Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Логопедия / Другие методич. материалы / Сабақ жоспары:[З] дыбысы мен әріпі
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Логопедия

Сабақ жоспары:[З] дыбысы мен әріпі

библиотека
материалов

Сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: [З] дыбысы мен әріпі

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: [з] дыбысын сөзде анық айтуға машықтандыру.
[з] дыбысын басқа буын, сөз, ішінде дұрыс ажырата білуге үйрету. Фонематикалық қабылдауын дамыту, ойын тапсырмалар арқылы ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Түзетушілік: фонетикалық фонематикалық қабылдауын дамыту.

Тәрбиелік: ізденімпаздыққа, ұқыптылыққа, жауапкершілікті түсіне білуге тәрбиелеу.

Көрнекі құралдар: кесте, суреттер, дыбыстық талдау картасы, буындар, кеспе әріптер.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

- Сәлеметсің бе!

- Қазір жылдың қай мезгілі?

- Бүгінгі сенің көңіл-күйің қалай?

Артикуляциялық жаттығулар

«Күркетауық» - жымию,тілді жоғарға ерінгесалу,тілдің ұшын жоғарғы ерін бойымен қимылдату, қимылды баяу бастау, біртіндеп қарқынын арттыру.

«Сыбызғы» – Ерінді біріктіріп сүйірлеу,тістерді қосу, ерінді алға қарай созу, еріннің осы қалпын 8-10 секунд ұстап тұру.

«Құймақ» - Ауызды ашу, жалпақ тілді төменгі ерінге салу, Тілдің екі жағын ерінге тигізу, сол қалыпты 10-ға дейін санағанша ұстап тұру.


ІІ. Жаңа сабақ: [з] дыбысының артикуляциясы.

- [з] дыбысының артикуляциясы- ерін езу тартып,тістер көрінеді.Тілдің ұшы төменгі тістердің түбіне тиеді, тіл ортасы сәл дөңестеніп,екі жағы астыңғы тістерге жанасады.Деміміз тіл ортасынан шығады.

1.Тапсырма. Буындарда машықтандыру.

За-зо-зу зұ-зы-зэ аза-азо-азу озы-оу-ыза ызу-ұза-зуз зыз-зұз-қаз

Тз-тз-тз кз-кз-кз нз-нз-нз пз-пз-пз лз-лз-лз әз-әз-әз

Дз-дз-дз гз-гз-гз шз-шз-шз бз-бз-бз әз-әз-әз зи-зи-зи

Зә-зә-зә сз-сз-сз мз-мз-мз рз-рз-рз аз-аз-аз зу-зу-зу

зд-зд-зд зк-зк-зк зс-зс-зс зн-зн-зн зш-зш-зш зр-зр-зр


зде-зрі-зке-зне-зте-зле-зсу-зсі-зи-әзе-злі-зру-зші-змә

2.Тапсырма. Буын арқылы сөздерде машықтандыру.

За-за-за-заман зу-зу-зу-созу ұз-ұз-ұз-кұз

За-за-за-қазан зу-зу-зу-қазу ұз-ұз-ұз-тұздық

За-за-за-таза зу-зу-зу-зула ұз-ұз-ұз-балмұздақ

За-за-за-жаза зо-зо-зо-зообақ үз-үз-үз-күз


За-за-за-қолым менің таза ыз-ыз-ыз-әдемі екен жұлдыз

Зу-зу-зу-шыққан тісім азу ыз-ыз-ыз-Зауре жақсы қыз

Зы-зы-зы-сүйкімді қозы оз-оз-оз-қолды алға соз

Зі-зі-зі-өткір пышақтың жүзі аз-аз-аз-келді міне жаз

3.Тапсырма. Сөз басында машықтандыру.

Заң, заман, зәкір, Заңғар,зеңбірек, зауыт, зырылдауық, зымыран, зығыр, зебра.

4.Тапсырма. Сөз ортасында машықтандыру.

Азат,азамат,озат,қазы, сүзгіш, білезік, бұзау, қозы, қызыл, қызылша, қызанақ,қағаз, жүзім,қазан, Созақ.


5.Тапсырма. Сөз соңында машықтандыру.

Күз, қыз, аяз, тұз,уыз, мүйіз, қаз, көз, құндыз, сегіз, қоңыз, аспаз, қобыз, сағыз, тоғыз, жұлдыз, қарбыз, пияз, қораз, ұстаз, тамыз, кербез, сөз, без.


6.Тапсырма. Сөйлемдерде машықтандыру.

Айзада- Зәкір атаның немере қызы.

Зәуре қызанақтарды тұздады.

Зәуре-ұстаздың озат оқушысы.

Аспаз қазанға қораздың етін пісірді.

Азаматтың бұзауы есейіп, мүйізі өсіп келеді.

Зәмзәгүл әже қозы, қораз, бұзауға жем берді.

Азат атаның сиырынан туған егіз бұзау уыз берді.


Тақпақтар

Зоопарке апарды Қозы қазып сәбізді

Зәкір аға Заңғарды Маңдайдан тер ағызды

Заңғар көрді зубр мен Арбамен тасып өнімді

Зебра тектес аңдарды Атқарады іс-қаз ізгі

Жаңылтпаштар

Зіл деген не? Қаз маңғаз

Зіл дегенің піл мекен? Маңғаз қаз

Зіл піл емес, мамонт

Зіл пілден де ірі екен.

Жұмбақтар

Қалың киім ұнатады, Үзсем үзілмейді,

Шешіндірсең жылатады Терсем, тізілмейді.

(пияз) (із)

III.Сергіту сәті

  1. Музыка жіберу, би билету.
    Дәптермен жұмыс.

    З әрпін тақтаға салу.
    Ауада жазу.
    Дәптерге жазу.

Қорытынды.

- Бүгінгі сабақта қандай тапсырмаларды орындадық?

- Сабақ ұнады ма? Несімен?

Үйге тапсырма: Жаңылтпаш жаттау.





Автор
Дата добавления 28.11.2016
Раздел Логопедия
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров97
Номер материала ДБ-398137
Получить свидетельство о публикации

"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ


Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru
