Жамбыл
облысы Қордай ауданы Бетқайнар ауылы
№
27 Ы. Алтынсарин атындағы орта мектебі
5
«А» сынып
Ашық
сабақ
Математика пәнінің мұғалімі : Абдалиева А.С.
2015-2016 оқу жылы
Сабақтың
тақырыбы: «Жай бөлшектерді қосу және азайту»
Сабақтың мақсаты мен міндеттері:
1.Білімділік:
Бөлімдері
бірдей, бөлімдері әрүрлі жай бөлшектерді қосу және азайту алгоритімін толық
меңгерту, өз бетімен есептер шығара алуға дағдыландыру
2.Дамытушылық: Оқушылардың математикаға деген қызығушылығын
арттыру, бірлесіп жұмыс жасауға дағдыландыру
3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық дұрыс жеткізе
білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа тәрбиелеу
Сабақтың әдісі: Оқушылардың білімін жүйелеу және жалпылау сабағы
Сабақтың түрі: Саяхат сабағы
Сабақтың
әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауаб,ұжымдық,жұптық,топтық,жеке жұмыс,СТО әдістері
Сабақтың көрнекілігі: Дидактикалық материалдар,деңгейлік тапсырмалар,
үлестірмелі қима қағаздары
Сабақтың барысы:
І.
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен
амандасу,түгендеу,оқушылардың зейінін сабаққа аудару
II. Үй
тапсырмасын пысықтау:
а) үй
жұмысын тексеру: №987,№985
ә) сұрақ-жауаб
арқылы өтілген сабақты қайталау (диалог әдісі):
-Қандай
жай бөлшектің түрлерін білесіңдер?
-Жай
бөлшектердің негізгі қасиеті?
-Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады (азайтылады)?
-Бөлімдері әртүрлі бөлшектер қалай қосылады (азайтылады)?
-Натурал сан дегеніміз не?
-Натурал саннан жай бөлшек қалай азайтылады?
III. Сабақтың мақсатын айту,сабақтың өту ережелерімен
таныстыру:
~Әр
оқушыға сынақ парақшалары таратылады (жалпы оқушы саны: 28)
~Әр
оқушы сабақ бойы жинаған баллына қарай бағаланады, яғни:
Деңгей
|
Балл
|
Баға
|
жоғары
|
7 және одан жоғары
|
«5»
|
орташа
|
5-6 аралығы
|
«4»
|
төмен
|
5 және одан төмен
|
«3»
|
I.«Бетқайнар-Қордай» бекеті: (Жұптық жұмыс)
Қойылатын
талаптар: Әр
жұп 14 билеттің ішінен 1 билет таңдап алады,әр билетте 2 тапсырмадан, 2 минут
уақыт беріледі, алғашқы 7жұпқа 2 баллдан (А,В деңгейінің жаттығулары)
1
билет:
1.
Амалдарды
орындаңдар:
(
2.
Салыстырыңдар:
және ?
2 билет:
1.
Амалдарды
орындаңдар:
(
2.
Салыстырыңдар:
және 5 ?
3
билет:
1.
Амалдарды
орындаңдар:
(
2.
Салыстырыңдар:
және 1?
4 билет:
1.
Амалды
орындаңдар:
2.
Салыстырыңдар:
және 3 ?
5 билет:
1.
Амалды
орындаңдар:
2.
Салыстырыңдар:
және ?
6 билет:
1.
Амалды
орындаңдар:
2.
Салыстырыңдар:
және ?
7 билет:
1.
Амалды
орындаңдар:
2.
Салыстырыңдар:
және ?
8 билет:
1.
Амалды
орындаңдар:
2.
Салыстырыңдар:
және ?
9 билет:
1.
Амалды
орындаңдар:
2.
Салыстырыңдар:
2 және
?
10 билет:
1.
Амалды
орындаңдар:
2.
Салыстырыңдар:
5 және
?
11 билет:
1.
Амалды
орындаңдар:
2.
Салыстырыңдар:
және ?
12 билет:
1.
Амалды
орындаңдар:
2.
Салыстырыңдар:
және ?
13 билет:
1.
Амалды
орындаңдар:
2.
Салыстырыңдар:
және 3?
14 билет:
1.
Амалды
орындаңдар:
2.
Салыстырыңдар:
және ?
II.«Қордай-Алматы» бекеті: (Топтық жұмыс)
Қойылатын
талаптар: Әр
топ 7 билеттің ішінен 1 билет таңдап алады,әр билетте 2 тапсырмадан, 5 минут
уақыт беріледі, алғашқы 3 топқа 5 баллдан (В,С деңгейінің жаттығулары)
1 билет:
1.
Қалаға
келген туристердің -і ағылшын тілін біледі, -і неміс тілін біледі. Қалаға келген туристердің
қандай бөлігі ағылшын тілін де, неміс тілін де білмейді?
2.
Екі бала
суға шомылғанда, біреуінің шашы су болған жоқ. Неліктен су болған жоқ?
2 билет:
1.
Бір сағатта
шығарманың -сінің, екінші сағатта шығарманың -інің көшірмесі дайындалды. Үшінші сағатта
шығарманың қандай бөлігі көшірілді?
2.
Екі килограмм
мақта ауыр ма, әлде екі килограмм темір ауыр ма?
3 билет:
1.
Марат екі
балық аулап алды. Бірінші балықтың массасы кг, екінші балық одан кг жеңіл. Марат барлығы қанша килограмм балық аулады?
2.
Дорбадағы 10
асықты 10бала алды. Сонда дорбада 1 асық қалды. Ол қалай?
4 билет:
1.
Ыдыстағы
сүттің -құмыраға, -банкаға, -і кесеге құйылды. Ыдыста сүт қалды ма?
2.
Аулада 7
мысық және 2 балапан жүр. Барлығы неше аяқ?
5 билет:
1.
Домбыраның
басы м, мойны м, шанағы м. Домбыраның ұзындығы неше метр?
2.
7 мысық
болды, 2 күшік кетті, ал 3 мысық келді. Неше мысық болды?
6 билет:
1.
Самал екі
күнде кітаптың -ін оқыды, ол бірінші күні кітаптың -ін оқыған еді. Самал екінші күні кітаптың қай бөлігін оқыды?
2.
Сиыр төрт
аяғымен тұрса 200 килограмм, ал екі аяғымен тұрса неше килограмм?
7 билет:
1.
Қалаға
келген туристердің -і ағылшын тілін біледі, -і неміс тілін біледі. Қалаға келген туристердің
қандай бөлігі ағылшын тілін де, неміс тілін де білмейді?
2.
Марат кешкі
сағат 10-да ұйқыға жатты. Жатар алдында ол сағаттың
қоңырауын таңғы 9-ға қойды. Ол неше сағат ұйықтады?
III. Сергіту сәті «Сен мұғалім»
(Оқушылар мұғалімге «5-ші сынып математика
курсы» бойынша сұрақтар қояды)
IV.Блиц
сұрақ «Істен
шыққан бағдаршам» (Ұжымдық және жеке жұмыс)
Қойылатын
талаптар:
Бағдаршамды іске қосу үшін әр оқушы бағдаршамның кез-келген
үш түсінің біреуінен «5-ші сынып
математика курсы» бойынша сұрақ жазылған стикерді таңдап алып,
ойланбастан жауап беруі қажет. Оқушылар әр сұраққа толық жане дұрыс жауап
берген жағдайда бағдаршам іске қосылады
V.Үйге тапсырма:
№1006 (есептің шығарылу жолына нұсқау беру)
VI.
Сабақты қорытындылау, нәтижесін сынақ парақшасында жинаған стикер саны (балл)
бойынша бағалау
VII.
Рефлексия: «Кері байланыс»
Саяхаттың
соңғы этапындағы «Блиц сұрақ» істен шыққан
бағдаршамнан алынған сұрақ жазылған стикерлерге әр оқушы өз тілегін жазып,
бағдаршамға жабыстырады