Бекітемін
Оқу ісінің меңгерушісі : ______________Ақтажиева Л.
Сыныбы: 6 «Ә»
Тақырыбы: Кіріспе
|
|
• Кітап – алтын қазына.
|
Мақсат:
|
Білімдік
|
Жаңа білім
|
• 5-сыныпта
өтілген тақырыптарға сипаттама бере отырып, 6-сынып математика курсының
тарауларында нелер анықталатынын анықтайды.
|
Жаңа түсінік
|
• 6 сынып
математикасы әрбір тараудың құрамына кіретін тақырыптардың жалпы мазмұнын 5
сынып өтілген материалдардың негізі екендігін түсінеді.
|
Құзыр-лылық
|
Қолданым әрекеті
|
• 5 cынып өтілген
тарауларына есептер шығарады.
|
Талдау әрекеті
|
• 5-сыныптағы
тақырыптарға есептер шығарудың 6 сыныппен байланысын анықтайды.
|
|
Шығармашылық әрекет
|
• 6 сынып
математика пәні есептердің шығарылу жолы мен мазмұны біртіндеп
күрделенетініне қозғау салады.
|
Құнды-лық
|
Бағамдау әрекеті
|
• 5 сыныптағы
математика пәнінен өтілген тараулар 6-сынып курсы бойынша өтілетін тарауларды
игерудің математика курсы бойынша жүйелі білім алудағы маңыздылығын
бағалайды.
|
Сабақ құрылымы:
|
|
І. Ақпарат алмасу ( 8 мин.).
ІІ. Алғашқы бекіту (5 мин.).
ІІІ. Құзырлылық қалыптастыру (20 мин.).
ІV. Шығармашылық қалыптастыру (7 мин.).
V. Бағамдау - бағалау (5 мин.).
|
Оқыту әдісі:
|
|
• Репродуктивті, ішінара ізденушілік
|
Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі:
|
|
• Бағыт-бағдар береді, оқушыларға қажет болғанда көмек береді,
олардың танымдық тапсырмаларды өз бетімен орындауын қадағалайды.
|
Негізгі ұғымдар мен терминдер:
|
|
• Пропорция,
қатынас, рационал сан, оң және теріс сан, санның модулі, координаталық түзу,
периодты ондық бөлшек, сызықтық теңсіздік, параллель, перпендикуляр,
графиктер, функция.
|
Оқушыда дағды қалыптастыру:
|
|
• Өзін-өзі дамыту
дағдылары - өзінің деңгейін бағалау, оны жоғарылату бағытында жүйелі жұмыс
жасау, белгіленген мақсатқа жетіп барып қанағаттану, осындай «сәттілік
сәтіне» ұмтылу; ұжымда жұмыс істеу дағдылары – ұжым мүшесі ретінде өзінің
жауапкершілігін сезіну, өзгелерге кедергі келтірмей ортақ жұмысқа белсенді
атсалыса білу, бүкіл топ жұмысының нәтижесін көре білу, объективті бағалай
алуы, оны сынып алдында қорғай алуы.
|
Оқушы іс әрекетін ұйымдастыру:
Күтілетін
нәтижеге (мaқсатқа) қол жеткізу үшін жоспар бойынша оқулық материалын Ақпарат
алмасу блогындағы слайдтарды пайдаланып меңгеру; Алғашқы бекіту блогындағы
тапсырманы орындай отырып тақырып бойынша қорытынды шығарып теориялық білімін
бекіту; Шығармашылық әрекет блогында топтық жұмыс істеп, тапсырма бойынша
ұжымдық қорытынды шығаруға атсалысу.
|
Ақпарат көздері:
|
|
1. Математика.
Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2-басылым / А.Е.
Әбілқасымова, Т.П. Кучер, З. А. Жұмағұлова Алматы
2. А.Е.
Әбілқасымова Математика. Дидактикалық құрал. Жалпы білім беретін мектептің
6-сыныбына арналған. Алматы, Мектеп, 2011ж.
3.А.Е.
Әбілқасымова Математика 6-сыныбына арналған оқу-әдістемелік құрал / Алматы,
Мектеп, 2011.
4. Т.А.
Алдамұратова, В.И. Тупаева. Математика. Дидактикалық құрал. Жалпы білім
беретін мектептің 6-сыныбына арналған.Алматы: Атамұра, 2011.
5. Алдамұратова Т.А
Математика. 6-сыныбына арналған оқу-әдістемелік құрал. Алматы,Атамұра, 2011.
|
Оқушы жетістігін бағалау:
|
|
• Оқушының оқу іс
әрекеті ол Алғашқы бекіту блогындағы тапсырмаларды орындау деңгейіне
байланысты бағаланады. Сонымен бірге оқушыға Шығармашылық әрекет блогындағы
тапсырманы орындағаны үшін қосымша бонус балл қойылады.
|
|
|
|
|
Бекітемін
Оқу ісінің меңгерушісі : ______________Ақтажиева Л.
Сыныбы: 6 «Ә»
Күні : 03.10.2016 жыл.
|
|
Тақырыбы:
|
|
|
|
• Пропорцияның қасиеттерін пайдаланып мәтінді есептерді шығару.
|
|
|
Мақсат:
|
|
|
Білімдік
|
Білім
|
• Мәтінді есептер
шығару негізінде пропорция ұғымын тұжырымдайды.
|
|
|
Түсінік
|
•Мәтінді
есептердің мазмұны бойынша пропорция құру және оны шешуді түсіндіреді.
|
|
|
Құзырлылық
|
Қолданым әрекеті
|
• Мәтінді
есептерді шығаруда пропорцияның қасиеттерін қолдану.
|
|
|
Талдау әрекеті
|
• Мәтінді есептердің мазмұнының өмірмен
байланысты саралайды.
|
|
|
Шығармашылық әрекет
|
• Теңдеулер шешу мен пропорция құруда
мәтінді есептердің ерекшелігін қайта қарайды.
|
|
|
Құнды-лық
|
Бағамдау әрекеті
|
• Пропорция
туралы жүйелі білім-білік дағдының қалыптасуының өмірдегі маңыздылығын
бағалау.
|
|
|
Сабақ құрылымы:
|
|
|
|
І. Құзырлылық қалыптастыру (35 мин.).
ІI. Шығармашылық қалыптастыру (7 мин.).
III.
Бағамдау - бағалау (3 мин.).
|
|
|
Оқыту әдісі:
|
|
|
|
• Репродуктивті, ішінара ізденушілік
|
|
|
Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі:
|
|
|
|
Бағыт-бағдар береді, оқушыларға қажет
болғанда көмек береді, олардың танымдық тапсырмаларды өз бетімен орындауын
қадағалайды.
|
|
|
Негізгі ұғымдар мен терминдер:
|
|
|
|
Пропорция,
пропорцияның қасиеті, белгісіз ортаңғы мүше, белгісіз шеткі мүше.
|
|
|
Оқушыда дағды қалыптастыру:
|
|
|
|
Өзін-өзі дамыту
дағдылары - өзінің деңгейін бағалау, оны жоғарылату бағытында жүйелі жұмыс
жасау, белгіленген мақсатқа жетіп барып қанағаттану, осындай «сәттілік
сәтіне» ұмтылу; ұжымда жұмыс істеу дағдылары – ұжым мүшесі ретінде өзінің
жауапкершілігін сезіну, өзгелерге кедергі келтірмей ортақ жұмысқа белсенді
атсалыса білу, бүкіл топ жұмысының нәтижесін көре білу, объективті бағалай
алуы, оны сынып алдында қорғай алуы.
|
|
|
Оқушы іс әрекетін ұйымдастыру:
Күтілетін
нәтижеге (мaқсатқа) қол жеткізу үшін жоспар бойынша оқулық материалын А
блогындағы слайдтарды пайдаланып меңгеру;
АБ
блогындағы тапсырманы орындай отырып тақырып бойынша қорытынды шығарып
теориялық білімін бекіту; ҚӘ блогы аясында өз мүмкіндігіне қарай деңгейлік
тапсырмаларды орындау; ШӘ блогында топтық жұмыс істеп, тапсырма бойынша
ұжымдық қорытынды шығаруға атсалысу.
|
|
|
Оқушы жетістігін бағалау:
|
|
|
|
• Оқушының оқу іс әрекеті ҚӘ блогындағы тапсырмаларды орындау
деңгейіне байланысты бағаланады. Сонымен бірге оқушыға ШӘ блогындағы
тапсырманы орындағаны үшін қосымша бонус балл қойылады.
|
|
|
|
|
|
|
Деңгейлік тапсырмалар:
І
деңгей тапсырмалары
Мәтінді
есеп шығару пропорцияның қасиеттерін пайдаланып шығар.
1. Жерге себілген 180 қант қызылшасы тұқымының 126-сы көктеп шықты. Қант
қызылшасы тұқымының өнімділігі неше процент?
Үлгі:
Сүттен алынған ірімшіктің массасы сүттің массасының 8%-індей.
200 кг сүттен неше
килограмм ірімшік алынады?
Шешуі: х - 200 кг сүттен алынатын ірімшіктің массасы.
200 кг _______100%;
х кг _______8%;
Жауабы: 16 кг.
2. Қарбыз массасының 98%-і су. 5 кг қарбызда қанша су бар?
Шешуі:_______________________________________________________________
______________________________________________________________________
Жауабы: 4,9 кг.
Үлгі: Саяхатшылар түске дейін 64 км қашықтыққа барды. Бұл жүруге тиісті
межелеген қашықтықтың 20%-дей. Саяхатшылар неше километр қашықтықты жүруді
межелеген еді?
Шешуі: х - саяхатшылардың межелеген жүруге тиісті қашықтығы.
64 км ______20%
х км _______100%
Осыдан
Жауабы: 320 км.
3. Бір аптада балықшылар 160,5 т балық аулады, бұл олардың бір айда
аулауға тиісті балық массасының 30%-дей. Балықшылар бір айда неше тонна балық
аулауға тиіс?
Шешуі: _______________________________________________________________
________________________________________________________Жауабы:
535т.
4. Қиярды тұздау үшін 250 г тұз салынды. Бұл барлық тұздалған қияр
массасының
8%-індей. Барлық тұздалған қиярдың массасы неше килограмм және неше грамм?
Шешуі: ________________________________________________________
_________________________________________________________________
_______________________________________________________________
Жауабы: 3125 кг.
ІІ
деңгей тапсырмалары
Мәтінді
есептерді шығаруда пропорцияның қасиеттерін қолдаңыздар.
Пропорция құру арқылы шешіңдер:
5. Қантты су ерітіндісіндегі судың массасының
қанттың массасына қатынасы 22:3 қатынасындай. Қантты су ерітіндісіндегі қанттың
концентрациясы неше процент?
Үлгі: Үйірмедегі оқушылардың ұлдар мен қыздар
санының қатынасы 3:1. Үйірме оқушыларының неше проценті қыздар?
Шешуі: 3+1=4.
Жауабы: 30%
6. Домбыра жасайтын
шеберхана бір айда 8 домбыра жасауы керек еді. Олар бір айда 2 домбыраны артық
жасады. Домбыра жасайтын шеберхана бұл айда жоспарын неше процент орындады?
Шешуі: _______________________________________________________________
________________________________________________________Жауабы:
125%.
7. Тік төртбұрыштың
ауданы 90 дм2, ұзындығы 15 дм. Тік төртбұрыштың ені ұзындығының неше
проценті?
Шешуі: _______________________________________________________________
_________________________________________________________Жауабы:
40%.
ІІІ деңгей
тапсырмалары
Мәтінді
есеп шешуде пропорция пайдалану қажет екеніне көз жеткізу.
8. Пропорция құру
арқылы шығарыңдар.
Тракторшы жыртуға
тиісті жердің 76%-ін жыртқанда, 6 га жер жыртылмай қалды. Тракторшы барлығы
неше гектар жыруға тиіс еді?
Шешуі: _______________________________________________________________
________________________________________________________Жауабы:
25 га.
9. Пропорциялық теңдеу құрып шығарыңдар.
8 адамнан құрылған
балықшылар бірлестігі 518,4 ц балық аулап, белгіленген жоспарды 160% орындады.
Бірлестіктің әрбір мүшесі жоспардан артық неше центнер балық аулады?
Шешуі: __________________________________________________________
_________________________________________________________________
Бекітемін
Оқу ісінің меңгерушісі : ______________Ақтажиева Л.
Сыныбы: 6 «Ә»
Күні : 05.10.2016 жыл.
|
|
Тақырыбы:
|
|
|
|
• Тура
пропорционал шамалар туралы ұғым.
|
|
|
Мақсат:
|
|
|
|
Жаңа білім
|
• Пропорцияның анықтамасын
еске түсіре отырып, пропорцияның түрлерін біледі, тура пропорцияны шаманың не
екенін анықтайды.
|
|
|
|
Жаңа түсінік
|
• Тура пропорционал шамаларды мысалдар
арқылы анықтамасын тұжырымдап, қасиеттерін түсіну.
|
|
|
|
Қолданым әрекеті
|
• Тура
пропорционалдықтың қасиетін қолданып, әр түрлі деңгейдегі есептерді шығару.
|
|
|
|
Талдау әрекеті
|
• Тура пропорционалдықтың негізін талдай
отырып, пропорция құрады.
|
|
|
|
Шығармашылық
әрекет
|
• Негізгі ұғымдарды қолдана отырып,
өмірмен байланысты есептерді шығарып, ой қорытындылайды.
|
|
|
|
Бағамдау әрекеті
|
• Пропорция
туралы жүйелі білім-білік дағдының қалыптасуының өмірдегі маңыздылығын
бағалайды.
|
|
|
Сабақ құрылымы:
|
|
|
|
І. Ақпарат алмасу. (12 мин)
ІІ. Алғашқы бекіту. (3 мин)
ІІІ. Құзырлылық қалыптастыру. (22 мин)
ІV. Шығармашылық қалыптастыру. (5 мин)
V. Бағамдау -
бағалау. (3 мин)
|
|
|
Оқыту әдісі:
Репродуктивті, ішінара ізденушілік.
|
|
|
Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі:
|
|
|
|
• Бағыт-бағдар және нұсқау береді, қажет
болғанда оқушыларға көмек береді, олардың танымдық есептерді өз бетімен
орындауын қадағалайды.
|
|
|
Оқу іс-әрекетін ұйымдастыру формасы: • Белсенді танымдық.
|
|
|
Оқушы іс-әрекетін ұйымдастыру:
|
|
|
|
• Күтілетін нәтижеге (мақсатқа) қол
жеткізу үшін жоспар бойынша оқулық материалын АА блогындағы слайдтарды
пайдаланып меңгеру; ҚӘ блогы аясында өз мүмкіндігіне қарай деңгейлік
тапсырмаларды орындау; ШӘ блогында топтық жұмыс істеп, тапсырма бойынша
ұжымдық қорытынды шығаруға қатысу.
|
|
|
Оқушыда дағды қалыптастыру:
|
|
|
|
• Тақырып бойынша логикасы әр түрлі
есептерді шығара білу, өзін-өзі дамыту, өзінің деңгейін бағалау. Берілген
мақсатқа жету, бүкіл топ жұмысының нәтижесін көре білу, өз ойын сынып алдында
қорғай алу.
|
|
|
Негізгі ұғымдар мен терминдер:
|
|
|
|
Пропорция,
пропорцияның қасиеті, белгісіз ортаңғы мүше, белгісіз шеткі мүше.
|
|
|
Сабақты бағалау:
|
|
|
|
• Негізгі баға ҚӘ блогының тапсырмаларын
орындағаны үшін, ал қосымша баға (бонус) ШӘ блогы үшін беріледі.
|
|
|
|
|
|
|
Еске түсіру.
Пропорция,
пропорцияның қасиетін еске түсіру.
Тақырып
жоспары:
1. Пропорционалдық шамалардың түрлері.
2.
Тура пропорционал шамалар, қасиеті.
Слайдтар:
1- слайд Пропорция, пропорцияның қасиетін еске түсіріңдер.
|
2-
слайд Екі
қатынастың теңдігі пропорция деп аталады.
Пропорцияның
негізгі қасиеттері:
Пропорцияның орындарын мына жағдайда ауыстырғанда
- тек шеткі мүшелерін ауыстырғанда;
- тек ортаңғы мүшелерін ауыстырғанда;
- бір мезетте шеткі
және ортаңғы мүшелерін ауыстырғанда
теңдіктің мәні
өзгермейді.
|
3- слайд 2-тақырыпша.
Пропорционалдық шамалардың түрлері
|
4 -слайд
|
5- слайд Тура пропорционал шамалар
|
6- слайд
Бума саны
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
7
|
8
|
Қағаз саны
|
60
|
90
|
120
|
150
|
180
|
210
|
490
|
560
|
Мысалы: Бумада 30 қағаз бар. Осындай 2,3,4,5,6 және 7 бумада
қанша қағаздан бар екенін табайық.Қағаз саны бума санына байланысты. Бума
саны артқан сайын қағаз саны да артады. Қағаз санын у әрпімен, ал бума санын
х әрпімен белгілесек, бумалардағы қағаз санын у=30х формуласымен табуға
болады. Қағаз саны бума санына тура пропорционал деп атайды.
30 санын тура пропорционалдықтың
коэффициенті деп атайды.
Демек, арасындығы байланысты у=kх
формуласымен (мұндағы k-нөлге тең емес сан немесе өзгермейтін шама, оны
тұрақты шама деп те айтады) өрнектеуге болатын х және у айнымалы шамалары
тура пропорционал шамалар, k тура пропорционалдық коэффициенті деп
аталады.
Егер k = 2 болған
жағдайда, төменде тура пропорционалдық графигін аламыз.
|
|
|
|
|
|
7- слайд Мысалы: Егер бума
санын, мысалы, 3-ті 2 есе арттырса, онда бума саны 6 болады. Ал 6
бумадағы қағаздар саны 180 болады. Олар 3 бумаға салынған 90
қағаздан 2 есе артық, өйткені 180:90=2.
Бума саны
|
3
|
6
|
9
|
12
|
Қағаздар саны
|
90
|
180
|
270
|
360
|
Егер бума санын,
мысалы 3-ті 3 есе арттырса, онда
бума саны 9 болады. Ал 9 бумадағы қағаздар саны 270
болады. Олар 3 бума салынған 90 қағаздан 3 есе артық , өйткені
270:90=3
Демек, бумалар
саны бірнеше есе арттырылса (кемітілсе), онда ондағы қағаздар саны да сонша есе артады
(кемиді).
Шамалардың
тура пропорционалдығының қасиеті: бір шаманы бірнеше есе арттырса
(кемітсе), онда екінші шама сонша есе артады (кемиді).
|
|
|
|
|
8 –слайд Мұнда тура пропорционалдық әріппен қалай өрнектеуге болады?
Тура
пропорционалдық әріппен жазсақ:
Мұнда
х1, х2 - бірінші шаманың сәйкес мәндері
у1,
у2 – екінші шаманың сәйкес мәндері
немесе
Тура пропорционал
шамалардың сәйкес мәндерінің қатынасы тұрақты болады. Оны пропорция
коэффициенті дейді.
|
|
Деңгейлік тапсырмалар:
І деңгей тапсырмалары
1. у-тің мәні х-тің мәніне тура пропорционал кестені толтырыңдар:
х
|
3
|
4
|
6
|
8
|
9
|
12
|
15
|
у
|
12
|
|
|
|
36
|
|
|
2. а) 500 г ерітіндіде 40 г тұз бар. Осы ерітіндінің 200 грамында неше
грамм тұз бар?
Нұсқау: х – 200 г
ерітіндідегі тұздың массасы.
500 г – 40 г
_____________
200 г – х г _____________
ә) 320 г алтын мен күміс қорытпасында 80 г алтын бар. 120 г алтын мен
күміс қорытпасында неше грамм алтын бар?
3. Көлемі 70 см3 күмістің массасы 735 г.
а) Көлемі 25 см3 күмістің массасы неше грамм?
ә) Массасы 420 г күмістің көлемін табыңдар:
ІІ деңгей тапсырмалары
4. Алтын мен күмістің
қоспасынан қорытпа дайындалды. Ондағы алтынның массасының күмістің массасына
қатынасы 3:5 қатынасындай. Қорытпадағы күміс алтыннан 12 г артық. Қорытпаның
массасы неше грамм? Қорытпадағы алтын неше грамм? Жауабы: 48г ; 18 г
5. Автоматты станок
сағатына 58 бөлшек дайындап, берілген уақытта 348 бөлшек дайындалды. Егер осы
автоматты станок сағатына 75 бөлшек дайындайтын болса, берілген уақытта неше
бөлшек дайындар еді? Жауабы: 450.
ІІІ деңгей тапсырмалары
6. Тік бұрышты
параллелепипедтің биіктігі 5 см, көлемі 105 см3-ге тең. Осы тік
бұрышты параллелепипедтің биіктігі 80%- ке ұзартылса, оның көлемі неше куб
сантиметрге тең болады?Шешуі:
Пропорция құрамыз. Жауабы: 189 см3.
|
іv. ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ
ҚАЛЫПТАСТЫРУ .
|
|
Топтық жұмыс. Сынып оқушылары келесі үш топқа бөлініп,
тапсырмаларды орындайды.Жұлдызшалардың орындарына тиісті сандарды қойып,
пропорция құрастырыңдар:
І топ. және және
IІ топ. және және
ІII топ. және және
Сабақтың мақсатына қалай қол
жеткізгендігің туралы эссе жаз.
|
• 1. Тура
пропорционалдық қатынасқа мысалдар келтіріңдер.
• 2. Оқулықтағы №148;
150;152;153.
• 3. Топтық жұмыс
есептерін толықтырып шеш.
|
|