Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Математика / Рабочие программы / Сабақ жоспары 1,2 тоқсан математика
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Математика

Сабақ жоспары 1,2 тоқсан математика

библиотека
материалов

hello_html_m54c12793.gifhello_html_5aebad15.gifhello_html_76b6327.gifhello_html_m681bc72b.gifhello_html_m5258dc1b.gifhello_html_534ccdbc.gifhello_html_m6ce81c18.gifhello_html_m6ce81c18.gifhello_html_m1794f2f.gifhello_html_m1794f2f.gifhello_html_7b0e7778.gifhello_html_7b0e7778.gifhello_html_7b0e7778.gifhello_html_7b0e7778.gifhello_html_m3ae8480f.gifhello_html_45904ad1.gifhello_html_m696d8828.gifhello_html_12c45863.gifhello_html_m695c96d4.gifhello_html_m695c96d4.gifhello_html_m695c96d4.gifhello_html_m695c96d4.gifhello_html_m695c96d4.gifhello_html_m695c96d4.gifhello_html_m695c96d4.gifhello_html_m695c96d4.gifhello_html_m695c96d4.gifhello_html_m695c96d4.gifhello_html_m4b5f91dd.gifhello_html_m51eb1d11.gifhello_html_m58579e33.gifhello_html_m58579e33.gifhello_html_m42385c4f.gifhello_html_m278da865.gifhello_html_m240ffd1a.gifhello_html_7a92ed6e.gifhello_html_m7f5695c.gifhello_html_36ec2bc7.gifhello_html_36ec2bc7.gifhello_html_36ec2bc7.gifhello_html_36ec2bc7.gifhello_html_36ec2bc7.gifhello_html_36ec2bc7.gifhello_html_36ec2bc7.gifhello_html_36ec2bc7.gifhello_html_36ec2bc7.gifhello_html_36ec2bc7.gifhello_html_36ec2bc7.gifhello_html_36ec2bc7.gifhello_html_36ec2bc7.gifhello_html_36ec2bc7.gifhello_html_36ec2bc7.gifhello_html_m6853cc70.gifhello_html_5bbb2b0c.gifhello_html_6713afe1.gifhello_html_6713afe1.gifhello_html_108d35fa.gifhello_html_m456dcc08.gifhello_html_402a540c.gifhello_html_402a540c.gifhello_html_402a540c.gifhello_html_402a540c.gifhello_html_402a540c.gifhello_html_402a540c.gifhello_html_402a540c.gifhello_html_402a540c.gifhello_html_402a540c.gifhello_html_402a540c.gifhello_html_402a540c.gifhello_html_402a540c.gifhello_html_m3c754eb4.gifhello_html_m51eb1d11.gifhello_html_30000d6d.gifhello_html_m39ff88a6.gifhello_html_7addfd6c.gifhello_html_m7ae38b9c.gifhello_html_64b389d8.gifhello_html_m51eb1d11.gifhello_html_e5eb294.gifhello_html_m72fbf16a.gifhello_html_5bbb2b0c.gifhello_html_3fae468f.gifhello_html_m72fbf16a.gifhello_html_23a2291c.gifhello_html_38bfc369.gifhello_html_m396395e4.gifhello_html_m396395e4.gifhello_html_m396395e4.gifhello_html_m396395e4.gifhello_html_m396395e4.gifhello_html_m396395e4.gifhello_html_7756257.gifhello_html_m67cf57a5.gifhello_html_m67cf57a5.gifhello_html_m67cf57a5.gifhello_html_m67cf57a5.gifhello_html_m67cf57a5.gifhello_html_7756257.gifhello_html_7756257.gifhello_html_7756257.gifhello_html_7756257.gifhello_html_7756257.gifhello_html_m67cf57a5.gifhello_html_196aae2e.gifhello_html_m1c0f493f.gifhello_html_606f2240.gifhello_html_4a094d1e.gifhello_html_m6663b0f5.gifhello_html_33ddf634.gifhello_html_576888bb.gifhello_html_m20919a11.gifhello_html_1a33f0ec.gifhello_html_793aef49.gifhello_html_m7bbec3f7.gifhello_html_6d23a5f1.gifhello_html_m9ad1b77.gifhello_html_68e71f06.gifhello_html_m4dcd40b.gifhello_html_m77f2918f.gifhello_html_m278bbb4a.gifhello_html_m51672edc.gifhello_html_4763dc1d.gifhello_html_4763dc1d.gifhello_html_m352b8008.gifhello_html_m572c8c7f.gifhello_html_58258ea9.gifhello_html_58258ea9.gifhello_html_5165b4fe.gifhello_html_m3bd06b3d.gifhello_html_7115e965.gifhello_html_6713afe1.gifhello_html_6713afe1.gifhello_html_6713afe1.gifhello_html_6713afe1.gifhello_html_6713afe1.gifhello_html_6713afe1.gifhello_html_m3d17cf3c.gifhello_html_2a705035.gifhello_html_2a705035.gifhello_html_2a705035.gifhello_html_m6bfb0fe5.gifhello_html_67e93ca8.gifhello_html_60750ad7.gifhello_html_1de0aa23.gifhello_html_5dbec99c.gifhello_html_158dd5a2.gifhello_html_426862a4.gifhello_html_7876eb94.gifhello_html_158dd5a2.gifhello_html_11ad07d8.gifhello_html_6ada6d9a.gifhello_html_42d5d7e5.gifhello_html_36079de6.gifhello_html_m7a68b56e.gifhello_html_74de003.gifhello_html_74de003.gifhello_html_m4057871b.gifhello_html_6bf2fcd6.gifhello_html_m10606387.gifhello_html_m18c14985.gifhello_html_74de003.gifhello_html_74de003.gifhello_html_718b1fd8.gifhello_html_m7c08427e.gifhello_html_74de003.gifhello_html_4d65559e.gifhello_html_m1b1d074f.gifhello_html_732ac77d.gifhello_html_522187a1.gifhello_html_m308b1df.gifhello_html_caa99a2.gifhello_html_m6c8af648.gifhello_html_7c1e5f63.gifhello_html_7c1e5f63.gifhello_html_m20ad4c03.gifhello_html_2b4265e1.gifhello_html_2b4265e1.gifhello_html_7aa431bf.gifhello_html_6b9bbce3.gifhello_html_m2b164455.gifhello_html_2406f9e6.gifhello_html_m5fad4124.gifhello_html_m5fad4124.gifКүні : 08/09-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті.

Сабақтың мақсаты: 1.Оқушылар өтке материалдарды қайталап,жеке қиындықтарын

анықтайды.

2.Оқушылардың өтілген есеп түрлерін шығару қабілетін

қалыптастыру, тиянақтылыққа тәрбиелеу.

3.Оқушылардың танымдылық белсенділігін дамыту

.

Сабақтың түрі: Қайталау сабақ

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу.

Көрнекілігі: шаблондар.

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 4-бет № 5,6 есептер

ІІІ. Сабақ барысы .Сабақтың тақырыбын және мақсатын хабарлау.

ІУ. Жаңа сабақ: Көбейтудің ауыстырымдылық қасиетінің мағынасынмеңгеруін анықтау үшін төмендегідей тапсырмалар ұсынылады.

1 Есеп Жасырын санды тап.

4*4*=3*4 8*2=2*8 3*5=5*3

8*3=3*8 7*2=2*7 3*6=6*3


2 Есеп. Есертерді шығар.

УІ.Сабақты қорытындылау:

Алдыңғы сабақтарғаұқсас сабақтар жүргізіледі.

Әр оқушыға көбейту кестесі беріледі. 1 минут ішінде көбейту кестесінде неғұрлым көп торларды толтыру керек.

УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою.

УІІІ. Үйге тапсырма беру: 13-беттегі 6 есеп.





















Күні : 8/09-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Бөлу .Бөлу амалдарына берілген есептер.

Сабақтың мақсаты: 1.Өткен материалды қайталап, жеке қиындықтарын анықтау,бөлудің

мағынасын ашатын есептерді шешу білімінқалыптастыру.

2.Оқушыларды алдарында тұрған мақсаттар мен міндеттерді өз бетімен

анықтау қабілетін қалыптастыру.

3.Оқушылардың есте сақтау, шығармашылық қабіәлеттерін дамыту.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап.

Көрнекілігі: кестелер.

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 11 –бет № 5,7 есептер

ІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау.

ІІІ. Жаңа сабақ:

1 Есеп Жасырын санды тап.Амалдардың жасырылған компоненттерін ата.

14: 2=7 18:4=2 15:5=3

27:3=9 18:6=3 21:7=3

2 Есеп. Есептерді шығар.

А) 24:4=6 Ә) 24:3=8 Б) 12:6=2 В) 12:4=3

3 Есеп. Сызбалар бойынша есептер құрастырып оларды шығар.

Бірінші күні кони тиатрға 130 адам келді, екінші күні бірінші күнге қарағанда 56 адам артық келді. Екі күнде неше адам келді?

Бер: 1-і күні-130 адам Шешуі: 1) 130+56=186

2-і күні-56 адам артық 2) 186+130=316

Екі күнде неше адам келді-? Жауабы: Екі күнде 316 адам келді.

Бірінші күні кинотеатрға 310 адам, екінші күні 250 адам , ал үшінші күні-? Үш күеде барлығы 920 адам келді.

Бер: 1-і күні-310 адам Шешуі: 920-(310+250)=360

2-і күні-250 адам

3-і күні- ? Жауабы: 360 адам келді.

Барлығы-920 адам

7 Есеп.

А) 3*Х+1=2*3+2*Х Ә) Х+2=3*3



У.Сабақты қорытындылау:

Өткен материалдар бойынша сұрақтар қойып, жауаптар алу.

Әр оқушыға көбейту кестесі беріледі. 1 минут ішінде көбейту кестесінде неғұрлым көп торларды толтыру керек.

УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою.

УІІІ. Үйге тапсырма беру: 13-беттегі 6 есеп.







Күні : 09/09-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Теңдеулерді шешу. Теңдіктер,теңсіздіктер құрастыру.

Сабақтың мақсаты: 1.Өткен материалдарды қайталайды,өрнектер, теңдеулер,теңдіктер

құру оқу білімін толықтыру.

2.Ұқыптылыққа.тазалыққа,бауырмалшылдыққа тәрбиелеу.

3.Көрнекілік-бейнелі ойлауды,логикалық ойлауды қалыптастыру,

өз бетімен жұмыс істеу дағдыларын дамыту.

Сабақтың түрі: қайталау сабақ


Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: шаблондар.


Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 13 –бет № 6


ІІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау.

ІУ. Жаңа сабақ:

1 Есеп Кесте бойынша теңдеулер құрастыр және оларды шеш.

320+Х=650 Х+87=587 650+587=1237

Х=650-320 Х=587-87

Х=330 Х=500

320+330=650 500+87=587

650=650 587+587


840-Х=310 Х-330=560 350-Х=50

Х=840-310 Х=560+330 Х=350-50

Х=530 Х=890 Х=300

840-530=310 890-330=560 350-300=50

310=310 560=560 50=50

2 Есеп. Теңдеулерді шеш.

78+Х=122+68 А-750=1000-920 955-В=120+325

78+Х=190 А-750=80 955-В=445

Х=190-78 А=750+80 В=955-445

Х=112 А=830 В=510

78+112=122+68 830-750=1000-920 955-510=120+325

190=190 80=80 445=445


5 Есеп. А) Бер: күндіз-245 билет Шешуі: 1) 245+55=300

Кешке-55 билет артық 2) 300+245=545

Барлығы неше билет сатылды? Жауабы: 545 билет сатылды.

Б) Қысқа жазылу бойынша есеп құрастыр және оны шығар.

560-(210+120)=230

6 Есеп а) 12:4=3 Ә) 20:4=5

У.Сабақты қорытындылау:

Өткен материалдар бойынша сұрақтар қойып, жауаптар алу.

УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою.


УІІІ. Үйге тапсырма беру: 14-бет № 3, №4

.

Күні : 10/09-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Шамалар.

Сабақтың мақсаты: 1.ӨТкен материалды қайталап,шамалар және олардың өлшем бірліктері

Туралы білімін толықтыру.

2.Оқушыларды алдарында тұрған мақсаттар мен міндеттерді өз бетімен

анықтау қабілетін қалыптастыру.

3.Оқушылардың есте сақтау, шығармашылық қабіәлеттерін дамыту.

Сабақтың түрі: аралас сабақ


Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: шаблондар.


Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

2. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 13 –бет № 2 есеп.


ІІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау.

ІУ. Жаңа сабақ:

«Сөйлемді аяқта» ойыны.

Біз бүгін сабақта нені қайталап өтеміз? (шамалар)

Неліктен біздер уақытты,массаны,ұзындықты,ауданды шамалар деп атаймыз?

(Затты өлшеудің шамасын білдіреді, олар өзгермелі болады, яғни әртүрлі сандар бола алады.)

1сағ,3 сағ неше минут бар? 1тәулікте неше сағат бар?

60дм неше см бар? 65см неше дм бар?

1сағ неше минут бар? 1 м неше дм, см бар?

Оқулықпен жұмыс. Кітаптағы тапсырмаларды орындауымыз үшін біз нені білуіміз керек?

(шамалардың өлшем бірліктерін,олардың ара қатынасын,бір-біріне түрлендіруді білуіміз керек екен.)

1 Есеп. Салыстыр.

2 Есеп .

5м 6дм 5см+8дм 4 см=5м 11дм 9см 1сағ 5мин+55 мин=2сағ

2м 4дм 2см+3м 1дм 5см=5м 5дм 7см 1сағ- 17 мин=43 мин

5м-89см=4м 11 см 2 сағ- 45 мин=1 сағ 15 мин

3 Есеп

4 Есеп. Жылдамдыққа шығарамыз.

5 Есеп. Теңдеулерді шешу.

7 Есеп.

У.Сабақты бекіту:

Егер бізге бір нәрсені өлшеу кере болса қандай құралдар пайдаланамыз?

Массаны қандй өлшем құралымен өлшейміз? Уақыт пен көлемді ше?

У.Сабақты қорытындылау:

Шама деп нені айтамыз? Қандай шамалар бізге белгілі?

Ұзындық,масса,уақыт,сыйымдылық-бұл....(шама)

Шаманың өлшем бірліктерін атаңдар ? (метр,см,л,)

Бұл білім бізге өмірде қажет пе?

УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою.


УІІІ. Үйге тапсырма беру: 15-бет № 5,6





Күні : 11/09-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Геометриялық фигуралар Периметр.

Сабақтың мақсаты: 1.Өтке материалдарды қайталап,геометриялық фигураларды тан,олардың

элементтерін атау,маңызды бөліктерін анақтау.

2.Оқушыларды алдарында тұрған мақсаттар мен міндеттерді өз бетімен

анықтау қабілетін қалыптастыру.

3.Оқушылардың есте сақтау,периметр табу,сызу білімін, шығармашылық

қабіәлеттерін дамыту.

Сабақтың түрі: Қайталау сабақ


Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: шаблондар.


Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 15 –бет № 4,5 есеп


ІІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау.

ІУ.Қайталау сабақ:

Тақтадағы әр түрлі фигураларды қараңдар.

  • Бұларды не біріктіріп тұр?

  • Олар қалай аталады? (Тіктөртбұрыштар.)

Бүгінгі сабағымыз көп бұрыштардың не екені, периметр деп нені айтатынын және көпбұрыштың периметрін қалай табуға болатынын анықтаймыз

Карточкамен жұмыс.


Фигура деген не? Ол неден тұрады? (қабырғалары,бұрыштар,төбелер.)

Әрбір жеке фигураның аталуы неден тәуелді болады? (Бұрыштарының санына байланысты)

Бұл периметірін тапқан фигуралардың бәрін бір сзбен атауға бола ма? (көпбұрыштар)

Есеп №1 Ауызша жұмыс.

Дәптермен жұмыс. №2 Есеп Тіктөрт бұрыш сызып,периметірін табу.

3 Есеп. Бұрыштардың түрлерін жау.

А) тік бұрыш Ә) сүйір бұрыш, Б) доғал бұрыш.


5 Есеп. Есеп бойынша өрнек құру.

.№7 Есеп. Диаграммамен жұмыс кезінде санды деректерге көңіл аудару керек. Суретке қарап кімнің артық кем жинағанын анықтауға болады.

У.Сабақты қорытындылау:

Өткен материалдар бойынша сұрақтар қойып, жауаптар алу.

Өмірде периметр туралы білім қайда қолданылады?

УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою.


УІІІ. Үйге тапсырма беру: 17бет № 4,6





Күні : 15/09-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: .

Сабақтың мақсаты: 1.Тоқсанда алған білімдерді қорытындылау,өтілген материалдарды

жүйелеу.

2.Оқушыларды адамгершілікке, тазалыққа тәрбиелеу.

3.Оқушылардың логикалық ойлау, елестету шығармашылық қабілеттерін

дамыту.

Сабақтың түрі: қайталау сабақ


Сабақтың әдісі: талдау, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: шаблондар.

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 164 –бет № 3 есеп


ІІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау.

ІУ. Білімдерін тексеру: Есеп №1 а) 24+ 29=53 24+30=54 54-1=53

30-1=29

92-30=62 63+1=63

92-29=63 30-1=29


Ә) 18+29=47 18+39=57 18+49=67

34+29= 63 34+39=73 34+49=83

39+29= 68 39+39=78 39+49=89

78-49=29 78-29=49 78-39=39

97-49=48 97-29=68 97-39=58

100-49=51 100-29=61 100-39=61


67+20=87 67+12=79 67+15=82

87+12=99 87+20=107 87+15=102

26+20=46 26+12=38 26+15=41

3 Есеп.

А) 320+440=760 670+230=900 350+290=640 380+620=1000

550+120=670 190+610=800 470+370=840 540+460=1000

Ә) 780-32=748 800-45=755 650-480=170 1000-130=870

590-35=555 600-34=566 520-290=230 1000-440=560


4 Есеп. А) (600+400)-200=800 ә) 170+100=270

8 см

5 Есеп. Р=22 см

(22-5)-(8-6)=13 5с м ?

6 см


У.Сабақты қорытындылау:

Өткен материалдар бойынша сұрақтар қойып, жауаптар алу.

УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою.


УІІІ. Үйге тапсырма беру: 166-бет № 6.





Күні : 23/09-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: 735+265,1000-735 түріндегі қосу және азайтудың жазбаша тәсілі.

Сабақтың мақсаты: 1.Оқушылар 735+265, 1000-735 түріндегі жазбаша қосу және азайту

алгоритімімен таныстыру.

2.Оқушыларды ұқыптылыққа және тазалыққа баулу.

3. Оқушылардың логикалық ойлау,есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың түрі: қайталау сабақ


Сабақтың әдісі: талдау, сұрақ-жауап

Көрнекілігі: шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.


ІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау.

ІІІ. Сабақ барысы:

Білімдерін белсендіру және оқу ісөәрекетіндегі қиындықтарды анықтау.

Өрнекті бағанғажаз. 458 900 100 654 1000

+ 152 - 128 - 58 +345 - 658

610 772 42 999 342

Туындаған кемшіліктерді түзету жобасын құру жіне қиындықтаншығу.

1000 санын азайту тәсілі таныс емес ,1000-658. Ол 100 санынан азайту тәсіліне ұқсайды.


782+218= 982-367= 542+269 = 987-888=


2. Дүенге 45 пакет алма шырынын, одан 2. Саяжайға 32 түп құлпынай, одан 6 түп кем

8 пакет кем шабдалы шырыны әкелінді. қарақат отырғызылды. Барлығы неше түп

Дүкенге барлығы неше пакет алма және құлпынай және қарақат отырғызылды?

шабдалы шырыны әкелінді?


3. Өрнекті шығар. 3. Өрнекті шығар.

(540-80)+(930-820)= (650+350)-(450+50)=


4. Теңдеулерді шеш. 4. Теңдеулерді шеш.

800-х=254+142 100+а=920-540

а+235=900-124 х-180=250+162


5. Салыстыр. 5. Салыстыр.

704 см * 7м 1 дм 721 см * 7 м 1 дм

48+8 * 48+9 92-27 * 94-27

7м 3 см * 7 м 3дм 3м 9 см * 3м 9 дм

42-6 * 42-5 48+46 * 49+46


6. Қабырғалары 4 см шаршы сыз. 6. Қабырғалары 4 см және 3 см

Шаршының периметрін тап. тіктөртбұрыш сыз. Тіктөртбұрыштың

периметрін тап.


ІУ.Сабақты қорытындылау:

Оқушылардың жазған жұмыстарын тексеру.

У. Үйге тапсырма беру: 167-бет № 4.



Күні : 24/09-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Өткен материалдарды пысықтау.

Сабақтың мақсаты: 1.Жазбаша 735+265,1000-735 түріндегі жазбаша қосу жіне азайту

алгоритмін қолдануды үйренуді қалыптастыру.

2.Оқушыларды адамгершілікке, тазалыққа тәрбиелеу.

3.Оқушылардың логикалық ойлау, елестету шығармашылық қабілеттерін

дамыту.

Сабақтың түрі: қайталау сабақ

Сабақтың әдісі: талдау, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: Сабақта дайын презентация қолданылады.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 33 бет № 6.

ІІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау.

ІУ. Білімдерін тексеру:

Оқушылардың үштаңбалысандарға амалдар қолдануына жіберілетін қателіктер басты назарда болады.

Үлгі бойынша өзін-өзі тексеруге арналған өздік жұмыс.

Сабақтың басында тексеруге арналған тапсырмалар беріледі, онда есептеулердің барлық өтілген тәсілдері қарастырылған.

Мысалы: 569-425= 144 560-329= 231 1000-561=439

216+423= 639 478+267= 745 473+527=1000

785-695= 90 142+698= 840 900-456=444


8 5

2 5 1 7

852 751

258 157

594 594


Осы тапсырмаларды орындауда жіберілген қателіктердлі оқушылар дауыстап түсіндіру арқылы түсіндіре отырып түзейді.Есептеудің алгоритмін айтады.

*5 :3 :4


45

30

8



20


2

27



5

9


24



8

36



7




У.Сабақты қорытындылау:

Өткен материалдар бойынша сұрақтар қойып, жауаптар алу.

  • Осы сабақта еңбасты мәселе не болды?

  • Қандай мысал қиындық тудырды? Неліктен?

УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою.

УІІІ. Үйге тапсырма беру: 35-бет № 5,6.

Күні : 25/09-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Бақылау жұмысы.

Сабақтың мақсаты: 1.Оқушылар үш таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту әрі есеп

шығару тәсілдеріне бақылау.

2.Оқушыларды адамгершілікке, тазалыққа тәрбиелеу.

3.Оқушылардың логикалық ойлау, елестету шығармашылық қабілеттерін

дамыту.

Сабақтың түрі: бекіту сабақ

Сабақтың әдісі: талдау, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: Оқушылар үш таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту әрі есеп

шығару тәсілдеріне бақылау .



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


ІУ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою.

У. Үйге тапсырма беру: 37 -бет № 4.





Күні : 26/09-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Өткен материалды бекіту.Қатемен жұмыс.

Сабақтың мақсаты: 1.Әртүрлі есептерді шешу,үш таңбалы сандарды жазбаша қосу және

азайту тәсілдерінднгі жеке қиындықтарды анықтап түзетулер жүргізу.

