптастыру сабағы.

Методикалық әдіс-тәсілдер: Есептер шығару.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі. Сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу, барлық оқушылардың назарларын сабаққа аудару. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.

Үй тапсырмасын тексеру: №47.

Есептер шығару: №48, №49.

Үйге тапсырма: №45, 46.

Қорытындылау: Сабақты қорытындылай келе, оқушылардың сабақта көрсеткен білім деңгейлерінің қорытындысы шығарылады.

Бағалау.



Сабақтың тақырыбы: Функцияны зерттеу және графигін салу тақырыбына байланысты есептер шығару.

Мақсаты:

1. Білімділігі: Функцияның қасиеттерін қолдана отырып, оны зерттеу және зерттеу негізінде графигін сала білу жөнінде алған білімдерін бекіту мақсатында күрделілігі жоғары есептер шығару.

2. Дамытушылығы: Оқушылардың білімін толықтыру, тереңдету, материалдарды жүйелей алу біліктіліктерін қалыптастыру.

3. Тәрбиелігі: Оқушылардың танымдық ізденістерін, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Көрнекі құралдар: Функция графиктері, формулалар, карточкалар.

Сабақтың түрі: Жаңа білімді бекіту және қалыптастыру сабағы.

Методикалық әдіс-тәсілдер: Есептер шығару.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі. Сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу, барлық оқушылардың назарларын сабаққа аудару. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.

Үй тапсырмасын тексеру: №45, № 46.

Өткен тақырыпты еске түсіру сұрақтары:

у=х3+1 функциясын зерттеп, графигін салу.

Шешуі. 1) функция рационал функция (көпмүше) түрінде берілген, сондықтан анықталу облысы барлық нақты сандар жиыны болады;

2) у(-х)=(-х)3+1=-х3+1 функциясы жұп та, тақ та болмайды;

3) функция периодты емес;

4) функция графигінің координаталар осімен қиылысу нүктелерін табамыз: х=0, у=03+1=1, (0;1);

5) функция графигі абсцисса осімен (-1;0) нүктесінде қиылысады. Онда (-∞;-1) интервалында f(x)<0, ал (-1;+∞) интервалында f(x)>0.

Функцияның анықталу облысының кез келген х1, х2 мәндері үшін х12 болғанда, у(х1)<у(х2) теңсіздігі орындалады. Демек, функция барлық нақты сандар жиынында өседі және экстремум нүктелері болмайды;

6) зерттеу нәтижелерін пайдаланып, функцияның графигін саламыз.

Есептер шығару. №51(а,ә), №52(б,в), №53(ә).



Үйге тапсырма: №51(б, в), №53(а).

Қорытындылау: Сабақты қорытындылай келе, оқушылардың сабақта көрсеткен білім деңгейлерінің қорытындысы шығарылады



Пән: алгебра

Сынып: 10

Күні: __________


Сабақтың тақырыбы: Функцияны зерттеу және оның графиктерін салу

Сабақтың мақсаттары:

  1. Білімділік: Функцияның қасиеттерін қолдана отырып, оны зерттеу және зерттеу негізінде графигін салуға есептер шығару

  2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.

  3. Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Бекіту сабақ

Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:

а) Сәлемдесу

ә) Оқушылар тізімін тексеру

б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Үй тапсырмасын тексеру:

  1. Үй есебінің орындалуын тексеру

  2. Өтілген тақырыпты қайталау:

  • Функцияны зерттеу қандай алгоритм бойынша жүргізіледі?

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару: №111 (3,4) ,№112(3,4), №112 (1)

IV. 31 беттегі тест тапсырмалары оқулықтан

Сабақты қорытындылау:

Функцияны зерттеу қандай алгоритм бойынша жүргізіледі?


Үйге тапсырма: №111 (1,2) ,№112(1,2), №112(2)


Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою



21


Пән: алгебра

Сынып: 10

Күні: ___________


Сабақтың тақырыбы: Функция тарауына бақылау жұмысы №1

Сабақтың мақсаттары:

  1. Білімділік: Оқушылардың 1 тарау тақырыптары бойынша білім , білік, дағдыларын тексеру.

  2. Дамытушылық: Алған білімдерін жинақтау және тексеру.

  1. Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке тәрбиелеу. Оқушылардың теориялық білімін тәжірибеде қолдануда өз-өзіне сенімділігін арттыру

Сабақтың түрі: бақылау жұмысы

Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:

а) Сәлемдесу

ә) Оқушылар тізімін тексеру

б) Сабақтың мақсатын нұсқау

  • ІІ Өткен тақырыпты қайталау:

  • Функцияның анықталу облысын табыңдар

  • Кері функциясын табы

  • Функцияның өзгеру облысын тап

Бақылау жұмысы №1

Сабақты қорытындылау: Оқушылардың дәптерлерін жинап алу.

