- 20.05.2017
- 2202
- 29
Получите профессию
за 6 месяцев
Пройти курс
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Смотреть ещё
2 169
методических разработок по всеобщей истории
Перейти в каталог
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Қазақстан бірінші дүниежүзілік соғыс жылдарында. 1916 жылғы ұлт-
азаттық көтеріліс
Мақсаты: 1. Оқушыларға бірінші дүниежүзілік соғыс жылдарындағы
Қазақстанның саяси-әлеуметтік дамуы туралы мағлұмат беру;
2. Оқушылардың кітаппен жұмыс істей білу қабілетін жетілдіру;
3. Оқушыларды тазалыққа, жинақылыққа тәрбиелеу.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Әдісі: әңгімелеу, баяндау, пікір алмасу, сұрақ-жауап
Көрнекілік: суреттер, кесте
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Тапсырмалар:
1. «Бірінші д.ж. соғыс жылдарындағы Қазақстан» мәтінді талдау
2. 1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс
3.
Себебі |
Қозғаушы күші |
Сипаты |
Нәтижесі |
Маңызы |
|
|
|
|
|
4. Қазақ демократтарының саяси көзқарастары
ІІІ. Бекіту
«1916 ж, ұ.а. көтерілісінің маңызы» эссе жазу
ІV. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
V. Үй тапсырмасы
Мәтінді оқу, сұрақтарына жауап беру, барысын хр.кестеге түсіру
VІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Патша өкіметінің көтерілісшілерге қарсы террор саясатын қолдануы
Мақсаты: 1. Оқушыларға Патша өкіметінің көтерілісшілерге қарсы террор
саясатын қолдануы түсінік беру;
2. Оқушылардың сөйлеу тілін дамыту;
3. Оқушыларды жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Оқушылардың өзара белсенділігін арттыру сабағы
Әдісі: талдау, баяндау, сызбамен жұмыс, топтық жұмыс әдісі
Көрнекілік: карта, кесте
Қосымша материал: «Қазақстан тарихы», Шың, Алматы, 2005
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Тест. Қосымша материал. 193-195 беттер
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Тапсырмалар:
1.
2. Патша өкіметінің көтерілісшілерге қарсы террор саясатын қолдану (жұптық жұмыс)
3. хронологиялық кесте толтыру
ІV. Бекіту
«Футбол» ойыны. әр жұп 1 сұрақтан дайындайды
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
VІ. Үй тапсырмасы
Мәтінді оқу, сұрақтарға жауап беру
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Ақпан революциясы тұсындағы Қазақстан
Мақсаты: 1. Ақпан революциясы тұсындағы Қазақстанның әлеуметтік-саяси дамуы
туралы түсінік беру;
2. Оқушылардың мәтін негізін бөліп алып, талдау жасай білу
қабілетін дамыту;
3. Оқушыларды тазалыққа, жинақылыққа тәрбиелеу.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Әдісі: талдау, баяндау, сызбамен жұмыс, түсіндіре отырып, оқушыдан
қайта сұрау арқылы жүргізу мен жазу әдісі
Көрнекілік: Сызба, суреттер, кесте
Қосымша материал: «Қазақстан тарихы», Шың, Алматы, 2005
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Үй тапсырмасы ауызша баяндау арқылы тексеріледі
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
1. І топ тапсырмасы
2. ІІ топ тапсырмасы
ІV. Бекіту
«Кім жылдам?» ойыны
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
VІ. Үй тапсырмасы
Мәтінді оқу, тест құрастыру
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Бұқараның саяси белсенділігінің артуы
Мақсаты: 1. Оқушыларға ХХ ғ. басында п.б. саяси партиялар, мақсаты туралы
түсінік беру;
2. Оқушылардың мәтін негізін бөліп алып, қорытынды жасай білу
қабілетін дамыту;
3. Оқушыларды өзара көмек бере білуге тәрбиелеу.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Әдісі: талдау, баяндау, сызбамен жұмыс, түсіндіре отырып, оқушыдан
қайта сұрау арқылы жүргізу мен жазу әдісі
Көрнекілік: Сызба, суреттер, кесте
Қосымша материал: «Сұрақ және жауап» А., 2007
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Үй тапсырмасын ауызша баяндау арқылы тексеру
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
1. Сызбанұсқаны толтыру
|
Алаш |
Кадеттер |
Үш жүз |
Мақсаты |
|
|
|
Өкілдері |
|
|
|
Орталығы |
|
|
|
Уақыты |
|
|
|
Айырмашылығы |
|
|
|
2. Алаш партиясының бағдарламасы
3. Орынбор, Жетісу съездерінде қарастырылған мәселелер
4. 1917 ж. шілде айында Верныйда «Қара жұмысшылар» органы құрылды: мақсаты, жетістіг
ІV. Бекіту
«Қазымыр оқушы?» ойыны
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
VІ. Үй тапсырмасы
Мәтінді оқу, сұрақтарға жауап беру, «Алаш» партиясының мүшелері туралы қосымша материал жинау
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Қазан төңкерісі және Қазақстанда Кеңес өкіметінің орнауы
Мақсаты: 1. Қазан төңкерісі және Қазақстанда Кеңес өкіметінің орнауы туралы
түсінік беру;
2. Оқушылардың кітаппен, мәтін мазмұнымен жұмыс істей білу
қабілетін дамыту;
3. Оқушыларды өзара көмек бере білуге тәрбиелеу.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Танымдық - зерттеу сабағы
Әдісі: баяндау, мәтінмен жұмыс, сұрақ-жауап, топтық жұмыс түрлерін
ұйымдастыру әдістері
Көрнекілік: Сызба, суреттер
Қосымша материал: «Қазақстан тарихы» Очерктер
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Үй тапсырмасы карточка арқылы тексеріледі
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Тапсырмалар:
v
v
сипаттама бер
3. «Кеңес үкіметінің Қазақстанда орнауы» хронологиялық ксте ретінде беру
ІV. Бекіту
Оқушылар өзара сұрақтар қойып, жауап береді
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
VІ. Үй тапсырмасы
Кеңес Үкіметі орнаған қалаларды кескін картаға түсіру
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____ ____
Күні: ____ ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Қазақстан шетелдік интервенция, азамат соғысы жылдарында
Мақсаты: 1. Шетелдік интервенция, азамат соғысы жылдарындағы Қазақстанның
әлеуметтік-саяси даму туралы мағлұмат беру;
2. Оқушылардың мәтін негізін бөліп алып, қорытынды жасай білу
қабілетін дамыту;
3. Оқушыларды өзара көмек бере білуге тәрбиелеу.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Жұптық тәсілдері енгізілген аралас сабақтар
Әдісі: талдау, баяндау, сызбамен жұмыс, түсіндіре отырып, оқушыдан
қайта сұрау арқылы жүргізу мен жазу әдісі, сызбанұсқамен жұмыс
Көрнекілік: Сызба, суреттер, карта
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Үй тапсырмасы тест арқылы тексеріледі.
1. Түркістан Халық комиссарлары Кеңесі қашан орнады
А) 1917- 21-22 қазан
ә) 1917 – 17-22 қараша
б) 1917- 15-22 қараша
в) 1917 – 17-22 желтоқсан
2. Қазақстанда Кеңес өкіметі ең бірінші қай қалада орнады
А) Верныйда
ә) Перовскіде
б) Черняевте
в) Қазалыда
3. Түркістан автономиясының тұңғыш министр - төрағасы әрі ішкі істер министірі кім болды?
А) М.Тынышпаев
ә) М.Шоқай
б) А. Байтұрсынов
в) Ә. Бөкейханов
4. «Алаш» партиясының бағдарламасының жобасы қандай газетке жарияланды?
А) «Айқап»
ә) «Свободная речь»
б) «Қазақ»
в) «Правда»
5. Жетісу обылысында кеңес өкіметі қашан орнады?
А) 1918 – қаңтар
ә) 1918 – ақпан
б) 1918 – наурыз
в) 1918 – сәуір
6. Кеңес өкіметінің Алашордаға қарсы күресі 1918 ж. көктемінде неден көрінді?
