Нысанбаева Гүлнар Қасымбекқызы
Бастауыш сынып мұғалімі
Сабақ тың тақырыбы: Сандарды 10-ға,100-ге,1000-ға
ауызша көбейту және бөлу
Сабақтың мақсаты:10-ға, 100-ге, 1000-ға
көбейтудің тәсілдерімен таныстыру. Қозғалысқа берілген есептерді
тиянақтау.Шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Міндеттері:Оқушының ой-өрісін
дамытуға,тұлға ретінде қалыптасуына мүмкіндік туғызу.
Оқушының бойына қажетті білім,білік және
дағдыларды қалыптастыру.
Күтілетін нәтиже: Берілген тапсырманы
орындау арқылы зерттеу нәтижесін талдап,қоытынды жасап,есептеулер
жүргізеді,дәлелдей алады және өзін,өзгені бағалай алады.
Көрнекілігі: Интерактивті
тақта,теңгелер,топшама логикалық тапсырма.
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі; 2минут
Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан,
Математикаға орын берсең жаныңнан.
Барлық ғылым саған үйір болады,
Досың солар табылатын қасыңнан.
Топқа бөлу Жыл мезгілімен байланыстырып
бөлдім. 2минут
1 топ 2
топ 3 топ
4 топ
Күз
Қыс Көктем Жаз
Үй тапсырмасын тексеру. Балалар ,далаға
қараңдаршы,ауа райы қандай?
Суық,қар,Қанша градус.Осындай күндері абай
болу керек.Жер тайғақ.мысалы :Жүк машина қандай жылдамдықпен жүру
керек?Автокөлікше?Жаяу жүргінші? Велосипедші ше?
Постер қорғау 4 топқа тапсырма үлестіріледі. 5минут
1 топ Велосипедші 24км\сағ жылдамдықпен 4
сағат жүрді.Осы уақыт ішінде ол қанша қашықтықты жүрді?
V=24км\сағ
t=4cағ.
S=?км
2 топ Жүк машинасы 200км жолды 5
сағатта жүріп өтті.Оның қандай жылдамдықпен жүргенін тап.
S=200 км
t=5 cағ
V=?км\сағ.
3 топ Автокөлік 70 км\сағ жылдамдықпен
қозғала отырып, 280 км арақашықтықты жүріп өтті. Автокөлік жолда қанша уақыт
болды?
S=280 км
V=70 км\сағ
t=? сағ
4 топ Жаяу жүргінші 5 км\сағ жылдамдықпен
қозғалады.Ол 2 сағатта қанша километр жол жүреді,
V=5 км\сағ
t=2сағат
S=? Км
Өрмек құру. Әр оқушы әр түрлі сұрақтар қою арқылы өрмекшінің өрмегі шығады.Әр
топтан бір баладан шығады, таблица сұрау. 4минут
Жаңа тақырып:10-ға,100-ге,1000-ға ауызша көбейту
және бөлу 5минут
Санды
10-ға 100-ге 1000-ға көбейткенде ,санның оң жағында қанша нөл болса,сонша нөл
қосылады.
4х10
43х10
4х1 онд.
43х1онд.
4х100
43х100
4х1жүзд.
43х1мыңд.
4х1000
43х10000
4х1мыңд.
43х1онд.мың.
4х10000
43х100 000
4х1 онд.мың.
43х1жүзд.мың.
4х100 000
43х100 000
4х1жүзд.мың
43х1жүзд .мың.
Бөлу
40:10
54:10=5(4қалд)
400:10 543:10=54
(3 қалд.)
4000:10
5432:10=543( 2қалд )
4000:100
5432:100 = 54 (32 қалд.)
400:100
54321:100 =543 (21 қалд.)
4000:1000
5432:1000 = 5 (432 қалд.)
