Инфоурок Другое КонспектыСабақтың тақырыбы: "Альпенист" (8 сынып)

Сабақтың тақырыбы: "Альпенист" (8 сынып)

Скачать материал

 

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

Кәсіп пен еңбек. Болашақ мамандықтары

Мектеп:

Күні:14.11.2018

Мұғалімнің ТАӘ:

Ханов Ш.У

Сынып: 8 «а», «ә»

Қатыспағандар саны:

Қатысқандар саны :

Сабақтың тақырыбы

Альпенист

 

 

Осы сабақ арқылы іске асатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.5.1. перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау.

ӘТН. 8.4.3.1-сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп қолдану

Сабақтың мақсаты

Оқушылар:

·         Перифраз түрінде берілген сұрақты түсінеді;

·         мәтіннен қажетті ақпаратты тауып, жауап береді;

·         мәтіндегі ойды қорытындылап пікір білдіреді.

·         Сөздік қор мен сөздік құрамды ажыратады;

·         Сөйлеу тілінде ерекшеліктерін қолдана алады.

Бағалау критерийлері

·          Перифраз тәсілі арқылы берілген сұрақтарды түсінеді.

·         Сұрақтарға тыңдалым мәтіні бойынша жауап береді;

·         Мәтіндегі ойға жеке көзқарасын білдіреді.

·         Сөздік құрам,сөздік қорды ажырата отырып, сөйлеу тілінде түсініп қолданады

Тілдік мақсаттар

 Пән лексикасы және терминология:

Перифраз, көтерілген мәселе, тұжырым жасау

Тыңдалым мен айтылымға қажетті сөз тіркестері:

·          Еңбек — ширатады.

Өмір — үйретеді.

·         Күшіңе сенбе,

Ісіңе сен.

·         Еңбек ет те, міндет ет.

·         Ер дәулеті — еңбек.

·         Бір еңбектің — бір рахаты бар.

Құндылықтар

 Ашықтық, құрмет

Пәнаралық байланыс

 Дене шынықтыру,тарих,география,әдебиет,

Осыған дейін меңгерілген білім

Қасқырмен айқасқан қойшы  

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

 

      5 минут

 Оқушыларды есімдерімен мұғалімнің өзі аттарын атап жұпқа бөледі, содан соң топқа бөледі. 

Таныстырылымhttp://dou8kovrov.3dn.ru/_nw/0/19368742.png

 Сабақтың ортасы  

      

 

     5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15  минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 минут

 

Тыңдалым/айтылым тапсырмасы.

Мұғалім оқушыларға бейнематериалды қосып, тыңдалым мәтінін тыңдатады. Оқушыларға осы тыңдалым бойынша перифраза арқылы құрылған сұрақтарды береді. Мұғалім перифраз жасаудың тәсілдерін ескеріп, басқа да сұрақтар құрастыра алады.

 Оқушылар осы сұрақтарға мәтін бойынша жауап береді.

       

Альпенизм-тау спорты. Алғаш Еуропадағы Альпі тауларының мұздақтарына бір дәрігер мен бал арасын өсірушінің қайта-қайта барып жүргенін көрген жұрт: «Әне,альпішілер кетіп барады»,- деп, «альпенист» терминін қалыптастырды. Бұл мамандықпен содан соң Альпенисттер айналысатын болған. 

 

Альпинизм тарихын білесіз бе? Альпинизм тарихы 1786 жылы Ж.Бальма мен Ф.Паккараның  Альпі тауындағы  Монблан шыңын бағындыру сәтінен басталады. XIX ғасырдың басы шыңдарды бағындыру кезеңі деп есептеледі. Спорт түрі ретінде альпинизм Англия жерінен бастау алып, кеңінен дамыды. Британдық альпинистер Альпі тауындағы Эйгер, Гран-Жорас секілді тау шатқалдары мен көптеген шыңдарды бірінші болып бағындыра бастады. Бұл спорт түрінің қарқынды дамуына Англия елінде құрылған Альпі клубы және шетелдердегі ашылған осы клуб баламасының көмегі көп болды. Алғашында адамдар альпинизмді спорт түрінде емес, оны ғылым, әдебиет және өнер сияқты пәндердің жиынтығы ретінде тау бөктерлерін зерттеу жұмысы етіп қарастырады. Команда құрамының жеткіншектері ержүрек каһармандылығы мен төзімділігі арқасында газет-журналдарға жиі шығып, клуб атын жер көкке мәлім етті. 1862-1874 жылдары Аустрия, Швейцария, Италия, Германия және Франция мемлекеттерінде "Ұлттық альпинизм клубтары" ашылды. Аталған елдерде өрмелеу спортына арнап тауға апарар жолдар салынды, кітаптар жарық көрді, нақты карталар жасалды. Бұл спорт түрімен жол сілтеуші гид мамандығы да қатар дамыды. 1867 жылдың аяқ жағына қарай гид ассоциациясы 236 адамды құрап, 1914 жылға таман 1460 адамға жеткен.

         Альпі тауын бағындыру аясы бөлек ассоциацияларда  тау жүйесі ретінде тарап жатты. «Корольдік география одағының» президенті Д. Фрешфилд 1868 жылы А. Соттаев және Д. Датосос атты әріптестерімен Үлкен Кавказдың бүйір жотасындағы ең биік шыңы "Эльбруске" бірінші болып өрлеп шыққан альпинистердің бірі болды.

           Кейіннен Канада, Африка шыңдары бағындырылып, Каракорум, Гиндукуш, Гималай тауларына экспедициялар жасақталды. Альпинистер Килиманджаро, Аконгакуа, Мак-Кинли шыңдарына шығады. 1908 жылы Э.Шеклтон Антарктикадағы Эребус шыңына көтерілді.

1-тапсырма.

ЖЖ.

Бейнематериалды тыңдап, сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Альпенизм дегеніміз не?

2.Альпенист болу қиын ба,оңай ма? Ойыңызды таратып жеткізіңіз...

3.Адам аяғын баспаған биік шыңға өз еліңнің туын тігу ерлік пе?

4. Альпинизм тарихы жөнінде не білдіңіз ...?

5.Бұл спорттың түрі қай  жылы қай таудан бастау алды?

6.Қандай шатқалдар мен шыңдар айтылды?

7.Алғашында оны спопрт түрінде емес, қандай саламен байланыстырды нелітен?

8.Мәтінде қнадай елдердің атауы сөз болды? Нелікен?

9.Альпенисттердің тауға шығудағы мақсаты не деп ойлайсыз? 

10.Альпенист болу оңай. Себебі...

11.Альпенист болу қиын.Себебі...

 ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек»

 

Дескриптор:

- түрлендіріліп берілген сұрақтарға жауап береді;

- ақпараттарды анықтайды.

 

ТЖ

2-тапсырма

Мәтінде қандай мәселелер көрініс табуда?

Ол туралы сіздің пікіріңіз қандай?

Жұбыңызбен талқылаңыз содан соң топпен талқылай отырып, стратегияларды қолданып топта қорғаңыз.

 

1-топ: «Балық қаңқасы» әдісемне ой тұжырымдайды.

Мәтінде көтерілген мәселе
 

 

 


???Дәлелдері... Себептері...Қорытынды пікір.. https://arhivurokov.ru/kopilka/uploads/user_file_566320c5cd708/ashyksabakazyktulikdukienindie_12.png

???
???
 

 

 


2-топ: «ПОПС формуласымен ой тұжырымдайды

 Мәтінде қандай мәселелер көрініс табуда?

Ол туралы сіздің пікіріңіз бен ой –тұжырымыңыз қандай?

       Бірінші  сөйлем  «Менің ойымша,...  »

       Екінші сөйлем   «Себебі,  мен  оны  былай  түсіндіремін … » 

       Үшінші  сөйлем   «Оны мен  мына  факт, мысалдармен дәлелдей  аламын   … »

       Соңғы сөйлем  «Осыған  байланысты  мынадай  қорытынды  шешімге  келдім .. ».

 

3-топ: «КӘМҚ талдау әдісі»

КӘМҚ-талдау: «Альпенизмнің адам өмірінде ...»

КҮШТІ  ЖАҚТАРЫ

ӘЛСІЗ   ЖАҚТАРЫ

 

 

МҮМКІНДІКТЕР

ҚАУІПТЕР

 

 

ҚБ: «Ду қол шапалақ »

Дескриптор                               

 

-мәтіндегі мәселені анықтайды;

-мәселе бойынша ой тұжырымдайды.

 

Дәптерге мәтінде кездескен сөздік қор мен сөздік құрамды көшіріп жазу

Сөздік қор

Сөздік құрам

 

 

ҚБ: «Мұғалімнің мадақтауы»

Дескриптор:

-Сөздік қор мен сөздік құрамды ажыратады;

-көшіріп жазып, сөйлеу тілінде қолданады

 

 

 

 

 

Толығырақ: https://massaget.kz/layfstayl/sport/bul_kyzyk/19146/
Материалды көшіріп басқанда Massaget.kz сайтына гиперсілтеме міндетті түрде қойылуы тиіс.
Авторлық құқықты сақтаңыз

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/009b/000f90fa-da244178/img3.jpg

 

 

 

 

 

 

 

ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://prodemio.ru/wp-content/uploads/2017/03/i-4.jpg

ҚБ: «Ду қол шапалақ »

 

 

 

 

ҚБ: «Мұғалімнің мадақтауы»

Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия.

Мұғалім тақтаға «нысананы» іледі. Оқушылар  сабақ туралы пікірлерін «нысанаға» белгілеп, рефлексия береді.

 

 

Үйге тапсырма:

75-бет 5-тапсырма.

 

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? 

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

 

 

 

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы  қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? 

Төменде берілген бөлімді осы сабақ  туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сабақтың тақырыбы: "Альпенист" (8 сынып)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Инструктор по туризму

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
