Математика. 6 - сынып
Маңғыстау
облысы
Бейнеу ауданы
Опорный орта
мектебі
Тоқсанова Зоя
Қармысқызы – математика пәні мұғалімі
Сабақтың
тақырыбы: Сан
аралықтары
Сабақтың мақсаты:1. Білімділік: Сан аралығы
ұғымын енгізу және оның түзудегі кескінделуін үйрету. Санды теңсіздіктердің әр
түрлі жағдайын сан аралығында кескіндей білуге үйрету;
2. Дамытушылық: Тиімді әдіс – тәсілдер арқылы ой - өрісін кеңейту,
өздігінен жұмыс жасау, математикалық тілде өз ойларын нақты және дәл жеткізе
білу, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
3. Тәрбиелік: Оқушыларды адалдыққа, ұйымшылдыққа және тез шешім
қабылдай білуге, пәнге деген қызығушылығын арттыра отырып тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Сұрақ – жауап,, ой
қозғау, оқулықпен жұмыс, кесте толтыру, сәйкестендіру тесті, жеке оқушымен
жұмыс
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, сызғыш, слайдтар
Сабақтың барысы : І. Ұйымдастыру
ІІ. Жаңа
сабақ.
III. Сабақты
бекіту. «Сәйкестендіру» ойыны.
IV. Оқулықтан
есептер шығару.
V. Кестені толтыр.
VI. Қорытынды жасау " Қызықтыру
есептер" ойыны
VII. Үйге тапсырма
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі
а) Оқушыларды түгендеу
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру
Координаталық түзудегі a және b сандарына сәйкес
нүктелердің аралығы a және b сандарының аралығын кескіндейді.
Санды теңсіздіктердің шешімдерінің жиынын сан
аралығымен жазуды үйренейік.
1. 2теңсіздігінің шешімдерін сан аралығында белгілеуді қарастырайық. Берілген
теңсіздігінің шешімдерінің жиыны координаталық түзуде координаталары 2 және 7
болатын нүктелердің арасында кескінделеді. Мұны 2 – ден 7 – ге дейінгі і сан аралығы немесе «интервал»
деп атайды. . Белгіленуі : (2; 7 Оқылуы : «2 – ден 7 – ге дейінгі аралық». Бұл қатаң
қос теңсіздік болғандықтан, оның шешімдер жиынына координаталары 2 және 7
болатын нүктелер енбейді. ол сызбада координаталық түзу бойындағы (нүктедегі)
кішкене шеңбермен белгіленген.
2. -4Қатаң емес қос теңсіздігінің шешімдер жиынын сан аралығымен
кескіндеуді қарастырайық. Теңсіздік қатаң емес болғандықтан, оның шешімдер
жиынына сан аралығын көрсетіп тұрған – 4 және 3 сандары қоса енеді.
Координаталық түзуде сан аралығына енетін нүкте кішкене дөңгелекпен
кескінделген. Мұндай сан .аралығын «кесінді» деп атайды. Белгіленуі: [ - 4;
3].
Оқылуы: « – 4 саны мен 3 саны қоса алынған – 4
– тен 3 – ке дейінгі аралық».
3. -2 теңсіздігінің шешімдерінің жиынын сан аралығында белгілейік.
теңсіздігінің шешімдер жиынына – 2 саны енеді, бірақ 4 саны енбейді. Мұндай сан
аралығы «жартылай интервал» деп аталады.. Белгіленуі: [- 2; 4]. Оқылуы: «– 2
саны қоса алынған – 2 – ден 4 – ке дейінгі аралық».
4. х теңсіздігі шешімдерінің жиынын сан аралығында белгілейік. теңсіздігі
қатаң емес болғандықтан, оның шешімдер жиыны координаталық түзуде басы
координатасы 8 – ге тең нүкте болатын сәулемен кескінделеді.
Мұндай санаралығын «сәуле» деп атайды. Жазылуы:
[8;+∞). Оқылуы: «8 саны қоса алынған 8 – ден плюс шексіздікке дейінгі аралық». Мұндағы
∞ - шексіздіктің белгіленуі.
5. x<5 теңсіздігі шешімдерінің жиынын сан
аралығында белгілейік. x<5 теңсіздігінің шешімдер жиынына минус шексіздіктен
(-∞) 5 – ке дейінгі аралық енеді. 5 саны теңсіздік шешіміне енбейді. Сондықтан
мұндай сандараралығын «ашық сәуле» деп атайды. Белгіленуі: Оқылуы: «минус шексіздіктен
5 - ке дейінгі аралық».
III. Сабақты бекіту. №931(ауызша)
IV. Оқулықтан есептер шығару:
№932(т), 933(т)
V. Кестені толтыр .Берілген сан аралықтарының
тиісті аттарын (интервал, кесінді, сәуле, жартылай интервал) жазып, кестені
толтырыңдар
VI. Қорытындылау. Қызықты сұрақтар.
1. х<3 теңсіздігінің шешімдерін
координаталық түзуде көрсет. (-∞; 3)
2. Берілген сана аралығын оқы.
(4; 9)
2) Есте сақтаймын, ұмытпаймын!
VII. Үйге тапсырма.