Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Математика / Другие методич. материалы / Сабақ жоспары "Рационал бөлшек және оның негізгі қасиеті" (7-сынып)

Сабақ жоспары "Рационал бөлшек және оның негізгі қасиеті" (7-сынып)


До 7 декабря продлён приём заявок на
Международный конкурс "Мириады открытий"
(конкурс сразу по 24 предметам за один оргвзнос)

  • Математика

Поделитесь материалом с коллегами:

Сыныбы: 7

Пәні: математика



Мұғалімнің ұстанымы: Мен мойныма қандай жауапкершілікті алғанымды сезе отырып, ұстаздық жұмысымды адал да сапалы жасауға тырысамын. «Адамның адамшылдығы жақсы ұстаздан болады», - демекші, балаларға адамгершілік пен мәдениеттілікке білімділік пен мейірімділікке үйретуді мақсат етемін..


Сабақтың тақырыбы: Рационал бөлшек және оның негізгі қасиеті.Бөлшектерді қысқарту тақырыбына есептер шығару.

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділігі:

Оқушылардың бойында математикалық білім, білік және дағды жүйесін қалыптастыру.

Оқушыларға теңбе-теңдік және теңбе-тең түрлендіру ережелерін тұжырымдап, рационал бөлшектердің негізгі қасиетін меңгерту және рационал бөлшектерді қысқартуға деңгейлік есептер шығару.

2.Дамытушылығы: Сабақтың барысында оқушылардың ой – өрісін кеңейту, есеп шығару қабілетін дамыту.

Өрнектің мүмкін мәндер жиынын (ММЖ) және бөлшектің қасиетін қолдана отырып, оқушылардың білім және білік дағдысын дамыту, өз бетінше есеп шығару, іздену, шығармашылықпен еңбек ету қабілеттерін дамыту.

3.Тәрбиелілігі: Оқушыларды шапшаңдыққа, сұрақтарға нақты жауап беруге, алған білімдерін практикамен ұштастыруға, өз білімін көрсете алатын қасиеттерін ашуға

Тәрбиелеу

Сабақта қолданған әдіс-тәсілдер:

  • Ой қозғау

  • Емтихан алу әдісі

  • Өз шешімдерін ұсыну, сұрақ-жауап және талдау


Сабақтың типі: Меңгерген білімдерін практикада қолдануға бағытталған қайталау сабақ


Пәнаралық байланыс: өзін-өзі тану ,геометрия

Сабақтың көрнекілігі: Кеспе қағаздар, интерактивтік тақта, формулалар жазылған слайд,бағалау парағы.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

Сабақтын барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі

IІ. Үй жұмысын тексеру(Оқушылар үй жұмысын қасында отырған оқушымен алмасып, бір-бірін тексереді)

IIІ. Сабақты пысықтау сұрақтары қойылады(ережелер,анықтама,негізгі қасиеттері)

IV. Ой қозғау (ауызша есептер)

Ү .Сапалы есептер (бекіту тапсырмалар, оқулықпен жұмыс)

VІ. Жаңа тақырып пен өткен тақырыптың байланысы(«Қайталау – оқу анасы» сәйкестік тест)

VІІ. Кім шапшаң?(ауызша)

VІІІ.Сергіту

ІХ. Сабақты қорытындылау.

Х. Үй тапсырмасын беру

ХІ. Бағалау


I. Ұйымдастыру

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

II. Үй жұмысын тексеру(Оқушылар үй жұмысын қасында отырған оқушымен алмасып, бір-бірін тексереді )


Мұғалімнің кіріспе сөзі:

Психологиялық дайындық:

I

- Кәнеки балалар, бүгін барлығымыз бір-бірімізге не тілейміз?(оқушылар орындарынан тұрып, артта отырған қонақтарға бұрылып қолдарын жайып: «сіздерге көтеріңкі көңіл күй тілейміз», мұғалімге қарап: «сізге шығармашылық табыс» және бір-біріне қарап: «бізге сәттілік»,-деп айтады).