Үй жұмысы: қайталау







Пән: алгебра

Сынып: 10

Күні: __________


Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру(қайталау) 1.Білімділік: Тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде негізгі триогонометриялық тепе –теңдіктерді қолданып, тепе-теңдікті дәлелдеуде, өрнектерді ықшамдауду тиімді қолдана білу шеберлігін дамыту.

2. Дамытушылығы: Оқушылардың білімін толықтыру, тереңдету, материалдарды жүйелей алу біліктіліктерін қалыптастыру.

3. Тәрбиелігі: Оқушылардың танымдық ізденістерін, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Көрнекі құралдар: Формулалар, карточкалар.

Сабақтың түрі: Жаңа білімді бекіту сабағы.

Методикалық әдіс-тәсілдер: Деңгейлік тапсырмалар беру.

Ұйымдастыру кезеңі:

а) Сәлемдесу

ә) Оқушылар тізімін тексеру

б) Сабақтың мақсатынмен таныстыру

Ұй тпасырмасын тексеру:

  1. Негізгі тригономертиялық формулалар

  2. Қосу формулалары

  3. Қос аргументтің формулалары

  4. Жарты аргумент формулалары

  5. Келтіру формулалары

  6. Қосындыны түрлендіру формулалар

  7. Көбейтіндіні түрлендіру формулалары


Тригонометриялық формулаларды еске түсіру

Негізгі тригономертиялық формулалар

  1. sin² α + cos² α = 1 5) tg α · ctg α = 1

  2. tg α = hello_html_mc591c8f.gif 6) ctg α = hello_html_30606796.gif

  3. 1 + tg² α = hello_html_42747fbf.gif 7) 1 + ctg² α = hello_html_1bc9522.gif

Қосу формулалары

sin (α + β) = sin α cos β + sin β · cos α tg (α + β) = hello_html_7c7ec082.gif

sin (α - β) = sin α ·cos β - sin β cos α tg (α - β) = hello_html_598aab50.gif

cos (α + β) = cos α·cos β - sinα ·sin β ctg (α + β) = hello_html_m1ca40fa2.gif

cos (α - β) = cos α cos β + sinα·sin β ctg (α - β) = hello_html_m76ad0e8b.gif





Қос аргументтің формулалары

cos 2α = cos² α - sin² α cos 2α = 1 - 2sin² α

cos 2α = 2cos² α – 1 sin 2α = 2sin α · cos α



hello_html_7afd3bda.pnghello_html_7711707c.png

Жарты аргумент формулалары

hello_html_1021721b.jpghello_html_438e8336.jpg

hello_html_m2c9d290d.jpghello_html_3f118e40.jpg

Келтіру формулалары

hello_html_46ad8a8c.jpg

Қосындыны түрлендіру формулалар

hello_html_1c56c57e.gifhello_html_m12abfdb9.gif

Көбейтіндіні түрлендіру формулалары

sin α cos β = hello_html_5b2be360.gif [sin (α+β) + sin (α-β)]

sin α sin β = hello_html_5b2be360.gif[(cos (α-β) -cos (α+ β)]

cos α cos β = hello_html_5b2be360.gif [cos(α - β)+cos(α+ β)]



hello_html_65f16d42.jpg





Жаңа тақырыпты түсіндіру :

Үш еселік аргумент формуласы

sin 3α = 3sin α - 4sin³ α hello_html_m69010a07.png

cos 3α = 4cos³ α - 3cos α hello_html_5115d6d5.png

Дәрежені төмендету формуласы

sin² α = hello_html_m453a3028.gif cos² α = hello_html_40499904.gif



sin³ α = hello_html_m60333466.gif cos³ α = hello_html_5a97dbc5.gif

sin² α · cos² α = hello_html_60909cda.gif sin³ α · cos³ α = hello_html_2ce56f57.gif

Есептер шығару №124,№127,№137 , №140

Үйге тапсырма: № 138,№141,№142,144

Бағалау



























23

Пән: алгебра

Сынып: 10

Күні: __________


Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық функциялардың графигі мен қасиеттері

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушыларды тригонометриялық функциялардың графигін салу арқылы қасиеттерімен таныстыру.Есеп шығаруда қолдана білуге үйрету

Дамытушылығы: Оқушының график салу шеберлігін қалыптастыру және практикамен ұштастыруға үйрету,шығармашылығын және ойлау қабілетін дамыту

Тәрбиелігі: Оқушыны графикті тануға үйрету,ұқыпты тыңдауға ,сұрақтарға нақты жауап беруге баулу

Көрнекілігі: \ Карточка,Слайдтар

Типі: Жаңа сабақты меңгерту

Жаңа технология: Компьютерлік, дамыта оқыту технологиясы


Барысы:

1.Ұйымдастыру : Оқушыны түгендеу, сабаққа даярлау

II.Үй тапсырмасы:

ІІІ Жаңа тақырып түсіндіру:

у= sin x функциясының қасиеттері және графигі

  1. Д(у) - х hello_html_50096cdc.gif R

  2. E(y) – [-1; 1] кесінді, яғни yhello_html_50096cdc.gif [-1; 1]

  3. sin (x+2hello_html_m6ba05d7c.gif) = sin x,функциясы периодты, ең кіші периоды 2hello_html_m6ba05d7c.gif

  4. Функциясы тақ, өйткені sin (-x) = - sinx

5) hello_html_m390613bd.gif , nhello_html_54a4056f.gifZ кесінділерінде функция бірсарынды өспелі, ал hello_html_1225400b.gif кесінділерінде функция бірсарынды кемімелі,

6) х = hello_html_m27c034bb.gif nhello_html_54a4056f.gifZ – sinx функциясының максимум нүктелері, ал

х = hello_html_5e6353f3.gif nhello_html_54a4056f.gifZ – минимум нүктелері. sinx-тің максимум нүктелеріндегі мәні +1-ге, ал минимум нүктелеріндегі мәндері – 1-ге тең.






sin x функциясының графигін синусойда деп атайды

y=cos x функциясының қасиеттері және графигі




сos x функциясының графигін косинусойда деп атайды




болғандықтан у = tg x функциясының экстремум нүктесі жоқ

у = ctg x функциясының қасиеттері және графигі

у = ctgx функциясының экстемум нүктесі жоқ.

ІV.Есептер шығару № 80,№81,№82,№83 тақтары

  1. Функцияның жұптығын немесе тақтығын анықтаңдар:

  1. у = xcosx F(-x) = -x cos(-x) = -x cosx жұп та,тақ та емес

  2. у hello_html_7652505f.gif hello_html_273ceb1e.gif - 1 F (x) = hello_html_47848bcb.gif = hello_html_4bd2fc2.gif жұп функция

2. Функциялардың графигін салыңдар у = sinx , y = cos x функцияларының графиктерін салыңдар















Сабақты қорытындылау: сабаққа белсене қатысқан оқушыларды бағалау


Үйге тапсырма: №80(б,в),№80(б,в) №82 (б,в), №83 (б,в)


24

Пән: алгебра

Сынып: 10

Күні: __________


Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық функциялардың графигі мен қасиеттері

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушыларды тригонометриялық функциялардың графигін салу арқылы қасиеттерімен таныстыру.Есеп шығаруда қолдана білуге үйрету

Дамытушылығы: Оқушының график салу шеберлігін қалыптастыру және практикамен ұштастыруға үйрету,шығармашылығын және ойлау қабілетін дамыту

Тәрбиелігі: Оқушыны графикті тануға үйрету,ұқыпты тыңдауға ,сұрақтарға нақты жауап беруге баулу

Көрнекілігі: Компьютер , Карточка,Слайдтар

Типі: Бекіту сабақ

Барысы:

1.Ұйымдастыру : Оқушыны түгендеу, сабаққа даярлау

II.Үй тапсырмасының орындалуын тексеру.

Өткен тақырыпты қайталау:

у= sin x функциясының қасиеттері және графигі

y=cos x функциясының қасиеттері және графигі

у = tg x функциясының қасиеттері және графигі

у = ctg xфункциясының қасиеттері және графигі



ІІІ. Дамыту кезеңі. Есептер шығару:№ №83(а,ә),№84 (а,ә)

83 берілген функцияның жұп , тақ немесе жұп та ,тақ та емес екенін көрсетіңдер

а) у= hello_html_74ca5c1.giff(-х)= hello_html_m2a226305.gif=hello_html_m4c599167.gif; D(y)=R/hello_html_m42a020f0.gifπn/2,nZhello_html_99376d.gif; функция тақ .


Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.


Үйге тапсырма:§ 7, №83(б,в), №84(б,в)



25

Пән: алгебра

Сынып: 10

Күні: ___________


Сабақтың тақырыбы: §7. Кейбір тригонометриялық функциялардың қасиеттері графиктерін салудың мысалдары

Мақсаты:

1. Білімділігі: Негізгі тригонометриялық функциялардың қасиеттерін меңгеріп, қарапайым түрлендірулер көмегімен олардың графигін сала білу.

2. Дамытушылығы: Оқушылардың білімін толықтыру, тереңдету, материалдарды жүйелей алу біліктіліктерін қалыптастыру. Функцияны зерттеу жөнінде білімдерін дамыту.

3. Тәрбиелігі: Оқушылардың танымдық ізденістерін, шығармашылық қабілеттерін дамыту. Адамгершіліктің кейбір қағидаларын оқушылар бойына сіңіру.

Көрнекі құралдар: Функция графиктері, формулалар,

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгеру сабағы.

Методикалық әдіс-тәсілдер: Түсіндірмелі иллюстрациялық.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі. Сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу, барлық оқушылардың назарларын сабаққа аудару. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.

Үй тапсырмасын тексеру:

Өткен тақырыпты қайталау:

у= sin x функциясының қасиеттері және графигі

y=cos x функциясының қасиеттері және графигі

у = tg x функциясының қасиеттері және графигі

у = ctg xфункциясының қасиеттері және графигі

Жаңа сабақ:

Мысал 1. y = hello_html_m49922df3.gif cos(3x – hello_html_m7b1b341f.gif) + 1 функциясының графигін салайық.

Шешуі: Алдымен y = hello_html_m49922df3.gif cosx y = cosx функциясының графигін пайдаланып саламыз, оны Ох-ке параллель бағытта 3 есе сығу қажет. Сонда

у=0,5cos3x (33 сурет) функциясының графигішығады. Берілген функцияны

y =hello_html_f1bc8d8.gif cos3( x – hello_html_34f119c3.gif ) +1 түрінде жазып, салынған y = hello_html_m49922df3.gif cos3x –тің графигін оңға қарай hello_html_34f119c3.gifбірлікке жазып 1 бірлікке параллель жоғары көшіреміз сонда фуекцияның графигі шығады. (34 сурет)

hello_html_m487deccc.jpghello_html_43ac7eac.jpg


Есептер шығару: № 220 (1,3,5,7,9), № 221(1,3)


Қорытындылау

Тригонометриялық функцияның графигі қалай салынады?


Үйге тапсырма: § 3 № 220 (2,4,6,8), № 221(2,4)

Бағалау.


26

Пән: алгебра

Сынып: 10

Күні: __________


Сабақтың тақырыбы: Кері тригонометриялық функциялар

Сабақтың мақсаты:

1.Білім берушілік:Кері тригонометриялық функциялар және олардың қасиеттерімен таныстыру.

2.Дамытушылық:Тригонометриялық формулаларды қолдануда білік пен дағдыларын жетілдіру.

3.Тәрбиелік: Оқуhello_html_m53d4ecad.gifшыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі :Жаңа сабақ.

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі:

а) Сәлемдесу ә) Оқушылар тізімін тексеру б) Сабақтың мақсатын нұсқау


ІІ Жаңа сабақ :Арккосинус,арксинус,арктангенс

1.hello_html_m13e57cdb.gifhello_html_m2254c69e.gifhello_html_38135292.gif

2.hello_html_m4bd02704.gifhello_html_6a639224.gifhello_html_m2f577f88.gif

3. .hello_html_492ff515.gifhello_html_m2254c69e.gifhello_html_m67cd3c50.gif

4.hello_html_m6e42cd5d.gif 5.hello_html_m45ebec39.gif

6.hello_html_2d3dd286.gif 7.hello_html_m36c94563.gif


Мысал :

hello_html_m50ee703d.gif

hello_html_m5846281b.gif

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:


Тақтада орындалатын тапсырмалар: №85, №89, 90


Орындарында орындалатын тапсырмалар: №88



Сабақты қорытындылау: Оқушылардың дәптерлерін жинап алу


Үйге тапсырма: § 8, Тест тапсырмаларының шығару жолын жазу. №86, №87


27

Пән: алгебра

Сынып: 10

Күні: __________


Сабақтың тақырыбы: «Кері тригонометриялық функциялар» тақырыбымен таныстыру.

Сабақтың мақсаты:

1.Білім берушілік:Кері тригонометриялық функциялар және олардың қасиеттерімен таныстыру.

2.Дамытушылық: Тригонометриялық формулаларды қолдануда білік пен дағдыларын жетілдіру.

3.Тәрбиелік: Оқуhello_html_m53d4ecad.gifшыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі : Бекіту сабақ.

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі:

а) Сәлемдесу ә) Оқушылар тізімін тексеру б) Сабақтың мақсатын нұсқау


ІІ Өткен тақырыпты қайталау:


у= аrcsin x функциясының қасиеттері және графигі

y=аrccos x функциясының қасиеттері және графигі

у = аrctg x функциясының қасиеттері және графигі

у = аrcctg xфункциясының қасиеттері және графигі


ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару: №, 91,№ 92, №93



Сабақты қорытындылау: Оқушылардың дәптерлерін жинап алу


Үйге тапсырма: §8, Тест тапсырмаларының шығару жолын жазу.№95, 96

































Автор
Дата добавления 18.01.2016
Раздел Математика
Подраздел Конспекты
Просмотров552
Номер материала ДВ-353006
Получить свидетельство о публикации