2.Оқушыларды адамгершілікке, тазалыққа тәрбиелеу.

3.Оқушылардың логикалық ойлау, елестету шығармашылық қабілеттерін

дамыту.

Сабақтың түрі: қайталау сабақ

Сабақтың әдісі: талдау, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

ІІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау.

ІУ. Білімдерін тексеру:

Бақылау жұмыстарының нәтижесі бойынша мұғалім оқушылардың жіберген қателіктеріне,қиналған жағдайларына талдау жасау. Жіберілген қателері бойынша ережелер дауыстап түсіндіріліп қайталаймыз.Жаттығулар жинағы мен өздік жұмыс дәптерінен әрбір оқушылар үшін жаттығулар таңдалынып, сыныпта орындалады.

8 Есеп.




Р=2*2+3+5 Р=2*2+3+4*2 Р=2*6

Р= 12 Р=15 Р=12

9 Есеп.

Р=4*4 Р=16

9 Есеп.

226-209= 17 (м) 241-233=8 (е) 566-552=14 (к) 454-429=25 (т) 562-554=8 (е)

564-542=22 (п) 333-309=24 (с) 748-711=37 (ы) 647-629=18 (н) 546-509=37(ы)

387-365=22 (п)


Баған түрінде жазып есептеу.

437+245=682 682-245=437 472+245=717 547-256=291


У.Сабақты қорытындылау:

Өткен материалдар бойынша сұрақтар қойып, жауаптар алу.

475+245=720 504-256=248 278+287=565 475+347=822

954-486=18 721-549=172 658+173=831 666-297=369

УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою.

УІІІ. Үйге тапсырма беру: 39-бет № 12 есеп




Күні : 29/09-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Белгісіз көбейткіш,бөлінгіші,бөлгіші бар теңдеулер.

Сабақтың мақсаты: 1.Оқушылар көбейту мен бөлу амалдарының байланысын жалпылайды,

теңдеулерді шешіп үйренеді.

2.Оқушыларды адамгершілікке, тазалыққа тәрбиелеу.

3.Оқушылардың логикалық ойлау, елестету шығармашылық қабілеттерін

дамыту.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: талдау, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау.

Оқушылар бөлу және көбейту амалдарының байланысын қорытады, белгісіз көбейткіш,

бөлінгіші,бөлгіші бар теңдеулерді үйренуді қалыптастыру.

ІІІ. Жаңа сабақ:

1 Есеп. ___*3=12 ___:6=3 6:____=2

12:3=4 6*3=18 6:2=3

Белгісіз көбейткішті табу Беогісіз бөлінгішті табу Белгісіз бөлгішті табу

үшін, көбейтіндінің үшін, бөлгішті бөліндінің үшін, бөлінгішті

мәнін белгілі көбейткішке мәніне көбейту керек. бөліндінің мәніне

бөлу керек. бөлу керек.

2 Есеп Белгісіз санды тап.

2*Х=14 16:Х=8 Х*6=18 Х:4=5

Х=14:2 Х=16:8 Х=18:6 Х=5*4

Х=7 Х=2 Х=3 Х=20

2*7=14 16:2=8 3*6=18 20:4=5

14=14 8=8 18=18 5=5

3 Есеп. Теңдеулерді шеш.

4*В=12 В:6=3 4:Х=2

В=12:4 В=6*3 Х=4:2

В=3 В=18 Х=2

4*3=12 18:6=3 4:2=2

12=12 3=3 2=2

4 Есеп 5 см

4см Р=(4+5)*2 Р=18


5 Есеп. Кесте бойынша өрнек құрастыру.

351-(85+79)= 187 (1000-235)-(187+16)= 562 457-(89-86)=454

(900-125)-(85+67)= 623 1000-(351-158)=807

5 Есеп. Таразы теңесетіндей ,х-тің санды мәнін тап.

Х+20=40 Х+5=2+8

Х=40-20 Х+5=10

Х=20 Х=10-5

20+20=40 Х=5

40=40 5+5=2+8

10=10

У.Сабақты қорытындылау:

Өткен материалдар бойынша сұрақтар қойып, жауаптар алу.

УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою.

УІІІ. Үйге тапсырма беру: 41-бет № 6 есеп.



Күні : 30/09-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару.

Сабақтың мақсаты: 1.Көбейту мен бөліндіні,белгісіз көбейткішті,бөлінгішті,бөліндіні табуға

арналған есептерді шығару білігін қалыптастыру.

2.Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа,тазалыққа баулу.

3.Оқушылардың зейінін арттыру, есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: суреттер, шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру: 41-бет № 6 есеп.

ІІІ.Өткен сабақты бекіту:

  • Белгісіз көбейткішті табу үшін ен істейміз?

  • Беогісіз бөлінгішті табу үшін ен істейміз?

  • Белгісіз бөлгішті табу үшін ен істейміз?

ІҮ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау.

Ү. Жаңа білімді меңгерту:

1 Есеп. Кітаптағы суреттер бойынша есеп шығару.

2*7=14 4*5=20 7*4=28 3*4=12

2*3=6 4*5=20 150*2=300 200*3=600 100*3=300

2 Есеп Есептерді шығар.

А) 4*5=20 Ә) 36:4=9 Б) 27:3=9 В) 20:5=4

3 Есеп Есептерді шығар.

А) 8*4=32 Ә) 24:4=7

4 Есеп. Есептерді салыстыр.

А) 265+189=454 Ә) 265+189=454

7 Есеп. Есепте.

5м 1дм -25 см= 485 см 1 км-781 м= 219 м 1 т -3ц=7ц

1сағ 7мин-40мин=27 мин 3сағ-20 мин=160мин=2 сағ 40 мин

1 кг-256г= 744 г

8 Есеп. Көрсетілген өлшем бірліктерін өрнекте.

=900 см 7дм=70 см 1000 м=1км

1 мин 9 с=69 с 2мин 10с=130 с 1 саг 3 мин=63 мин

10 Есеп. Ңдеулерді шеш.

900-У=457+96 Х+97=700-259 568+У=712+98

900-У=553 Х+97=959 568+У=810

У=900-553 Х=959-97 У=810-568

У=347 Х=862 У=242

900-347=457+96 862+97=700-259 568+242=712+98

553=553 959=959 810=810

ІІІ. Жаңа білімді меңгергенін тексеру:

4*8 9*4 7*4 9*2 5*4


12:2 10:5 12:3 9:3 18:9

4*8 9*4 9*4 7*4 7*4 9*2 9*2 5*4

12:2 10:5 10:5 12:3 12:3 9:3 9:3 18:9

У.Сабақты қорытындылау:

Өткен материалдар бойынша сұрақтар қойып, жауаптар алу.

УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою.

УІІІ. Үйге тапсырма беру: 44-бет № 12,13 есеп.



Күні : 01/10-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Өткенді пысықтау.

Сабақтың мақсаты: 1. Әртүрлі есептерді шешу белсенділіктерін қалыптастыру үш таңбалы

сандарды есептеудің жазбаша тәсілін,шамаларға амалдар

қолдануды үйренеді.

2.Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа,тазалыққа баулу.

3.Оқушылардың зейінін арттыру, есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың түрі: Қайталау сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: суреттер, шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 44-бет № 12,13 есеп.

ІІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау.

Әртүрлі есептерді шешу белсенділіктерін қалыптастыру,үш таңбалы

сандарды есептеудің жазбаша тәсілін.шамаларға амалдар қолдануды қалыптастыру.

ІУ. Білімін тексеру:

11 Есеп. Қиықшадағы өрнектерді пайдалана отырып, тура теңдіктер мен теңсіздіктер құрастырып жаз.

4*8 9*4 7*4 9*4 9*2 5*4 4*8 9*2 12:2 10:5

12:3 9*3 18:9 12:3 10:5 12:2 7*4 12:3 9*2 10:5

12 Есеп Есептер құрастырып оларды шығар.

А) 25*3=75 тенге Ә) 10*6=60 тенге б) 4*8=32 тенге


Өрнектегі амалдардың орындалу ретін анықта және мәндерін есепте.

217+(145-140)=222

(135-120)+(33+67)=115

350-(135-131)+307= 24


Теңдеулерді шешу.

120+Х=800-140 80+Х=320+150 Х+220=309+45

120+Х=660 80+Х=470 Х+220=354

Х=660-120 Х=470-80 Х=354-220

Х=540 Х=390 Х=134

120+540=800-140 80+390=320+150 134+220=309+45

660=660 470=470 354=354


320-Х=550-350 700-Х=130+340 Х-450=945-310

320-Х=200 700-Х=470 Х-450=635

Х=320-200 Х=700-470 Х=635+450

Х=120 Х=230 Х=1085

320-120=550-350 700-230=130+340 1085-450=945-310

200=200 470=470 635=635

Бған түрінде жазып есепте.

48+31= 79 55-29= 26 13+26=39

73-28= 45 45+55= 100 60-25=35

100-24= 76 48+26=74 56+17=73


УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою.


УІІІ. Үйге тапсырма беру: 44-бет № 4 есеп.

Күні : 02/10-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Өрнектегі амалдардың орындалу тәртібі.

Сабақтың мақсаты: 1.Оқушылар 4 арифметикалық амалдардан тұратын өрнектердегі

амалдарды орындау тәртібін үйрету.

2.Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа,тазалыққа баулу.

3.Оқушылардың жаңа үлгідегі есептерді шешу және жазу дағдысын,

дамыту.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: есептер шығару.

Көрнекілігі: суреттер, шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау.

Оқушылар 4 арифметикалық амалдардан тұратын өрнектердегі амалдарды орындау реті туралы білімдерін қалыптастыру.

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 44-бет № 4 есеп.

ІУ. Жаңа сабақ:

20:4*5+2=27 20:4*5+2=3 20:4*5+2=35

Бұл қалай болуы мүмкін? (Әртүрлі амалдар арқылы орындағандықтан,жауаптары әртүрлі болған).

Амалдарды орындау ережесін қалай анықтауға болатынын білесіңдер ме?

Математикада өрнектегі амалдарды орындау тәртібін анықтайтын ережелер бар екен. Оқулықтағы 1-тапсырманы қарастырайық.

Енді өрнектегі амалдарды орындау тәртіп бойынша орындап көрейік.

20:4*5+2=27 20:(4*5)+2=3 (20:4)*(5+2)=35

1 Есеп. 37+12:6=39 27+6-3=30 12:6*3=6 (6+10):2+5=13

5*2+4:2=12 54-14-7=33 18:9*5=10 50+(98-90)*2=66

450+6:3=452 540-40+7=507 8*3:4=6 850-(2*6+12)=826

2 Есеп өрнектегі амалдардың орындалу тәртібін анықта.

216+12:6=218 (130-25)*2=210 (14+6):2+560=570 18:6*2=6

200-7*2=186 2*(116-112)=8 200+4*(2+3)=220 630-(120+240)=270

24:4-4=2 630-120+240=750 5*4+36:9=24 12-4+2*3=2

3 Есеп Есеп бойынша өрнек құр.

А) 4*8+23=55 б) 179+186+145=510

4 Есеп. Теңдеулерді шеш.

А*5=10 С:6=2 14:А=7 8*В=16

А=10:5 С=2*6 А=14:7 В=16:8

А=2 С=12 А=2 В=2

2*5=10 12:6=2 14:2=7 8*2=16

10=10 2=2 7=7 16=16

У.Сабақты бекіту:

Өткен материалдар бойынша сұрақтар қойып, жауаптар алу.

5 Есеп тиімді тәсілмен шығар.

(450+40)-280= 210 600-(100+80)= 420 (310+90)*1=400

(460+40)-280= 220 600-(100+60)= 440 (310+60)*1=370

(440+40)-280= 230 600-(100+40)= 460 (310+30)*1=340

УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою.


