Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Математика / Конспекты / 5 "а" сыныбына арналған ашық сабақ жоспары " Жай бөлшектерді қосу және азайту"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Математика

5 "а" сыныбына арналған ашық сабақ жоспары " Жай бөлшектерді қосу және азайту"

библиотека
материалов

Жамбыл облысы Қордай ауданы Бетқайнар ауылы

27 Ы. Алтынсарин атындағы орта мектебі









5 «Ә» сынып

Ашық сабақ








hello_html_49b80ca3.jpg

Математика пәнінің мұғалімі : Абдалиева А.С.







2015-2016 оқу жылы



Сабақтың тақырыбы: «Жай бөлшектерді қосу және азайту»
Сабақтың мақсаты мен міндеттері:

1.Білімділік: Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту; бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді қосу және азайтуды пайдаланып, есептер шығаруда есептеу алгоритмін меңгерту


2.Дамытушылық: Ойлау және есте сақтау қабілеттерін арттыру, танымын және пәнге деген қызығушылығын дамыту

3.Тәрбиелік: Жылдамдыққа, ұқыптылыққа баулу; жауапкершілікке, ұжымдық (топтық,жұптық) ауызбіршілікке және өзбетінше жұмыс істеуге оқушыларды ынталандыру, тәрбиелеу

Сабақтың әдісі: Оқушылардың білімін жүйелеу және жалпылау сабағы
Сабақтың түрі: Кіріккен сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауаб,ұжымдық,жұптық,топтық,жеке жұмыс,СТО (бақылау, ақпаратты ұғыну,талдау) әдістері


Сабақтың көрнекілігі: Дидактикалық материалдар,деңгейлік тапсырмалар, үлестірмелі қима қағаздары


Сабақтың барысы: 
І. Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу,түгендеу,оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру

II. Үй тапсырмасын пысықтау:

а) үй жұмысын тексеру: №981

ә) сұрақ-жауаб арқылы өтілген сабақты қайталау (диалог әдісі):

-Бұрыс бөлшекті қалай аралас санға айналдырады?

-Жай бөлшектердің негізгі қасиеті?

-Бөлімдері бірдей бөлшектердің қайсысы үлкен?

-Алымдары бірдей бөлшектер қалай салыстырылады?

-Аралас сандар қалай салыстырылады?

-Натурал сан дегеніміз не?

-Натурал саннан жай бөлшек қалай азайтылады?





III. Сабақтың мақсатын айту,сабақтың өту ережелерімен таныстыру:

~Әр оқушыға сынақ парақшалары таратылады (жалпы оқушы саны: 28)

~Әр оқушы сабақ бойы жинаған баллына қарай бағаланады, яғни:





I. 1-тапсырма: «Күзгі ағаш» (Жеке жұмыс)

Қойылатын талаптар: Әр оқушы «Күзгі ағаш» жапырағына жазылған тапсырмаларды таңдап алады, жапырақта 1тапсырма, 2 минут уақыт беріледі, алғашқы 10 оқушыға 3 баллдан. (А(11),В(11),С(6) деңгейінің тапсырмалары)

hello_html_56e9ac38.jpg

hello_html_6c4bbae1.jpg

1 билет: (А)

  1. Бөлінді түрінде жаз:



2 билет: (А)

  1. -қандай бөлшек?

  2. -қандай бөлшек?

3 билет: (А)

  1. Бүтін бөлігі бойынша салыстыр:

2және 5?

4 билет: (А)

  1. Бөлшек түрінде жаз:



5 билет: (А)

  1. Алымы бірдей бөлшектерді салыстыр:

және ?

6 билет: (А)

  1. Дұрыс бөлшек бірден үлкен бе, әлде бұрыс бөлшек бірден үлкен бе

7 билет: (А)

  1. Бөлшек бөлігі бойынша салыстыр:

және ?

8 билет: (А)

  1. 17-бөлшек бөлігін көрсет?

9 билет: (А)

  1. Сандарды цифрмен жаз: 1) жетіден екі

2) қырықтан он бес

10 билет: (А)

  1. Сандарды цифрмен жаз: 1) екі бүтін жетіден бір

2) онекіден бес

11 билет: (А)

  1. -аралас санының бүтін бөлігін көрсет

12 билет: (В)

  1. Салыстыр:

және ?

13 билет: (В)

  1. Дәрежені тап: ?

14 билет: (В)

  1. Бөлшекті қос:



15 билет: (В)



  1. бөлшегін қос

16 билет: (В)

  1. Амалды орында:



17 билет: (В)

  1. Бөлшекті қос:



18 билет: (В)

  1. Амалды орында:



19 билет: (В)

  1. Салыстыр:

және ?



20 билет: (В)

  1. Бөлшекті азайт:



21 билет: (В)

  1. Бөлшектерді салыстыр:

және ?

22 билет: (В)

  1. Салыстыр:

және ?

23 билет: (С)

  1. Есепте:

?

24 билет: (С)

  1. Есепте:

?

25 билет: (С)

  1. Амалдарды орында:

?

26 билет: (С)

  1. Амалдарды орында:

?

27 билет: (С)

  1. Азайтуды орында:

?





28 билет: (С)

  1. Азайтуды орында:

?



II. Сергіту сәті: «Логикалық есеп» (Блиц турнир)

Қойылатын талаптар: Сұрақ оқылады, оқушылар жылдамдық пен тапқырлығын корсете, ойланбастан жауап беруі қажет



1 логикалық есеп: Өзенде 8 үйрек, Ал қаздың екеуі кем. Қаз нешеу?