- Балалар, бүгінгі сабағымыз ерекше, себебі осы сабақта әрбір оқушының өз біліктілігін, жалпы өткен тақырыпты қаншалық игергенін көрсететін мүмкіншілігі болады. Жаңа сабақты меңгеруде тірек болатын оқушылардың үй тапсырмасының дұрыстығын слайд көмегімен тексерейік. Үй тапсырмасының жауаптары тақтада жазулы тұр, ал сендер қасыңдағы отырған оқушымен алмасып, бір-біріңнің жұмыстарыңды тексересіңдер )

Дұрыс жауабы болса (тексерудің соңында оқушылар бағалау парағына мұғалімнің айтқан бағасын қояды).


505 Өрнекті ықшамдаңдар:


  1. hello_html_714ee12e.gif


  1. hello_html_m161df7fd.gif

3)hello_html_m26421550.gif


  1. hello_html_m5133953b.gif


506 Есептеңдер:


  1. hello_html_7422fa8e.gif

hello_html_m2bea3f5f.gif


hello_html_4f4fceaa.gif hello_html_eea49ab.gif

hello_html_mbcc4ace.gif hello_html_982fe87.gif hello_html_237e7733.gif



ІІІ. Емтихан алу әдіс: Сабақты пысықтау сұрақтары қойылады(ережелер,анықтама,негізгі қасиеттері)

1. Қандай өрнекті бөлшек өрнек деп атайды?

Құрамында айнымалысы бөлімінде кездесетін бөлшектері бар өрнектер бөлшек өрнектер деп аталады.

2. Айнымалының мүмкін мәндері деп нені айтады?

Өрнектің мағынасы бар болатындай оның құрамындағы айнымалылардың барлық мәндері жиынын осы өрнектің мүмкін мәндер жиыны (ММЖ) деп атайды.


1. а, b және с рационал өрнектері үшін hello_html_m78f771c9.gif (1) теңбе-теңдігі орындалады. Мұнда
hello_html_7980609b.gif. (1) теңбе-теңдікті рационал бөлшектердің негізгі қасиеті деп атайды.

2. Анықтама: Құрамындағы барлық айнымалылардың мүмкін мәндері жиынында ақиқат болатын теңдікті теңбе-теңдік деп атайды. Өрнекті оған теңбе-тең өрнекпен алмастыруды теңбе-тең түрлендіру деп атайды.

3. Егер бөлшектің алымының (немесе бөлімінің) таңбасын өзгертсек, онда бөлшектің де таңбасы өзгереді.
hello_html_m160583aa.gif

1.Не себепті hello_html_m534b634d.gif өрнегін оған теңбе-тең hello_html_m16ce028c.gif өрнегімен ауыстыруға болады? Себебі, (1) теңбе-теңдікті пайдаланып, hello_html_m534b634d.gif бөлшегін с көбейткішіне қысқартуға болады.


А йырмашылықты тап:


1) hello_html_mc3220e5.gif өрнегінің hello_html_m4c45d062.gif өрнегінен айырмашылығы неде?

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................


2) hello_html_2e709d06.gif өрнегінің hello_html_7257cdc8.gif өрнегінен айырмашылығы неде?

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

IV. Ой қозғау (ауызша есептер)

hello_html_30311738.pnghello_html_m23dc1076.gifhello_html_134b3028.gifhello_html_6861310d.gifhello_html_29960442.gifhello_html_m5969f56c.gifhello_html_20594fff.gif




Ү.Сапалы есептер шығару(бекіту тапсырмалар, оқулықпен жұмыс)


507 Теңбе-теңдікті дәлелдеңдер:


1)hello_html_m75ac4237.gif

hello_html_madc2286.gif


2)hello_html_m412bd0dc.gif

hello_html_m4b1e5c4a.gif


3)hello_html_m32079d3c.gif


hello_html_m37cd4daa.gif



508 Теңдеуді шешіңдер:


hello_html_6462db0b.gif 2) 3mx+3nxhello_html_m34b34087.gif

x(hello_html_m6e3a755.gif)hello_html_36613936.gif(a+b)hello_html_677f665c.gif 3x(m+n)hello_html_m2d2102bc.gif

x(a-b)(a+b)hello_html_36613936.gif(a+b)hello_html_677f665c.gif

xhello_html_m5b599060.gif xhello_html_m5f4e22e2.gif


Жауабы: xhello_html_76d557fc.gif ahello_html_6f19e8dd.gif Ж ауабы: xhello_html_m3c989f7.gif


3) ax+xhello_html_m5c79bd19.gif 3) hello_html_mb03e8bf.gifx+2mnx+hello_html_m312a31d7.gif

x(a+1)hello_html_1afd9b36.gif( a+1)hello_html_m20047368.gif x(hello_html_m5cee9bc4.gif)hello_html_m206ae97f.gif

xhello_html_m51fca235.gif x(m+n)hello_html_m6f5d9a.gif

Жауабы: xhello_html_1afd9b36.gifa+1 xhello_html_m2807c893.gif

Жауабы: xhello_html_m455c173a.gif mhello_html_m70a4d21f.gif



509. Бөлшектерді қысқартыңдар:


  1. hello_html_m131bf4b4.gif




  1. hello_html_m47d2ab41.gif


  1. hello_html_73828059.gif



ҮІ. «Қайталау – оқу анасы» (сәйкестік тест)

Балалар, алгебралық бөлшектерге амалдар қолданған кезде ең көп қолданатын қандай формулалар?(қысқаша көбейту формулалары)

Бірінші бағанда қысқаша көбейту формулалары жазылған. Ал оқушылар бағанның сол жағында тұрған формулалардың дұрыс жауабын тауып,ауызша айтады (дұрыс жауап үшін оқушылар бағалау парақтарына мұғалімнің айтқан бағасын қояды).

Сәйкестік тест

  1. a2-b2= 1. a3-3a2b+3ab2-b3



  1. (a-b)2= 2. (a-b)(a+b)

  2. (a+b)2= 3. (a-b)(a2+ab+b2)

  3. (a-b)3= 4. a2-2ab+b2

  4. (a+b)3= 5. a3+3a2b+3ab2+b3

  5. a3-b3= 6. a2+2ab+b2

  6. a3+b3= 7. (a+b)(a2-ab+b2)





VІІ. Кім шапшаң?


hello_html_32da5012.gif


VІІІ. Cергіту тәсілі

(Оқушыларға дөңгелектерден геометриялық кескін жасау )

ІҮ. Қорытынды.

Ү.Үйге тапсырма: № 509,№510

ҮІ. Бағалау. Ұпайды көп жинаған топ жеңіске жетеді. Сабаққа белсене қатысып, есептер шығарған оқушылар бағаланады.



hello_html_m4537de8e.gif= -а-1


2) hello_html_70528ed1.gif = hello_html_m76d6e746.gif = -hello_html_m4bacc595.gif


3) hello_html_28d3950.gif = hello_html_m715ef617.gif


4) hello_html_16b35f86.gif = hello_html_6f8bc1fa.gif



1)

hello_html_m5bcf97b7.gif


2) hello_html_m5ed815aa.gif



3) hello_html_m395189c7.gif


4) hello_html_741e0d6e.gif


Бағалау парағы:

Оқушының аты-жөні







Үй тапсырмасы

Қайталау сұрақтары

Оқулықпен жұмыс №495

496

Оқулықпен жұмыс, № 497

Сергіту сәті

Шығармашы-лық жұмыс

Бағасы

1

Елеусізова С.









2

Жанәлі Б.









3

Кеңес Д.









4

Махмутова А.









5

Сейткерей Е.









6

Шәмшиева Д.









Бағалау критерийі

1-4 балл бағасы «3», 5-8 балл , бағасы «4»,

9-12 балл , бағасы «5»





(a+b)²= a³-3a²b+3ab²-b³



a²+b²= (a-b)(a²+ab+b²)



(a-b)²= (a+b)(a+b)



a³+b³= -2ab+b²



-b²= +3a²b+3ab²+



(a+b)³= (a-b)(a²+ab+b²)



a³+b³= (a-b)(a+b)



57 вебинаров для учителей на разные темы
ПЕРЕЙТИ к бесплатному просмотру
(заказ свидетельства о просмотре - только до 11 декабря)

Автор
Дата добавления 05.04.2016
Раздел Математика
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров69
Номер материала ДБ-012244
Получить свидетельство о публикации

Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх