Инфоурок Труд (технология) КонспектыСабақтың тақырыбы: Алжапқыш өңдеу .

Сабақ жоспары. Тақырыбы Сабақтың ішкі құрылысы қабық, камбий, сүрек, өзек. Биология 7 сынып

Файл будет скачан в форматах:

  • pdf
  • docx
1326
4
19.01.2025

Материал разработан автором:

Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна

учитель биологии и химии

Разработок в маркетплейсе: 142
Покупателей: 425

Об авторе

Категория/ученая степень: Первая категория
Место работы: КГУ Атыгайская средняя общеобразовательная школа
Моя основная профессия – учитель биологии и химии. В прошлом году у меня доминировали уроки химии, и некоторые свои задачи я опубликовал в Интернет ресурсах. Стаж работы составляет -22 года. Тема самообразования: Формирование функциональной грамотности учащихся на основе межпредметной интеграции на уроке биологии и химии.
Подробнее об авторе

Настоящая методическая разработка опубликована пользователем Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна. Инфоурок является информационным посредником

Сабақ жоспары Биология 7 сынып Тақырыбы: Сабақтың ішкі құрылысы: қабық, камбий, сүрек, өзек. Оқу мақсаты: 7.1.3.3 - сабақтың ішкі құрылысын зерттеу; Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға сабақтың ішкі құрылымы: қабық, тоз, жасымықшалар, флоэма, ксилема, камбий, өзек туралы түсінік беру. Әр қабаттың құрылымы мен қызметін талдау. Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау, талдау және салыстыру қабілеттерін дамыту. Тәрбиелік: Табиғатты қорғау мен өсімдіктердің құрылымына құрметпен қарау дағдыларын қалыптастыру. Күтілетін нәтижелер: Оқушылар сабақтың ішкі құрылымын атап, әр қабаттың атқаратын қызметін түсіндіре алады. Сүрек, камбий, флоэма сияқты ұлпалардың биологиялық маңыздылығын сипаттай алады. Логикалық тапсырмалар арқылы алған білімдерін қолдана алады. Сабақ барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі (3-5 минут) · Мұғалімнің іс-әрекеті: Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Сабақтың тақырыбын хабарлау, мақсаттарымен таныстыру.

Краткое описание методической разработки

Сабақ жоспары

Биология 7 сынып

Тақырыбы:   Сабақтың ішкі құрылысы: қабық, камбий, сүрек, өзек.

 

Оқу мақсаты: 7.1.3.3 -  сабақтың ішкі құрылысын зерттеу;

 

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік: Оқушыларға сабақтың ішкі құрылымы: қабық, тоз, жасымықшалар, флоэма, ксилема, камбий, өзек туралы түсінік беру. Әр қабаттың құрылымы мен қызметін талдау.
  2. Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау, талдау және салыстыру қабілеттерін дамыту.
  3. Тәрбиелік: Табиғатты қорғау мен өсімдіктердің құрылымына құрметпен қарау дағдыларын қалыптастыру.

 

Күтілетін нәтижелер:

  • Оқушылар сабақтың ішкі құрылымын атап, әр қабаттың атқаратын қызметін түсіндіре алады.
  • Сүрек, камбий, флоэма сияқты ұлпалардың биологиялық маңыздылығын сипаттай алады.
  • Логикалық тапсырмалар арқылы алған білімдерін қолдана алады.

 

Сабақ барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі (3-5 минут)

·         Мұғалімнің іс-әрекеті:

  • Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.
  • Сабақтың тақырыбын хабарлау, мақсаттарымен таныстыру.
Развернуть описание

Сабақтың тақырыбы: Алжапқыш өңдеу .

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы: Киімді күту.

Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
киімдерді күту туралы түсінік беру;
Дамытушылық: оқушыларды жақсы киіну, демалуға жинақылыққа үйрету;
Тәрбиелік: еңбек мәдениетіне, іскерлікке, ұқыптылыққа, өзара көмек көрсетуге тәрбиелеу.


Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндірмелі, сұрақ - жауап
Сабақтың көрнекілігі: киім түрлері буклет

Пәнаралық байланыс: биология
Сабақ барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі
1. Сәлемдесу, оқушылардың көңіл - күйіне, денсаулығына баса назар аудару.
2. Жоқ оқушыларды белгілеу, кезекшілерді анықтау, құралдарды тексеру.
3. Оқыушыларды топқа бөлу.

 II. Өткен материалды еске түсіру
.Тірек сызба.

 Қандай қонақ түрлері бар? тақтаға жазу.    

1 тапсырма.
 әртоп өз жауабына  жазбаша анықтама дайындау өткен материалды пысықтау:

ІІІ. Жаңа сабақ.
Салауатты өмір салтының факторлары
1. Тамақтану (уақытымен).
2. Тазалық (шаш, тері, қол, аяқ), тазалық құралдары (жеке тіс щеткасы, тарақ, сүлгі).
3. Киім мен аяқкиім тазалығы.
4. Тұрғынжайдың тазалығы.
5. Шынығу. Серуендеу.

Жеке бас гигиенасы
Дені сау, сымбатты болу үшін тазалық ережелерін орындау маңызды. Тазалықты орындау аз ғана нәрседен басталады: сұлулық және қол, аяқ, тіс, шаш, тырнақ тазалығына қамқорлық жасаудан..

Гигиена

Гигиена қолдың, аяқтың, дененің, беттің, тістің, шаштың, тырнақтың тазалығы жөніндегі қамқорлықтан басталады.
Денсаулық үшін жақсы ұйқының ережесін сақтаған жөн: 1. Адам 11 - 12 жасында кемінде 10 сағат, ал 13 - 15 жасында 9 сағат ұйықтауы тиіс. Ұйқы қанбау шаршауға, ашушаңдыққа, жұмыс қабілетінің төмендеуіне алып келеді. 2. Кешкі ас жеңіл және ұйықтар алдында 2 сағат бұрын ішілуі тиіс. 3. Кешкі астан кейінгі уақыт тыныш жағдайда өтуі тиіс. 4. Іш киімді, шұлықты жиі, екі күнде бір ауыстырып тұру қажет. Түнгі көйлек немесе пижама киіп алып ұйықтау керек.
 Шаш күтімі
Әдемі және қалың шаш кісіні безендіріп қана қоймайды, оның денсаулығының жақсы екендігін де көрсетеді.. Шаштың үш түрі болады: құрғақ, орташа майлы және майлы.
Құрғақ шаш – шаштың аз дымқылдығы және май бездерінің майды аз шығаруына байланысты. Олар өте нәзік және сынғыш келеді.
Орташа майлы шаш – майысқақ және жылтыр келеді, сирек сынады. Шашты уақытымен жуып тұру және бекіту шаштың майлылығы мен дымқылдығын сақтауға көмектеседі.
Майлы шаш – шаш тез тері майымен майланады, ол жұмсақ және күңгірт болады. Майлы шашты жиі жуып тұру қажет.
Шашты түріне және кірлеуіне байланысты аптасына 1 - 2 рет жуып тұру қажет.

2-тапсырма. Өздеріңе үйлесмді шаш  сән үлгісін көрсетіңдер.
Киім күтімі
Киім, аяқ киімді таза ұста, көйлек, костюм, шалбарлар әрқашанда үтіктелген болу керек. Киім ілгішті киім өлшеміне лайықтап таңдап, бір ілгішке екі киімнен артық ілмеу керек. Тоқыма бұйымдарды ұқыпты жинап, жәшікте, шкаф сөрелерінде сақта. Киімдегі кейбір дақтарды өзің кетіруіңе болады. Алдымен қылщықпен шаңын тазалап, сорғыш қағаз арқылы үтіктеу қажет. Туштың, сырдың дақтарын салқын сумен кез келген жуғыш ұнтағымен жуып кетіруге болады.
Жуар алдында бұйымдарды мата түріне, түсіне және кірлеу дәрежесіне қарай бөлу қажет. Ақ бұйымдарды боялған бұйымдармен араластырып жууға болмайды. Бұйымның бояуы шығып, ақ бұйымдарды былғайды. Жуар алдында бұйымдардың қалталарын босат. Боялған мақта, кенеп маталарды 60ºС сумен жуу қажет.

3- тапсырма. Мата түр- түсіне сай түйме қадау.
Аяқкиімге қойылатын гигиеналық талаптар
1. Аяқкиім қан айналуға кедергі келтірмейтіндей (табан пішімі және өлшемі) болуы қажет.
2. Аяқкиімде аяқты қыспайтындай, бас бармақ тірелмейтіндей кеңістік болуы керек.
3. Аяқкиім жеңіл, иілгіш, жұмсақ болғаны дұрыс.

4-Сәйкестендіру тесті. Мата  күтімі символдары.

Тек қолмен жуу керек

Тар болмауы керек

Барабан кептіргіште кептіруге болады

Бояуы шығатын мақта ,кенеп мата

Кез келген химиялық сұиықпен  тазалауға болады

Жиі жуу қажет

Аяқ киім

Бояуы  берік мақта, кенеп маталар

Шаш күтімі

Мақта,зығыр маталар


ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
1. Салауатты өмір салты дегеніміз не?
2. 3.
Жеке бас гигиенасы дегеніміз не?
5.
Шаш күтімі дегеніміз не?
6.
Киім күтімі дегеніміз не?


Ү. Сабақты қорытындылау. Сабақта біз салауатты өмір салты, киімдерді күту туралы білдік.
ҮІ. Үйге тапсырма.
ҮІI. Оқушының білімін бағалау,қателермен кемшіліктерді ескерту. Баға қою.
ҮІІІ. Жұмыс орнын жинау. Оқушылар өз ойын стикерге жазып жапсырады.

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сабақтың тақырыбы: Алжапқыш өңдеу ."
Смотреть ещё 6 054 курса

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