УІІІ. Үйге тапсырма беру: 46-бет № 4,6 есеп

Күні : 06/10-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Құрама есептерді шығару.

Сабақтың мақсаты: 1.Оқушылар көбейту мен бөлу амалдарынан тұратын құрама есептерді

құрастыру мен шешу,талдауды үйренеді;

2.Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа,тазалыққа баулу.

3.Оқушылардың зейінін арттыру, есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың түрі: жаңа білімді меңгерту

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: суреттер, шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау.

Білімдерін белсендіру және оқу-әрекетіндегі қиындықтарды анықтау.

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 46-бет № 5, 6 есеп.

ІУ. Жаңа білімді меңгерту:

Көбейту мен бөлу амалдарынан тұратын құрама есептермен оқұшыларды таныстырмас бұрын,бірдей сюжетті есептер тізбегін шығаруды ұсыну. Мысалы:

  • Анам әрқайсысында 9 алма салынған 2 пакет сатып алды. Анам барлығы қанша пакет сатып алды?

  • Алмас 2 алма жеді. Қанша алма қалды?

  • Қалған 16 алманы 2 вазаға теңдей бөліп салды.Әрбір вазада нешеуден алма бар?

  • Екі тәрелкеде әрқайсысында 4 иалма болды. Тағы 5 алма әкелінді.Барлығы қанша алма болды?

1 Есеп.

20:5+21:3= 11 12:3+3:3=5 1000-32:8-4=992

(1000-997)*4=12 27:(800-791)*4= 12 2*8-6*2=4

2 Есеп.

А) 9*2=18

Ә) 9*2+5=23


3 Есеп

А) 6*4+36=60 Ә) 7*4-15=13 Б) 40+4*8=72 В) 2*4+5=13

4 Есеп Теңдеулерді шеш.

Х:6=4 У*9=36 Х:8=3

Х=4*6 У=36:9 Х=3*8

Х=24 У=4 Х=24

24:6=4 4*9=36 24:8=3

4=4 36=36 3=3

6 Есеп.

«Дүкен» ойыны. Суреттер бойынша есептер құру.

2*9=18 3*6=18 25*2=50 2*3=6

2*8=16 4*7=28 120+120+120=360 150+150=300

100+100=200 35+35=70 200+200+200=600 20+20+20+20=80

ІІІ. Жаңа білімді меңгергенін тексеру:

12:3=4 4:2=2 15:3=5

15:5=3 12:4=3 10:2=5

8:2=4 10:5=2 8:4=2

У.Сабақты қорытындылау:

Өткен материалдар бойынша сұрақтар қойып, жауаптар алу.


УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою.

УІІІ. Үйге тапсырма беру: 47-бет № 5 есеп.



Күні : 07/10-2014 ж Пәні: Математика

бақтың тақырыбы: 1 санына көбейту, бөлу.

Сабақтың мақсаты: 1.Оқушылар 1 санына көбейту мен бөлудің еркше жағдайларымен

таныстыру.

2.Оқушыларды адамгершілікке, тазалыққа тәрбиелеу.

3.Оқушылардың логикалық ойлау, көбейту мен бөлуді орындау

дағдыларын қалыптастыру.

Сабақтың түрі: жаңа білімді меңгерту

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: суреттер, шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 47-бет № 5 есеп.

ІІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау. Еркше жағдайлардағы 1 санына көбейту мен бөлуді орындау дағдыларын қалыптастыру.

ІҮ. Жаңа сабақ:

Қосу амалын көбейтумен алмастыр.

2+2+2+2 3+3+3+3+3+3+3 1+1+1+1 4+4+4+4+4

Қандай жағдаймен біз таныс емеспіз? (1*4) Бұл ерекше жағдайға жатады.

Сабақта көбейтудің екрекше жағдайымен танысады.

1 санына көбейту жағдайларына бақылау жүргізіледі. Көбейту мен бөлудің өзара байланысы негізінде 1 санына бөлу теңдігі құрастырылып, ережесі шығарылады.

1 санын арқылы көбейту мен бөлу тәсілдерін келесі тапсырмаға сүйене отырып оқушыларға таныстыру: көбейтіндіні қосындыға алмастыру арқылы есептеуді орында.

1*7 1*12 1*4

1 санына көбейткеде нені байқадың? (Көбейткен санымыз шығады).

1 саны неше рет қосылғыш ретінде алынды? (Көбейтіндінің жауабы әрқашан екінші көбейткішке тең болады).

1 Есеп. Есепте қорытынды жаса.

1*5=1+1+1+1+1=5 1*3=1+1+1=3 1*а=а

2 Есеп Көбейту мен бөлуге өзара байланысты екі өрнектен құрастыр. Қорытынды жаса.

1*5=5 5*1=5 1*4 4*1=4

5:1=5 5:5=1 4:1=4 4:4=1

а*1=а а:а=1

3 Есеп Ауызша.

4 Есеп Өрнекті пайдаланып , тура теңдіктер мен теңсіздіктер құрастыр.

1*5 3:3 1*3 6+3 9*1 9:9

3+5 8*1 6+3 9:9 8*1 9*1

5 Есеп.

Бер: жібек мата-175 м Шешуі:( (175+135)-217=93 м

Мақта мата-135 м

пайдаланылды- 217 м

қалды - ? Жауабы: 93 м мата қалды.

Ү. Жаңа білімді меңгергенін тексеру:

( 2м 70см-1м 53см)+2 м 70 см=387 см


УІ.Сабақты қорытындылау:

Өткен материалдар бойынша сұрақтар қойып, жауаптар алу.


УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою.

УІІІ. Үйге тапсырма беру: 50-бет № 6,7 есеп.



Күні : 8/10-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: 0 санын көбейту ,бөлу.

Сабақтың мақсаты: 1.0 санын көбейту және бөлудің ерекше жағдайларын орындау

дағдыларын қалыптастыру.

2.Оқушыларды адамгершілікке, тазалыққа тәрбиелеу.

3.Оқушылардың логикалық ойлау, елестету шығармашылық қабілеттерін

дамыту.

Сабақтың түрі: жаңа сабағы

Сабақтың әдісі: сабақтың дайын презентациясы қолданылады .

Көрнекілігі: суреттер, шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 50-бет № 7,6 есеп.

ІІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау.

ІУ. Жаңа сабақ:

4*1=4 7:7=1 8:1=8 9:9=1

0*6=0 8*0=0 0:5=0 5:0=0

Көбейтуді қосумен алмыстыру.

0*6=0+0+0+0+0+0=0 8*0=0+0+0+0+0+0+0+0=0

Көбейтудің ауыстырмалы заңын пайдаланамыз.

6*0=0 0*8=0

0 санға немесе санды нолге кбейткенде 0 шығады.

Білімдеріңді пайдалана отырып 0:5 өрнегінің мәнін табамыз.

0:5=0 0:5=0

1 Есеп. Өзара байланысты төрт теңдік қалай құрастырылған?

3*5=15 а*в=с

5*3=15 в*а=с

15:3=5 с: а=в

15:5=3 с: в=а

2 Есеп а) Есепте.Қортынды жаса.

0*5=0+0+0+0+0=0 0*3=0+0+0=0 0*а=0

Ә) Өзара байланысты теңдіктер қалай құрастырылған?

0*5=0 0*4=0

5*0=0 4*0=0 а*0=0 а:0=

0:5=0 0:4=0

? ?

3 Есеп Ауызша түсіндіре отырып шығару.

3*0=0 13:13=1 52*0=0 0*4=0

0:9=0 0*15=0 12:12=1 3:3=1

4 Есеп Өрнектерді пайдалана отырып, тура теңдіктер мен теңсіздіктер құрастыр.

1*5 3:3 0:5 3:3 1*3 0*6 8*0 0*6

0*6 3*1 0*6 9:9

5 Есеп. Есептерді өрнек түрінде жаз.

А) 4*6-15=9 ә) 4*6+15=39 б) 9*4-12=24 в) 9*4+25=61

У.Сабақты бекіту.

Мына амалдарды неліктен орындауға болмайтынын түсіндір:

2:0 6:01 425:0

УІ.Сабақты қорытындылау:

Сабақта қандай жаңалық ашылды?

Қайсысы жеңіл болды? Не қиын болды?


УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою.


УІІІ. Үйге тапсырма беру: 52-бет № 6,7 есеп.

Күні : 09/10-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Көбейтудің ауыстырмалы қасиеті .

Сабақтың мақсаты: 1.Берілген саннан бірнеше есе көп немесе аз санды табуға арналған жаңа

есептер түрімен таныстыру.

2.Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа,тазалыққа баулу.

3.Оқушылардың зейінін арттыру, есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: суреттер, шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: Білімдерін белсендіру және оқу іс-әрекетіндегі қиындықтарды анықтау.

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 52-бет № 6,7 есеп.

ІУ.Жаңа сабақты меңгерту.

Сабақты практикалық жұмыстан бастаймыз.

Үстелге 4 қызыл доп қойылған, одан 3-ке артық көк түсті дөңгелектерді қойыңдар.

3-ке артық дегеніміз не? Берілгенге тағы 3-уі қосылады.

Үстелге 4 қызыл дөңгелектер қойылған , одан 3 есеге артық көк түсті дөңгелектерді қойыңдар. 3 есе артық дегеніміз не? Оны өткеніміз жоқ.ъ\Осы сабақта жаңа есептермен танысып, оларды шешуді үйренеміз.




Бұл нені білдіреді? Оң жақтағы доптар солжақтағыдан 4 есе көп, ал сол жақтағы доптар оңжақтағыдан 4 есе аз.

2 Есеп. Есепті толықтыр және шығар.

А) 3*2=6 6:2=3

Ә) Х*2 Х+2 Х*7 Х+7

У:3 У-3 У:9 У-9

3Есеп

А) А 2 см В С 4 см Д 2*2=4


Ә) СД кесіндісі 4 см тең ал АВ кесіндісі одан 2 есе кем. 4:2=2

4 Есеп.

А) 8 кг + 2 кг= 10 кг Ә) 8 кг*2=16 кг

5 Есеп.

А) 8*2=16 Ә) 8:2=4 Б) 18:3=6 В) 3*3=9

5Есеп. Кесте бойынша өрнектер құрастыр және жаз. Олардың мәнін тап.

А) (70+30)+60=160 500+(500-20)=980 (200+200)+(360-80)=680

У. Жаңа білімді меңгергенін тексеру:

Өткен материалдар бойынша сұрақтар қойып, жауаптар алу.

УІ.Сабақты қорытындылау:

  • Сабақта қандай тақырыппен жұмыс жасадық?

  • Қандай қорытынды жасалды?

  • Ерекше ұнағаны не?

УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою.

УІІІ. Үйге тапсырма беру: 54-бет № 6 есеп


Күні : 10/10-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Еселіктерді салыстыру.Кері есептер .

Сабақтың мақсаты: 1.Еселікті салыстыруға арналған есептерді жаңа түрін қалыптастыру.

Берілген саннан бірнеше есе артық немесе кем сандарды

табуға арналған есептерді шығаруды ,еселікті салыстыруды үйренеді.

2.Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа,тазалыққа баулу.

3.Оқушылардың зейінін арттыру, есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: суреттер, шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау. Берілген саннан бірнеше есе артық немесе кем сандарды табуға арналған есептерді шығаруды ,еселікті салыстыруды үйренеді.

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 54-бет № 6,7 есеп.

Білмдерін тексеру:

-Бала 8 жаста.Әкесі 5 есе үлкен. Әкесі қанша жаста?

-Балабақшаның бір тобында 28 бала. Екінші тобында 6 бала. Екінші топта қанша бала?

-Теректің биіктігі 9 мтр, ал үй 4 метрге биік. Үйдің биіктігі қандай?

ІУ.Жаңа сабақты меңгерту.

  • Алаңда 8 терек және 4 қайың өсіп тұр.Алаңда қайыңнан терек нешеуге көп? Неше қайың ақтеректен аз?

  • Алаңда 8 терек және 4 қайың өсіп тұр.Алаңда өсіп тұрған терек саны қайыңнан неше есе көп? Алаңда өсіп тұрған қайың саны теректен неше есе аз?

8:4=2 2 есе

1 Есеп.

А) 6:3=2 Ә) А В С Д

1) 3рет 2) 3 есе 3) 4 см

2



















3 есе кем

А) 1-қорапта-

2-қорапта-? есе кем




3Есеп. Теңдеулерді шеш.

Х:2=9 14:У=2 А*5=15 9*В=27

Х=9*2 У=14:2 А=15:5 В=27:9

Х=18 У=7 А=3 В=3

18:2=9 14:7=2 3*5=15 9*3=27

9=9 2=2 15=15 27=27

5 Есеп. Салыстыру.

315-300 5*3 15:5 16:8 9*3 45-29

14:2 4*2 21:3 3*3 80-56 20*1

20-1 20:1 2*3 2*8 36+45 81*1

У. Жаңа білімді меңгергенін тексеру:

Өткен материалдар бойынша сұрақтар қойып, жауаптар алу.

УІ.Сабақты қорытындылау:


УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою.

УІІІ. Үйге тапсырма беру: 56-бет № 4 есеп .




Күні : 13/10-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: 5 санын көбейту және бөлу..

Сабақтың мақсаты: 1.5 санына көбейту кестесін және оған сәйкес бөлу жағдайларын меңгеру

үшін педагогикалық жағдай жасау.

2.Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа,тазалыққа баулу.

3.Оқушылардың математикалық ойлау стратегиясын арттыру, есте сақтау

қабілеттерін дамыту.

Сабақтың түрі: жаңа білімді меңгерту

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: суреттер, шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау.

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 56-бет № 4 есеп.

ІУ. Жаңа білімді меңгерту:

2,3,4 сандарын кестелік көбейту жағдайлары ауызша есептеу ретінде жүргізіледі.Осы сияқты сандар тізбегін жалғастыр,кері ретпен санауға арналған тапсырмалар ұсынылады: 3,6,9,...

Жұп сандар тізбегі, үштен саналатын сандар тізбегі, төрттен алғандағы сандар тізбегі...

2 Есеп. Көбейтумен бөлуге өзара байланысты теңдіктер құрастыр.

Жаңа тақырыппен жұмыс жасау.

Бүгін біз 5 санын көбейту кестесін құрамыз: 5*5=25

5*6=30

5*7=35

5*8=40

5*9=45

Қандай мысалдардан басталады деп ойлайсыңдар? (5*2) Нәтиже неше болады? (10) Қалай білдіңдер? (5 екі рет қосылғыш ретінде алынды.) Жазыңдар.(5*2=5+5=10) т.б.

5-ке ккөбейту кестесін оқушылардың қалай құрғанына бақылау жүргізу, көбейту және бөлу амалдарының байланысты негізінде 5-ке көбейту және оған сәйкес бөлу амалын қарастырып, теңдіктер құрастырылады.

2 Есеп

А) 6*5=30 Ә) 15:5=3 Б) 45:9=5 В) 40:5=8

3 Есеп Есептерге өрнек құрастыр және оны жаз.

А) 15+5=20 ә) 20-5=15 20-15=5

4 Есеп

1) Р=10*4 Р=40

2) Р=5*4 Р=20

3) Р=6*4 Р=24

10 см 5 см 6 см 8 см 4) Р=8*4 Р=32

6 Есеп. Сандар нешеуге артық, нешеуге кем ?


21

3

8

35

18

3

18

24

7

7

5

7

9

6

2

4

3

27

40

5

2

18

9

6


7 Есеп Сағат қанша ? Ауызша.

У.Сабақты қорытындылау:

Өткен материалдар бойынша сұрақтар қойып, жауаптар алу.


УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою.


УІІІ. Үйге тапсырма беру: 59-бет № 5 есеп.


Күні : 14/10-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Өткен материалды пысықтау.

Сабақтың мақсаты: 1.Кресі есептерді шығару дағдысын қалыптастыру.(санды

бірнеше есе артыру және кеміту).

2.Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа,тазалыққа баулу.

3.Оқушылардың зейінін арттыру, есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың түрі: жаңа білімді меңгерту

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: суреттер, шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 59-бет № 5 есеп.

ІІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау.

ІУ. Білімін тексеру:

-Жинақта 4 көк түсті қағаз бар, ал қызыл түсті қағаз саны көк түстіден 5-ке артық.Жинақта неше қызыл түсті қағаз бар?

-Жинақта 4 көк түсті қағаз бар, ал қызыл түсті қағаз саны көк түстіден 5 есеге артық. Жинақта неше қызыл түсті қағаз бар?

-Жинақта 2 көк түсті және 10 қызыл түсті қағаз бар.Қызыл түсті қағаздардың саны көк түстілерден нешеге артық?

Жинақта 2 көк түсті және 10 қызыл түсті қағаз бар.Қызыл түсті қағаздардың саны көк түстілерден неше есеге артық?

-Кім есепті түсіндіріп бере алады? Кімге есеп түсініксіз?


4-ке артық деген нені білдіреді? (4 саны қосылады)

4-есе артық деген нені білдіреді? (4 саны көбейтіледі)


Жоғардағы есептерге ұқсас мазмұндағы есептерді шешу.

1 Есеп.


а

3

2

5

9

2 есе артық

6

4

10

18

2-ге артыр

5

4

7

11

а

3

12

6

15

27

3 есе кеміт

1

4

2

5

9

3-ке кеміт

0

9

3

12

24

2 Есеп. А) 16:2=8 Ә) 2*8=16 б) 16-8=8

8*2=16 16:2=8 8+8=16


3 Есеп Есептерді шығар және салыстыр.

А) 35:7=5 Ә) 35-7=28


4 Есеп. Есептердің шешуін жаз.

А) 36:9=6 Ә) 65-10=55 Б) 12:3=4 В) 36:9=6


7 Есеп. 1) 12сағ 30мин-1сағ=11сағ 30 мин Қарлығаш

2) 12сағ 30мин- 40 мин=11 сағ 50 мин Айнұр

3) 12сағ 30мин- 10 мин= 12 сағ 20 мин Әлима


У. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою.


УІ. Үйге тапсырма беру: 60-бет № 5,6 есеп

Күні : 15/10-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: 6 санына көбейту және бөлу кестесі.

Сабақтың мақсаты: 1. 6 санына көбейту және оған сәйкес бөлу жағдайларының кестесін

меңгеру үшін педагогикалық жағдай жасау.

2.Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа,тазалыққа баулу.

3.Оқушылардың жаңа үлгідегі есептерді шешу және жазу дағдысын,

дамыту.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: суреттер, шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 189-бет № 4 есеп.

ІІІ.Өтке сабақты бекіту:

ІҮ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау.


У.Жаңа материалды түсіндіру:

Осы сабақта оқушылар 6 санына көбейту кестесін өз бетімен құрып,жауаптарды салыстырып, қажетті қортындыларды жасай алады.

6*6=36 6*8=48

6*7=42 6*9=54

Жұмыс істелініп біткеннен кейін оқушылардың жазбаларын тексеру, олардың кесте құру және нәтижені есептеу қағидасын қаншалықты терең меңгергенін анықтайды.

  • 6 санын көбейту кестесінде неше жаңа жағдай пайда болды?

  • -Кстенің бірінші жаңа көбейтіндісін оқыңдар. (6*6 )

  • Әрбір жаңа көбейтінді нешнге артады? Неліктен?

  • Алынған көбейтінділерге қарап, есептеулерде қателеспеген деріңді тексеріңдер.

2 Есеп

3 Есеп Бер: бәрі-100 орын Шешуі: 100-(57+5)=38

Отырды ересек-57 адам

Қалды-5 орын Жауабы: 38 бала

Бала-?

4 Есеп. Қосуды көбейтумен алмастыр.Көбейту мен бөлуге өзара байланысты мысалдар төрттігін құрастыр. Олардың мәнін тап.

2*5=10 4*4=16 9*3=27

5*2=10 4*4=16 3*9=27

10:2=5 16:4=4 27:9=3

10:5=2 16:4=4 27:3=9

6 Есеп. Қабырғалары 6 см және 4 см болатын шаршылар сыз. Периметрлерін тап.

А 6см В

Р=АВ 6см+СД 6см+АС 4см+ВД 4см

4 см 4 см Р=20 см

С 6 см Д

У.Сабақты қорытындылау:

Өткен материалдар бойынша сұрақтар қойып, жауаптар алу.

7 Есеп. Тиімді тәсілмен шығар.

11+12+13+17+18+19

22+26+28+27+150+24+23

21+22+23+27+28+29

290+250+240+210


УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою.


УІІІ. Үйге тапсырма беру: 60-бет № 5 есеп

Күні : 16/10-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Өткенді пысықтау.

Сабақтың мақсаты: 1.6 және 5 сандарына көбейту мен оған бөлу кестелерін қолдануды қалыптастыру.

2.Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа,тазалыққа баулу.

3.Оқушылардың жаңа үлгідегі есептерді шешу және жазу дағдысын,

дамыту.

Сабақтың түрі: қайталау сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: суреттер, шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 62-бет № 5 есеп.

ІІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау.

ІУ. Білімін тексеру:

-Жинақта 4 көк түсті қағаз бар, ал қызыл түсті қағаз саны көк түстіден 5-ке артық.Жинақта неше қызыл түсті қағаз бар?

-Жинақта 4 көк түсті қағаз бар, ал қызыл түсті қағаз саны көк түстіден 5 есеге артық. Жинақта неше қызыл түсті қағаз бар?

4-ке артық деген нені білдіреді? (4 саны қосылады)

4-есе артық деген нені білдіреді? (4 саны көбейтіледі)

1 Есеп Баған түрінде жазып,есепте және дұрыстығын тексер.

359+467=826 356+458=814 561-209=352 888-619=269

2 Есеп Өзара байланысты сандармен теңдіктер құрастыр.

3*4=12 4*6=24 3*69=18 0*1=0 3*0=0 6*6=36 1*1=1

6*9=54 4*6=32 8*6=48 7*6=42


12:4=3 24:6=4 18:6=3 1:0=0 36:6=6 1:1=0

54:6=9 32:4=8 48:6=8 42:6=7


3 5 см 20 см

а) А В С Д

20:5=4

Ә) 20-5=15 см

б) 6*4=24 в) (4*2)*5=40

4 Есеп

8:2=4 2*4=8

6 Есеп.

А 7 см В С 9 см Д

14:2=7 7+2=9

Ә)

А 6 см В С 12 см Д

12:2=6 6*2=12

У. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою.

УІ. Үйге тапсырма беру: 64-бет № 5 есеп.

Күні : 20/10-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Пысықтау.

Сабақтың мақсаты: 1.Екі амалдан тұратын кері есептерді құру дағдысын

қалыптастыру.

2.Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа,тазалыққа баулу.

3.Оқушылардың жаңа үлгідегі есептерді шешу және жазу дағдысын,

дамыту.

Сабақтың түрі: Қайталау сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: суреттер, шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 64-бет № 6,7 есеп.

ІІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау. Екі амалдан тұратын кері есептерді құру дағдысын үйренеді.

ІУ. Білімін тексеру:

1 Есеп 1) 12:6=2

2 есе артық 2) 6*2=12

2 есе кем


2 Есеп А В С Д

а) 8:2=4 ә) 8:2=4 б) 8-2=6


3 Есеп а) 9:3=3 3*3=9

ә) 6:2=3 2*3=6


4 Есеп. Амалдардың орындалу тәртібін анықта және есепте.

36:9+4*6=28 7*5+32:8=39 8+45:9+7*3=34

(24+6):5+2=8 67+29-5*7=61 7*(38-34)+29=57

45:(18:2)+27=32 (60-3*4)-39=9 90-(25+15):8=85

(37-17):(12-8)=5 100-(20:5+16)=80 22+5*8+27:3=71

5 Есеп.

3*4=12 4*3=12 3*5=15 4*4=16 5*3=12 5*5=25

6*2=12 6*3=18 7*3=21 8*2=16 8*5=40 9*2=18

9*4=36 9*5=45


12:2=6 12:3=4 12:4=3 15:3=5 15:5=3 16:2=8

16:4=4 18:2=9 18:3=6 21:3=7 25:5=5 36:4=9

40:5=8 45:5=9

6



8 торкөз 32 төркөз 32:8=4


Ү.Білімін тексеру:

УІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою.

УІІ. Үйге тапсырма беру: 67-бет № 5 есеп.


Күні : 21/10-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Өткенді пысықтау.

Сабақтың мақсаты: 1. Еселікті салыстыруға арналған есептерді жаңа түрін қалыптастыру.

Берілген саннан бірнеше есе артық немесе кем сандарды

2.Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа,тазалыққа баулу.

3.Оқушылардың жаңа үлгідегі есептерді шешу және жазу дағдысын,

дамыту.

Сабақтың түрі: қайталау сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: суреттер, шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау.

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 67-бет № 5 есеп.

ІУ. Білімдерін тексеру:

Ауызша жаттығулар: 5 пен 6 көбейту кестесін сұрау.

1 Есеп Есепті шығар.

А) Бер: балалар ойыны-8 диск

Мультфильм-? 6 есе артық

Фильм диск-? 9-ға артық

Шешуі: 8*6=48 8+48=56 56+9=65

Жауабы: 65 фильм дискісі бар.

Ә) 5*3+8=23 6*3+4=22 .... т.б.

2 Есеп

А) Шешуі: 64:8=8 Жауабы: 8 есе артық билет

Ә) 8*8=64

3 Есеп. Баған түрінде жазып есепте.

(1000-360)-(890-375)=125 781-(594-546)-138=595

(900-738)+(469+37)=668 376+(434-254)+329=885

1000 890 640

-360 - 375 - 515

640 515 125

4 Есеп. Жылдамдыққа есеп.

29+35=64 899+35=934 898+76=974

89+64=153 799+78=877 798+107=905

99+32=131 699+209=908 698+238=935

5 Есеп. Кері есептер құрастыр және шығар.

А) 7*2=14 Ә) 2*9=18 б) 6*7=42 в) 20:4=5

14:7=2 18:9=2 42:7=6 5*4=20

6 Есеп. Пәтер жобасын қарастыр.

  • Қонақ бөлменің Р=(6+4)*2 Р=20

  • Дәліздің Р= (2+4+2)*2 Р=16

  • Дәләздің ұзындығы енінен (2+4):2=3

  • (6+4)*2-1=19 метр

У.Сабақты бекіту:

У.Сабақты қорытындылау:

Өткен материалдар бойынша сұрақтар қойып, жауаптар алу

.

УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою.


УІІІ. Үйге тапсырма беру: 68-бет № 4 есеп.


Күні : 22/10-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Үлес.

Сабақтың мақсаты: 1.Үлес ,оның мағынасын, үлес атауының ұғымдарын қалыптастыру.

2.Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа,тазалыққа баулу.

3.Оқушылардың жаңа үлгідегі есептерді шешу және жазу дағдысын,

дамыту.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: суреттер, шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау.

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 68-бет № 4 есеп.

ІУ. Жаңа сабақты меңгерту:

Жаңа материалды түсіндіру практикалық жұмыс негізінде құрылады.

Мына төмендегі фигур қалай аталады?


Дөңгелекті екіге бөлгенде неше бөлік шықты?

Олар қалай аталады? (жартылар)

Енді алманы алып, оны теңдей екі жартыға бөлемін. Неше бөлік шықты?(теңдей екі жарты бөлік) Бұл бөлшектер бірдей ме? Достарыңның әрқайсысы осы бөлшектердің бірін өзіне алды. Математика тілінде бұл ½ деп жазылады. Санның астындағы сызық неше бөлікке бөлінгенін көрсетеді.Сызықтың үстіндегі сан-әрқайсысы өзіне неше бөлік алғанын көрсетеді.2/1 бөлшек 1 санынан аз ба, көп пе? Санның жартысы тұтас санға қатысты не болып табылады? (бөлік).

Алманың теңдей екі жарты бөлігінің біреуін екіден бір үлес деп атауға болады.

Алманы теңдей екі жарты бөлігінің біреуін екіден бір үлес деп атауға болады.Алманың бөліктері қалай аталады? (жарты). Осы жартыны тағыда екіге бөлсек, онда неше үлес шығады? (төрт бөлік) Оның бір бөлігін қалай атайды? (ширек немесе ¼ бөлік)

У.Сабақты бекіту:

Сызықтың астындағы сан нені білдіреді?

Тіктөртбұрыштың неше бөлігі қалды? Осыны жазып алыңдар. 3/2. Осындай жазу бөлшек деп аталады. Сызықтың үстіндегі сан неше бөлік (үлес) алынғанын көрсетеді және алым деп аталады.Сызықтың астындағы сан неше бөлікке бөлінгенін көрсетеді және бөлім деп аталады.




Өздік жұмыс. 1-4 жаттығулар орындалады.

У.Сабақты қорытындылау:

  • Сабақтың тақырыбы қандай болды?

  • Қандай мақсат қойылды?

  • Осы сабақта не үйрендіңдер?

  • Қайсысы жеңіл болды? Не қиын болды?

УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою.

УІІІ. Үйге тапсырма беру: 68-бет № 4 есеп.

Күні : 23/10-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Санның үлесі және үлес бойынша санды табу.

Сабақтың мақсаты: 1.Сан бойынша үлесті,үлес бойынша санды табу туралы білім

қалыптастыру.

2.Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа,тазалыққа баулу.

3.Оқушылардың жаңа үлгідегі есептерді шешу және жазу дағдысын,

дамыту.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: суреттер, шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау. Кестелік есептеу дағдыларын қалыптастыру жұмысын жалғастыру; түрлі есептер шығару дағдыларын бекіту.

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 68-бет № 4 есеп.

ІҮ. Өткен сабақты бекіту: Дөңгелекті теңдей екіге бөліп,бір бөлігін көрсетемін.Оқушылар қандай бөлігін көріп отырғанын айтады. Тұтас фигурада осындай неше бөлік бар ? Ол қандай санды құрайды? Шеңбердің 1/3,1/8,1/4 бөліктерімен де осындай жұмыс жүргізіледі.

У. Жаңа сабақты меңгерту:

Ұзындығы 10 см болатын қағазды үлестіріп беріп, Оларды теңдей 2,4,5 бөлікке бөлдірту. Осыдан соң олар әрбір бөліктің атауын атайды.

1,2 жаттығулар орындалады.

3 Есеп. А) ә)

6см:2=3 см 10см:5=2 см

3см*2=6 см 2 см*5=10 см

4 Есеп. А) 8:2=4 кг ә) 4*2=8

5 Есеп. А) 4*4=16 ә) 16-4=12

6 Есеп а) Бер:

Алып келді-48 кг Шешуі: 48-8=40 кг

Жұмсалды-?, 1/6 бөлік, 1/8 бөлік

Қалды-? Жауабы: 40 кг қалды.

Ә) 48-8-6=34 кг 34 кг қалды.

У.Сабақты бекіту:

  • Қауынның массасы 2 кг. Қауынның ½ бөлігінде неше кг?

  • 1/3 кесінді 6 см тең. Кесіндінің ұзындығы қанша?

  • 1/3 тәулікте неше сағат?

  • ½ сағатта неше минут?

У.Сабақты қорытындылау:

Осы сабақта не үйрендік?

Қайсысы жеңіл болды? Не қиын болды?


УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою.

УІІІ. Үйге тапсырма беру: 75-бет №7 есеп.


Күні : 24/10-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: 7 санына көбейту және бөлу.

Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларды 7 санына көбейту кестесін және оған сәйкес бөлу

жағдайларын меңгеру үшін педагогикалық жағдай жасау.

2.Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа,тазалыққа баулу.

3.Оқушылардың жаңа үлгідегі есептерді шешу және жазу дағдысын,

дамыту.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: суреттер, шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау. Кестелік есептеу дағдыларын қалыптастыру жұмысын жалғастыру; түрлі есептер шығару дағдыларын бекіту.

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 75-бет № 7 есеп.

ІУ. Жаңа сабақты меңгерту:

Сабақта кесте бойынша 7 санына көбейту жағдайлары қарастырылады.Осы уақытқа дейін оқушылар кесте көбейтінділерін құру қағидасын жақсы меңгерді. Сабақ оқушылардың өз бетімен жұмысына көп орын бере отырып өткізіледі.

1 Есеп. 7*7=49 8*7=56 49:7=7 56:8=7

7*8=56 9*7=64 56:7=8 63:9=7

7*9=63 63:7=9


2 Есеп. Берілген есепке кері есеп құрастыр.

А) 63:7=9 ә) 7*8=56 б) 56:7=8 в) 6*7=42

3 Есеп. Салыстыр.

3*7 7*3 3*7+24 7*3+73 7*(3+6) 7*3+6

7*7 8*7 7*7+20 7*8+20 (7+2)*3 7+2*3

4 Есеп. Кесте бойынша есеп құрастыр.

5*7=35 63:7=9 56:7=8

5 Есеп . Берілген кесінділердің үштен бір бөлігіне тең болатын кесінділер сыз.

а) А 12 см В


ә) С 9 см Д


12:3=4 А 4 см В 9:3=3 С 3 см Д

6 Есеп .

(8*7)-(5*3)=61 (7*7)-(6*4)=25 (7*9)-(9*2)=45 (6*7)-(7*0)=42

(8*7)+(5*3)=71 (7*7)+(6*4)=73 (7*9)+(9*2)=81 (6*7)+(7*0)=49

Сабақты бекіту:

7-ң көбейту кестесін жатқа сұрау.

У.Сабақты қорытындылау:

Өткен материалдар бойынша сұрақтар қойып, жауаптар алу.

УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою

УІІІ. Үйге тапсырма беру: 77-бет №7,8 есеп.


Күні : 27/10-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару.

Сабақтың мақсаты: 1Өткен тақырыпты қайталау,5,6,7 сандарына көбейту кестесін білу, есеп

шығару барысында көбейту және бөлу кестесі туралы білімдерін бекіту.

2.Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа,тазалыққа баулу.

3.Оқушылардың жаңа үлгідегі есептерді шешу және жазу дағдысын,

дамыту.

Сабақтың түрі: қайталау сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: суреттер, шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 77-бет № 7,8 есеп.

255, 343, 610, 305.

ІІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау. Кестелік есептеу дағдыларын қалыптастыру жұмысын жалғастыру; түрлі есептер шығару дағдыларын бекіту.

ІУ. Білімін тексеру:

1 Есеп. Әр дөңгелектің үлесін атаңдар.

1/2, 1/3, 1/4 , 1/5, 1/6, 1/7, 1/8, 1/9, 1/10, 1/11.

2 Есеп. Кері есеп құрастыр және оны шығар.

А) 15:5=3 Ә) 9*3=27

5*3=15 27:9=3

3 Есеп . Баған түрінде есепте және дұрыстығын тексер.

1000 372 929 479

-479 +569 -488 +391

521 941 441 870


521 941 441 870

+479 -569 +488 -391

1000 372 929 479

4 Есеп. Теңдеулерді шеш.

450+А=920-40 Х-340=180+20 У:6=9 8*В=32

450+А=880 Х-340=200 У=9*6 В=32:8

А=880-450 Х=200+340 У=56 В=4

А=430 Х=540 56:6=9 8*4=32

450+430=920-40 540-340=180+20 9=9 32=32

880=880 200=200

5 Есеп. А 5см В С 2 см Д

1 дм=10см 10:2=5 10см:5=2 см


Ә) А 6 см В С 9 см Д

3+3=6 см 3*3=9


Өткен материалдар бойынша сұрақтар қойып, жауаптар алу

У. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою

УІ. Үйге тапсырма беру: 78-бет №6 ,7 есеп.

Күні : 28/10-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: 8 және 9сандарына көбейту және бөлу.

Сабақтың мақсаты: 1. 8 және 9сандарына көбейту кестесін меңгеру үшін

педагогикалық жағдай туғызу.

2.Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа,тазалыққа баулу.

3. Кестелік есептеу дағдыларын қалыптастыру жұмысын

жалғастыру; түрлі есептер шығару дағдыларын бекіту.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: суреттер, шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау. Осы сабақта 8және 9 сандарымен көбейту кестесінің қалған жағдайлары қаралатын болады.Оқушылар кесте құру қағидаларын жақсы меңгеруі тиіс және әр кесте қандай жағдайдан басталатынын жәнеқанша жағдайларды құрастыру керек екендігін білулері тиіс.

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 78-бет № 6,7 есеп. №6 26,18, 163, 401.

ІУ. Жаңа сабақты меңгерту: Слайд бойынша жұмыс.

1 есеп 8*8=64 64:8=8

8*9=72 9*8=72 72:8=9 72:9=8

9*9=81 81:9=9 81:9=9


3 Есеп . Торт неше теңдей бөлікке бөлінген? Қанша үлес алында?

А) 2/8 Ә) 3/10 Б) 1/4 в) 2/6

4 Есеп. Есепте дұрыстығын тексер.

659-167=492 481+369=850 601-45=556

501-328=173 491+276=215 27+156=183

1000-459=541 98+685=783 405-165=240

5 Есеп . Тиімді тәсілмен есепте.

11+22+33+44+66+77+88+99=440 (350+105+250)-(111+28+459)=107

(450+20+50)+(450-20-50)=140 (45+12+95)-(91+42+19)=0

6 есеп. Слайдпен жұмыс. Сынық сызықтардың ұзындығын тап.

А) 2+3+4+1+3=13 см ә) 4+3+3+1=11 см

8 есеп. Слайдпен жұмыс.

Малика -9 жас , Катя -8 жас, Лаура -10 жас.

У.Сабақты бекіту:

2 Есеп. Қысқаша жазылуы бойынша есептер құрастыр.

А) Шешуі: 9*9-8*5=41 Жауабы: 41 кг артык Ә) Шешуі: 9*8-50=22 Жауабы: 22 кг калды

УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою

УІІІ. Үйге тапсырма беру: 81-бет № 7.



Күні : 30/10-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Өткенді пысықтау.

Сабақтың мақсаты: 1.Практикалық іс-әрекеттер арқылы көбейту және бөлу амалдарының

мән мағынасын ашатын есептерді шешу қабілетін жинақтау және

жүйелеу.

2.Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа,тазалыққа баулу.

3.Оқушылардың жаңа үлгідегі есептерді шешу және жазу дағдысын,

дамыту.

Сабақтың түрі: қайталау сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: суреттер, шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау. Кестелік есептеу дағдыларын қалыптастыру жұмысын жалғастыру; түрлі есептер шығару дағдыларын бекіту.

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 82,83-бет №3 б), 5 3),6 ә) ,7 2,3) есеп.

ІУ. Білімдерін тексеру:

10 Есеп.

А) 2*4=8 ә) 1*8=8 б) 3*3=9

11 Есеп.

А) 3 см Әр қабырғасының ұзындығы 3 см-ге тең. Периметрін тап.Бұл фигура қалай аталады Р=3*6 Р=18 см

Ә) 5 см


4 см 4 см

5 см

12 Есеп . Қысқа жазуды толықтырып, есеп құрастыр.

Өрік- 3 кг –нан 9 жәшік Шешуі: 9*3+5*8=67

Шабдал-5 кг-нан 8 жәшік ? кг Жауабы: барлығы 67 кг

Өрік 3кг-нан теңдей 9 жәшәікке бөлініп салынған, ал шабдал 5 кг-нан 8 жәшікке бөлініп салынған .Барлығы қанша кг.?

13 Есеп. Амалдардың орындалу тәртібін анықта және есепте.

(234-225)*(9-9)= 9 9*9+(2*9+1)= 100 8*4+9*6=86

(240-200):8= 5 (999-990)*8= 72 7*8-9*3=29

9*(543-540)= 3 8*(45-41)= 32 8*8-7*8=8

14 Есеп . Бер:

Назым-? 10 жаңжақ кем Шешуі: 1)

Ерлан- ? 6 жаңғақ берді

Кімнің жаңғағы артық, нешеуге артық?

1 Есеп Өзара байланысты сандармен теңдіктер құрастыр.

6*9=54 7*8=56 8*7=56 8*9=72 9*7=63 9*8=72 9*9=81

81:9=9 63:9=7 63:7=9 63:0=0 72:9=8 72:8=9 1:0=0

36:9=4 54:9=6 56:8=7

2 Есеп

45-(5+2)*3=24 100-35:(5+2)=95 35:7+63:9=12

9+(3+6)*9=90 9*8+54:9=78 45:9*6=30

3 Есеп

А) 1. 72:8=9 ә) 1. 35:5=7 б) 1. 30:6=5

2. 72-9=63 2. 56:7=8 2. 50:5=10

У. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою


УІ. Үйге тапсырма беру: 85-бет № 4. 86-бет № 5--------------------


Күні : 03/10-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Өтке материалды бекіту.

Сабақтың мақсаты: 1.Көбейту кестелерін, оған сәйкес бөлу жағдайларын қолдану дағдыларын

пысықтау.

2.Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа,тазалыққа баулу.

3.Оқушылардың жаңа үлгідегі есептерді шешу және жазу дағдысын,

дамыту.

Сабақтың түрі: қайталау сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: суреттер, шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау. Кестелік есептеу дағдыларын қалыптастыру жұмысын жалғастыру; түрлі есептер шығару дағдыларын бекіту.

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 85-бет № 4,5 есеп.

ІУ. Білімдерін тексеру:

1 Есеп Өзара байланысты сандармен теңдіктер құрастыр.

6*9=54 7*8=56 8*7=56 8*9=72 9*7=63 9*8=72 9*9=81

81:9=9 63:9=7 63:7=9 63:0=0 72:9=8 72:8=9 1:0=0

36:9=4 54:9=6 56:8=7

2 Есеп

45-(5+2)*3=24 100-35:(5+2)=95 35:7+63:9=12

9+(3+6)*9=90 9*8+54:9=78 45:9*6=30

3 Есеп

А) 1. 72:8=9 ә) 1. 35:5=7 б) 1. 30:6=5

2. 72-9=63 2. 56:7=8 2. 50:5=10

4 Есеп . Салыстыр.

450 70 70 190 190 420 200 450

5 Есеп Есепті шығар.

А) Шешуі: 9*2+14=32 32-18=14 Ә) Шешуі: 5*4-3=17 17+3=20

Жауабы: барлы 32 ағаш өсіп тұр. Жауабы: 17 үстел қалды.

6 Есеп

А) Бер: Шешуі: Ә) Бер: Шешуі:

Барлығы-80 өлең 80-18+35=27 Барлығы-83 ән 83-40+33=10

Халық әні-18 Жауабы: қазақ әні-40 Жауабы:

Копаз.әні-35 Шетелдік ән 27 орыс әні-33 италья әні-10

Шетелдік-? Итальия әні-?

7 Есеп . Есепте және тексер.

415+37=452 505-317=188 689+309=998 713-237=476

552+379=931 325-197=128 1000-654=346 546+454=1000

620+351=971 342+627=969 803-364=439 147+477=624

Есеп №9

А) 12:3=4 12+4=16 ә) 9*3=27 27+30=57

б) 10+12=22 2+3=5 10-2=8 12-3=9 22-5=17 в) 40:8=5 5+4=9

У.Сабақты бекіту:

У.Сабақты қорытындылау:

Өткен материалдар бойынша сұрақтар қойып, жауаптар алу

УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою

УІІІ. Үйге тапсырма беру: 87-бет №11 89-бет №


Күні : 12/05-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Өткенді қайталау.

Сабақтың мақсаты: 1.Бөлу ,көбейту амалдарын шығару бойынша алған білімдерін

қорытындылау,өтілген материалдарды жүйелеу.

2.Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа,тазалыққа баулу.

3.Оқушылардың жаңа үлгідегі есептерді шешу және жазу

дағдысын, дамыту.

Сабақтың түрі: қайталау сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: суреттер, шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау. Кестелік есептеу дағдыларын қалыптастыру жұмысын жалғастыру; түрлі есептер шығару дағдыларын бекіту.

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 208-бет № 6 есеп.

ІУ. Білімдерін тексеру:

1 Есеп. Қандай сан қалдырылға

*4 :3 :4 *2

5

20

4

16

8

32

9

36

6

2

27

9

15

5

9

3

24

6

32

8

36

9

28

7

5

10

7

14

9

18

9

18


Нашар оқушымен жұмыс.

Есепте 17+15=32 6*3=18 9*4=36 70-34=36

30-12=18 8*4=32 2*9=18 36+34=70

2 Есеп . Есепті шығар. А) 7*2=14 7*3=21

В) Бер: Б) 6*4=24 Ә) 9*2=18

Қыз-69 Шешуі:

Ұл-? 40 артық 69+40=109 Жауабы: 109 ұл қатысты.

3 Есеп. Есепті шығар.

А) 9*2=18 2*15=30 Ә) 5*4-3=17

18:9=2 30:15=2 20:4=5

4 Есеп . Тура теңдіктер мен тура теңсіздіктерді көшіріп жаз.

45+15=25+35 45-34 45-45 55-33 55-22

5 Есеп

А) Бер: барлық өлең-80 Шешуі: 80-40=40

Қазақ әні-40

Басқа ұлт әні-? Жауабы: 40 ән

Ә) Бер: барлық әні-83 Шешуі: 83-40=43

Қазақ әні-40

Басқа ұлт әні-? Жауабы: 43 ән

У.Сабақты бекіту:

У.Сабақты қорытындылау:

Өткен материалдар бойынша сұрақтар қойып, жауаптар алу

УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою

УІІІ. Үйге тапсырма беру: 210-бет № 6.


Күні : 13/05-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Өткенді қайталау.

Сабақтың мақсаты: 1.2-4 сандарының бөлу және көбейту кестесі туралы алған

білімдерін қайталау;мәні бойынша , тең бөліктерге бөлуге

берілген есептерді шығару білігін қалыптастыру.

қорытындылау,өтілген материалдарды жүйелеу.

2.Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа,тазалыққа баулу.

3.Оқушылардың жаңа үлгідегі есептерді шешу және жазу

дағдысын, дамыту.

Сабақтың түрі: қайталау сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: суреттер, шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау. Кестелік есептеу дағдыларын қалыптастыру жұмысын жалғастыру; түрлі есептер шығару дағдыларын бекіту.

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 210-бет № 6 есеп.

ІУ. Білімдерін тексеру:

1 Есеп. Есеп құру.

12:4=3 36:4=9 16:4=4 4:4=1 32:4=8 8:4=2

7*3=21 4*3=12 9*3=27 5*3=15 8*3=24 6*3=18

12:3=4 15:3=5 18:3=6 27:3=7 9:3=3 6:3=2

Нашар оқушымен жұмыс.

Есепте 17+15=32 6*3=18 9*4=36 70-34=36

30-12=18 8*4=32 2*9=18 36+34=70

2 Есеп . Есептетге өрнектер құрастыр.

А) (12-3)+12=21 Ә) 20*3+30=90 Б) 10+15-8=17 В) 36:9+9*3=31

3 Есеп. Есепте.

5*7+250=285 400+3*8=424 3*(28-21)=21

(500-450)-25=25 (800-700)-56=44 1000-(350+50)=600

4 Есеп . Есепті шығар және салыстыр.

А) 32:8+4=8 Ә)

5 Есеп. Теңдеулерді шеш.

С-250=700 99-А=51 380-В=330-170 С-14=24+52

С=700+250 А=99-51 380-В=160 С-14=76

С=950 А=48 В=380-160 С=76+14

950-250=700 99-48=51 В=220 С=90

380-220=330-170 90-14=24+52

160=160 76=76

7 Есеп. Есепті шығар.

А) 20-5=15 Ә) 1-жәшікте-? Кг 1-жәшікте-10

2-жәшікте-12, бұл 5кг артық 2-жәшікте-15 ?-

Шешуі: 12-5=8 Шешуі: 10+15 =25

Жауабы: 1-жәшікте 8 кг. Жауабы: екі жәшікте 15 кг.

У.Сабақты бекіту: №8 Есеп. Кім жылдам?

У.Сабақты қорытындылау:

Өткен материалдар бойынша сұрақтар қойып, жауаптар алу

УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою

УІІІ. Үйге тапсырма беру: 212-бет № 5,6.



Күні : 13/05-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Шамалар және оларды өлшеу.

Сабақтың мақсаты: 1.100 көлеміндегі сандарды көбейту және бөлу кестесі туралы білімдерін

қайталау; мәні бойынша, тең бөліктерге бөлуге берілген

есептерді шығару білігін қалыптастыру.

2.Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа,тазалыққа баулу.

3.100 көлемінде ауызша және жазбаша есептеу дағдыларын жетілдіру.

Сабақтың түрі: қайталау сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: суреттер, шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау. Кестелік есептеу дағдыларын қалыптастыру жұмысын жалғастыру; түрлі есептер шығару дағдыларын бекіту.

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 212-бет № 5,6 есеп.

ІУ. Білімдерін тексеру:

Сабақтың тақырыбы қалай аталады? Сызбамен жұмыс.»Нумерация» деген сөз шығады. Бұл сөзді қалай түсінесіңдер?

1 Есеп. Сандарды ата. Осы цифрдан нш таңбалы сандар жазыңдар.

Таза жазу сәті: 5 жүз, 3 ондық, 1 бірлік 6 жүүздік 9 ондық

7 ондық 3 бірлік 9 ондық.

( 651,98,840,690,90,78,73,971,98)

Нашар оқушымен жұмыс.

Есепте 17+15=32 6*3=18 9*4=36 70-34=36

30-12=18 8*4=32 2*9=18 36+34=70

2 Есеп . Есептеп, дұрыстығын тексер.

720+250=970 878-506=372 420-(135+45)=240

320-110=210 309+650=959 (721+67)-128=61

121+658=779 500-120=380 (890-270)+352=972

3 Есеп. Есептерге өрнек құрастыр.

А) 47-18-16=14 Ә) 140-50+140=230 Б) 180-70-40=70

4 Есеп . Салыстыр.

5 дм 3см 3дм 5см 50см 3дм 5см

1 сағ 30мин 80 мин 6см 6дм 2см

70см 7дм 45мин 1сағ 5мин

5 Есеп. Есепте.

3м 5дм 6см+4дм 3см=3м 9дм 9см 1саг 35 мин+25 мин=2 саг

6м 3дм 5см+2м 3дм 4см=8м 6дм 9см 1 саг 50 мин-60 мин=50мин

356 см-1м 4дм 5 см=3м 5дм 6см-1м 4дм 5см=2м 1дм 1см

90мин-1 саг 20мин=10 мин.

6 Есеп. Театр 102 м Дәріхана

70 м

98 м Базар

Дүкен 160м

152 м

Саябақ

У.Сабақты бекіту:

У.Сабақты қорытындылау:

Өткен материалдар бойынша сұрақтар қойып, жауаптар алу

УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою

УІІІ. Үйге тапсырма беру: 215-бет № 7,8.

















2 Есеп . Есепті теңдеу құрып шығар.

А) Х+140=290 Ә) 130+50+Х=260 Б) Х-15=26

Х=290-140






































Күні : 19/05-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Өрнек.Теңдеу.Теңдік.Теңсіздік.

Сабақтың мақсаты: 1.Алгебралық түсініктерді жүйелеу, қортындылау.

2.Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа,тазалыққа баулу.

3.100 көлемінде ауызша және жазбаша есептеу дағдыларын жетілдіру.

Сабақтың түрі: бекіту сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: суреттер, шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау. Кестелік есептеу дағдыларын қалыптастыру жұмысын жалғастыру; түрлі есептер шығару дағдыларын бекіту.

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 216-бет № 4,5 есеп.

ІУ. Білімдерін тексеру:

1 Есеп. Өрнектерді оқы.Санды өрнектердің мәнін тап.

а-(с-в)=с-в-а 420-(350-50)=120 (360-290)+420=490

с+(а+в)=а+в+с 250+(200+30)=480 700-(190+210)=300

а-(с-к)=с-к-а 910-(650-450)=710 (980-460)-190=330

Нашар оқушымен жұмыс.

Есеп №3 216-б

2 Есеп . Есептер бойынша өрнек жаз.

А) Бер: ер адам-130 Шешуі: 130+210+10=250

Әйел адам-210 ? Жауабы: 250 адам

Қалды-10 адам

Ә) 170+120=290 Жауабы: 170жасыл 290 қызыл ракета жіберілді.

Б) Бер: шоколад-10кг Шешуі: (10+5)-7=8

Карамель-5кг

Сатылды-7кг Жауабы: 8 кг қалды

Қалды?

3 Есеп. А) 100-30-45=25 Ә) 10+10+5=25 20+5=25 5*5=25

4 Есеп . Өрнектегі амалдардың орындалу тәртібін анықта және олардың мәнін тап.

3+2*3=9 10-10:5=8 5-(35-31)+307=308 117+(45-40)=122

5 Есеп. Есепте. 24*2=48 24*3=72

7 Есеп. Өрнектерді пайдаланып, тура теңсіздіктер құрастыр және жаз.

50+450 750-20 310+50 850-350

750-20 310+50 50+450 850-350

16:4 9*3 16:4 21:3 9*3 21:3


У.Сабақты бекіту:

У.Сабақты қорытындылау:

Өткен материалдар бойынша сұрақтар қойып, жауаптар алу

УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою

УІІІ. Үйге тапсырма беру: 218-бет № 6.





Күні : 20/05-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Геометриялық фигуралар.Копбұрыштың периметрі.

Сабақтың мақсаты: 1.Алгебралық түсініктерді жүйелеу, қортындылау.

2.Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа,тазалыққа баулу.

3.100 көлемінде ауызша және жазбаша есептеу дағдыларын жетілдіру.

Сабақтың түрі: бекіту сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: суреттер, шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау. Кестелік есептеу дағдыларын қалыптастыру жұмысын жалғастыру; түрлі есептер шығару дағдыларын бекіту.

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 218-бет № 6 есеп.

ІУ. Білімдерін тексеру:

1 Есеп. Фигуралардың периметірін есепте.





Нашар оқушымен жұмыс.

Есеп №2

а) ә) Р=27

Р=24см 6см 24-6-8=10 см 2см 27-2-12=13см

8 см 12 см

3 Есеп .

А 4см В С 6см D 4+2=6см


4 Есеп . Салыстыр.

(3+5):2 8:2 36+6-4 9*3 9:3+6 9:(2+1)

26(6+4) (26-6)+4 14-(7+3) (14-7)+3 7*3-8 27:3+11


5 Есеп. Бер: ертегі кітап-300 Шешуі: (300+190)+300=790

Әңгіме кітап-? 190 артық

Барлығы неше кітап-? Жауабы: барлығы-790 кітап

8 Есеп.

1+9=10 2+8=10 3+7=10 4+6=10 5+5=10


У.Сабақты бекіту:

У.Сабақты қорытындылау:

Өткен материалдар бойынша сұрақтар қойып, жауаптар алу

УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою


УІІІ. Үйге тапсырма беру: 220-бет № 6,7





Күні : 22/05-2014 ж Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Өткенді пысықтау.

Сабақтың мақсаты: 1.Алгебралық түсініктерді жүйелеу, қортындылау.

2.Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа,тазалыққа баулу.

3.100 көлемінде ауызша және жазбаша есептеу дағдыларын жетілдіру.

Сабақтың түрі: бекіту сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, есетер шығару.

Көрнекілігі: суреттер, шаблондар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тықырыбын және мақсатын хабарлау. Кестелік есептеу дағдыларын қалыптастыру жұмысын жалғастыру; түрлі есептер шығару дағдыларын бекіту.

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 220-бет № 6,7 есеп.

ІУ. Білімдерін тексеру:

1 Есеп.

140+540=680 300+630=930 150+80=230 140+500=640

620+60=680 940-10=930 320-90=230 880-240=640

Есеп №2

13+19=32 43+29=72 73-29=44 83-29=51 25+29=54

65+29=94 65-49=16 42-19=23 37+39=76 37+29=86

95-79=16 98-49=49 31+59=90 57+29=86 58-39=19

55-39=16 25+49=74 48+49=97 87-69=18 76-29=47

3 Есеп . Салыстыр.

5см 5см ( 5*4)*2=40


4 Есеп Өрнекті жаз және олардың мәнін тап.

540+(320-120)=740 600+120-420=300 (540-120)+(420+20)=860 900-(580-120)=440


7. Теңдеулерді шеш.

120+Х=630 700+В=900-180 У+840=920-20

Х=630-120 700+В=720 У+840=900

Х=510 В=720-700 У=900-840

120+510=630 В=20 У=60

630=630 700+20=900-180 60+840=920-20

720=720 900=900


У.Сабақты бекіту:

У.Сабақты қорытындылау:

Өткен материалдар бойынша сұрақтар қойып, жауаптар алу

УІІ. Оқушылар білімін бағалау, күнделіктеріне қою


УІІІ. Үйге тапсырма беру: 221,222 -бет № 5,6.



























Түсіп қалған сандарды қалпына келтіріңдер:

1) 2,4,6,..,...,...


2) 3,6,...,...,...,12,...,....,....,... .


3) 4,8,12,....,....,....,....,...,....,....,.....,...





Түсіп қалған сандарды қалпына келтіріңдер:

1) 2,4,6,..,...,...


2) 3,6,...,...,...,12,...,....,....,... .


3) 4,8,12,....,....,....,....,...,....,....,.....,...





Түсіп қалған сандарды қалпына келтіріңдер:

1) 2,4,6,..,...,...


2) 3,6,...,...,...,12,...,....,....,... .


3) 4,8,12,....,....,....,....,...,....,....,.....,...





Түсіп қалған сандарды қалпына келтіріңдер:

1) 2,4,6,..,...,...


2) 3,6,...,...,...,12,...,....,....,... .


3) 4,8,12,....,....,....,....,...,....,....,.....,...



Түсіп қалған сандарды қалпына келтіріңдер:

1) 2,4,6,..,...,...


2) 3,6,...,...,...,12,...,....,....,... .


3) 4,8,12,....,....,....,....,...,....,....,.....,...


















Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 26.01.2016
Раздел Математика
Подраздел Рабочие программы
Просмотров359
Номер материала ДВ-381113
Получить свидетельство о публикации
Похожие материалы

Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх