Сабақ тақырыбы
|
Әлемнің
ақпараттық көрінісі
|
Сабақтың мақсаты
|
Оқушылар
ақпарат ұғымының күнделікті өмірден бастап техникалық салада пайдалынатын көп
мағыналы ұғым беретіні жайлы түсінік алуларына жғдай жасау, ақпараттың
түрлері және адам ақпаратты қандай жолдармен қабылдайтыны жөнініде
оқушылардың өз ой пікірлерін тындау, ерте замандағы ақпарат пен қазіргі
замандағы ақпаратты тасымалдаудың айырмашылығы жайлы түсінік беру.
|
Күтілетін нәтиже
|
-Оқушыла
ақпараттың манызын түсінеді;
-
Ақпараттық үдерістерді қолдануды үйренеді;
-Сыни
тұрғыдан ойлау арқылы еркін сөйлейді.
|
Колданатын әдіс тәсілдер
|
«Тілектер
ағашы», «Кім шапшан», «Оқы, ойлан, бөліс», «РАФТ»
|
Сабақтың түрі:
|
Аралас
сабақ
|
Сабақтың әдіс тәсілдері:
|
Жұптық
және топтық жұмыс, деңгейлік тапсырмалар
|
Құрал-жабдықтар:
|
Белсенді
тақта, компьютер, оқулық, постерлер, бағалау дискрипторлары мен бағалау
парағы
|
Cабақтың
барысы
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг
|
Амандасу.
Сыныптағы оқушылардың келген келмегендігін түгендеймін. Оқушылардың сабаққа
дайындығын тексеру. Оқушылардың көнілін сабаққа аудару.
-сабақта
қалыпты жұмыс істеуге мүмкіндік жасау;
-оқушыларды
психологиялық дайындау.
Оқушыларды
шаттық шеңберіне тұрғызу, топқа бөлу, әр топқа бағалау парағын таратып беру.
«Тілектер
ағашы » әдісі
|
Мұғаліммен
сәлемдеседі.
Бір-біріне
жылы сөздер айтады. Оқушылар топқа бөлініп, өз топ басшыларын сайлайды.
Бағалау парағы арқылы топбасшылары өз топ мүшелерін бағалап отыруы керек
екендігін біледі.
|
Білу
Үй тапсырмасын тексеру кезеңі «Кім шапшан»
|
Үйге
берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы әр топты диалогқа түсіру,Өткен
тақырып аррналған үй тасырмасын қайталау ға сұрақтар жасалып, белсенді тақтада
көрсетіледі., крассворд, карточкалар
|
Мұғалім
берген тапсырманы орындау Слайдта жазылған барлық қайталау сұрақтары мен
тапсырмалар белсенді тақтамен беріліп, әр топ өз білгендерін, білетіндерін
сыни тұрғыдан ойлау арқылы нақты дәлелдермен жауап береді, каточкамен жауа
беру
|
Түсіну
«Оқы, ойлан, бөліс» әдісі
|
Мәтінін
бөліктерін оқып шығындар.Тапсырма беремін,
1-топқа:
«Ақпараттың адам өміріндегі рөлі»,
2-топқа:
« Ақпараттық үрдістердің жасалуы»,
3-топқа
«Ақпаратты қолданудағы техниканың рөлі»
|
-Тақырыпты
топтасып оқып, талдайды, шешім қабылдайды.
-Түсінгендері
бойынша постер жасап, баяндамашы қорғайды.
|
Қолдану
«РАФТ»
стратегиясы
|
|
-Оқушылар
өздерін ақпарат орнына қойып, оның омірдегі қажеттілігі,ерекшеліктері,даму
өзгерістері жөнінде айтады
|
Сергіту
сәтті
|
Аннимация
арқылы жасалған қимылдарды қайталау, музыкамен.
|
|
Талдау
жинақтау
«Кубизм»
стратегиясы
|
.
1. Ақпарат
дегеніміз не?
2. Ақпараттың
маңызды қасиеттерін атап бер
3. Толық
және толық емес ақпаратқа мысал келтір
4. Ақпараттың
қандай өлшем бірліктері бар.
5. Ақпаратқа
қандай теңеулер жасауға болады?
|
Кубизм
стратегиясы бойынша жалпы оқушылар ойларын білдіреді.
|
Бағалау
|
Бағалау парағы
№
|
Топ
мүшелерінің аты
|
Үй
тапсырмасы
|
Жаңа
тақырып
|
Қорытынды
тапсырма
|
Бағасы
|
1
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
Сабақты
қортып, оқушыларды бағалау
|
-Топ
басшыларына топ мүшесін бағалау ұсынылады.
Бағалау
парағы арқылы.
-Оқушының
өзін-өзі бағалауы.
|
Топ
басшылары бағалау парақтарында, топ мүшесін бағалап,қортындысын айтады.
|
Рефлексия
|
Оқушыларға
кері байланыс жасау үшін түрлі-түсті стикерлер таратады
|
Оқушылар
бүгінгі сабақ бойынша,өз ойларын қөңіл күй дидарына іледі.
|
Үйге
тапсырма
|
§2.
Әлемнің ақпараттық көрінісі.
оқу,
ақпарат жинау.
|
Үй
жұмысын жазып алалуалады.
|