Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Информатика / Другие методич. материалы / САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ «Ақпарат және ақпараттық үдерістер»

САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ «Ақпарат және ақпараттық үдерістер»

Идёт приём заявок на самые массовые международные олимпиады проекта "Инфоурок"

Для учителей мы подготовили самые привлекательные условия в русскоязычном интернете:

1. Бесплатные наградные документы с указанием данных образовательной Лицензии и Свидeтельства СМИ;
2. Призовой фонд 1.500.000 рублей для самых активных учителей;
3. До 100 рублей за одного ученика остаётся у учителя (при орг.взносе 150 рублей);
4. Бесплатные путёвки в Турцию (на двоих, всё включено) - розыгрыш среди активных учителей;
5. Бесплатная подписка на месяц на видеоуроки от "Инфоурок" - активным учителям;
6. Благодарность учителю будет выслана на адрес руководителя школы.

Подайте заявку на олимпиаду сейчас - https://infourok.ru/konkurs


Международный конкурс по математике «Поверь в себя»

для учеников 1-11 классов и дошкольников с ЛЮБЫМ уровнем знаний

Цели конкурса: повысить интерес учеников к математике, усилить внутреннюю мотивацию, веру в себя и свои силы. Ученики отвечают на задания прямо на сайте конкурса, учителю не нужно распечатывать задания. Для каждого ученика конкурс по математике «Поверь в себя» - это прекрасная возможность проявить себя и раскрыть свой потенциал.

Подробнее о конкурсе - https://urokimatematiki.ru/

  • Информатика

Поделитесь материалом с коллегами:

«Ақпарат және ақпараттық үдерістер»

Сабақтың мақсаты:

1. Ақпарат, ақпараттық процестер туралы оқушылардың білімін тереңдету;

2.Ақпараттармен, санау жүйелерімен, логика және логикалық операциялармен жұмыс істеуді және өңдеу формулаларын қолдануды үйрете отырып, оқушылардың есте сақтау және зейіндік кабілеттерін дамыту;

3. Ақпаратты өз бетімен іздеу дағдысын қалыптастыру, ойлау еңбегінің мәдениеттілігіне тәрбиелеу, өмірге кәсіби даярлау.


Сабақтың типі: Практикум элементтері бар түсіндірмелі-көрнекілікті


Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес. («Ақпараттық саяхат». Ойын элементтері)


Көрнекіліктер: оқулык, мұхиттағы аралдар, қайық қозғалысы келтірілген флипчарттар, таратпа материалдар, карточка түріндегі дидактикалық материалдар.


Техникалық жабдығы: компьютер, интерактивті тақта, проектор.


Сабақты бағдарламалық қамсыздандыру:

Windows XP операциялық жүйесі

MS Power Point тұсаукесері

Activstudio бағдарламасы

Тестік бағдарлама


Сабақтың әдістемелік қамсыздандырылуы:

Демонстрациялық материал – тұсаукесер

Таратпа материал – тапсырма жазылған карточкалар

Интерактивті тақтамен тапсырмалар


Қолданылған технология: Деңгейлеп оқыту (Қараев Ж.А.)


Сабақтың жоспары:


1. Сыныпты ұйымдастыру (1-2 мин)

2. Өткен материалды қайталау (5 мин)

3. Сабақты бекіту (практикалық жұмыс) (30 мин)

5. Сабақты қорыту, бағалау (6 мин)

6. Үйге тапсырма беру (2 мин)

Сәлеметсіңдер ме, балалар! Сендерді көргеніме өте қуаныштымын. Бүгінгі сабағымыз саяхат түрінде өтеді және сабақ бойы әр тапсырманың орындалуына байланысты ұпайлар жинайсыңдар. Жиналған ұпай санына қарай баға аласыңдар.

Бағалау жүйесі:

5 – 6 ҰПАЙ – «3»

7 – 8 ҰПАЙ – «4»

9 – 10 ҰПАЙ – «5»

Оқушылар нені білу керек

Оқушылар нені меңгеруі керек

Ақпараттың не екенін, ақпараттың қасиеттерін;

Ақпараттық процесс ұғымы;

Санау жүйелері ұғымын;

Сандарды санаудың бір жүйесінен екінші жүйесіне аудару ережесін;

Екілік арифметиканың амалдарын;

Логикалық операциялар

Пікір, тұжырым, пайымдау, ой қорыту, логикалық өрнек ұғымдарының мәнісін.

Негізгі логикалық операциялардың ақиқаттық кестелерін

Ақпараттық процесс түрлерін анықтауды;

Сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне түрлендіруді;

Екілік сандарға арифметикалық амалдар қолдануды

- Пікірлер алгебрасы есептерін шешуді;

ЖӘНЕ, НЕМЕСЕ байланыстарын, ЕМЕС терістеуін пайдаланып ақиқаттық кестесін толтыруды

Кестелер құрып, логикалық есеп шешуді


Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, оқушыларды түгендеу, сабаққа әзірліктерін тексеру, сабаққа назар аударту; Топтарға бөлу.


ІІ. «Үй тапсырмасы» жағалауында. (2 жалған, 2 ақиқат пікір ойлап келу.)


ІІІ. «Қайталау аралы» (Өткен материалдарды қайталауға тапсырмалар)

І топ:

Қандай ақпараттық процестерді білесіңдер?

Ақпараттың өлшем бірліктері?

Позициялық санау жүйелерін ата.

Екілік жүйеде сандарды азайту.

Пікір дегеніміз не? Түрлері. Мәні

Ойлау, пайымдау әдістері туралы алғашқы ілімді құрған кім?

Қарапайым пікірлер логикалық алгебрасында қалай таңбаланады?

Логикалық амалдар.

ІІ топ:

Ақпарат деген не?

Ақпарат қандай қасиеттерге ие болуы тиіс?

Санау жүйелері? Неше топқа бөлінеді?

Екілік жүйеде сандарды қосу.

Логика дегеніміз не?

Пайымдау деген не? Пайымдау түрлері.

Логикалық алгебраның атасы кім?

Пікірлер алгебрасы нені зерттейді?

ІV. «Тапсырмалар» аралы. (Оқушылар орындарында топпен және кезекпен келіп активқалам көмегімен тақтаға тапсырмаларды орындайды.)

І тапсырма: Берілген сандарды көрсетілген санау жүйелеріне аударыңдар.

І топ: ІІ топ:

1. 10110 →Х2 1. 52410 →Х8

2. 75910 →Х16 2. 100112 → Х10

3. 111101100112 →Х16 3. 2Е116 →Х2

4. 60748 →Х2 4. 101010111110012 → Х8


ІІ тапсырма: Келесі пайымдаулар үшін олардың құрама немесе жай, ақиқат немесе жалған, жалпы немесе жеке екенін көрсет.

І топ:

Пайымдаулар

Жай немесе құрама

Ақиқат немесе жалған

Жалпы немесе жеке


Күн ашық (мысалы)

жай

А, Ж.

жеке

1

Егер жазықтықтағы екі түзу өзара перпендикуляр болса, онда олар қиылысады

құрама

ақиқат

жеке

2

Қабырғалары тең болатын үшбұрыш теңтүйірлі емес

құрама

жалған

жалпы

3

Барлық үй қояндары капустаны жақсы көреді

жай

ақиқат

жалпы

4

Келесі сабақта не сурет саламыз, не пластилиннен мүсін жасаймыз

жай

А, Ж.

жеке


ІІ топ:

Пайымдаулар

Жай немесе құрама

Ақиқат немесе жалған

Жалпы немесе жеке


Күн ашық

жай

А, Ж.

жеке

1

Бұл сусындарды араластырса, дәмді коктейль алынады

құрама

А,Ж

жалпы

2

Ит-мысық емес

жай

ақиқат

жеке

3

Екі түзу олардың арасындағы бұрыш 900-қа тең болғанда және тек сонда ғана перпендикуляр болады

құрама

ақиқат

жеке

4

Кез келген төртбұрыш - параллелограмм

жай

жалған

жалпы

ІІІ тапсырма: Екілік арифметиканы орында.


І топ: ІІ топ:

а

-

+

+

-

) 1011 б) 1101 а) 1011 б) 1101

101 110 111 110

hello_html_m30b3c085.gifhello_html_m30b3c085.gifhello_html_m30b3c085.gifhello_html_m30b3c085.gif 110 10011 10010 111 ІV. Тапсырма. Логикалық амалдарды құрау


Логикалық амалдар

Жалғаулығы

Аталуы

Белгіленуі

Логикалық қосу

НЕМЕСЕ

Дизъюнкция

Логикалық көбейту

ЖӘНЕ

Конъюнкция

Логикалық теріске шығару

ЕМЕС

Инверсия

hello_html_m70fc4668.gif

А



V. Тапсырма. Ақиқат кестесін құрып есеп шығару


І топ: ІІ топ:

hello_html_m70fc4668.gifhello_html_m70fc4668.gifhello_html_m70fc4668.gifhello_html_m70fc4668.gif

(А*В)+(А+В) С*Д+(С+Д)



V. «Сергіту» аралы.(Логикалық жұмбақтар)

1. Алманы қақ ортасынан бөлгенде жартысы неге ұқсайды?

2. 1 кг мақта ауыр ма, 1 кг темір ауыр ма?

3. Стол бетінің бір бұрышын кесіп тастағанда неше бұрыш пайда болды?

V. «Сұрақтар» аралы. (Қорытындылау сұрақтары)


Оқушылар нені меңгеруі керек

Меңгеру жағдайы

Ақпараттық процесс түрлерін анықтауды;


Сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне түрлендіруді;


Екілік сандарға арифметикалық амалдар қолдануды


Пікірлер алгебрасы есептерін шешуді;


ЖӘНЕ, НЕМЕСЕ байланыстарын, ЕМЕС терістеуін пайдаланып ақиқаттық кестесін толтыруды


Кестелер құрып, логикалық есеп шешуді





VІ. «Бағалар» аралы. (Сабақта белсенділік танытқан оқушыларды бағалау.)


VІІ. Үйге тапсырма беру.


23-беттегі 1,2-тапсырмаларды орындап келу.

4.1 оқу, мазмұндау

Самые низкие цены на курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации!

Предлагаем учителям воспользоваться 50% скидкой при обучении по программам профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок".

Начало обучения ближайших групп: 18 января и 25 января. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (20% в начале обучения и 80% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru/kursy

Автор
Дата добавления 13.10.2015
Раздел Информатика
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров227
Номер материала ДВ-059467
Получить свидетельство о публикации

УЖЕ ЧЕРЕЗ 10 МИНУТ ВЫ МОЖЕТЕ ПОЛУЧИТЬ ДИПЛОМ

от проекта "Инфоурок" с указанием данных образовательной лицензии, что важно при прохождении аттестации.

Если Вы учитель или воспитатель, то можете прямо сейчас получить документ, подтверждающий Ваши профессиональные компетенции. Выдаваемые дипломы и сертификаты помогут Вам наполнить собственное портфолио и успешно пройти аттестацию.

Список всех тестов можно посмотреть тут - https://infourok.ru/tests
