Инфоурок / Химия / Конспекты / Сабақ жоспары "Металдардың жемірілуі" (10 сынып)
Обращаем Ваше внимание, что в соответствии с Федеральным законом N 273-ФЗ «Об образовании в Российской Федерации» в организациях, осуществляющих образовательную деятельность, организовывается обучение и воспитание обучающихся с ОВЗ как совместно с другими обучающимися, так и в отдельных классах или группах.

Педагогическая деятельность в соответствии с новым ФГОС требует от учителя наличия системы специальных знаний в области анатомии, физиологии, специальной психологии, дефектологии и социальной работы.

Только сейчас Вы можете пройти дистанционное обучение прямо на сайте "Инфоурок" со скидкой 40% по курсу повышения квалификации "Организация работы с обучающимися с ограниченными возможностями здоровья (ОВЗ)" (72 часа). По окончании курса Вы получите печатное удостоверение о повышении квалификации установленного образца (доставка удостоверения бесплатна).

Автор курса: Логинова Наталья Геннадьевна, кандидат педагогических наук, учитель высшей категории. Начало обучения новой группы: 27 сентября.

Подать заявку на этот курс    Смотреть список всех 216 курсов со скидкой 40%

Сабақ жоспары "Металдардың жемірілуі" (10 сынып)

библиотека
материалов


Серебряково жалпы орта білім беретін мектебі









Ашық сабақ



Тақырыбы: «  Металдардың жемірілуі және онымен күресу жолдары.»


(10 сынып)











Өткізген: химия пәні мұғалімі Саттыкова К.М











2015-2016 оқу жылы


Сабақтың тақырыбы:  Металдардың жемірілуі және онымен күресу жолдары.

Сабақтың мақсаты

1)Металдардың жемірілуі және онымен күресу жолдары туралы  ұғымдарды еске түсіру.

2)Оқушылардың танымдық қабілетін, тұлғалық қасиеттерін дамыту.

3)Өз бетінше жұмыс істеуге, қоршаған ортаны қорғауға тәрбиелеу.

Сабақтың типі: аралас сабақ.

Сабақтың түрі: жаңа білімді меңгерту.

Сабақта қолданылатын әдістер: «Ой қозғау», «Ұғыну», «Мағынаны тану», ұжымдық оқыту, оқулықпен жұмыс, проблемалық оқыту әдісі.

Қажетті құралдар: интерактивті тақта, макет, бағалау парағы.

Сабақтың барысы:  Ұйымдастыру кезеңі.

  • сәлемдесу.

  • кезекші мәліметі, оқушыларды түгелдеу.

  • назарларын сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

-  «Ой шақыру» кезеңі.  «ИӘ» немесе  «ЖОҚ».      Әр жауап 1 – ұпай.

1.  Мыс 2-топтың негізгі топшасында орналасқан. (жоқ)

2.  Мырыштың сыртқы энергетикалық деңгейінде 2е бар. (иә)

3.  Мырыш жай заттармен әрекеттескенде тотықтырғыш қасиет көрсетеді. (жоқ)

4.  Мыс қиын балқитын металл. (иә)

5.  Мырыш екідайлы қасиет көрсетеді. (иә)

6.  Хром атомы ядросының құрамында 24 нейтрон бар. (жоқ)

7.  Мыс электр тогын жақсы өткізеді. (иә)

8.  Сумен, сұйытылған тұз қышқылымен мыс әрекеттеседі. (жоқ)

9.  Хром жемірілуге оңай ұшырайды. (жоқ)

10. Адам ағзасында мыс жетіспесе, қан аздық ауруы пайда болады. (жоқ)

- Айналуларды жүзеге асырыңдар.  «Химиялық эстафета»    Әр дұрыс теңдеу 2-ұпай.

А)   Fe→ FeCl2 →Fe(OH)2→ FeO →FeSO4

Б) Zn→ ZnO→ ZnCl2→ Zn(OH)2→ ZnSO4

-  Үй тапсырмасын қорытындылау.

ІІІ.  Жаңа білімді меңгеру.

1.  Сабақтың тақырыбын айқындау. (оқушылар)

- Слайдтан коррозияға ұшыраған металл бұйымның суретін көрсету, сурет бойынша не айтуға болады?

- Сабақтың тақырыбын жазу: Металдардың жемірілуі және онымен күресу жолдары.

- Сабақтың мақсатын айқындау.

2. «Ұғыну» кезеңі.

- Оқулықпен жұмыс, мәтінді оқу, керегін түртіп алу.      (жұппен жұмыс)

1. Коррозия деген не? Қандай процесс?

2. Коррозияның бізге таныс және кең таралған түрі.

3. Коррозия неден пайда болады?

4. Қандай металдар жемірілуге ұшырамайды?

5. Қандай металдар конструкциялар, аппараттар жасауға қолданылмайды? Неге?

6. Қандай металдар жемірілуге тұрақты? Неліктен?

7. Жемірілуге ең көп ұшырайтын металл.

8. Жемірілудің түрлері.

9. Жемірілуден қорғау шаралары.

10. Жемірілудің қоршаған ортаға әсері.

ІV.  «Мағынаны тану» кезеңі.

-  Әр жұп берілген сұрақтарды қорғау.    (5-ұпай)

V. Білімді қорытындылау:

Деңгейлік тапсырмалар

І-деңгей

  1. Айналымды жүзеге асырыңдар:

Fe2O3 → Fe → FeCl2 → Fe(OH)2

↓ ↓

FeO FeO


ІІ-деңгей

Мына жұптардағы қай металл коррозияға ұшырайды:

Al-Fe,Zn-Fe,Fe-Cu?


ІІІ-деңгей

Тұз қышқылы ерітіндісінде темірге мырыш жанастырылды.Осы құбылыстың сызбанұсқасын және реакция теңдеуін жазыңдар.


VІ. Рефлексия:

- Бүгінгі сабақта білдім.

-Қиындық туғызды.

-Ұсыныс жасаймын.

VІІ. Бағалау. (бағалау парақшасы бойынша)

VІІІ.  Үйге: §6.6 190-196 –беттер.

6, №7, №8




Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 27 сентября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru
