пәні: физика
|
Мектеп: №48
|
Күні:17.11.2015
|
Мұғалімнің аты-жөні: Жалел Багдаулет
|
Сынып: 8аәб
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Жылу
қозғалтқыштары. Іштен жанатын қозғалтқыш
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
|
Жылу қозғалтқыштарының жұмыс істеу принциптері,
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар істей алады:
Жылу
қозғалтқыштары , оның түрлерін
|
Оқушылардың көпшілігі істей
алады:
Іштен жану қозғалтқышының 4 тактілі екенін
|
Кейбір оқушылар істей алады: Автомобильдер мен басқа
да көлік немесе машиналардың жылу қозғалтқыштарын айыра алады
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар мыналарды істей алады:
|
Пәндік лексика мен терминалогия: такт, жұмыс денесі,
суытқыш, поршень, дизельді қозғалтқыш, форсунка
|
Сұхбат/жазу үшін қолдануға
болатын сөйлемшелер:
|
Іштен жанатын қозғалтқыштың жұмыс істеу принципі 4
тактілі.
Газдың энергиясы жұмыстық денеге, қалғаны суытқышқа
беріледі
|
Жетістік критерийлері:
|
Жылу қозғалтқышының жұмыс істеу принципі-1балл
Жылу қозғалтқыштарының түрлері (ІЖҚ) жұмыс істеу
принципі-2балл
ІЖҚ жөнінде қосымша материал жинақтау-3балл
|
Алдыңғы оқу
|
Отынның жану жылуы
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған іс-әрекет
|
ресурс
|
Басы
Негізгі бөлім
|
3мин
15мин
|
Сабақтың мақсатымен таныстыру.
Газ бен будың ұлғайғандағы жұмысы тақырыбын еске
түсіру.
Оқулықтағы "сен білесіңбе?" қосымша
материалды оқуды ұсынамын.(жұптық)бір-біріне түсіндіреді. Сонымен бу
машиналарын алғашқы ойлап тапқан ғалымдар.
Жылу қозғалтқышының жұмыс істеу принципін түсіну.
54-сурет бойынша білімін толықтыру.
ІЖҚ жөнінде суреттер арқылы түсінік беру
|
Оқулық ,суреттер ІЖҚ макеті
|
Тәжірибелік жұмыс
|
20мин
|
Топтық жұмыс. 1-топқа бірінші такт
2-топқа 2 такт;
3-топқа 3 такт, 4-топқа 4 такт бойынша ІЖҚ-тың
жұмысын постер арқылы іздену және қорғау
|
Маркер, плакат, макет
|
Соңы
|
5мин
2мин
|
Мұғалімнің жұмысты қорытындылауы.
Сұрақ-жауап
Кері байланыс. Бүгінгі сабақтан алған жаңа
мағлұматтары
|
оқулық
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай
жопарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс
|
Оқушылардың өзара көмегі.
Қажет болған жағдайда мұғалімнің қолдауы.
Қабілетті оқушыға жобалық тапсырма беремін
|
Жетістік критерийге мән беру.
Тақырыпты баяндауы.Жұптық жұмыста қасындағы оқушыға
түсіндіре алуы
|
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау
|
Рефлексия
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға
жауап беріңіз.
|
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
- Бүгін оқушылар не білді?
- Сыныптағы ахуал қандай болды?
- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
|
Қорытынды бағамдау
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да
ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да
оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы
менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
|
|
|
|
|
|
|
|