Пәні: Қоршаған орта
Тақырабы: Мамандақтар
Мақсаты:
- Балаларға мамандық түрлерін таныстыру, еңбек етудің қажеттілігі жайлы айтып өту.
- Болашақта қандай маман иесі болатынына бағдар беру, мамандықтарға деген қызығушылықтарын арттыру.
- Өз еңбегіне адал болуға тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Мамандық иелерінің суреттері , үлестірмелер, суреттер.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
Назарларын сабаққа аудару.
Жылулық шеңбері: Табиғатым тамаша, көз тоймайды қараса.
Табиғатты аялап, жүрейікші жараса.
Сәлем саған жер ана, сәлем саған нұрлы күн.
Аман есен болайық, бейбітшілік қалайық.
Армысыздар қонақтар!
II. Жаңа сабақ:
Жұмбақ жасыру .
· Мектептің жүрегі , білімнің тірегі. ( Мұғалім)
· Сауықтырар сырқатты , жылы үнмен тіл қатты. (Дәрігер)
· Тікті әсем киімді, дүкенге әкеп ілінді. ( Тігінші)
· Зымыранды ерттеген, ай жұлдызды зерттеген. (Ғарышкер)
· Тәртіп заңын сақтайды, ел сенімін ақтайды. (Маи қызметкері)
· Тыныштықты отанның, күзететін адам кім? (Шекарашы)
· Өскен шашты жаратпайтын, қайшысы бар жалақтайтын. (Шаштараз)
· Дабылға тез жететін, жалынға сүнгіп кететін. (Өрт сөндіруші)
· Бал татыған мәзір, ол бар жерде әзір.(Аспазшы)
· Жалтылдап қалағы, салатын кім қаланы? (Құрлысшы)
· Тұрады әркез сауда сатып, таразы, шотпен достасып.(Сатушы)
· Ол көлікті тізгіндейді,жол жөнекей қсасынан жолаушы бір үзілмейді. (Шофер)
Балалар осы шешілген жауаптарды бір сөзбен қалай айтамыз?
- Бір сөзбен айтқанда мамандық иелерін айтамыз .
Осы аталған мамандықтардан басқа тағы қандай мамандық иелерін білесіңдер?
- Оқушылардың жауабы.
Балалар біз Зайсан көлінің жағалауында тұрғандықтан, біздің ауылдың ер азаматтарының көбісі қандай қызмет атқарады? Жұмақ жасырамын сендер шешіп көріңдер:
Айдында ол жүзеді, тірі күміс сүзеді. (Балықшы)
Біздің ауылдың ер азаматтарының көбісі балық шаруашылығымен айналысады екен.
Ал балалар сендер өскенде қандай мамандық иесі болуды армандайсыңдар?
-Оқушылардың жауабы.
-Неліктен.
III. Сергіту сәті: Ұзын құлақ сұр қоян , естіп қалып сыбдырды.
Ойлы, қырлы жерлермен ытқып-ытқып секірді .
Қарап еді артына, қиығын салып көзінің.
Келе жатқан тоңпаңдап, көжегі екен өзінің.
IV. Суретпен жұмыс:
- Оқушылардың жартысына мамандық иелерінің суретін таратып, олардың атқаратын қызметтері жайлы сұрау.
- Қалған оқушылар суреттегі мамандық иелерінің құрал жабдықтарымен байланыстырып сызықтар арқылы қосып көрсетеді.
Мысалы:
V. Ойын: Сыңарын тап.
Оқушыларға микрафон, қазан, қайшы, тарақ, хат, қайық, уколдың суреттері көрсетіледі, олар қай маманға қажет құрал екенін тауып айтады.
Балалар сендер мамандықтарға байланысты қандай тақпақтар білесіңдер?
· Жақсы оқып сабақты,
Білім алып толамын.
Ауруларды емдейтін,
мен дәрігер боламын.
· Сән үлгісін қиятын,
шаштараз баолам жолында .
Түрлі-түрлі шаш қиып,
Қызмет етем халыққа.
· Жақсы оқып сабақты,
Кілең бестік аламын .
Үлкен болып өскенде,
Мен сатушы боламын.
· Елге қызмет етемін,
шаршамайтын мен бірақ.
Күні - түні маи болып,
Ұйқтамайтын мен бірақ.
· Жақсы оқып сабақты,
Білім алып толамын.
Бөбектерді оқытар,
Мен мұғалім боламын.
· Қолда темір қалағым,
Саздан сарай саламын.
Алматыдан аумайтын,
Әсем қала саламын.
VI. Қорытындылау.
-Мен сендерге әріптер көрсетемін, сендер сол әріптен басталатын мамандық атауларын атайсыңдар.
А- Аспазшы
Ғ- Ғарышкер
Ш- Шахтер
М- Мұнайшы, маи қызметкері
Т-Тігінші
Қ-Құрлысшы
-Балалар біз нелермен таныстық ?
- Әртүрлі мамандықтармен.
Мадақтау, бағалау.
Ш. УАЛИХАНОВ АТЫНДАҒЫ ОРТА МЕКТЕБІ.
«Мамандықтар»
АШЫҚ САБАҚ МЕКТЕПАЛДЫ ДАЯРЛЫҚ
ОРЫНДАҒАН: СУЙЕСИНОВА Ж.Т
2014-2015 ОҚУ ЖЫЛЫ.
Настоящий материал опубликован пользователем Суйесинова Жадыра Тлеубековна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалУчительница дошколбных класов
В этом рабочем листе ученик выполняет задания на тему кристаллизация . Вспоминает понятия что называют плавлением и отвердеванием. Чем температура амфорных тел отличается орт обычных. Формулы для расчета теплоты плавления. А так же решает задачи.
Курс повышения квалификации
Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Пәні: Қоршаған орта
Тақырабы: Мамандақтар
Мақсаты:
- Балаларға мамандық түрлерін таныстыру, еңбек етудің қажеттілігі жайлы айтып өту.
- Болашақта қандай маман иесі болатынына бағдар беру, мамандықтарға деген қызығушылықтарын арттыру.
- Өз еңбегіне адал болуға тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Мамандық иелерінің суреттері , үлестірмелер, суреттер.
7 231 932 материала в базе
Вам будут доступны для скачивания все 211 601 материал из нашего маркетплейса.