Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Биология / Рабочие программы / Сабақ жоспары Тұрақтандырушы сұрыптау. Гендер дрейфі. Популяциялық толқындар. Оқшаулану (9-сынып)

Сабақ жоспары Тұрақтандырушы сұрыптау. Гендер дрейфі. Популяциялық толқындар. Оқшаулану (9-сынып)

Международный конкурс по математике «Поверь в себя»

для учеников 1-11 классов и дошкольников с ЛЮБЫМ уровнем знаний

Задания конкурса по математике «Поверь в себя» разработаны таким образом, чтобы каждый ученик вне зависимости от уровня подготовки смог проявить себя.

К ОПЛАТЕ ЗА ОДНОГО УЧЕНИКА: ВСЕГО 28 РУБ.

Конкурс проходит полностью дистанционно. Это значит, что ребенок сам решает задания, сидя за своим домашним компьютером (по желанию учителя дети могут решать задания и организованно в компьютерном классе).

Подробнее о конкурсе - https://urokimatematiki.ru/


Идёт приём заявок на самые массовые международные олимпиады проекта "Инфоурок"

Для учителей мы подготовили самые привлекательные условия в русскоязычном интернете:

1. Бесплатные наградные документы с указанием данных образовательной Лицензии и Свидeтельства СМИ;
2. Призовой фонд 1.500.000 рублей для самых активных учителей;
3. До 100 рублей за одного ученика остаётся у учителя (при орг.взносе 150 рублей);
4. Бесплатные путёвки в Турцию (на двоих, всё включено) - розыгрыш среди активных учителей;
5. Бесплатная подписка на месяц на видеоуроки от "Инфоурок" - активным учителям;
6. Благодарность учителю будет выслана на адрес руководителя школы.

Подайте заявку на олимпиаду сейчас - https://infourok.ru/konkurs

  • Биология

Поделитесь материалом с коллегами:

Күні _______________

Сабақтың тақырыбы: §43. Тұрақтандырушы сұрыптау. Гендер дрейфі.

Популяциялық толқындар. Оқшаулану

Сабақтың мақсаты:

  1. Популяция ішінде жүретін табиғи сұрыпталу түрлері тұрақтандырушы сұрыптау; гендер дрейфі, популяциялық толқындар; оқшаулану туралы мағлұмат беру, түсіндіру арқылы оқушылардың білімдерін арттыру, себептерін түсіндіру.

  2. Оқулық мәтінімен, сызбанұсқалармен жұмыс істеу икемділігін дамыту, қорыта және салыстыра, мысалдарды келтіре білуге, ой қорытындылауға үйрету. Топта бірлескен және ұжымдық тәсіл арқылы оқушының тапсырманы орындау, пікір алмасу, түсініктерін, дағдыларын қалыптастыру.

  3. Топтағы бірлескен жұмыс жасау арқылы ұйымшылдыққа тәрбиелеу, өзара бағалау жасауда оқушыны әділдікке тәрбиелеу.Өзін өзі бағалау жүргізу арқылы білімге құлшынысын арттыру, өзін бағалауға үйрету.


Көрнекіліктер: карточкалар, тірек сызбалар, тірі ағзалардың суреттері, табиғи сұрыптау түрлеріне мысал суреттер.

Сабақ түрі: жаңа сабақ

Сабақ әдісі: топтық, жұптық жұмыс, әңгімелеу, сұрақ-жауап.


Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

Мұғалім сынып оқушыларын ортаға шақырып, «Капитан» ойыны арқылы сыныпты топқа бөліп алады. Сабақты мұғалім тілек  айтумен бастайды «Білім айдыны атты  ашық теңіздегі сапарларың сәтті болсын»

Топтағы оқу әдісінің принциптері:1.Топ мүшелері сабаққа толық қатысып, бағаланады.2.Әр оқушы өзінің қабілетін бақылап, бағалап отырады.3.Оқушыда жауапкершілік артады.4.Топ мүшелері талдау жасап өз ойын айта алу керек


ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. Сыныпты 3 топқа бөлу.

А) Жұмыс дәптерлерін тексеру.

Ә) Миға шабуыл.

  1. Эволюцияның қозғаушы фокторлары. \Оқушылардың жауабы: өзгергіштік,тіршілік үшін күрес, табиғи сұрыпталу.

  2. Табиғи сұрыпталу.дегеніміз не?.\ жауап:Табиғатта өздігінен таңдамалы түрде бір даралар тіршілігін жойса, екінші біреулері көбейіп, әрі қарай дамиды немесе аса жақсы бейімделе алғандардың  тірі қалуы.\

  3. Табиғи сұрыпталудың қандай формалары бар?\жауап:қозғаушы сұрыпталу, тұрақтандырушы сұрыпталу\

  4. Қhello_html_m6ac66b9a.gifозғаушы сұрыпталу

  5. Тұрақтандырушы сұрыпталу дегеніміз не?

  6. Дизруптивті сұрыпталу

Б) Оқушылардың үйден дайындап келген сұрақтарын жауап беру.

Әр сұраққа жауап  дұрыс берілсе оқушылар бас бармақтарын жоғары көтеріп бағалап, мадақтап отырады.




ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.

«Шеңбер бойымен әңгімелеу» ойыны.

1-топ. Гендер дрейфі.

2-топ: Популяциялық толқындар.

3-топ. Оқшаулану

ІҮ. Сабақты бекіту.

А) Топтар сайысы. Бір-бірне сұрақтар қояды.

  1. Популяциялық толқындар деген не?

  2. Оқшаулану деген не?

  3. Оқшауланудың қандай түрлері бар?

  4. Гендердің дрейфі деген не?


Ә) Жұмыс дәптерлерін толтыру.

Б) Тақырып бойынша сұрақ дайындау.

В) Постер құру.

1-топ. Гендер дрейфі.

2-топ: Популяциялық толқындар.

3-топ. Оқшаулану


Ү. Сабақты қорытындылау, бағалау.

ҮІ. Үйге тапсырма беру.

§43 оқу, жұмыс дәптерлерін толтыру, деңгейлік сұрақтарға дайындалу.



Самые низкие цены на курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации!

Предлагаем учителям воспользоваться 50% скидкой при обучении по программам профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок".

Начало обучения ближайших групп: 18 января и 25 января. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (20% в начале обучения и 80% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru/kursy



Автор
Дата добавления 14.02.2016
Раздел Биология
Подраздел Рабочие программы
Просмотров1110
Номер материала ДВ-453083
Получить свидетельство о публикации

УЖЕ ЧЕРЕЗ 10 МИНУТ ВЫ МОЖЕТЕ ПОЛУЧИТЬ ДИПЛОМ

от проекта "Инфоурок" с указанием данных образовательной лицензии, что важно при прохождении аттестации.

Если Вы учитель или воспитатель, то можете прямо сейчас получить документ, подтверждающий Ваши профессиональные компетенции. Выдаваемые дипломы и сертификаты помогут Вам наполнить собственное портфолио и успешно пройти аттестацию.

Список всех тестов можно посмотреть тут - https://infourok.ru/tests