2 логикалық есеп: Екі адам шахматты 2сағат ойнайды, бир адам неше сағат ойнайды?

3 логикалық есеп: Сиыр 4 аяғымен 200 кг, 2 аяғымен тұрса неше кг болады?

4 логикалық есеп: Дорбада 10 асықты 10 бала алады. Сонда дорбада 1 асық қалады. Ол қалай?

5 логикалық есеп: 7 мысық болды. Екі мысық кетті, ал үш мысық келді. Неше мысық болды?

6 логикалық есеп: Екі бала суға шомылғанда, біреуінің шашы су болған жоқ. Неліктен су болған жоқ?

7 логикалық есеп: Екі килограмм мақта ауыр ма, әлде екі килограмм темір ауыр ма?

8 логикалық есеп: Аулада 7 мысық және 2 балапан жүр. Барлығы неше аяқ?

9 логикалық есеп: Марат кешкі сағат 10-да ұйқыға жатты. Жатар алдында ол сағаттың қоңырауын таңғы 9-ға қойды. Ол неше сағат ұйықтады?























III. 2-тапсырма: «Сиқырлы сан» (Жұптық жұмыс)

Қойылатын талаптар: Әр жұп 1-ден 15-ке дейінгі санның ішінен бір санды таңдап алады,әр билетте 2 тапсырмадан, 5 минут уақыт беріледі, алғашқы 5 топқа 5 баллдан (В,С деңгейінің жаттығулары). 1-ден 15-ке дейінгі санның ішіндегі кез-келген біреуі бос және 5 балл еншісінде, яғни «сиқырлы сан»



hello_html_m2563c6ba.jpg



1 билет:

  1. Жолаушы барлық жолдың -ін жүрді. Жолаушы жолдың әлі қандай бөлігін жүруге тиіс?

  2. Бөлшектерді азайтыңдар: ?

2 билет:

  1. Жер шарының бөлігін су алып жатыр. Сондықтан Жерді «көгілдір планета» дап атайды. Жер шарының қандай бөлігі құрлық?

  2. Бөлімі де, алымы да әр түрлі бөлшектерді салыстырыңдар: және ?

3 билет:

  1. -дан қандай санды азайтқанда айырманың мәні -ге тең? x-тің мәнін табыңдар.

  2. Алымы бірдей бөлшектерді салыстырыңдар: және ?

4 билет:

  1. -дан қандай санды азайтқанда айырманың мәні -ге тең? y-тің мәнін табыңдар.

  2. Бөлшектерді өсу ретімен жазыңдар:



5 билет:

  1. Туристер жүруге тиісті 136 км қашақтықтың бөлігін автобуспен жүрді. Туристер жүруге тиісті қашықтықтың неше километрін автобуспен жүрді?

  2. Бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді қосыңдар: ?

6 билет:

  1. 9, 11, 13, 17 натурал сандарын бөлімі 4-ке тең бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар.

  2. Алымдары бірдей бөлшектерді салыстырыңдар: және ?

7 билет:

  1. 9, 11, 13, 17 натурал сандарын бөлімі 5-ке тең аралас сан түрінде жазыңдар.

  2. Бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді азайтыңдар: ?

8 билет:

  1. Қалаға келген туристердің -і ағылшын тілін біледі, -і неміс тілін біледі. Қалаға келген туристердің қандай бөлігі ағылшын тілін де, неміс тілін де білмейді?

  2. Бөлшектерді кему ретімен жазыңдар:

9 билет:

  1. Бір сағатта шығарманың -сінің, екінші сағатта шығарманың -інің көшірмесі дайындалды. Үшінші сағатта шығарманың қандай бөлігі көшірілді?

  2. Бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді қосыңдар: ?

10 билет:

  1. Марат екі балық аулап алды. Бірінші балықтың массасы кг, екінші балық одан кг жеңіл. Марат барлығы қанша килограмм балық аулады?

  2. Бөлшектерді салыстырыңдар: және ?

11 билет:

  1. Ыдыстағы сүттің -і құмыраға, -і шашы су болған жоқ. Неліктен су болған жоқ?банкаға, -і кесеге құйылды. Ыдыста сүт қалды ма?

  2. Аралас сандарды салыстырыңдар: және ?

12 билет:

  1. Домбыраның басы м, мойны м, шанағы м. Домбыраның ұзындығы неше метр?

  2. Натурал саннан бөлшекті азайтыңдар: 3-?





13 билет:

  1. Самал екі күнде кітаптың -ін оқыды, ол бірінші күні кітаптың -ін оқыған еді. Самал екінші күні кітаптың қай бөлігін оқыды?

  2. Бөлшектерді қосыңдар: ?

14 билет:

  1. Футбол алаңының ұзындығы 100м. Оның ені ұзындығының -індей. Футбол алаңының периметрі неше метр?

  2. 3-натурал санын аралас сан түрінде жазыңдар: 3?





IV. Үйге тапсырма:  №1005(5,6), №1011 (есептерінің шығарылу жолдарына нұсқау беру)

V. Сабақты қорытындылау, нәтижесін сынақ парақшасында жинаған стикер саны (балл) бойынша бағалау


VI. Рефлексия: «Кері байланыс»

Сабақтың I этапы, «Күзгі ағаш»-тағы тапсырмалар жазылған жапырақтарға әр оқушы өз тілегін жазып, ағашқа жабыстырады








Автор
Дата добавления 02.04.2016
Раздел Математика
Подраздел Конспекты
Просмотров536
Номер материала ДБ-002639
Получить свидетельство о публикации

Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ


"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs
