Инфоурок / Технология / Конспекты / Сабақ жоспары "Металмен қауіпсіздік ереже. Экономика негіздері."
Обращаем Ваше внимание, что в соответствии с Федеральным законом N 273-ФЗ «Об образовании в Российской Федерации» в организациях, осуществляющих образовательную деятельность, организовывается обучение и воспитание обучающихся с ОВЗ как совместно с другими обучающимися, так и в отдельных классах или группах.

Педагогическая деятельность в соответствии с новым ФГОС требует от учителя наличия системы специальных знаний в области анатомии, физиологии, специальной психологии, дефектологии и социальной работы.

Только сейчас Вы можете пройти дистанционное обучение прямо на сайте "Инфоурок" со скидкой 40% по курсу повышения квалификации "Организация работы с обучающимися с ограниченными возможностями здоровья (ОВЗ) в соответствии с ФГОС" (72 часа). По окончании курса Вы получите печатное удостоверение о повышении квалификации установленного образца (доставка удостоверения бесплатна).

Автор курса: Логинова Наталья Геннадьевна, кандидат педагогических наук, учитель высшей категории. Начало обучения новой группы: 27 сентября.

Подать заявку на этот курс    Смотреть список всех 224 курсов со скидкой 40%

Сабақ жоспары "Металмен қауіпсіздік ереже. Экономика негіздері."

библиотека
материалов

Пән:________Технология Сынып: _8_______ Күні:_______________________

Сабақ тақырыбы: Металмен қауіпсіздік ереже. Экономика негіздері.

Мақсаты: білім беру: Металмен қауіпсіздік ережелерімен таныстыру

тәрбиелеу: қауіпсіздік ереже сақтауға тәрбиелеу

дамыту: Экономика негіздері туралы білім кеңейту

Сабақ түрі: аралас

Пәнаралық байланыстар: ӨҚН, физика, экономика

Материалдық-техникалық жабдықтау: ҚТЕ нұсқаулар

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру бөлімі:

Амандасу, сабаққа қатысуды бақылау, жұмыс киім және сабаққа дайындықтарын тексеру, кезекшілерді бекіту.

Жаңа тақырыпты мазмұндау:

Металл өңдеу

Жұмысқа дейін:

  1. Арнайы киімдерді кию;

  2. Құрал-жабдықтарды тексеру, іскенжелердің жұмысқа жарамдылығын тексеру;

  3. Металды шапқанда қорғаныш көзілдірігін кию.

Жұмыс барысы:

  1. Өңделетін тетікті іскенжеге берік етіп бекітеді;

  2. Жұмысқа ақаусыз құрал-жабдықтарды пайдаланады.

Құрал-жабдыққа қойылатын талаптар:

а) құрал-жабдықтар тот баспаған, сабына жақсы бекітілген болуы керек;

ә) қашау 150 мм-ден қысқа болмауы қажет;

б) аралау кезінде саусақ егеудің үстіңгі бетінде тұрғаны дұрыс.

  1. Өңделіп жатқан беттің сапасын саусақпен көруге болмайды;

  2. Арнайы жұмысты орындауға арналған құрал-жабдықтарды сол жұмысты орындағанда ғана қолданады;

  3. Табақ металдарды қайшымен кескенде қолғап киеді.

Жұмыс соңында:

  1. Құрал-жабдықтарды реттеу, өз орнына қою;

  2. Жұмыс орнын жинау;

  3. Іскенже ерні аралығында 2 – 3 мм саңылау қалдыру.

Экономика — гректің «oikonomos» — «жеке шаруашылықты/үй шаруашылығын басқаратын тұлға» деген сөзінен шыққан(«one who manages a household» дегенді аударған түрім). Бір қарағанда экономика мен хаусхолд екеуі байланысты секілді көрінбеуі мүмкін. Дегенмен күнделікті нанды кім пісіреді, отты кім жағады деген нәрселер үй иесінің назарында болуы секілді қоғам әрбір нәрсе үшін шешім қабылдауы керек. 
Ал, эконмикаға Мэнкью былай деп түсініктеме беріпті: «Эконмика — қоғамның өз ресурстарын басқаруы туралы ғылым». Жалпы тілмен айтқанда экономика адамдар қалай шешім қабылдайды, қанша жұмыс жасауы керек, не сатып алғаны дұрыс, қаншалықты пайда таба алады және т.б. көптеген сұрақтарға жауап іздейді.
Экономика микро және макро экономика болып екіге бөлінеді. Ол туралы кейінірек. Қазір экономиканың негізгі 10 қағидасының алғашқы төртеуі 

Адамдар таңдау жасауға мәжбүр.
Өзіміз қалаған бір затты алу үшін біз өзге заттан бас тартуға мәжбүр боламыз. Мысалы керекшілер үшін керекинфоға кіру үшін 2 сағат берілді. Ол осы екі сағатын толықтау пост жазуға арнауы мүмкін. Немесе керісінше бар уақытын флуфпен өткізуге мүмкіндігі бар. Болмаса 1 сағатын пост жазуға, 1 сағатын флудтауға арнауға болады. Яғни, ол өзінің 1 сағатында флуд жасау үшін пост жазуға арналған 1 сағатын құрбан етеді. Ол өзінің таңдау жасауға мәжбүр болды.

Заттың құны оны алу үшін жұмсалған нәрсеге тең. Біз таңдау жасауға мәжбүр болғандығымызға байланысты өзімізге пайдалыны көздейтініміз анық. Сол себепті біз өзіміз қалаған нәрсеге жету үшін әрбір тәрк еткенімізді сәтті пайдалануға тиіспіз. Қайта керекшілерді мысалға алсақ, флудқа жұмсайтын бір сағатты пост жазуға арнадық. Өзімізге плюс жинау үшін постымыздың жақсы болуы керек. Ал, нашар пост бізді пассив негативтер қатарынан бір ақ шығаруы мүмкін. Ондай жағдайда біз бір сағатымызды флуд жасауға арнағанымыз абзалырақ болады. Демек біздің бір сағатымыздың құны жақсы пост үшін плюске немесе минусқа тең болады. Естеріңізге сала кетейін әркім үшін заттың құны өзгеріп отырады.

  • Ақылды адамдар пайда туралы ойлайды Таңдау жасау адамдар үшін пайданы ойлауға көмек береді. Жоғарыда келтірілген жақсы және жаман пост туралы мысалды осы жерде қайта айтуға болады. Негативтер қатарынан көрінбес үшін жаман пост жазбауымыз бен флуд жасаудың қайсысы жақсы? Мен үшін флуд жасау. Біреудің мазасын алғаныммен мені негативтер қатарына кіргізбейді. Демек мен өз пайдамды ойлап шешім қабылдап, флуд жасауға көшемін

  • Адамдар қызығушылыққа жауап береді Адамдар заттың құнына, пайдасына байланысты шешім қабылдайтындықтан құн немесе пайда өзгерер болса адамдар автоматты түрде өздерінің шешімін өзгертеді. Мысалға тағы керекшыларды алайық. Біз үшін минусы көп пост жазғаннан флуд жасаған дұрыс әрі пайдалы болды дедік. Егер кенеттен @asaubota әрбір жасалған флуд үшін аямай минустап тастар болса біздің флуд жасауға деген құштарлығымыз азайып қалады. есесіне флуд та азайып, жақсы посттар көбейе түседі.

Көріп отырғандарыңыздай кішігірім экономика біздің керекте де бар екен. Әр нәрсе бір-бірімен тығыз байланыста. Керектің эконмикасын жақсарту біздің осы бір кішігірім экономикамызды қалай басқаруымызға байланысты.


Нәтижесі: ҚТЕ жалпы талаптарын білу

Кіріспе нұсқау:

Оқушылардың өз бетінше жұмысы:

Күнділікті нұсқау-негізгі мақсат түрі:

Бірінші жол: жұмыс орнын ұйымдастыруды және жұмысты қабылдап алу қауіпсіздігін тексеру.

Екінші жол:еңбек амалдарын орындаудың дұрыстығын және операциялардың технологиялық бірізділігін тексеру.

Үшінші жол: орындаудың дұрыстығын тексеру. өзін-өзі бақылау, жұмысты қабылдау мен бағалау.

Қортынды нұсқау:

а) ерекше қателерді және оның себептерін талдау;

ә) әрбір оқушы жұмысының бағаларын қорыту;

б) үй тапсырмасы: ҚТЕ қайталау

Жұмыс орнын жинастыру.




Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 27 сентября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru
