Инфоурок Алгебра Научные работыСабак жоспары "Сызыктык функция"

Сабак жоспары "Сызыктык функция"

Скачать материал

Күні: 16.05.2015 ж.

Пәні: Математика

Сыныбы: 6

Тақырыбы: Сызықтық функция және оның графигі

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға сызықтық функция анықтамасын түсіндіру, графигін салу, білім-біліктерін тексеру. Есептер шығаруға машықтандыру.

Дамытушылық: Функция графигі арқылы формула жазу, график салу дағдысын қалыптастыру, пәнге қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелік: Сабақ барысында ойын арқылы оқушылардың белсенділігін, ынтасы мен жігерін арттыру, намысын қорғауға баулу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың типі: жаңа білім игерту

Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, есеп шығару, сұрақ-жауап.

Сабақтың көрнекілігі: плакат, интерактивті тақта, электронды оқулық, үлестірме қағаз.

Сабақтың өтілу барысы:

I.                  Ұйымдастыру кезеңі:

А) Сәлемдесу әдебі

Ә)  Сабаққа қатысуын бақылау: кезекші оқушы арқылы түгендеу

     II. Өткен материалды еске түсіру:

         Есептерді тексеру, үй тапсырмасын сұрау.

III.            Үй тапсырмасын пысықтап бекіту:

1)                Функция дегеніміз не? (Тәуелсіз айнымалының әрбір мәніне тәуелді айнымалының бір ғана мәні сәйкес келетін тәуелділікті функционалдық тәуелділік немесе функция деп атайды)

2)                Функция терминін математикаға енгізген ғалым кім және қазақша мағынасы қандай? (“Функция” терминін математикаға 1694 жылы тұңғыш енгізген неміс физигі, математигі,философы, әрі өнертапқыш тарихшы Готфрид Вильгельм Лейбниц болатын. “Функция” латынның functio сөзінен шыққан, қазақша “орындау, атқару” дегенді білдіреді).

IY. Жаңа сабақ

y = kx + l (мұндағы x -  тәуелсіз айнымалы, k мен l – нақты сандар) түріндегі формуламен берілетін фуннкцияны сызықтық функция деп атайды.

YI. Ойлан, тап!

Ұрылар  мен  кемпір
        
Ертеде   байлардың    есігінде   жүріп   күн   кешкен, панасы   жоқ   жалғыз  кемпір  болыпты. Жаз  шығып, ел жайлауға көшкенде, сүйенері  жоқ кемпір  жалғыз  қалады. Түн   ішінде   кемпірдің   жалғыз   сиырын   ұрламақ  болып   ұрылар  келеді. Кемпір: “Ә, бұлар  менің  жалғыз  сиырымды  нысанаға  алған  екен, менде  бұларды  алдайын”, - деп  ойлайды. Сөйтіп  жалма – жан  бір  шелек   суды  сапырып  отырып, мынадай  өлең  айтыпты:
         “Сапырып – сапырып  Сарманға  бер,
         Құйып – құйып  Құрманға  бер,
         Есіктегі  екеуге  бер,
         Төрдегі  төртеуге  бер,
         Өзің  іш те,  маған  бер ” – деген  екен.
Мұны  естіген  ұрылар: - “Қой, мұнымыз  бекер  болар. Бұл  үй  толы  кісі, әрі  бізден  екі  есе   артық   екен, кетейік”, - деп   кетіп   қалыпты. Кемпір   тапқырлығымен  ұрыларды  осылай  қорқытыпты.
         Сонда  үйдегі  адам  нешеу, ұры  нешеу?

Жауабы: 10 адам, 5 ұры

 YII. Демалыс сәті

         Тақтаға бір оқушы шығады, тақатаға қарамай тұрады. Отырған оқушылар интерактивті тақтада берілген суретті мимикамен не екенін түсіндіру керек.

YIII. Сабақты бекіту

1)                Сызықтық функцияның графигі қандай сызық болады?

2)                 Y = kx + l функциясының графигі қалай салынады?

3)                Y = 3x + 5 функциясының графигінен l-дің мәні неге тең?

4)                Координаталары берілген түзуге тиісті (тиісті емес) екенін қалай тексереміз?

IX. Үйге тапсырма: №1331,1332

X. Оқушы білімін бағалау: оқушы жауабын талдау, күнделіктеріне бағаларын қою.

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сабак жоспары "Сызыктык функция""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Директор десткого сада

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
