Тақырыбы:
Шамалар және оларды өлшеу
Мақсаты:арифметикалық
амалдар туралы білімдерін, амалдардың қасиеттері және оларды есептеуді тиімді
орындауда қолдана білу, есептеудің ауызша және жазбаша тәсілдерін орындау
кезіндегі амалдар тәсілін қорытындылау.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі:түсіндіру,
сұрақ-жауап, өздік,есептеу, салыстыру.
Көрнекілігі: қосымша тапсырмалар
жазылған үлестірмелер, кестелер
Сабақтың
барысы:
І.
Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа даярлық, амандасу,
түгендеу.Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.
Бәрін
ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар
ІІ. Үй
тапсырмасын тексеру: № 8. (балалардың жазба жұмысын тексере
отырып, жауабын салыстыру) 2. Сандарды жылдам оқу: 425, 325, 654, 963, 852,
147, 1000, 254, 369, 635, 245 , 123, 456, 789 т.с.с.
ІІІ.
Өткенді пысықтау: Ауызша жұмыс. Зейінділік ойыны:
1.
Балалар
карточкаға 5 секунд қарап, жатқа математикалық символдарды ретімен жазып шығу
керек.
2.
3.Метрмен нені
өлшейміз? 1 дм неше см бар? 1 м неше дм бар? 1
м неше см бар?
ІҮ. Жаңа
сабақ:
1. түсіндіру,
еске түсіру, қайталау.
1) – Мына сандар
қатарының қандай рет тәртібін енгізу керек? Мұндағы «артық» сандар қайсысы және
олар неге «артық»?
10, 20, 30, 40,
55, 60. (55 – дөңгелек сан емес)
1, 7, 14,21,27.
(1саны 7-ге бөлінбейді)
12, 23, 341, 48,
55, 67, 76. (341 – үш таңбалы сан)
24, 11, 13, 15,
17, 19, 19, 12. (24 – екі ондық бар)
2) № 1.
Ауызша. (жылдамдыққа ұжыммен)
750 + 10 =
760 900 – 130 = 770 110 + 55 = 165
230 + 20 =
250 800 – 450 = 350 250 + 550 = 800
т.с.с.
3)Көркем жазу.3,4,5.цифрынан
үш таңбалы сан құрастыру.(345, 354, 435, 453, 534, 543)
№ 2.Жазбаша есепте
және дұрыстығын тексер(тақтада есептеу түсіндіре шығару)
69 9 =
621 621 : 9 = 69 621 : 69 = 9 (компоненттердің атауын
атау.) 4)Жұппен жұмыс
№ 3. Өрнектер жаз
және олардың мәнін тап.
а)256 : 4 – 15 3 =
64 – 45 = 19
ә)500 – (693 –
446) = 500 – 247 = 253 б)(176 + 412) : 6 = 98
Ү.Жаңа
сабақты пысықтау:Есеп шығару:
№ 5.Есепті
түсіндіріп шығару.
1кг = 1000г.
Шешуі: 250 + 150 = 400 (г) карамель
Карамель - ? ,
150г артық 1000г 250 + 400 = 650 (г) карамель мен ирис
Шоколад -
? 1000 – 650 =350(г) шоколад.
Жауабы: 350 г шоколад
№ 6.Кесте бойынша
есеп құрастыру.Тақтада түсіндіріп шығару.
Ш: 25 3 + 19 4 =
75 + 76 = 151 Ж: барлық бала саны 151
бала.
Өздік
жұмыс.
№ 6. Салыстыр.
1000 – 250 <
1000 – 25 630 + 300 + 20 > 630 + 30 + 200 90+110 > 80+120
ҮІ. Бекіту:№
7. Тапсырманы орында. Әр қораптан кез келген цифрды алып, үш таңбалы сандар
құрастыр және оларды разрядтық қосылғыштардың
қосындысы түрінде
жаз 911, 508, 704, 457, 694,...
Шығармашылық
тапсырма:№8кесінділер
сызу.
Ү. Үйге
тапсырма:
№ 8
ҮІ.Бағалау