- Учебник: «Математика. Учебник для специальных (коррекционных) образовательных учреждений VIII вида*», Перова М.Н., Капустина Г.М.
- Тема: Устное сложение и вычитание чисел с переходом через разряд
- 30.09.2020
- 679
- 11
Математика пәні мұғалімі Мырзахметова Баянның қысқа мерзімді жоспары.
|
Математика
|
5 сынып
|
||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
1.Теңдеуді шешу. 2. Теңдеуді шешу. 3. Мәтінді теңдеуді шешу 4. МӘТІНДІ ТЕҢДЕУДІ ШЕШУ
|
|||||||||
Жалпы мақсат: |
Теңдеуді шешуді оқушылардың меңгеруі. Мәтінді теңдеулерді шешуде теңдеу құрастыра білуі.Идеяларды жүзеге асыру. |
|||||||||
Сілтеме: |
Оқулық,ғаламтор желісі
|
|||||||||
Оқушылар үшін оқу нәтижелері: |
Амалдарды пайдалана отырып теңдеуді шешуді біледі.Өмірде қолдана алады.
|
|||||||||
Негізгі идеялар: |
Негізгі идеяларды жүзеге асыруы,ұйымдастыруы,салыстыруы,түсіндіруы,сипаттауы
|
|||||||||
Сабақта қолданылатын материалдар: |
Постер жасау,Интерактивті тақта,кеспе карточкалар
|
|||||||||
Оқыту әдістері: |
Топпен жұмыс, Зерттеушілік әңгіме,Бірлескен жұмыс,Диалогтық оқыту.
|
|||||||||
Ойлау деңгейі |
мақсат |
нәтиже |
түрткі |
Қалыптастырушы (Формативті) |
Бағалау
|
|
||||
критерий |
дескриптор |
ұпай |
|
|||||||
Білу |
Бұған дейінгі білетіндерін еске түсіру |
4 сыныптағы алған білімдері бойынша теңдеуді шешуге есептер шешеді |
Теңдеу дегеніміз не? №165 А Б С Д е |
Жұптық бағалау |
Есептер шеше алды Жартылай шешті Шеше алмады
|
Толық Орташа төмен |
2 1 0 |
|
||
түсіну |
Теңдеуді шешуді түсіну Ауызша және жазбаша Есептеулерді пайдалана отырып,есептеу техникасын Түсіну Математикалық мәтінмен жұмыс жасау |
Теңдеуді шешудің тәсілдерін түсініп есеПТЕР ҚҰРАСТЫРА алады |
Математикалық терминдерді айтуды сұаймыз №5166 а Б,с,д,е
|
Топтық бағалау |
Есептер шешті Жартылай шешті Шеше алмады |
Толық Жартылай Орындай алмайды |
2 1 0 |
|
||
қолдану |
Осы алған білімін қолдана алуы,математикалық формулаларды қолдану біліктілігін меңгеру |
Мәтінді есептерді шығаруды тексердім |
Айнымалы деген не? №167 А,б,с,д,е |
Өзара бағалау |
Есептер шешті Жартылай шешті Шеше алмады |
Толық Жартылай Орындай алмайды |
2 1 0 |
|
||
талдау |
Теңдеуді шешудің тәсілдерін талдау.Математикалық мәтінмен жұмыс жасау. |
Жаттығулар орындауын тексердім |
№168 А,б,с,д,е |
Жұптық бағалау |
Есептер шешті Жартылай шешті Шеше алмады |
Толық Жартылай білмейді |
2 1 0 |
|
||
жинақтау |
Теңдеуді шешуге арналған есептерге анализ жасау.Әр түрлі жағдайларда математикалық |
Ойларын жинақтай алады |
№169 |
Топтық бағалау |
Теңдеуді шеше білуі |
Толық Жартылай Орындай алмайды |
2 1 0 |
|
||
білімін,біліктілігін жинақтау
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
бағалау |
Қоймадағы ұннан 165ц ұн сатқан оң,қалған ұнды әрқайсысына 3тоннадан 14 машинаға тиеді.Қоймада алғашқыда неше центнер ұн болған? |
Мәтінді есептерді шығаруды бағалайды. |
№170 |
Жұптық бағалау |
|
Толық Жартылай Орындай алмайды |
2 1 0 |
|
||
Ойлау деңгейі |
мақсат |
нәтиже |
түрткі |
Қалыптастырушы (Формативті) |
Бағалау
|
|
||
критерий |
дескриптор |
ұпай |
|
|||||
Білу |
Теңдеуді шешудің күрделірек тәсілдерін шешуді меңгеру.Мәтінді есепті шешуді білу |
Өткен тақырып бойынша теңдеуді шешуге есептер шешеді |
Теңдеу дегеніміз не? Аулада тауықтар мен қозылар жайылып жүр. Қозылар тауықтардан 3есе кем. Қозылар мен тауықтардың аяқтарының саны40.Аулада неше қозы неше тауық жайылып жүр. х/6+8=40 |
Жұптық бағалау |
Есептер шеше алды Жартылай шешті Шеше алмады
|
Толық Орташа төмен |
2 1 0 |
|
түсіну |
Арифметикалық амалдар компоненттерінің өзара байланысын Қолдана отырып,теңдеулерді Шығару біліктілігін дамыту
|
Теңдеуді шеше алады
|
Математикалық терминдерді айтуды сұраймыз Теңдеудің түбірі дегеніміз не? №100 а Б,с,д,е
|
Топтық бағалау |
Есептер шешті Жартылай шешті Шеше алмады |
Толық Жартылай Орындай алмайды |
2 1 0 |
|
қолдану |
Өздігінен жұмыс атқару дағдыларын Дамыту,берілген тақырып бойынша оқушыларға өздігінен есептер құрастыруы |
Есептер құрастыра алады |
Айнымалы деген не? №97 А,б,с,д,е |
Өзара бағалау |
Есептер шешті Жартылай шешті Шеше алмады |
Толық Жартылай Орындай алмайды |
2 1 0 |
|
талдау |
Ұлттық және жалпыадами құндылықтар негізінде Талдау жүргізудің практикалық дағдысы мен біліктілігін иелену |
Жаттығуларға талдау жасайды |
№87 А,б,с,д, Теңдеуді шешу дегеніміз не? |
Жұптық бағалау |
Есептер шешті Жартылай шешті Шеше алмады |
Толық Жартылай білмейді |
2 1 0 |
|
жинақтау |
Теңдеуді шешуге арналған есептерге анализ жасау.Әр түрлі жағдайларда математикалық |
Ойларын жинақтай алады |
№79 Белгісіз қосылғыш қалай табылады? |
Топтық бағалау |
Теңдеуді шеше білуі |
Толық Жартылай Орындай алмайды |
2 1 0 |
|
білімін,біліктілігін жинақтау
|
|
|
|
|
|
|
|
|
бағалау |
Аюлар мен олардың Қонжықтарының массасы 580 кг.Үлкен аюларға қарағанда қонжықтарының үшеуі артық.Үлкен аюдың әрқайсысының массасы орта есеппен 210 кг,ал қонжықтарының әрқайсысының массасы орта есеппен 32 кг.Үлкен аю нешеу? |
Есептер құрастыра алатынын бағалайды. |
Белгісіз көбейткіш қалай табылады? 210х+32(х+3)=580 |
Өзін-өзі бағалау |
Теңдеу құра білуі |
Толық Жартылай Орындай алмады |
2 1 0 |
|
Ойлау деңгейі |
мақсат |
нәтиже |
түрткі |
Қалыптастырушы (Формативті) |
Бағалау
|
|
||
критерий |
дескриптор |
ұпай |
|
|||||
Білу |
Мәтінді есептерді Шешуді меңгеру |
Мәтінді есептерді шеше алады |
1. Дүкендегі орам матадан 16м мата сатылды.Қалған матадан әрбір көйлекке 3 метрден жұмсап,8 көйлек тігілді. Дүкендегі орам мата алғашқыда неше метр болған? Х-16=3*8 |
Жұптық бағалау |
Есептер шеше алды Жартылай шешті Шеше алмады
|
Толық Орташа төмен |
2 1 0 |
|
түсіну |
Математика тілінде сөйлеуді,қарапайым зерттеу есептерін шығаруды түсіну |
Зерттеу Есептерін шеше алдады |
87 Бөшкедегі бензинді 6 машинаның бензин құятын багына тең бөліп құяды. Сонан соң әрбір машинаның бензобагына тағы да 8 литрден бензин құйғанда , машиналардың бензобактарында 40 литрден бензин болды. Бөшкеде алғашқыда Неше литр бензин болған? х/6+8=40 |
Топтық бағалау |
Есептер шешті Жартылай шешті Шеше алмады |
Толық Жартылай Орындай алмайды |
2 1 0 |
|
қолдану |
Мәтінді есептерді өмірде қолдану |
Мәтінді есептерді өмірде қолдана алады |
№100 |
Өзара бағалау |
Есептер шешті Жартылай шешті Шеше алмады |
Толық Жартылай Орындай алмайды |
2 1 0 |
|
талдау |
Оқушылардың мәтінді есептерді талдауы |
Бөшкедегі бензинді 6 машинаның бензин құятын багына тең бөліп құяды. Сонан соң әрбір машинаның бензобагына тағы да 8 литрден бензин құйғанда , машиналардың бензобактарында 40 литрден бензин болды. Бөшкеде алғашқыда Неше литр бензин болған? талдайды |
х/37-5=7
|
Жұптық бағалау |
Есептер шешті Жартылай шешті Шеше алмады |
Толық Жартылай білмейді |
2 1 0 |
|
жинақтау |
Логикалық ойлауы,өздігінен білім алу ды жинақтау |
|
№78 Мектеп жанындағы шаруашылықтан Оқушылар екі күнде 1260кг картоп жинады.Оқушылардың Екінші күнгі жинағаны бірінші күнгіден 2 есе артық еді.Оқушылар бірінші күні неше кг картоп жинады?
|
Топтық бағалау |
Теңдеуді шеше білуі |
Толық Жартылай Орындай алмайды |
2 1 0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
бағалау |
86-49/(2х-5)=79 |
|
|
Жұптық бағалау |
|
|
|
|
Ойлау деңгейі |
мақсат |
нәтиже |
түрткі |
Қалыптастырушы (Формативті) |
Бағалау
|
|
||
критерий |
дескриптор |
ұпай |
|
|||||
Білу |
Мәтінді теңдеулерді шешу білік дағдыларының қалыптасуы |
Мәтінді теңдеулерді Шеше алады |
Теңдеуді шеш
№560а6сде
|
Топтық бағалау |
Есепті шеше алды Жартылай шешті Шеше алмады |
Толық Орташа төмен |
2 1 0 |
|
түсіну |
Мәтінді есептердің айырмашылығын түсіну |
Мәтінді есептердіңң Айырмашылын түсінеді
|
Теңдеуді шешу №562авсде
|
Жұптық бағалау |
Есепт і шеше алды жартылай шешті шеше алмады
|
Толық Жартылай Орындай алмайды |
2 1 0 |
|
қолдану |
Математикалық формулаларды қолдану біліктілігін,дербес жағдайда терминдерді Қолдану . |
Математикалық Формулаларды қолдана алады |
Теңдеуді шешу №563авсде |
Өзін-өзі бағалау |
Есепті шеше алды Жартылай шешті |
Толық Жартылай Орындай алмайды |
2 1 0 |
|
талдау |
Математикалық мәтінмен жұмыс жасай білу,талдау |
Мәтінді теңдеумен Жұмыс жасай алады |
Теңдеуді шешу №564авсде |
Топтық бағалау |
Математикалық Мәтінмен жұмыс жасай алды Жартылай ашты Жасай алмады |
Толық Жартылай білмейді |
2 1 0 |
|
жинақтау |
Қарапайым зерттеу есептерін шығару біліктілігін жүзеге асыру |
Есептерді шешіп жинақтай алады |
Мәтінді теңдеуді шешу №565 |
Жұптық бағалау |
Қарапайым Зерттеу есептерін шығара алды |
Толық Жартылай Орындай алмайды |
2 1 0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
бағалау |
Мәтінді теңдеуді шешу №567 |
|
|
|
|
|
|
|
Ойлау деңгейі |
мақсат |
нәтиже |
түрткі |
Қалыптастырушы (Формативті) |
Бағалау
|
|
||
критерий |
дескриптор |
ұпай |
|
|||||
Білу |
|
|
|
|
|
|
|
|
түсіну |
|
|
|
|
|
|
|
|
қолдану |
|
|
|
|
|
|
|
|
талдау |
|
|
|
|
|
|
|
|
жинақтау |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
бағалау |
|
|
|
|
|
|
|
|
Ойлау деңгейі |
мақсат |
нәтиже |
түрткі |
Қалыптастырушы (Формативті) |
Бағалау
|
|
||
критерий |
дескриптор |
ұпай |
|
|||||
Білу |
Бұған дейінгі білетіндерін еске түсіру |
4 сыныптағы алған білімдері бойынша теңдеуді шешуге есептер шешеді |
Теңдеу дегеніміз не? №539 А Б С Д е |
Жұптық бағалау |
Есептер шеше алды Жартылай шешті Шеше алмады
|
Толық Орташа төмен |
2 1 0 |
|
түсіну |
Теңдеуді шешуді түсіну Ауызша және жазбаша Есептеулерді пайдалана отырып,есептеу техникасын Түсіну Математикалық мәтінмен жұмыс жасау |
Теңдеуді шешудің тәсілдерін түсініп есеПТЕР ҚҰРАСТЫРА алады |
Математикалық терминдерді айтуды сұаймыз №541 а Б,с,д,е
|
Топтық бағалау |
Есептер шешті Жартылай шешті Шеше алмады |
Толық Жартылай Орындай алмайды |
2 1 0 |
|
қолдану |
Осы алған білімін қолдана алуы,математикалық формулаларды қолдану біліктілігін меңгеру |
Мәтінді есептерді шығаруды тексердім |
Айнымалы деген не? №542 А,б,с,д,е |
Өзара бағалау |
Есептер шешті Жартылай шешті Шеше алмады |
Толық Жартылай Орындай алмайды |
2 1 0 |
|
талдау |
Теңдеуді шешудің тәсілдерін талдау.Математикалық мәтінмен жұмыс жасау. |
Жаттығулар орындауын тексердім |
№543 А,б,с,д,е |
Жұптық бағалау |
Есептер шешті Жартылай шешті Шеше алмады |
Толық Жартылай білмейді |
2 1 0 |
|
жинақтау |
Теңдеуді шешуге арналған есептерге анализ жасау.Әр түрлі жағдайларда математикалық |
Ойларын жинақтай алады |
№ |
|
Теңдеуді шеше білуі |
Толық Жартылай Орындай алмайды |
2 1 0 |
|
білімін,біліктілігін жинақтау
|
|
|
|
|
|
|
|
|
бағалау |
|
|
|
|
|
|
|
|
Ойлау деңгейі |
мақсат |
нәтиже |
түрткі |
Қалыптастырушы (Формативті) |
Бағалау
|
|
||
критерий |
дескриптор |
ұпай |
|
|||||
Білу |
Бұған дейінгі білетіндерін еске түсіру |
4 сыныптағы алған білімдері бойынша теңдеуді шешуге есептер шешеді |
Теңдеу дегеніміз не? №539 А Б С Д е |
Жұптық бағалау |
Есептер шеше алды Жартылай шешті Шеше алмады
|
Толық Орташа төмен |
2 1 0 |
|
түсіну |
Теңдеуді шешуді түсіну Ауызша және жазбаша Есептеулерді пайдалана отырып,есептеу техникасын Түсіну Математикалық мәтінмен жұмыс жасау |
Теңдеуді шешудің тәсілдерін түсініп есеПТЕР ҚҰРАСТЫРА алады |
Математикалық терминдерді айтуды сұаймыз №541 а Б,с,д,е
|
Топтық бағалау |
Есептер шешті Жартылай шешті Шеше алмады |
Толық Жартылай Орындай алмайды |
2 1 0 |
|
қолдану |
Осы алған білімін қолдана алуы,математикалық формулаларды қолдану біліктілігін меңгеру |
Мәтінді есептерді шығаруды тексердім |
Айнымалы деген не? №542 А,б,с,д,е |
Өзара бағалау |
Есептер шешті Жартылай шешті Шеше алмады |
Толық Жартылай Орындай алмайды |
2 1 0 |
|
талдау |
Теңдеуді шешудің тәсілдерін талдау.Математикалық мәтінмен жұмыс жасау. |
Жаттығулар орындауын тексердім |
№543 А,б,с,д,е |
Жұптық бағалау |
Есептер шешті Жартылай шешті Шеше алмады |
Толық Жартылай білмейді |
2 1 0 |
|
жинақтау |
Теңдеуді шешуге арналған есептерге анализ жасау.Әр түрлі жағдайларда математикалық |
Ойларын жинақтай алады |
№ |
|
Теңдеуді шеше білуі |
Толық Жартылай Орындай алмайды |
2 1 0 |
|
білімін,біліктілігін жинақтау
|
|
|
|
|
|
|
|
|
бағалау |
|
|
|
|
|
|
|
|
Ойлау деңгейі |
мақсат |
нәтиже |
түрткі |
Қалыптастырушы (Формативті) |
Бағалау
|
|
||
критерий |
дескриптор |
ұпай |
|
|||||
Білу |
Бұған дейінгі білетіндерін еске түсіру |
4 сыныптағы алған білімдері бойынша теңдеуді шешуге есептер шешеді |
Теңдеу дегеніміз не? №539 А Б С Д е |
Жұптық бағалау |
Есептер шеше алды Жартылай шешті Шеше алмады
|
Толық Орташа төмен |
2 1 0 |
|
түсіну |
Теңдеуді шешуді түсіну Ауызша және жазбаша Есептеулерді пайдалана отырып,есептеу техникасын түсіну. Математикалық мәтінмен жұмыс жасау |
Теңдеуді шешудің тәсілдерін түсініп есеПТЕР ҚҰРАСТЫРА алады |
Математикалық терминдерді айтуды сұаймыз №541 а Б,с,д,е
|
Топтық бағалау |
Есептер шешті Жартылай шешті Шеше алмады |
Толық Жартылай Орындай алмайды |
2 1 0 |
|
қолдану |
Осы алған білімін қолдана алуы,математикалық формулаларды қолдану біліктілігін меңгеру |
Мәтінді есептерді шығаруды тексердім |
Айнымалы деген не? №542 А,б,с,д,е |
Өзара бағалау |
Есептер шешті Жартылай шешті Шеше алмады |
Толық Жартылай Орындай алмайды |
2 1 0 |
|
талдау |
Теңдеуді шешудің тәсілдерін талдау.Математикалық мәтінмен жұмыс жасау. |
Жаттығулар орындауын тексердім |
№543 А,б,с,д,е |
Жұптық бағалау |
Есептер шешті Жартылай шешті Шеше алмады |
Толық Жартылай білмейді |
2 1 0 |
|
жинақтау |
Теңдеуді шешуге арналған есептерге анализ жасау.Әр түрлі жағдайларда математикалық |
Ойларын жинақтай алады |
№ |
|
Теңдеуді шеше білуі |
Толық Жартылай Орындай алмайды |
2 1 0 |
|
білімін,біліктілігін жинақтау
|
|
|
|
|
|
|
|
|
бағалау |
|
|
|
|
|
|
|
|
Настоящий материал опубликован пользователем Мырзахметова Баян Сейдахметовна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалФайл будет скачан в форматах:
Настоящая методическая разработка опубликована пользователем Балыкова Бибигуль Жанарбековна. Инфоурок является информационным посредником
Бұл әдістемелік материал 6-сынып оқушыларына арналған және сызықтық теңдеулерді шешу дағдыларын қалыптастыруға бағытталған. Материал оқушыларға сызықтық теңдеулерді шешу алгоритмін түсінуге, оны есептерде қолдануға және математика пәніне деген қызығушылықты арттыруға көмектеседі. Мұғалімдер үшін материал сабақ барысында теориялық және практикалық бөлімдерді ұйымдастыруға тиімді құрал болып табылады.
Курс повышения квалификации
Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300 ч. — 1200 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.
Еще материалы по этой теме
Смотреть
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Теңдеуді шешуді түсіну ауызша және жазбаша есептеулерді пайдалана отырып,есептеу техникасын түсіну Математикалық мәтінмен жұмыс жасау | |||
Осы алған білімін қолдана алуы,математикалық формулаларды қолдану біліктілігін меңгеру
| |||
Теңдеуді шешудің тәсілдерін талдау.Математикалық мәтінмен жұмыс жасау. |
6 977 261 материал в базе
Вам будут доступны для скачивания все 159 084 материалы из нашего маркетплейса.
Мини-курс
4 ч.