А) «Қазақ» газетін жабудан
ә) Алашорданы толық жоюдан
б) Алашорда басшыларын тұтқындаудан
в) Қазақ халқын қуғындаудан
№ |
Жауабы |
1 |
Б |
2 |
ә |
3 |
А |
4 |
Б |
5 |
Б |
6 |
А |
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Тапсырмалар:
1. Саяси күштердің ара-салмағын анықта
2. Азамат соғысы ошақтарын тап:
ІV. Бекіту
Өз пікіріңді білдір:
1. Әлеуметтік топтар арасындағы қарама қарсылықтың күшеюі
2. Ақтар қозғалысы
3. Қызыл армия қатарындағы шетелдіктер
4. Большевиктер
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
VІ. Үй тапсырмасы
Азамат соғысының барысын хронологиялық кестеге түсіру
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____ ____
Күні: ____ ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Қазақтың ұлттық мемлекеттілігінің қайта қалпына келтірілуі
Мақсаты: 1. Оқушыларға Қазақтың ұлттық мемлекеттілігінің қайта қалпына
келтірілуі туралы түсінік беру;
2. Мәтін ұғымын қалыптастыру, сипаттап әңгімелеуді меңгерту;
3. Оқушыларды ұйымшылдыққа, тазалыққа тәрбиелеу.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Жұптық тәсілдері енгізілген аралас сабақтар
Әдісі: талдау, баяндау, сызбамен жұмыс, түсіндіре отырып, оқушыдан
қайта сұрау арқылы жүргізу мен жазу әдісі, сызбанұсқамен жұмыс
Көрнекілік: Сызба, суреттер, карта
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Үй тапсырмасы ауызша баяндау арқылы тексеріледі
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Сызбанұсқа арқылы тақырыпты меңгеру:
v Қазревкомның құрыуы
-басшысы
- мүшелері
- міндеттері
- мәдени құрылыста атқарған жұмыстар
v ҚазАКСР құрылуы
-астанасы
-территориясы
-Орталық Атқару Комитеті төрағасы
-Халық комиссарлар Кеңесі, төрағасы
-тарихи маңызы
ІV. Бекіту
«Қазымыр оқушы» ойыны
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
VІ. Үй тапсырмасы
Мәтін сұрақтарына жауап беру
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____ ____
Күні: ____ ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Қазақстандағы 1926-1941 ж.ж. индустрияландыру саясаты
Мақсаты: 1. Оқушыларға Қазақстандағы 1926-1941 ж.ж. индустрияландыру
саясатының жетістіктері мен нәтижесі туралы түсінік беру;
2. Оқушылардың білім, ғылым, тануға деген белсенділігін арттыру;
3. Бірлікке, ұжымшылдыққа, достық пен татулыққа тәрбиелеу
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Әдісі: талдау, баяндау, сызбамен жұмыс, түсіндіре отырып, оқушыдан
қайта сұрау арқылы жүргізу мен жазу әдісі, сызбанұсқамен жұмыс
Көрнекілік: Сызба, суреттер, карта
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
1. 1917 ж. қыркүйек айында құрылған тұңғыш мұсылман партиясы
A. Түркстан федералистер партиясы B. Қазақ ұлттық мұсылмандар партиясы
C. Түркістан мұсылмандар партиясы D. Алаш партиясы
2. Қазақстанда ең алғаш Кеңес үкіметі қай қалада орнады?
A. Қызылорда B. Әулиеата C. Перовск D. Атбасар
3. Кеңес үкіметі РКФСР құрамында «Қырғыз (Қазақ) Автономиялы Кеңестік Социалистік Республикасын құру туралы» декрет шығарылған уақыт
A. 1918 жыл 20 тамыз B. 1920 жыл 20 тамыз C. 1922 жыл 20 тамыз D. 1924 жыл 20 тамыз
4. Қазақ АКСР Орталық Атқару Комитетінің төрағасы
A. А. Бөкейханов B. С. Сейфуллин C. В.А. Радус – Зенькович D. С. Меңдешев
5. Қазақ АКСР Халық Комиссарлары Кеңесінің төрағасы
A. А. Бөкейханов B. С. Сейфуллин C. В.А. Радус – Зенькович D. С. Меңдешев
6. Қазақ АКСР-нің тұңғыш астанасы
A. Атбасар B. Қызылорда C. Орынбор D.Алматы
7. Жаңа экономикалық саясатқа көшу туралы шешім қабылданған уақыт
A. 1921 ж. наурызда B. 1921 жыл маусымда C. 1921 ж. тамызда D. 1921 жыл қарашада
Жауаптары:
1. A2. C3. B4. D5. C6.C7.A
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Жоспар:
1. Индустрия түсінігін дәптерге жазу
2. Индустр.басталуы__________________
3. Қазақстан индустриясының жетекші объектілері:
v Түрк.сіб. темір жолы
v Жаңадан салынған құрылыс кәсіпорындары
v Инд.ерекшеліктері мен қиыншылықтары
ІV.Бекіту
Зияткерлік ойыны
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
VІ. Үй тапсырмасы
§9 оқып, ребус, сөзжұмбақ шешу
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Қазақстанда ауыл шаруашылығын ұжымдастыру
Мақсаты: 1. Республиканың ауыл шаруашылығын қайта құру негізінде 1929-1931ж.ж. жүргізілген ұжымдастыру саясатының зардаптары мен нәтижелерін түсінуге жағдай жасау;
2. Оқушылардың мәтінді өздігінен меңгеруге, топпен жұмыс істеуге, бірін-бірін бағалауға баулу;
3. Ұлт қайраткерлері мен үкіметтің солақай саясатына қарсы шыққан қайраткерлердің іс-әрекеті негізінде оқушыны ұлттық патриоттық тәрбиеге баулу.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Әдісі: Жигсо, Венн диаграммасы
Көрнекілік: Сызба, суреттер, карта
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Тест арқылы тексеріледі
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Ойынның шарты:
Әр топ өз іштерінен жауап беретін лидерді таңдаулары керек. Барлық топтың лидерлеріне кезекпен сөз беріледі. Бірін-бірін мұқият тыңдайды, толықтырады.
Тапсырмалар:
1. топ тапсырмалары - Ұжымдастыруға дейінгі қазақ ауылы
2. топ тапсырмалары – Ауыл шаруашылығын күштеп ұжымдастыру
3. топ тапсырмалары – Ұлы нәубет
4. топ тапсырмалары - Ауыл шаруашылығын күштеп ұжымдастырудың зардаптары
ІV.Бекіту
Венн диаграммасы
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
VІ. Үй тапсырмасы
§10 оқып, сұрақтарға жауап беру
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____ Күні ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: ГУЛАГ жүйесіндегі Қазақстан
Мақсаты: 1. Оқушыларға 1930 жылдардағы қоғамдық саяси өмір туралы түсінік беру;
2. Оқушылардың сөйлеу тілін дамыту;
3. Оқушыларды жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Оқушылардың өзара белсенділігін арттыру сабағы
Әдісі: талдау, баяндау, сызбамен жұмыс, кестемен жұмыс
Көрнекілік: карта, кесте
Қосымша материал: «Қазақстан тарихы», Шың, Алматы, 2005
Құрал-жабдық: Электрондық оқулық
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Үй тапсырмасы ауызша баяндау әдісі арқылы тексеріледі
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Тапсырмалар:
v Республикалар іс жүзінде толық егемендік алған жоқ
v Республикаларға заң шығару құқы берілмеді
v Социализм тоталитарлық, казармалық сипат алды
3
4.Қазақ КСР-ң құрылуы
v 1939 жыл 5 – желтоқсан -------
v 1937 жыл наурыз -------
v 1937жыл желтоқсан ------
ІV. Бекіту «Футбол» ойыны. әр жұп 1 сұрақтан дайындайды
V. Рефлексия Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
VІ. Үй тапсырмасы Мәтінді оқу, сұрақтарға жауап беру
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Республиканың соғыс қарсаңындағы саяси ахуалы
Мақсаты: 1. Оқушыларға Республиканың соғыс қарсаңындағы саяси ахуалы туралы түсінік беру;
2. Оқушылардың мәтінді өздігінен меңгеруге, топпен жұмыс істеуге, бірін-бірін бағалауға баулу;
3. Ұлт қайраткерлері мен үкіметтің солақай саясатына қарсы шыққан қайраткерлердің іс-әрекеті негізінде оқушыны ұлттық патриоттық тәрбиеге баулу.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Әдісі: Талдау, баяндау, сипаттау, тест
Көрнекілік: Сызба, суреттер, кесте
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Үй тапсырмасы ауызша баяндау және оқушылардың өзщара сұрағы арқылы тексеріледі
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Тапсырмалар:
1. Қазақ КСР-ң соғысқа дейінгі дамуы:
2. 1938-1940 жылдардағы шешілмеген мәселелер:
Ø
Ø
Ø
3. Қазақстан экономикасын соғысқа бнйімдеп қайта құру:
ІV.Бекіту
Тест І нұсқа
1. 1917 ж. қыркүйек айында құрылған тұңғыш мұсылман партиясы
A. Түркстан федералистер партиясы B. Қазақ ұлттық мұсылмандар партиясы
C. Түркістан мұсылмандар партиясы D. Алаш партиясы
A. Қызылорда B. Әулиеата C. Перовск D. Атбасар
A. 1918 жыл 20 тамыз B. 1920 жыл 20 тамыз C. 1922 жыл 20 тамыз D. 1924 жыл 20 тамыз
A. А. Бөкейханов B. С. Сейфуллин C. В.А. Радус – Зенькович D. С. Меңдешев
A. А. Бөкейханов B. С. Сейфуллин C. В.А. Радус – Зенькович D. С. Меңдешев
A. Атбасар B. Қызылорда C. Орынбор D.Алматы
A. 1921 ж. наурызда B. 1921 жыл маусымда C. 1921 ж. тамызда D. 1921 жыл қарашада
A. Темір жол салудан B. Табиғат байлықтарын зерттеуден
C. Зауыттар салудан D. Барлық жауабы дұрыс
A. С. Меңдешев B. А. Байтұрсынов C. М. Жұмабаев D. С. Сәдуақасов
A. 1,5 млн. адам B. 2,1 млн. адам C. 2,7 млн. адам D. 3,1 млн. адам
A. Ғ. Мүсірепов, М. Ғатауллин, М. Дәулетқалиев, Е. Алтынбеков, Қ. Қуанышбаев
B. М. Жұмабаев, М. Ғатауллин, Б. Майлин, Т. Рысқұлов, Ә. Бөкейханов
C. М. Жұмабаев, М. Ғатауллин, Б. Майлин, Ж. Аймауытов, І. Жансүгіров
D. М. Дулатұлы, Ж. Аймауытов, І. Жансүгіров, Е. Алтынбеков, Қ. Қуанышбаев
A. Қызылорда B. Шымкент C. Ақтөбе D. Қарағанды
A. 1920 ж. B. 1924 ж. C. 1931 ж. D. 1936 ж.
A. А. Дацкова B. С. Оңғарбаева C. П. Ангелина D. Д. Шыныбекова
A. С. Луганский B. Л. Беда C. Т. Бигелдинов D. И. Павлов
16. Қай жылы Жаңа экономикалық саясатқа көшу туралы шешім қабылданды?
A. 1920 ж. B. 1921 ж. C. 1925 ж. D. 1926 ж.
17. А. Байтұрсынов пен М. Сералин қай аймақты республика құрамына қосу қажеттігін дәлелдеді?
A. Қызылорда B.Қостанай C.Павлодар D. Қарағанды
18. 1 бесжылдықты көрсетіңіз
А. 1925-1928ж.ж. В. 1926-1931 ж.ж. С. 1928-1932 ж.ж. D. 1927-1931 ж.ж.
19. Түрксіб теміржолының магистралінің құрылысы қашан басталды?
А. 1929 ж. В. 1927 ж. С. 1925 ж. D. 1921 ж.
20. Индустрияландыру қарсаңында жұмысшы табы халықтың қанша пайызын құрады?
А. 20 % В. 10% С. 5% D. 0,5 %
Қазақстан тарихы
9- сынып
ІІ нұсқа
1. Қазақстаннан шыққан тұңғыш инженер
А. М. Тынышпаев В. Т. Рысқұлов С. А. Ермеков D. Жақыпов
2. 1925-1933 ж.ж. аймақтық көсемдік идеяларды іске асырушы кім?
А. Н,. Ақбаев В. А. Андреев С. Ф. Голощекин D. М. Шоқай
3. «Асыра сілтеу болмасын, аша тұяқ қалмасын» ұранын қай облыс белсенділері көтерді?
А.Қарағанды В. Торғай С. Абыралы D. Сайран
4. Созақ көтерілісінің ұйымдастырушысы
А. М. Тынышпаев В. Т. Рысқұлов С. А. Ермеков D. Жақыпов
5. ЖЭС нәтижесінде мал саны қаншаға жетті?
А. 35,5 млн В. 40 млн С. 40,5 млн D. 45,3 млн
6. Қазақ АКСР-ы одақтас республика құрамына кірген уақыты
А. 1931 ж. желтоқсан В. 1933 ж. желтоқсан С. 1935 ж. желтоқсан D. 1936 ж. желтоқсан
7. Қазақ КСР –і Конституциясы қабылданған жыл
А. 1937 ж. В. 1938 ж. С. 1939 ж. D. 1941 ж.
8. Қазақстан 1940 ж. мұнай мен көмір өндіруден одақ бойынша нешінші орынға шықты?
А. 1-орын В. 6-орын С. 3-орын D. 7-орын
9. «Ағам да, апам да жоқ, сондықтан менің өзімді майданға жіберіңіз» деп сұранған батыр
А. Ә. Молдағұлова В. Т. Тоқтаров С. Т. Бигельдинов D. М. Маметова
10. Майданға жақын аймақтардан республикаға қанша зауыт пен фабрикалар көшірілді?
А. 165 В. 220 С. 256 D. 398
11. ҰОС ерліктері үшін қанша қазақстандық Кеңес Одағының Батыры атанды?
А. 497 В. 597 С. 697 D. 897
12. Алғаш рет Кеңес Одағының Батыры атағын алған қазақстандық
А. И.Панфилов В. П. Вихрев С. Т. Бигельдинов D. К. Семнченко
A. 1920 ж. B. 1924 ж. C. 1931 ж. D. 1936 ж.
A. А. Дацкова B. С. Оңғарбаева C. П. Ангелина D. Д. Шыныбекова
A. С. Луганский B. Л. Беда C. Т. Бигелдинов D. И. Павлов
16. Қай жылы Жаңа экономикалық саясатқа көшу туралы шешім қабылданды?
A. 1920 ж. B. 1921 ж. C. 1925 ж. D. 1926 ж.
17. А. Байтұрсынов пен М. Сералин қай аймақты республика құрамына қосу қажеттігін дәлелдеді?
A. Қызылорда B.Қостанай C.Павлодар D. Қарағанды
18. 1 бесжылдықты көрсетіңіз
А. 1925-1928ж.ж. В. 1926-1931 ж.ж. С. 1928-1932 ж.ж. D. 1927-1931 ж.ж.
19. Түрксіб теміржолының магистралінің құрылысы қашан басталды?
А. 1929 ж. В. 1927 ж. С. 1925 ж. D. 1921 ж.
20. Индустрияландыру қарсаңында жұмысшы табы халықтың қанша пайызын құрады?
А. 20 % В. 10% С. 5% D. 0,5
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
VІ. Үй тапсырмасы
§12 оқып, сұрақтарға жауап беру
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Қазақстан Кеңес Одағының Ұлы Отан соғысы жылдарында
Мақсаты: 1. ҰОС кезінде Қазақстанның маңызды роль атқарғаны туарлы мәлімет беру;
2. Оқып жатқан материалды талдау жасауға оқушыларды үйрету;
3. Оқушылардың жауапкершілік пен патриоттық сезімдерін тәрбиелеу. өткеннен
ұлағат алу;
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Әдісі: баяндау, түсіндірмелі сызба әдістер, тарихи тапсырмалар, өздігінен жұмыс ұйымдастыру тәсілі
Көрнекілік: Сызба, суреттер, кесте
Қосымша материал: «Оқушы анықтамасы», «Естелік кітабы»
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Үй тапсырмасы тест арқылы тексеріледі
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Мәтінді талдау
1. Сызбанұсқамен жұмыс
2. Қазақстан экономикасын соғыс жағдайына бейімдеп қайта құру
3. «Естелік кітабына» шолу жасау, қазақстандық жауынгерлер туралы баяндау
ІV.Бекіту
Пікірталас: Пирамидамен жұмыс. «Жастардың соғысқа көзқарасы мен болашаққа үндеу жолдау». Әрбір оқушыға парақша үлестіру
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
VІ. Үй тапсырмасы
«Қазақстандықтар Ұлы Отан соғысында»
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Қазақстан мәдениеті
Мақсаты: 1. 1920-1940 жылдардың екінші жартысындағы мәдени құрылыс, ересектер арасындағы сауатсыздықты жою, халыққа білім беру ісінің және ғылымның даму үдерістері, жеткен жетістіктері, кәсіптік білім, ұлт зиялыларының жаңа толқынының өсіп шығуы туралы мәлімет беру;
2. Оқушылардың өз бетінше ізденіс жұмыстарын, жұмыс дағдыларын дамыту, зерттеу турасынан тарихи сананы, ғылыми көзқарасты қалыптастыру.
3. Қоғамдық өмірге бейімделген интеллектуалды жеке тұлғаны қалыптастыру.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Ізденіс, зерттеу сабағы
Әдісі: Топтық жұмыстар, жеке жұмыстар, сұрақ-жауап, іздену, ой қозғау
Көрнекілік: Сызба, суреттер, кесте
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Кестені толтыру:
Дата |
Оқиғалар |
|
Ұлы Отан соғысы басталды |
|
219-атқыштар полкі алғаш рет Шяуляй түбінде ұрысқа кірді |
|
Жезқазған мыс комбинаты құрылды |
|
Атырау қорғаныс комитеті құрылды |
|
Қ.И. Сәтпаевқа Жезқазған кен орындарын зерттегені үшін Мемлекеттік сыйлық берілді |
|
Ұлы Отан соғысы аяқталды |
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Өздігінен жұмыс істеу тапсырмалары:
1. Халыққа білім беру:
a) _____________________________________________
b) _____________________________________________
2. Сызбамен жұмыс:
3. Кестені толтыру:
«Сауатсыздық жойылсын» қоғамы |
Комсомолдардың ерікті ұйымдары |
«Ақ жол» газеті |
|
|
|
4. Кәсіптік білім беру
1928 ж. |
|
1931 ж. |
|
1934 ж. |
|
1935 ж. |
|
1940 ж. |
|
ІV.Бекіту
Тарихи даталар тізбегі кестесін жасау
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
VІ. Үй тапсырмасы
Мәтінді оқу, тест құрастыру
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Қазақстан соғыстан кейінгі кезеңде
Мақсаты: 1. Оқушыларға соғыстан кейінгі Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық
және саяси дамуына сипаттама беру;
2. Оқушылардың сөйлеу тілін дамыту;
3. Оқушыларды жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Оқушылардың өзара белсенділігін арттыру сабағы
Әдісі: талдау, баяндау, сызбамен жұмыс, топтық жұмыс әдісі
Көрнекілік: карта, кесте
Қосымша материал: «Қазақстан тарихы», Шың, Алматы, 2005
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Жаңа сабақты меңгерту
1. Сыныпты 3 топқа бөлу: 15 минут
І топ |
ІІ топ |
ІІІ топ |
Соғыстан кейін республика экономикасын қайта құру |
Халықтың әлеуметтік жағдайы |
Қоғамдық-саяси өмір |
2. Тапсырмалар:
1946-1951 ж.ж. Қазақстан экономикасының даму кестесі:
3. Еңбекшілердің тұрмыс жағдайының 1947 ж. шараларын тізбемен толтыр:
Ерекшелігі |
Кемшілігі |
|
|
ІІІ. Бекіту
«Футбол» ойыны. әр жұп 1 сұрақтан дайындайды
ІV. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
V. Үй тапсырмасы
Кесте толтыру
Менің ойым: Ауыл шаруашылығы 40-50 ж.ж.
+ |
- |
|
|
VІ.Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Республика өнеркәсібінің дамуы
Мақсаты: 1. Оқушыларға Республика өнеркәсібінің дамуы туралы түсінік беру;
2. Оқушылардың сөйлеу тілін дамыту;
3. Оқушыларды жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Оқушылардың өзара белсенділігін арттыру сабағы
Әдісі: талдау, баяндау, сызбамен жұмыс, кестемен жұмыс
Көрнекілік: карта, кесте
Қосымша материал: «Қазақстан тарихы», Шың, Алматы, 2005
Құрал-жабдық: Электрондық оқулық
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Үй тапсырмасы ауызша баяндау әдісі арқылы тексеріледі
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Тапсырмалар:
1. Қазақстанның өнеркәсібінің дамуы:
2. 50-60 ж.ж. өнеркәсіптің даму диаграммасын толтыр
+ |
- |
|
|
3. 40-50 ж.ж. мен 60-70 ж.ж. өнеркәсібінің салыстырмалы тізбесін жаса (өз жобасы бойынша)
ІV. Бекіту
«Даналық ағашы» оқыта үйрету ойыны
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
VІ. Үй тапсырмасы
«Отандастар тағдыры» туралы хат жазу
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Тың және тыңайған жерлерді игеру
Мақсаты: 1. Оқушыларға 50 ж. ауыл шаруашылығының дамуы туралы түсінік беру;
2. Оқушылардың сөйлеу тілін дамыту;
3. Оқушыларды жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Оқушылардың өзара белсенділігін арттыру сабағы
Әдісі: талдау, баяндау, сызбамен жұмыс, кестемен жұмыс
Көрнекілік: карта, кесте
Қосымша материал: «Қазақстан тарихы», Шың, Алматы, 2005
«Қазақстан тарихы» әд.журнал, 2006.№5.49-51 беттер
Құрал-жабдық: Электрондық оқулық
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Тест арқылы тексеру («Қазақстан тарихы» әд.журнал, 2006.№9.49-51 бетер)
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Тапсырмалар:
1. Тың тыңайған жерлерді игеру – 1954 ж. қаңтар-наурыз пленумы
2. Кестені толтыру
Тың игерудің кезеңдері |
Жоспарыл жыртылатын жер |
|
|
3. Сызбанұсқамен жұмыс
4. Тыңгерлер кездескен қияндықтар: _________________________________________________
ІV. Бекіту
Тың және тыңайған жерлерді игеру
+ |
- |
|
|
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
VІ. Үй тапсырмасы
Мәтінді оқу, тест тапсырмаларын құрастыру
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Мәдениеттің дамуы: білім және ғылым
Мақсаты: 1. Оқушыларға 50 ж. мәдениеттің дамуы туралы түсінік беру;
2. Оқушылардың сөйлеу тілін дамыту;
3. Оқушыларды жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Ізденіс-жарыс сабағы
Әдісі: талдау, баяндау, сызбамен жұмыс, кестемен жұмыс
Көрнекілік: карта, кесте, портреттер
Қосымша материал: «Қазақстан тарихы», Шың, Алматы, 2005
«Қазақстан тарихы» әд.журнал, 2006.№9.37-41 беттер
Құрал-жабдық: Электрондық оқулық
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Үй тапсырмасы ауызша баяндау және оқушылардың өзара сұрақтары арқылы тексеріледі
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Сыныпты үш ғылыми орталыққа бөлу:
Білім
Ғылым
Өнер
Жаңа сабақ жоспары
Ғылым дамуы
Көркем әдебиет туындылары
Қазақ өнерінің дамуы
Қазақ өнерінің дамуы
Тапсырмалар:
1.Оқушылар мәтінді оқып, сұрақтар дайындайды
2. Шығармашылық ізденіс: белгілі бір тұлғаны зерттейді
ІV. Бекіту
«Жұлдызды сәт» ойыны
Сұрақтары: «Қазақстан тарихы» әд.журнал, 2006.№9.40 бет
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
Бағалау парағын толтыру
Бағалау парағы
Р/с |
Аты-жөні |
Үй тапсырмасы |
Белсенділігі |
Сұрақтарға жауап беру |
Қорытынды |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
VІ. Үй тапсырмасы
Мәтінді оқу, сөзжұмбақ құрастыру
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Тоқырау жылдарындағы Қазақстан
Мақсаты: 1. Оқушыларға 60 ж.ортасынан бастап, 1980 ж.ортасына дейін қамтылған тоқырау жылдарындағы Қазақстанның дамуы туралы мағлұмат беру;
2. Оқушылардың сөйлеу тілін, ойлау қабілетін дамыту;
3. Оқушыларды жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Ізденіс сабағы
Әдісі: талдау, Аквариум тәсілі ” оқыта үйрету ойыны
Көрнекілік: карта, кесте, портреттер
Қосымша материал: «Қазақстан тарихы», Шың, Алматы, 2005
Құрал-жабдық: Электрондық оқулық
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Үй тапсырмасы ауызша баяндау және оқушылардың өзара сұрақтары арқылы тексеріледі
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Аквариум тәсілі ” оқыта үйрету ойыны
Сынып топтарға бөлініп, шеңбер немесе шаршы бойына орналасады. Әр топ арасынан өздерінің көзқарасын білдіретін “өкіл” сайлайды. Мұғалім келелі мәселе ұсынады, оны әр топ өз ішінде талдайды. Ортақ пікірге келгеннен кейін, сыныптың ортасынан әр команданың “өкілдері” жиналады. “Өкілдер” сөз алып, өз тобының көзқарасын білдіріп, сұрақтарға жауап береді. Топ мүшелері өз өкілдеріне кішкене қағазға жазып, нұсқаулар бере алады. Аса күрделі жағдайда “өкіл” тайм-аут алып, өз тобына келіп ақылдасады. Тайм-ауттар санын мұғалім белгілейді.
Талқылау аяқталған соң, оқушылар қызметі бағаланады
Тапсырмалар:
І топ |
ІІ топ |
ІІІ топ |
Социализмнің кеңестік жолына наразылық көріністері. Кемелденген социализм |
Тоқырау жылдарының идеологиясы және КОКП-ның ұлттық саясаты |
Ұлт зиялыларының наразылығы. Целиноград оқиғасы |
Топтар дайындығына 15 минут беріледі
Талқылау үшін әр топқа 5 минуттан беріледі
ІV. Бекіту
Сұрақтар:
1. Ұлттарды қосу дегенді қалай түсінесіңдер?
2. 1979 ж. Целиноград оқиғаларына қандай баға беруге болады?
Кемелденген социализм дегенді қалай түсіндің?
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
Бағалау парағын толтыру
Бағалау парағы
Р/с |
Аты-жөні |
Үй тапсырмасы |
Белсенділігі |
Сұрақтарға жауап беру |
Қорытынды |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
VІ. Үй тапсырмасы
Батыс Еуропалық метрополиялық мемлекеттердің Азия, Африка елдерінде жүргізген отаршыл саясатын еске түсіріп, қазақстанда жүргізілген ұлт саясатымен салыстырыңдар (кесте түрінде)
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Тоқырау жылдарындағы Қазақстан
Мақсаты: 1. Оқушыларға 60 ж.ортасынан бастап, 1980 ж.ортасы аралығындағы
Қазақстанның өнеркәсіптік дамуы туралы мағлұмат беру;
2. Оқушылардың сөйлеу тілін, ойлау қабілетін дамыту;
3. Оқушыларды жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Ізденіс сабағы
Әдісі: ізденіс, талдау, ой қозғау, пікір алысу, өздігімен жұмыс ұйымдастыру
Көрнекілік: карта, кесте, үлкен көлемді ақ қағаз, маркер
Қосымша материал: «Қазақстан тарихы», Шың, Алматы, 2005
Құрал-жабдық: Электрондық оқулық
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Сұрақтар:
Олжас Сүлейменовтың «АЗ и Я» тарихи-лингвистикалық талдау кітабы жарық көрді: 1975ж.
Целиноград оқиғасы болды: 1979ж.
Чехословакия -Прага көктемі» оқиғасы болды: 1968ж.
1960 жылы Қазақстан КП ОК Бірінші хатшысы болып: Д.А Қонаев тағайындалды.
Неміс автономиясын құру жөніндегі комитеттің шешімі бойынша автономияның әкімшілік орталығы: Ерейментау.
Неміс автономиясын құру жөніндегі комитетке басшылық етті: А.Коркин.
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Мәтінді талдау
Тапсырмалар:
1. Хр.кестені толтыру: Ауыр өнеркәсіптің даму барысы
Р/с |
Уақыт |
Ауыр өнеркәсіптің дамуы |
1 |
|
|
Қорытынды жасау
2. Өндірушілік-шткізаттық бағыттың жалғасуы: жалпы талқылау
3. Экологиялық дағдарыс және оның салдары: ойлауды дамыту әдісі негізінде талдау жасау
ІV. Бекіту
Тоқырау жылдарындағы Қазақстанның дамуы
+ |
- |
|
|
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
Бағалау парағын толтыру
Бағалау парағы
Р/с |
Аты-жөні |
Үй тапсырмасы |
Белсенділігі |
Сұрақтарға жауап беру |
Қорытынды |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
VІ. Үй тапсырмасы
§25, 1-сұрағына жазбаша жауап беру
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Өнеркәсіптің дамуы
Мақсаты: 1. Оқушыларға 60 ж.ортасынан бастап, 1980 ж.ортасы аралығындағы
Қазақстанның өнеркәсіптік дамуы туралы мағлұмат беру;
2. Оқушылардың сөйлеу тілін, ойлау қабілетін дамыту;
3. Оқушыларды жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Ізденіс сабағы
Әдісі: ізденіс, талдау, ой қозғау, пікір алысу, өздігімен жұмыс ұйымдастыру
Көрнекілік: карта, кесте, үлкен көлемді ақ қағаз, маркер
Қосымша материал: «Қазақстан тарихы», Шың, Алматы, 2005
Құрал-жабдық: Электрондық оқулық
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Сұрақтар:
Олжас Сүлейменовтың «АЗ и Я» тарихи-лингвистикалық талдау кітабы жарық көрді: 1975ж.
Целиноград оқиғасы болды: 1979ж.
Чехословакия -Прага көктемі» оқиғасы болды: 1968ж.
1960 жылы Қазақстан КП ОК Бірінші хатшысы болып: Д.А Қонаев тағайындалды.
Неміс автономиясын құру жөніндегі комитеттің шешімі бойынша автономияның әкімшілік орталығы: Ерейментау.
Неміс автономиясын құру жөніндегі комитетке басшылық етті: А.Коркин.