Топпен жұмыс 4минут
650 000
650
000
650 000
650
000
|
/10
/ 100
/1000
/10 000
|
|
124
23
24
12
|
*10
*100
*1000
*10 000
|
|
650123
63 432
95 021
652123
|
:10
:100
:1000
:10000
|
|
3 124
123
824
21
|
*10
*100
*1000
*10000
|
Логикалық тапсырма :ауызша
3минут
1. Сәуле мен кесіндінің айырмашылығы
неде? (сәуленің бір жағы тұйық-
талған)
2. Көбейтудің заңдарын ата
(ауыстырымдылық,терімділік,
үлестірімділік)
3. 1км-де неше метр бар? 1000м
4.1дм-де неше мм
бар? 100мм
5.1 м-де неше мм бар? 1000мм
6.1тоннада неше кг бар? 1000кг
7. 1тоннада неше центнер бар? 10ц
Сергіту сәті музыкамен «Бір оңға,бір
солға»
Дәптермен жұмыс.Бүгінгі күн.Көркем жазу.
3минут
203456789 сандарды 1минутоқып,кластарға,разрядтық
қосылғыштарға жіктеу.
Әр топқа жазбаша орындау. 83
бет 4есеп а,ә,б, в. 6минут
Үлгі:Шаңғышы 64 км арақашықтықты 4 сағатта бірдей жылдамдықпен
сырғанап өтті.Шаңғышының сырғанау жылдамдығын тап.
S=64км
V=S:t
t=4сағ V=64км:4=16км\сағ
V=?км\сағ
Жауабы:Шаңғышы 16км\сағ сырғанады.
Тест
жұмыстары:
5минут
1) Пакетте 3 кәмпит бар, оны қандай
өлшем бірлігін пайдаланып өлшей аламын
А) метрмен Б) литрмен В) килограммен
Д) километрмен
2) Қай қосындыларды көбейтумен
алмастыруға болады
А) 5+6+4 В ) 6+6+8 С) 7+7+7 Д) 3+3+6
3) 9*2+24:8 мына өрнектегі амалдардың
орындалу ретін тап?
А) Алдымен көбейту амалы, одан кейін қосу
мен бөлу орындалады
В) Алдымен көбейту мен бөлу, одан кейін
қосу амалы орындалады
С) Қосу амалынан кейін көбейту мен бөлу
амалдары орындалады
Д) Алдымен бөлу, одан кейін қосу мен
көбейту орындалады.
4)Қалдықпен бөлуді
тап 3968:3
А)1320(3 қ) В)3212(1 қ) С)1531(5 қ)
Д)1322(2 қ)
5)Теңдеуді
шеш:24032:B=4
А)5080 В)5008 С)6802 Д)6008
6)Ұзындығы 12см,ені 6см тік
төртбұрыштың ауданы нешеге тең?
А)84см В)93см С)72см Д)37cм
7)Шебер 4 күнде 48 уық жасады.Ол 96
уақытты неше күнде жасайды?
А)4күн В)6күн С)8күн Д)9күн
8) Өрнектің мәнін тап:4769*3
А)15620 В)14307 С)16520 Д)12480
9)Ұзындығы 4см,ені 3см,ал биіктігі 2см
қораптың көлемін тап
А)42см В)30см С)30см Д)24см
10) Жаяу адам 3 сағатта 15 км жол
жүрді. Жаяу адамның жылдамдығын тап.
A) 5 км/с 45 км/с C) 5 км D) 17 км/с
жауаптары
1
В 6
С
2
С 7 С
3
В 8 В
4
Д 9 Д
5
Д 10 А
Қорытынды:Қашықтықты,жылдамдықты,уақытты
қалай 2минут табамыз?Формуласын
қайталау.
Бағалау
2минут
Үйге тапсырма83бет№3.
2минут
Қосымша
Оқушылардың топтасып жұмыс жасауы
Үлестірмелі
карточкалар Сергіту сәті. Таблицаны қайталау арқылы өрмек құру
Жаңа сабақты пысықтау сәті