Сабақтың тақырыбы: Параллелограмм белгілері
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Параллелограмм белгілерін тұжырымдайтын теоремаларды
білу, дәлелдей білу
Дамытушылық: Параллелограмм белгілерін тұжырымдайтын
теоремаларды есеп шығаруда қолдана білу, сызбамен жұмыс істеу қабілеттерін,
дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды оқуға, жауапкершілікке,
байқампаздыққа баулу.
Сабақ түрі: Жаңа білімді меңгерту
Оқыту әдісі: Ауызша баяндау, сұрақ-жауап, есеп шығару.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.
Үй тапсырмасын тексеру, сұрау.
№16 (2) ауызша тексеру.
Параллелограмның екі қабырғасының қосындысы 12
см, ал олардың қатынасы 3:2. Параллелограмның қабырғаларын тап.
Берілгені:
ABCD – параллелограмм
AD:AB=3:2
AD+AB=12 см
Т/к: AB, AD-?
Шешуі: AD=3x.
AB=2x
3x+2x=12
5x=12
x=2,4
AB=2∙2.4=4.8
см, AD=3∙2.4=7.2 см
Жауабы: 4,8см, 7,2
см
№18 (1,3) Параллелограмның бір бұрышы екінші бұрышынан 1) 150-қа,
3)2 есе үлкен. Параллелограмның бұрыштарын табыңдар.
Берілгені: ABCD – параллелограмм
<B=<A+150
Т/к: <A, <B,
<C,<D-?
Шешуі: <A=<C=x
<B=<D=x+150
Параллелограмның қасиеті бойынша
<A+<B=1800
x+x++150=1800
2x=1650
x=82030'
<A=<C=82030' , <B=<D=82030'+150=97030'
Жауабы: <A=<C=82030'
<B=<D=97030'
2) <B=2<A
<A=x
<B=2x
<A+<B=1800
x+2x=1800
3x=1800
x=600 <A=600,
<B=1200
№26. Параллелограмның бір бұрышының биссектрисасы қабырғаны 12
см және 7 см кесінділерге бөледі. Параллелелограмның периметрін табыңдар.
Берілгені:
ABCD –
параллелограмм
АК-биссектриса
1 жағдай: BK=12см,
KC=7 см
2 жағдай: BK=7 см,
KC=12см
Т/к: PABCD-?
Шешуі: PABCD=2 (AB+BC)
BC=BK+KC=19см
ΔABK-тең бүйірлі болғандықтан BK=AB=12см
P=2 (19+12)=2∙31=62 см
2 жағдай: BK=7см, KC=12см
AB=BK=7
PABCD=2 (7+19)=2∙26= 52
Жауабы: 62 см немесе 52 см
ІІІ. Жаңа
сабақ түсіндіру: Параллелограмм белгілері.
Кері теорема сұралады, оқушылардан параллелограмм қасиеттерін
сұраймын.
1 қасиеті: Параллелограмның қарама – қарсы қабырғалары тең.
Енді оқушылардан осыған кері сөйлем құрастырыңдар деп сұралады.
1) Егер төртбұрыштың қарама – қарсы қабырғалары тең болса, онда ол
параллелограмм болады.
2 қасиеті: Параллелограмның қарама-қарсы бұрыштары тең болады.
Кері сөйлем құрастырыңдар
2) Егер үшбұрыштың қарама-қарсы бұрыштары тең болса, онда ол төртбұрыш
параллелограмм болады.
3 қасиет: Параллелограмның диагональдары қиылысу нүктесінде тең екі
бөлікке бөлінеді.
3) Кері сөйлем. Егер төртбұрыштың диагональдары қиылысу нүктесінде тең
екі бөлікке бөлінсе, онда ол төртбұрыш параллелограмм болады.
1 белгіні дәлелдеу.
Берілгені: ABCD – параллелограмм
AB=DC, BC=AD
Д/К: ABCD – параллелограмм
Дәлелдеуі: ABCD – параллелограмм екенін дәлелдеу үшін AB ІІ CD,
BC ІІ AD екенін дәлелдеу керек.
АС диагоналін жүргізсек ΔABC=ΔCDA (Δ тар теңдігінің
ІІІ белгісі бойынша) AB=CD BC=AD – шарт бойынша АС ортақ, онда қалған
элементтері де тең. <САD = ΔACB, ADIIBC осы сияқты
<ACD=ΔBAC бұдан AB II DC. Ендеше ABCD – параллелограмм
2 белгіні дәлелдеу:
Берілгені: ABCD – параллелограмм
<A=<C,
<B=<D
Д/к: ABCD – параллелограмм
Дәлелдеуі: Төртбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы
< A+<B+<C+<D= 3600
2<A+2<B=1800
<A+<B=1800 бұдан
түзулердің параллельдік белгісі бойынша AD II BC осы сияқты AB II DC бұдан ABCD
– параллелограмм
3 белгіні дәлелдеу:
Берілгені: төртбұрыш
Дәлелдеу керек: параллелограмм
Үшбұрыштың теңдігінің
I белігісі бойынша , бұдан .
Яғни . Осы сияқты , одан
.
Теоермаларды дәлелдеуде оқушыларға сұрақтар қойып отырып
өздеріне дәлелдетемін.
3 белгі.
Егер дөңес төртбұрыштың қарама-қарсы екі қабырғасы тең болса, онда ол
параллелограмм болады.
Берілгені: төртбұрыш
Дәлелдеу керек:
параллелграмм,
яғни
Дәлелдеуі: -ішкі айқыш бұрыштар
болғандықтан, , АС ортақ болғандықтан
үшбұрыштың
теңдігінің I белігісі бойынша ,
бұдан және ішкі айқыш бұрыштар екені шығады. Демек, . Теорема дәлелденді.
IV. Бекіту, есеп шығарту.
Дайын сызбамен жұмыс интерактивті тақтадан көрсетіледі:
1
|
|
Берілгені: төртбұрыш
Дәлелдеу
керек: параллелограмм
|
2
|
|
Берілгені: төртбұрыш
Дәлелдеу
керек: параллелограмм
|
3
|
|
Берілгені: төртбұрыш
Дәлелдеу керек: параллелограмм
|
4
|
|
Берілгені: төртбұрыш
Дәлелдеу керек: параллелограмм
|
5
|
|
Берілгені: параллелограмм
Дәлелдеу керек: параллелограмм
|
V. Қорытындылау, бағалау
VI. Үйге тапсырма: № 120 (1, 2)