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Мәтінді талдау
Тапсырмалар:
4. Хр.кестені толтыру: Ауыр өнеркәсіптің даму барысы
Р/с |
Уақыт |
Ауыр өнеркәсіптің дамуы |
1 |
|
|
Қорытынды жасау
5. Өндірушілік-шткізаттық бағыттың жалғасуы: жалпы талқылау
6. Экологиялық дағдарыс және оның салдары: ойлауды дамыту әдісі негізінде талдау жасау
ІV. Бекіту
Тоқырау жылдарындағы Қазақстанның дамуы
+ |
- |
|
|
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
Бағалау парағын толтыру
Бағалау парағы
Р/с |
Аты-жөні |
Үй тапсырмасы |
Белсенділігі |
Сұрақтарға жауап беру |
Қорытынды |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
VІ. Үй тапсырмасы
§25, 1-сұрағына жазбаша жауап беру
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Ауыл шаруашылығы
Мақсаты: 1. Оқушыларға 60 ж.ортасынан бастап, 1980 ж.ортасы аралығындағы
Қазақстанның ауыл шаруашылығы саласының дамуы туралы мағлұмат беру;
2. Оқушылардың сөйлеу тілін, ойлау қабілетін дамыту;
3. Оқушыларды жауапкершілікке, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Ізденіс сабағы
Әдісі: ізденіс, талдау, ой қозғау, пікір алысу, өздігімен жұмыс ұйымдастыру
Көрнекілік: карта, кесте, үлкен көлемді ақ қағаз, маркер
Қосымша материал: «Қазақстан тарихы», Шың, Алматы, 2005
Құрал-жабдық: Электрондық оқулық
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Үй тапсырмасы ауызша баяндау әдісі арқылы тексеріледі
«Автор орындығы» 2 оқушы
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Мәтінді талдау
Тапсырмалар:
1. Хр.кестені толтыру: ауыл шаруашылығының даму барысы
Р/с |
Уақыт |
барысы |
1 |
|
|
Қорытынды жасау
+ |
- |
|
|
2. Ауыл шаруашылығының дамуындағы ерекшеліктер және оларды басқарудағы кемшіліктер
Қорытынды жасау
ІV. Бекіту
Роунд-Робин тәсілі негізінде әр оқушы тақырып бойынша өзі түсінген негізгі ойды бір сөйлеммен ортаға салады. Оқушылар бір-бірін қайталамауы тиіс
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
Бағалау парағын толтыру
Бағалау парағы
Р/с |
Аты-жөні |
Үй тапсырмасы |
Белсенділігі |
Сұрақтарға жауап беру |
Қорытынды |
|
|
|
|
|
|
VІ. Үй тапсырмасы
§26, 3-сұраққа байланысты өз пікірін жазу
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Әлеуметтік даму
Мақсаты: 1. Оқушыларға 60 ж.ортасынан бастап, 1980 ж.ортасына дейін қамтылған тоқырау жылдарындағы Қазақстанның әлеуметтік дамуы туралы мағлұмат беру;
2. Оқушылардың сөйлеу тілін, ойлау қабілетін дамыту;
3. Оқушыларды жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Ізденіс сабағы
Әдісі: талдау, Аквариум тәсілі ” оқыта үйрету ойыны
Көрнекілік: карта, кесте, портреттер
Қосымша материал: «Қазақстан тарихы», Шың, Алматы, 2005
Құрал-жабдық: Электрондық оқулық
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Үй тапсырмасы ауызша баяндау және оқушылардың өзара сұрақтары арқылы тексеріледі
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Аквариум тәсілі ” оқыта үйрету ойыны
Сынып топтарға бөлініп, шеңбер немесе шаршы бойына орналасады. Әр топ арасынан өздерінің көзқарасын білдіретін “өкіл” сайлайды. Мұғалім келелі мәселе ұсынады, оны әр топ өз ішінде талдайды. Ортақ пікірге келгеннен кейін, сыныптың ортасынан әр команданың “өкілдері” жиналады. “Өкілдер” сөз алып, өз тобының көзқарасын білдіріп, сұрақтарға жауап береді. Топ мүшелері өз өкілдеріне кішкене қағазға жазып, нұсқаулар бере алады. Аса күрделі жағдайда “өкіл” тайм-аут алып, өз тобына келіп ақылдасады. Тайм-ауттар санын мұғалім белгілейді.
Талқылау аяқталған соң, оқушылар қызметі бағаланады
Тапсырмалар:
І топ |
ІІ топ |
ІІІ топ |
Әлеуметтік демографиялық ахуал сипаттамасы |
Халық тұрмысы деңгейіне сипаттама беру |
Халық тұрмыс деңгейінің ерекшеліктері |
Топтар дайындығына 15 минут беріледі
Талқылау үшін әр топқа 5 минуттан беріледі
ІV. Бекіту
Сұрақтар:
1. Қазақстар арасында кенттену үдерісі баяу жүруінің себебі неде?
2. Әлеуметтік ауруға нелер жататынын анықтаңдар
3. 40-60ж.ж. мен 60-80 ж.ж. аралығындағы халықтың тұрмыс тіршілігінің дамуына салыстырмалы сипаттама беріңдер
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
VІ. Үй тапсырмасы
Тақырып негізінде тест сұрақтарын құрастыру
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Республиканың рухани өмірі
Мақсаты: 1. Оқушыларға 1960 ж. екінші жартысы мен 1980 ж.ортасы аралығындағы Қазақстанның мәдениетінің даму қарқыны туралы мағлұмат беру;
2. Оқушылардың мәтінді өздігінен меңгеруге, жұппен жұмыс істеуге, бірін-бірін бағалауға баулу;
3. Ұлт қайраткерлеріміздің еңбектерін баяндау негізінде оқушыны ұлттық патриоттық тәрбиеге баулу.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Әдісі: Талдау, баяндау, сипаттау, жеке-жұптық тапсырмалар
Көрнекілік: Сызба, суреттер, кесте
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Үй тапсырмасы ауызша баяндау және оқушылардың өзара сұрағы арқылы тексеріледі
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Тапсырмалар:
1. Халыққа білім беру ісінің дамуы: жағымды, жағымсыз тұстарына баға беру
2. Ғылымның дамуы
Кесте толтыру
Ғалымның аты-жөні |
Ғылым саласы |
|
|
3. Ғылымның дамуы
+ |
- |
|
|
4. Қорытынды жасау
ІV.Бекіту
Фронтальді сұрақтар:
Тоқырау жылдары қазақтар негізінен меңгерген ғылым салалары. Ауыл шаруашылығы.
Тоқырау жылдары қазақтар негізінен меңгерген ғылым салалары. Медициналық.
Тоқырау жылдары қазақтар негізінен меңгерген ғылым салалары. Гуманитарлық.
Тоқырау жылдары қазақтардың үлесі аз болған ғылым салалары. Жаратылыстану.
Тоқырау жылдарында қатты зардап шеккен ғылым. Қоғамдық ғылымдар.
Тоқырау жылдарында қатты бұрмаланған ғылым саласы. Қазақстан тарихы.
Міндетті жалпы орта білім беру жүйесі енгізілді: 1970 жылдары.
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
VІ. Үй тапсырмасы
§27 оқып, сұрақтарға жауап беру
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Әдебиет пен өнер
Мақсаты: 1. Оқушыларға 1960 ж. екінші жартысы мен 1980 ж.ортасы аралығындағы Қазақстанда әдебиет пен өнердің дамуы туралы мағлұмат беру;
2. Оқушылардың мәтінді өздігінен меңгеруге, жұппен жұмыс істеуге, бірін-бірін бағалауға баулу;
3. Ұлт қайраткерлеріміздің еңбектерін баяндау негізінде оқушыны ұлттық патриоттық тәрбиеге баулу.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Әдісі: Талдау, баяндау, сипаттау, жеке-жұптық тапсырмалар
Көрнекілік: Сызба, суреттер, кесте
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Фронт.сұрақтар:
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Тапсырмалар:
Автордың аты-жөні |
Шығарма атауы |
|
|
+ |
- |
|
|
ІV.Бекіту
«Қазымыр оқушы» оқыта үйрету ойыны
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
VІ. Үй тапсырмасы
«Тоқырау жылдарындағы Қазақстанның дамуы: жағымды, жағымсыз тұсы»
жалпы сараптама жасау
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы:
Мақсаты: 1. Оқушылардың 1960 ж. екінші жартысы мен 1980 ж.ортасы аралығындағы Қазақстанның дамуы жайлы меңгерген білімдері жинақтау;
2. Оқушылардың мәтінді өздігінен меңгеруге, жұппен жұмыс істеуге, бірін-бірін бағалауға баулу;
3. Ұлт қайраткерлеріміздің еңбектерін баяндау негізінде оқушыны ұлттық патриоттық тәрбиеге баулу.
Сабақ типі: Жинақтау сабағы
Сабақ түрі: Сынақ сабақ
Әдісі: сұрақ-жауап, баяндау
Көрнекілік: перфокарта
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Сынақ тапсырмалары
Тапсырмалар (тапсырмалар тақтаға жазылады. Дайындалуға 10 минут уақыт беріледі. Оқушылар өз таңдауы бойынша жауап береді)
ІV.Бекіту
«Қазыиыр оқушы» оқыта үйрету ойыны
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
VІ. Үй тапсырмасы
«Тоқырау жылдарындағы Қазақстан» тарауын қайталау, бақылау жұмысына дайындалу
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: 1986 жылғы Желтоқсан оқиғалары
Мақсаты: 1. Оқушыларға 1986 ж. Желтоқсан оқиғасының себебі, барысы, нәтижесі туралы мағлұмат беру;
2. Оқушылардыңойлау, өз ойын еркін жеткізе білуге тәрбиелеу;
3. Оқушыларды ұлттық патриоттық тәрбиеге баулу.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Әдісі: Талдау, баяндау, сипаттау, жеке-жұптық тапсырмалар
Көрнекілік: Сызба, суреттер, кесте, маркер, үлкен қағаз
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Мәтінді талдау
1. Кестемен жұмыс
Бетбұрыс алдындағы жағдай |
Желтоқсан оқиғасының себептері мен басталуы |
Желтоқсан оқиғасының қозғаушы күштері |
Барысы |
Нәтижесі |
Тарихи маңызы |
|
|
|
|
|
|
2. Желтоқсан оқиғасына баға беру: әр оқушының пікірі жазылып алынады
ІІІ. Бекіту
Венн диаграммасы
ІV. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
V. Үй тапсырмасы
Қ. Рысқұлбеков, Е,Спатаев, Л.Асанова туралы баяндама дайындауъ
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Қоғамды жаңарту шараларының қарқын алуы
Мақсаты: 1. Қоғамды жаңарту шараларының қарқын алуы туралы түсінік беру;
2. Оқушылардың мәтін негізін бөліп алып, талдау жасай білу
қабілетін дамыту;
3. Оқушыларды тазалыққа, жинақылыққа тәрбиелеу.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Әдісі: талдау, баяндау, сызбамен жұмыс, түсіндіре отырып, оқушыдан
қайта сұрау арқылы жүргізу мен жазу әдісі
Көрнекілік: Сызба, суреттер, кесте
Қосымша материал: «Қазақстан тарихы», Шың, Алматы, 2005
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Үй тапсырмасы ауызша баяндау арқылы тексеріледі
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
1. І топ тапсырмасы
2. ІІ топ тапсырмасы
3. ІІІ топ тапсырмасы: Қайта оралған есімдер
ІV. Бекіту
«Кім жылдам?» ойыны
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
VІ. Үй тапсырмасы
Мәтінді оқу, тест құрастыру
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Демократияландыру үрдісінің жалғасуы
Мақсаты: 1. Кеңес Одағының саяси жүйесін өзгерту шаралары, қоғамдық – саяси жүйесін
өзгерту, Қарағанды шахтерлерінің ереуілі, Жаңаөзен оқиғалары туралы түсінік
беру;
2. Оқушылардың мәтін негізін бөліп алып, қорытынды жасай білу
қабілетін дамыту;
3. Оқушыларды өзара көмек бере білуге тәрбиелеу.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Әдісі: талдау, баяндау, сызбамен жұмыс, түсіндіре отырып, оқушыдан
қайта сұрау арқылы жүргізу мен жазу әдісі
Көрнекілік: Сызба, суреттер, кесте
Қосымша материал: «Қазақстан тарихы. Очерк»
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Үй тапсырмасын ауызша баяндау арқылы тексеру
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
v «Невада-Семей»
v «Азат»
v «Славян»
v Себебі
v Барысы
v Нәтижесі
v Себебі
v Барысы
v Нәтижесі
ІV. Бекіту
«Қазымыр оқушы?» ойыны
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
VІ. Үй тапсырмасы
Мәтінді оқу, сұрақтарға жауап беру
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Экономикадағы өзгерістер
Мақсаты: 1. 1980-1990 жылдардағы экономикадағы өзгерістер туралы туралы мәлімет беру;
2. Оқушылардың өз бетінше ізденіс жұмыстарын, жұмыс дағдыларын дамыту, зерттеу турасынан тарихи сананы, ғылыми көзқарасты қалыптастыру.
3. Қоғамдық өмірге бейімделген интеллектуалды жеке тұлғаны қалыптастыру.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Ізденіс, зерттеу сабағы
Әдісі: Топтық жұмыстар, жеке жұмыстар, сұрақ-жауап, іздену, ой қозғау
Көрнекілік: Сызба, суреттер, кесте
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Кестені толтыру:
Дата |
Оқиғалар |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Өздігінен жұмыс істеу тапсырмалары:
1. Социалистік жоспарлы экономикадан нарықтық қатынастарына көшу барысын талдау
2. Экономикалық дағдарыстың тереңдей түсу себебін анықтау
3. Қазақстан экономикасының негізгі ерекшеліктерін анықтау
4. Сыртқы экономикалық байланыстардың ұлғаюына әсер еткен факторлар
ІV.Бекіту
Салыстырмалық кесте
1960 ж.және 1980 ж.экономикалық дамуға талдау жасау
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
VІ. Үй тапсырмасы
Мәтінді оқу, тест құрастыру
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Тәуелсіздік жолындағы қадам
Мақсаты: 1. Оқушыларға тәуелсіздік алуымыздың алғышарттары туралы мағлұмат
беру;
2. Оқушылардың сөйлеу тілін, ойлау қабілетін дамыту;
3. Оқушыларды жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Ізденіс сабағы
Әдісі: талдау, Аквариум тәсілі ” оқыта үйрету ойыны
Көрнекілік: карта, кесте, портреттер
Қосымша материал: «Қазақстан тарихы», Шың, Алматы, 2005
Құрал-жабдық: Электрондық оқулық
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Үй тапсырмасы ауызша баяндау және оқушылардың өзара сұрақтары арқылы тексеріледі
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Аквариум тәсілі ” оқыта үйрету ойыны
Сынып топтарға бөлініп, шеңбер немесе шаршы бойына орналасады. Әр топ арасынан өздерінің көзқарасын білдіретін “өкіл” сайлайды. Мұғалім келелі мәселе ұсынады, оны әр топ өз ішінде талдайды. Ортақ пікірге келгеннен кейін, сыныптың ортасынан әр команданың “өкілдері” жиналады. “Өкілдер” сөз алып, өз тобының көзқарасын білдіріп, сұрақтарға жауап береді. Топ мүшелері өз өкілдеріне кішкене қағазға жазып, нұсқаулар бере алады. Аса күрделі жағдайда “өкіл” тайм-аут алып, өз тобына келіп ақылдасады. Тайм-ауттар санын мұғалім белгілейді.
Талқылау аяқталған соң, оқушылар қызметі бағаланады
Тапсырмалар:
І топ |
ІІ топ |
ІІІ топ |
Орталықтан аулақтау үдерісінің белең алуы |
Президенттік институттың енгізілуі |
Қазақ КСР – нің мемлекеттік егемендігі туралы декларацияның қабылдануы |
Топтар дайындығына 15 минут беріледі
Талқылау үшін әр топқа 5 минуттан беріледі
ІV. Бекіту
Сұрақтар:
1. Қазақстанның мемлекеттік егемендігі жариялануының алғышарттары
2. Президенттік басқару жүйесін енгізудің мәні қандай болды?
3. Қазақ КСР – нің мемлекеттік егемендігі туралы декларацияның қабылдануының тарихи маңызы неде?
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
VІ. Үй тапсырмасы
Тақырып негізінде тест сұрақтарын құрастыру
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Егемендік жағдайындағы саяси дамуы
Мақсаты: 1. Оқушыларға еліміздің егемендік жағдайындағы саяси дамуы туралы мағлұмат
беру;
2. Оқушылардың сөйлеу тілін, ойлау қабілетін дамыту;
3. Оқушыларды жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Ізденіс сабағы
Әдісі: талдау, Аквариум тәсілі ” оқыта үйрету ойыны
Көрнекілік: карта, кесте, портреттер
Қосымша материал: «Қазақстан тарихы», Шың, Алматы, 2005
Құрал-жабдық: Электрондық оқулық
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Үй тапсырмасы ауызша баяндау және оқушылардың өзара сұрақтары арқылы тексеріледі
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Аквариум тәсілі ” оқыта үйрету ойыны
Сынып топтарға бөлініп, шеңбер немесе шаршы бойына орналасады. Әр топ арасынан өздерінің көзқарасын білдіретін “өкіл” сайлайды. Мұғалім келелі мәселе ұсынады, оны әр топ өз ішінде талдайды. Ортақ пікірге келгеннен кейін, сыныптың ортасынан әр команданың “өкілдері” жиналады. “Өкілдер” сөз алып, өз тобының көзқарасын білдіріп, сұрақтарға жауап береді. Топ мүшелері өз өкілдеріне кішкене қағазға жазып, нұсқаулар бере алады. Аса күрделі жағдайда “өкіл” тайм-аут алып, өз тобына келіп ақылдасады. Тайм-ауттар санын мұғалім белгілейді.
Талқылау аяқталған соң, оқушылар қызметі бағаланады
Тапсырмалар:
І топ |
ІІ топ |
ІІІ топ |
Жаңа одақтық шарттың дайындалуы |
Тамыз бүлігі күндері саяси оқиғалардың өрбуі |
Қазақстан Компартиясының таратылуы |
Топтар дайындығына 15 минут беріледі
Талқылау үшін әр топқа 5 минуттан беріледі
ІV. Бекіту
«Қазымыр оқушы» ойыны
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
VІ. Үй тапсырмасы
Тақырып негізінде тест сұрақтарын құрастыру
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Тәуелсіздіктің жариялануы алдында
Мақсаты:
1. Оқушыларға Тәуелсіздіктің жариялануы алдындағы Қазақстанның жағдайы туралы түсінік беру;
2. Оқушының ой-өрісін, ойлау, сөйлеу қабілетін ашатын сұрақтар қою және сұрақ-жауап әдісі бойынша сабақтың тақырыбына сай білімін толықтыру;
3. Оқушылар бойында үлкенді сыйлау қасиеттер қалыптастыру.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Саяхат сабақ
Әдісі: талдау, баяндау, сызбамен жұмыс, түсіндіре отырып, оқушыдан
қайта сұрау арқылы жүргізу мен жазу әдісі
Көрнекілік: Сызба, суреттер
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Үй тапсырмасы ашық тест арқылы тексеріледі
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Саяхат бағыттары:
Сынып 4 адамнан тұратын топтарға бөлінеді:
І топ бағыты: КСРО-ның ыдырауы
ІІ топ бағыты: Қазақстанда қалыптасқан саяси ахуал
ІІІ топ бағыты: Бүкілхалықтық президент сайлауы
Саяхат талаптары: Дайындалуға 15 минут беріледі. Әр топ өзінің саяхат бағытын 2-3 минут баяндайды.
ІV. Бекіту
Оқушылар өзара сұрақ қояды
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
VІ. Үй тапсырмасы
181-184 беттер, мазмұнын талдау, мәтін бойынша хр.кестесін құру
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Экономикалық даму: нарықтық қатынастардың орнығуы
Мақсаты:
1. Оқушыларға 90 жылдардың басындағы экономикадағы өзгерістер, эко.дағдарыстардың себебі туралы мағлұмат беру;
2. Оқушының ой-өрісін, ойлау, сөйлеу қабілетін ашатын сұрақтар қою және сұрақ-жауап әдісі бойынша сабақтың тақырыбына сай білімін толықтыру;
3. Оқушылар бойында үлкенді сыйлау қасиеттер қалыптастыру.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Саяхат сабақ
Әдісі: талдау, баяндау, сызбамен жұмыс, түсіндіре отырып, оқушыдан
қайта сұрау арқылы жүргізу мен жазу әдісі
Көрнекілік: Сызба, суреттер
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Саяхат бағыттары:
Сынып 4 адамнан тұратын топтарға бөлінеді:
І топ бағыты: Шаруашалықтың құлдырау себептері
ІІ топ бағыты: Төлем дағдарысына талдау жасау
ІІІ топ бағыты: Ұлттық валютаның айналысқа енуі және оның маңызы
Саяхат талаптары: Дайындалуға 15 минут беріледі. Әр топ өзінің саяхат бағытын 2-3 минут баяндайды.
ІІІ. Бекіту
Тапсырмалар:
І. Сөйлемді толықтыр:
1. ТМД елдеріндегі хромит қорының _______, бариттың _______, _______ 28 %-ы Қазақстан аумағында орналасқан
2. КСРО ыдырап кеткеннен кейін Қазақстанның өзіндік құны жоғары астығына да сұраныс азайды, осы жағдай .........................
3. _______ _______ - теңгені айналысқа енгізу туралы Жарлыққа қол қойды
ІІ. Қазақстан экономикасының ұзақ тоқырауға ұшырауы не себептен деп ойлайсыңдар?
ІV. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
V. Үй тапсырмасы
197-202 беттер, мазмұнын талдау, 2 сұраққа жазбаза жауап беру
VІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Жекешелендіру үрдісі және оның әлеуметтік салдары
Мақсаты:
1. Оқушыларға Жекешелендіру үрдісі және оның әлеуметтік салдары туралы түсінік беру;
2. Оқушының ой-өрісін, ойлау, сөйлеу қабілетін ашатын сұрақтар қою және сұрақ-жауап әдісі бойынша сабақтың тақырыбына сай білімін толықтыру;
3. Оқушылар бойында үлкенді сыйлау қасиеттер қалыптастыру.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Саяхат сабақ
Әдісі: талдау, баяндау, сызбамен жұмыс, түсіндіре отырып, оқушыдан
қайта сұрау арқылы жүргізу мен жазу әдісі
Көрнекілік: Сызба, суреттер
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Үй тапсырмасы тест арқылы тексеріледі
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Тапсырмалар:
1.
3. Демографиялық ахуалдың өзгеруі:
v Заң қабылданды
v
v
4. Экономикадағы өрлеу нышандарына талдау жасау:
2000 жылдан кейінгі кезеңде ел экономикасы біртіндеп дағдарыстан шықты, онда өрлеу нышандары байқала бастады:
v
v
ІV. Бекіту
«Футбол» ойыны
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
VІ. Үй тапсырмасы
§41, мазмұнын талдау, мәтін бойынша тест сұрақтарын қалыптастыру
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы: ____
Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Тәуелсіз Қазақстанның халықаралық жағдайы
Мақсаты:
1. Оқушыларға Тәуелсіз Қазақстанның халықаралық жағдайы туралы түсінік беру;
2. Оқушының ой-өрісін, ойлау, сөйлеу қабілетін ашатын сұрақтар қою және сұрақ-жауап әдісі бойынша сабақтың тақырыбына сай білімін толықтыру;
3. Оқушылар бойында үлкенді сыйлау қасиеттер қалыптастыру.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Әдісі: талдау, баяндау, сызбамен жұмыс, түсіндіре отырып, оқушыдан
қайта сұрау арқылы жүргізу мен жазу әдісі
Көрнекілік: Сызба, суреттер
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Фр.сұрақтар:
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Тапсырмалар:
Ø
Ø
Ø
·
·
5. Сыртқы саясаттың бағыттары
ІV. Бекіту
«Футбол» ойыны
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
VІ. Үй тапсырмасы
§42, мазмұнын талдау, БҰҰ, ЮНЕСКО, Хельсинкі Кеңесі туралы қысқаша хабарлама дайындау
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Сыныбы:__________
Күні: __________
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Тәуелсіздік жағдайындағы мәдени құрылыс
Мақсаты: 1. Оқушыларға тәуелсіздік жағдайындағы Қазақстанның мәдени құрылысы жайлы мәлімет беру;
2. Оқушылардың ойлау, қорытынды жасау, талдау жасау қабілетін жетілдіру;
3. Еліне, жеріне деген сүйіспеншілік сезімін ояту, отансүйгіштікке тірбиелеу
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: саяхат сабақ
Әдісі: талдау, қорытынды жасау, сұрақ-жауап, ойлау, баяндау
Көрнекілік: ҚР картасы, суреттер
Сабақ барысы
І Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қадағалау
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Үй тапсырмасы тест арқылы тексеріледі
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Миға шабуыл: Тарихи сана және оны қалыптастыру дегенді қалай түсінесіңдер?
Тапсырмалар:
Саяхат маршруттары:
І. Рухани өмірдегі өзгерістер
ІІ. Мәдениет пен ғылым дамуындағы өзгерістер: _______ _________ _________ ________
ІІІ. Баспа ісі және «Мәдени мұра» мемлекеттік бағдарламасы
ІV. Көркемөнердің дамуы:
v
v
v
V. Білім беру саласындағы реформалар
ІV. Бекіту
Піңкір-талас:
Абай, Жамбыл тәрізді ұлы тұлғалардың мерейтойларын атау керек пе, жоқ па?
V. Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?
VІ. Үй тапсырмасы
§45, мәтінді талдау
VІІ. Қорытынды
Бағалау
В нашем каталоге доступно 70 315 рабочих листов
Перейти в каталогПолучите новую специальность за 3 месяца
Получите профессию
за 6 месяцев
Пройти курс
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
6 625 693 материала в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Халық Амангүл Халық. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс повышения квалификации
72/108 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300 ч. — 1200 ч.
Мини-курс
4 ч.
Мини-курс
4 ч.